Jump to content

Αρχαριος με ενυδρειο 120l θελει βοηθεια


Recommended Posts

κανένα πρόβλημα Panos1990......είχα και εγώ αυτή την ερώτηση....αλλά και να μην την είχα...........κανένα πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 164
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δλδ αλλαγη της τυρφης μετα απο ενα μηνα ?? :huh:

Ανάλογα την ροή του φίλτρου.... Ένας γενικός κανόνας λέει άνα μήνα θέλει αλλαγή! Εγώ που χρησιμοποιώ τύρφη στην προετοιμασία την αλλάζω κάθε 2-2μιση μήνες!

Link to comment
Share on other sites

strormtrooper πού κάνεις προετοιμασία νερού για εξήγησε το λίγο(δλδ έχεις ένα φίλτρο που δουλεύει μόνο για να προετοιμάσεις το νερό;:huh:.αν μπορείς δώσε και άλλες πληροφορίες γιατί με ενδιαφέρει.

Link to comment
Share on other sites

strormtrooper πού κάνεις προετοιμασία νερού για εξήγησε το λίγο(δλδ έχεις ένα φίλτρο που δουλεύει μόνο για να προετοιμάσεις το νερό;:huh:.αν μπορείς δώσε και άλλες πληροφορίες γιατί με ενδιαφέρει.

Έχω ένα πλαστικό βαρέλι ειδικό για την αποθήκευση τροφίμων (βασικό) το οποίο γεμίζω νερό, ρίχνω και την ποσότητα αντιχλωρίου που του αναλογεί και έχω μέσα ένα μικρό εσωτερικό φίλτρο με μοναδικό υλικό την τύρφη συν έναν θερμοστάτη. Το θερμοστάτη φυσικά δεν τον έχω όλη την ώρα σε λειτουργεία! Τον βάζω κανένα 2ώρο πριν την αλλαγή!

Link to comment
Share on other sites

και κάτι άλλο χρειάζομαι σκούπα βυθού;;;;;;;(κάνει δουλειά σε άμμο ή θα την τραβάει μέσα)....αν χρειάζομαι ποιά να πάρω και πόσο έχει..(ρωτάω τιμές για να έχω μια εικόνα γιατί τα πέτσοπ λένε ότι θέλουν)

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας και για την βοήθεια σας...

Link to comment
Share on other sites

α) Το νερό το προετοιμάζεις ανάλογα με τις τιμές που θέλεις να πετύχεις και φυσικά παίζουν ρόλο και τα λίτρα που προετοιμάζεις και το φίλτρο που έχεις στο δοχείο προετοιμασίας. Δηλαδή, εγώ που κάνω προετοιμασία με τύρφη θέλω περίπου 3 μέρες προετοιμασία για να φτάσω στο επιθυμητό επίπεδο! Αν τώρα θέλεις να κάνεις προετοιμασία αλλά να κρατήσεις τις ιδιότητες του νερού της βρύσης τότε απλά θα πρέπει να περιμένεις να δράσει το αντιχλώριο. Αυτό θεωρητικά μέσα σε λίγες ώρες (2-3) θα είναι έτοιμο. Ξαναλέω πως παίζει βασικό ρόλο και ο όγκος του δοχείου όπως και το πόσο δυνατή είναι η αντλία κυκλοφορίας!

β) Για την σκούπα βυθού την απάντηση την δίνει σιγά-σιγά ο φίλτατος Χρήστος στο αντίστοιχο τόπικ! Εγώ ούτως ή άλλως δεν χρησιμοποιώ καθότι έχω άμμο και σε αυτή τη περίπτωση αν βάλεις σκούπα θα καταλλήξει όλη η άμμος στον κουβά! Πιθανή σου ερώτηση είναι τί θα κάνεις με τα ξεραμένα φύλλα και τα περιτώματα των ψαριών τα οποία θα δείχνουν και άσκημα αισθητικά....

