Jump to content

Αρχαριος με ενυδρειο 120l θελει βοηθεια


Recommended Posts

γεια σας παιδια και καλη χρονια......

:thumbup: να μπω στο θεμα τωρα.....:

πριν απο 3 μερες πηρα ενα ενυδρειο 120 λιτρα το επλυνα καλα με ζεστο νερο..(και ενας φιλος μου χαρησε ενα επειδη το βαρεθηκε 40 λιτρα)απο εδω και περα θελω βοηθεια.......

1)φιλτρο: ειχε μεσα ενα αλλα ηταν μικρο και το εβαλα στα 40 λιτρα και ειναι μια χαρα(το φιλτρο ειναι resun με μεγιστη ροη 200λ/ω)λεω να παρω ενα εξωτερικο της eheim μαλλον το classic εσεις τι λετε;

2)κατω θελω να βαλω αμμο την κιτρινη.....απο φυτα ψευτικα για αρχη μετα απο κανενα 2μηνο θα βαλω αληθινα χρειαζομαι υποστρωμα;

3)απο τεστ τι να παρω;

4)απο ψαρακια λεω να βαλω cardinal tetra, corydoras τι αλλο πρωτεινετε να βαλω σκεφτομαι τα harlekin rasdora.....;;;φυσικα ολα σε ομαδες των 4-6 ατομων...για την αιγλη τι προτεινετε να βαλω;;;;

5)στο 40 λιτρα τι να βαλω;;; :thumbup:

Ολες οι απαντησεις καλοδεχουμενες και ευχαριστω προκαταβολικα...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 164
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

γεια σας παιδια και καλη χρονια......

:thumbup: να μπω στο θεμα τωρα.....:

πριν απο 3 μερες πηρα ενα ενυδρειο 120 λιτρα το επλυνα καλα με ζεστο νερο..(και ενας φιλος μου χαρησε ενα επειδη το βαρεθηκε 40 λιτρα)απο εδω και περα θελω βοηθεια.......

1)φιλτρο: ειχε μεσα ενα αλλα ηταν μικρο και το εβαλα στα 40 λιτρα και ειναι μια χαρα(το φιλτρο ειναι resun με μεγιστη ροη 200λ/ω)λεω να παρω ενα εξωτερικο της eheim μαλλον το classic εσεις τι λετε;

2)κατω θελω να βαλω αμμο την κιτρινη.....απο φυτα ψευτικα για αρχη μετα απο κανενα 2μηνο θα βαλω αληθινα χρειαζομαι υποστρωμα;

3)απο τεστ τι να παρω;

4)απο ψαρακια λεω να βαλω cardinal tetra, corydoras τι αλλο πρωτεινετε να βαλω σκεφτομαι τα harlekin rasdora.....;;;φυσικα ολα σε ομαδες των 4-6 ατομων...για την αιγλη τι προτεινετε να βαλω;;;;

5)στο 40 λιτρα τι να βαλω;;; :thumbup:

Ολες οι απαντησεις καλοδεχουμενες και ευχαριστω προκαταβολικα...

καλως ηρθες κ καλη χρονια!

1)τα φιλτρα της eheim ειναι σταθερη αξια. για παραδειγμα με ενα 2213 πιστευω οτι θα εισαιι καλα.

2)απο φυτα θα σου προτεινα αληθινα χαμηλων απαιτησεων και χωρις υποστρωμα. δεν βρισκω λογο για ψευτικα. κ σιγουρα θα βρεις καποια κλαδεματα στις αγγελιες για αρχη. η αμμος ειναι θεμα γουστου...

3)ph , no2, no3, gh - kh , και αμμωνιας.

4)καλυτερα neon που ειναι παρομοια καμια 10αρια κ μερικα cory. τα cardinal ειναι λιγο πιο απαιτητικα.

5)οι γαριδουλες ειναι πολυ της μοδας κ θα παρεις ιδεες εδω:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=265

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες και καλή χρονιά!

