Jump to content

βιολογικα υλικα


Recommended Posts

Κανε μια ανακεφαλαιωση, ποιο φιλτρο εχεις, χωρητικοτητα σε υλικα, τι υλικα ειναι διαθεσιμα και πως παει η ροη του νερου (απο πανω προς τα κατω ή το αντιθετο?)

φιλε μου δεν αγορασα εξωτερικο η εσωτερικο βιολογικο φιλτρο...το μονο που εκανα ηταν οτι αγορασα καποια βιολογικα υλικα για να δω αν μπορω να αποφυγω το φιλτρο...εμενα ειχε εναν καταρακτη που ρουφαει και μετα τα ριχνει απο πανω σε ενα αυλακι βαθυ που ειχε απο οταν το πητα σφουγγαρια και μετα εβαλα εγω τα βιολογικα υλικα....θα κανει δουλεια?

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω ναι.

Φροντισε να κρατας τα βιολογικα υλικα καθαρα απο σκουπιδια και να μη βουλωνουν. Τα σφουγγαρια παντα χρειαζονται και μαζι με βιολογικα υλικα για να τα κρατανε καθαρα.

Εχε πρωτα στη σειρα τη ροης τα μηχανικα (πχ μηχανικο μακαρονι, σφουγγαρι) μετα τα βιολογικα και στο τελος αν ειναι εφικτο και ευκολο για συχνοτερη αλλαγη filterwool (τον "υαλοβαμβακα" που λενε κακως μερικοι :huh: ), αλλιως παλι ψιλο σφουγγαρι για να βγαινει το νερο πεντακαθαρο.

Δοκιμασε το και πες μας το αποτελεσμα (απο τις μετρησεις θα φανει αν πετυχε το πειραμα)

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου δεν αγορασα εξωτερικο η εσωτερικο βιολογικο φιλτρο...το μονο που εκανα ηταν οτι αγορασα καποια βιολογικα υλικα για να δω αν μπορω να αποφυγω το φιλτρο.. τα βιολογικα υλικα αν δεν μπουν σε ενα φιλτρο να κυκλοφορη απο μεσα τους το νερο , δεν δουλευουν .

εμενα ειχε εναν καταρακτη που ρουφαει και μετα τα ριχνει απο πανω σε ενα αυλακι βαθυ που ειχε απο οταν το πητα σφουγγαρια και μετα εβαλα εγω τα βιολογικα υλικα....θα κανει δουλεια? εδω μας μιλάς για παρέμβαση στο τροπο που δουλευει το φιλτρο σου , εξαρτατε αν θα δουλεψει απο τη κατασκευη του. Υπάρχουν φιλτρα που δεν δέχονται αλλα υλικα περα απο τα δικα τους

Και κανε καλύτερες περιγραφές για να μπορούμε να σου δώσουμε σωστές οδηγίες .

Link to comment
Share on other sites

φιλε σταματη..δεν μπορω να το περιγραψω καλητερα.....μπες στο προφιλ και δες μια εικονα για να δεις τι λεω καταρακτη.......?

Link to comment
Share on other sites

το substrak pro...ειναι και αυτο βιολογικο υλικο....αυτη την στιγμη θα σας πω τι εχω για να μου πειτε τι να βαλω και με ποια σειρα...εχω απο την sera το siporax,substrak pro,biopur απο την tropical carbolit αυτο νομιζω δεν χρειαζεται...εχω 2 ειδων σφουγγαρια το πρασινο και το μπλε και τελος filterwool και ενα υαλομβαβακα του ενυδρειου.....τι λετε ακουω γνωμες γιατι πολυ σας κουρασα τα ιδια με τα ιδια αλλα θελω βοηθεια για το καλητερο...ευχαριστω πολυ ολους σας

Link to comment
Share on other sites

κανεις για λιγο help?

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε απαντησει ηδη.

Αλλα δεν νομιζω να σε βοηθησει η σειρα των υλικων οπως και να τα βαλεις στα ενυδρεια σου, απ'οτι ειδα με τα ψαρια που εχουν μεσα.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

εγω ρωτησα για τα υλικα για βοηθεια και οχι για τα ψαρια που ξερω τι συμβαινει.....ευχαριστω αλλα θελω να ξερω ποιο ειναι το καλητερο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...