Γνώμη μου είναι πως το ενυδρείο δεν είναι κάδρο ούτε βάζο ούτε κουρτίνα!!! Ένα ενυδρείο φιλοξενεί μέσα του κάποια στοιχεία και οργανισμούς της φύσης! Αυτό σημαίνει πως δεν μπορείς να το κάνεις να έχει "βιομηχανική" όψη! Σκοπός δικός μου είναι να μπορέσω να φτιάξω (κάποια στιγμή) ένα κλειστό βιολογικό σύστημα πλήρως (ή εν μέρη) αυτοτροφοδοτούμενο! Τα σάπια φύλλα προσφέρουν στο νερό κάποια συστατικά όπως και τα περιτώματα! Το πιο απλό που μπορώ να πω είναι πως τα σάπια φύλλα αποβάλλουν χουμικά οξέα με αποτέλεσμα την όξινση του νερού ενώ τα περιτώματα είναι πολύ καλό λίπασμα για τα φυτά!

Αυτό βέβαια δεν σημαίνει πως κάτι τέτοιο μπορεί να επιτευχθεί από την μία στιγμή στην άλλη. Θέλει υπομονή και φυσικά εμπειρεία η οποία αποχτιέται με τον καιρό και τους πειραματισμος!

Στην ερώτησή σου αν θες σκούπα θα σου πω φυσικά και όχι επειδή έχεις άμμο. Από την άλλη όμως σε ένα μη στρωμένο ενυδρείο τα περιτώματα μπορεί να προκαλέσουν βλάβες στο σύστημα, κι αν όχι άμεσα τουλάχιστον με τον χρόνο... Με έναν απλό σωλήνα μπορείς να μαζεύεις τα "ανεπιθύμητα" στοιχεία που είναι πάνω στην άμμο, έχοντας το στόμια του σωλήνα 2-3 εκατοστά πάνω από την επιφάνεια της άμμου. Και λίγο άμμο να μαζέψεις δεν τρέχει και τίποτα.... Την ξαναρίχνεις μέσα! Σιγά-σιγά, με τις μετρήσεις που θα κάνεις θα καταλάβεις μέχρι πότε θα το κάνεις αυτό.

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

δεν την χρειάζεσαι. Να δεις πρώτα τι μπίχλα μαζεύει η άμμος σου κ αν φαίνεται πολύ και σε ενοχλεί τότε θα σκεφτείς και πόσο ωφέλιμη αυτή η μπίχλα είναι και αν συνεχίσει να σου τη σπάει η μπίχλα τότε παίρνεις! ήμουν ξεκάθαρος πιστεύω :huh:

Y.Γ. με πρόλαβες Νίκο.. καλά πότε πρόλαβες όλα αυτά; έμαθες στις λιβελούλες γραφή κ ανάγνωση; :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - akkornteon
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ παιδιά....έχετε να προτήνεται καμιά ιστοσελίδα που να έχει πληροφορίες για τα ψάρια(ph,θερμοκρασίες κτλ);;;

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα τα ψάρια υπάρχουν και διαφορετικές εξειδικευμένες σελίδες.

Για τα γατόψαρα η Βίβλος (κατ εμέ) είναι το www.planetcatfish.com.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ τελικά βρήκα αυτα που ήθελα......

πήρα άμμο σήμερα μια ανοιχτόχρωμη και την έπλυνα καλά αλλα έγινε καφέ όταν έβαλα νερό να την πλύνω (την άμμο την λένε sabbia ambrata)...θα ξαναγινει το χρώμα που ήταν ή θα μείνει έτσι;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Ήταν ΕΤΣΙ και σκούρινε ή τώρα είναι έτσι και ενώ ήταν πιο ανοιχτή???

Πάντως, γενικώς, η άμμος αλλάζει απόχρωση όταν βρέχεται! Όπως και να έχει εμένα μου αρέσει πολύ αυτό της φωτογραφίας!