Ας μπούμε στο θέμα σου:

1) Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου για την χρήση εξωτερικού φίλτρου και πολύ περισσότερο της Eheim! Προσωπικά θα σου πρότεινα ένα εκ των 2213 ή 2215 της σειράς CLassic με προτίμηση στο 2ο. Νομίζω πως και η διαφορά στην τιμή τους είναι περίπου 20 ευρώ. Από θέμα υλικών που θα χρησιμοποιήσεις μέσα στο φίλτρο πάρε SUbstrat Pro ή Sere Siporax και τίγκαρέ το με ένα από αυτά τα υλικά.

2) Αν βάλεις άμμο ΜΗΝ βάλεις υπόστρωμα! Το υπόστρωμα μπαίνει συνήθως όταν έχουμε χαλίκι. Αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι η άμμος σου να είναι μη ασβεστολιθική. Αυτό ελέγχεται με ακουφόρτε. Αν ρίξεις μερικές σταγόνες ακουφόρτε και αφρίσει τότε είναι ασβεστολιθική και συνεπώς μη κατάλληλη! Επίσης δεν είναι ανάγκη να ξεκινήσεις με πλαστικά φυτά. Μπορέις να πάρεις μερικά εύκολα όπως οι ανούμπιες και να της δέσεις πάνω σε ξύλα. Δεν χρειάζεται να αγοράσεις λιπάσματα, τουλάχιστον σε πρώτη φάση και σίγουρα δεν θα πεδευτείς με την διαδικασία κλαδέματος καθότι είναι αργής ανάπτυξης! Στην πορεία όταν η άμμος σου αποκτήσει λίγη βιολογία, μπορέις να ξεκινήσεις και να βάζεις φυτευτά φυτάκια!

3) Υγρά! Οποσδήποτε σε πρώτη φάση να έχεις τεστ για NH3/NH4, NO2 και ΝΟ3. Παρακολουθώντας αυτά τα 3 θα ξέρεις πότε θα έχει στρώσει το ενυδρείο σου και θα είναι έτοιμο να δεχτεί τα πρώτα ψάρια! Από 'κει και πέρα θα πρέπει να αποκτήσεις τεστάκια για gH, kH και pH! Καλό είναι να είναι και αυτά υγρά για να είσαι πιο ακριβής στις μετρήσεις σου. Γενικώς υπάρχει η φημολογία πως τα υγρά τεστ της Api και της Tropic Marine είναι τα καλύτερα. Εγώ απλά θα σου πω να πάρεις το οποιοδήποτε υγρό τεστ γνωστής μάρκας. Τώρα αν βρεις Api ή Tropic Marine ακόμα καλύτερα!

4) Και τα 3 είδη ψαριών που αναφέρεις μπορούν ΑΝΕΤΑ να συμβιώσουν σε ένα κοινωνικό ενυδρείο! Και μάλιστα μπορείς να βάλεις καμία 10αριά από το κάθς είδος στα 120 λίτρα!!! Σε πρώτη φάση θα σου πω πως αυτά τα είδη θέλουν μαλακό και σχετικά όξινο νερό. Αυτό σημαίνει πως το νερό της βρύσης σου δεν είναι και ότι καλύτερο, αλλά δεν είναι να τρελαίνεσαι κι όλας! Με λίγη τύρφη στο φίλτρο σου θα μπορέσεις να φέρεις τις επιθυμητές τιμές! Όταν λές αίγλη τί εννοείς????? Μήπως άλγη? Αν ναι μην κάνεις τίποτα. Η άλγη πρέπει να υπάρχει στα ενυδρεία. Όταν αρχήσει να γίνεται πολύ και μεγάλη σημαίνει πως κάτι δεν πάει καλά στο ενυδρείο σου, οπότε σε προειδοποιεί!!!