Link to comment
Share on other sites

ήταν ετσι και σκούρινε...και εμένα μου αρέσει γιαυτό την πήρα....δλδ θα παραμείνει σκούρα;;;;πόσο πρέπει να είναι το ύψος της άμμου έβαλα 2 5κιλα και είμαι στα 3 εκ....θέλει και άλλο;;;;;

πήρα sera nitrivec(βιολογικές καλλιέργειες) και sera aquatan αντιχλώριο και λέει οτι είναι με ph 7 δλδ ουδέτερο(δλδ το νερό θα έχει ph 7 μετά την χρήση του αντιχλωρίου;;:huh:

Link to comment
Share on other sites

ήταν ετσι και σκούρινε...και εμένα μου αρέσει γιαυτό την πήρα....δλδ θα παραμείνει σκούρα;;;;πόσο πρέπει να είναι το ύψος της άμμου έβαλα 2 5κιλα και είμαι στα 3 εκ....θέλει και άλλο;;;;;

πήρα sera nitrivec(βιολογικές καλλιέργειες) και sera aquatan αντιχλώριο και λέει οτι είναι με ph 7 δλδ ουδέτερο(δλδ το νερό θα έχει ph 7 μετά την χρήση του αντιχλωρίου;;:huh:

Το νερό θα έχει ότι pH βγάζει η βρύση σου και ίσως να τροποποιηθεί μέσα στο ενυδρείο σου + ή - ανάλογα με τις συνθήκες!

3 εκατοστά άμμος είναι καλά για αρχάριο (η άμμος κρύβει κινδύνους) αλλά είναι οριάκα για να βάλεις φυτά! Άστο έτσι και βλέπεις πως θα πάει το πράγμα... Αν χρειαστεί ρίχνεις άλλο ένα σακί στην πορεία (αργά και προσεχτικά για να μην σηκώσεις θολούρα).Η άμμος σου μάλλον θα παραμείνει σε αυτή την απόχρωση και ίσως να σκουρίνει και άλλο όταν αποκτήσει βιολογία!

Link to comment
Share on other sites

τί κινδύνους έχει;;;;;

ξέρεις πόσο έχουν τα τέστ (px ph,nh3,no2 κτλ);;;;

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=21364

Οι τιμές των τεστ ποικίλουν. Για να πάρεις όλο το κυρίως σετ (ΝΗ3/ΝΗ4, ΝΟ2, ΝΟ3, gH, kH, pH) θες από 50 έως 70 ευρώ περίπου (για υγρά πάντα). Τα βεσικά για το στρώσιμο είνια τα 3 πρώτα. Τα άλλα 3 πρέπει να τα ξέρεις όταν θα βάλεις ψάρια μέσα. Υπάρχουν και άλλα τεστ όπως χλωρίου, σιδήρου, οξυγόνου, φωσφώρου τα οποία λίγοι τα έχουν και είναι στην κρίση σου αν θα τα πάρεις.

Link to comment
Share on other sites

ειλικρινά λυπάμαι για τα ψαράκια σου και ελπίζω να ήταν η πρώτη και η τελευταία φορά που συμβαίνει αυτό...τί πρέπει να κάνω για να μην έχω αυτές τις αναερόβιες περιοχές στην άμμο;;;;;

και απο τέστ η sera έχει ενα βαλιτσάκι με όλα αυτά...να το πάρω ή όχι;;;;

Link to comment
Share on other sites

ειλικρινά λυπάμαι για τα ψαράκια σου και ελπίζω να ήταν η πρώτη και η τελευταία φορά που συμβαίνει αυτό...τί πρέπει να κάνω για να μην έχω αυτές τις αναερόβιες περιοχές στην άμμο;;;;;

και απο τέστ η sera έχει ενα βαλιτσάκι με όλα αυτά...να το πάρω ή όχι;;;;

Thanx :huh:

Σε πρώτη φάση για να αποφύγεις τέτοιες καταστάσεις απλά κράτησε την άμμο σου μέχρι 4 εκατοστά. Επίσης πρόσεξε να μην αφήνεις να σαπίζουν οργανικά στοιχεία μέσα στην άμμο (τροφές, ξύλα, ρίζες κλπ). Καλό θα ήταν κάθε εβδομάδα να ανακατεύεις και λίγο τον βυθό (τουλάχιστον τους πρώτους μήνες) για να βγάζεις όλες τις ανεπιθύμητες φουσκάλες!

Θεωρητικά όλες οι γνωστές εταιρείες έχουν καλά υγρά τεστ. Θα σου πρότεινα να πάρεις Api ή Tropic Marin. Τα θεωρώ πιο ακριβή!

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...