5) Για τα 40L υπάρχουν πολλές ιδέες. Σε πρώτη φάση θα σου έλεγα να μην κάνεις τίποτα. Ξεκίνα το μεγάλο σου, να αποκτήσεις την εμπειρεία του στρωσίματος και του στησίματος ενός ενυδρείου και μετά πολύ εύκολα θα μπορέσεις να κάνεις κάτι καλό με το 40λιτρο! Απλά να ξέρεις πως όσο μικρότερο είναι ένα ενυδρείο, τόσο πιο απαιτητικό είναι στο να υπάρχουν σωστές τιμές και βιολογία!

Οτιδήποτε άλλο θελήσεις εδώ θα είμαστε :thumbup:

Καλή ενυδρεική χρονιά :thumbup:

*edit* με πρόλαβε ο Αντώνης.....

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

παιδια ευχαριστω ειστε πολυ γρηγοροι...

ναι αλγη ηθελα να πω....χιχι

την αμμο απο πετσοπ θα την παρω...οποτε λογικα δεν θα ειναι...και στα πετσοπ μου ελεγαν αν δεν βαλω υποστρωμα την εβαψα..

αρχιζω το μεγαλο και βλεπουμε.....

τα λεμε συντομα με νεες αποριες

Link to comment
Share on other sites

παιδια ευχαριστω ειστε πολυ γρηγοροι...

ναι αλγη ηθελα να πω....χιχι

την αμμο απο πετσοπ θα την παρω...οποτε λογικα δεν θα ειναι...και στα πετσοπ μου ελεγαν αν δεν βαλω υποστρωμα την εβαψα..

αρχιζω το μεγαλο και βλεπουμε.....

τα λεμε συντομα με νεες αποριες

Το ότι πρόκειται για άμμο από πετσοπ δεν λέει τίποτα. Υπάρχουν ψάρια που θέλουν ασβεστολιθική άμμο... Μην το ρισκάρεις γιατί θα έχει πρόβλημα! Και αν δεν βάλεις υπόστρωμα δεν θα έχεις ΚΑΝΕΝΑ απολύτως πρόβλημα. Για να καταλάβεις, το υπόστρωμα μπορεί να κρατήσει τις ιδιότητες του για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα.... μετά τί θα κάνεις? Θα το ξηλώσεις όλο το ενυδρείο για να ξαναβάλεις? Και κυρίως αν βάλεις άμμο με υπόστρωμα θα σου γίνει ένας ωραίο αχταρμάς αφού τα 2 υλικά σίγουρα θα μπερδευτούν!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω και παλι και με την αμμο τι να κανω να παρω ενα σακουλακι να το δοκιμασω με ακουαφορτε και μετα να παρω τα υπολοιπα αν εναι οκ?

ποσα 5κιλα αμμο θα χρειαστω 3 φτανουν?

Link to comment
Share on other sites

κανενα καλο μαγαζι ξερεις που να μπορω να εμπιστευτω...και εγω πατησια μενω στα κατω

Link to comment
Share on other sites

κανενα καλο μαγαζι ξερεις που να μπορω να εμπιστευτω...και εγω πατησια μενω στα κατω

Δεν είναι θέμα εμπιστοσύνης. Είναι θέμα γνώσεων που λίγοι πετσοπάδες έχουν! Με 3 πεντόκιλα είσαι οκ! Πάρε ένα γι' αρχή, δοκίμασέ το και βλέπεις! Κυκλοφορείς με αμάξι για να απομακρυνθείς από Πατήσια?

Link to comment
Share on other sites

ΔΙάλεξε ένα από τα 2 καταστήματα:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=186

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=124

Όχι ότι άλλα δεν είναι καλά. Απλά εγώ από αυτά τα 2 προμηθεύομαι τα ενυδρεικά μου είδη!

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

ΔΙάλεξε ένα από τα 2 καταστήματα:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=186

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=124

Όχι ότι άλλα δεν είναι καλά. Απλά εγώ από αυτά τα 2 προμηθεύομαι τα ενυδρεικά μου είδη!

Κλασσικες αξιες :thumbup::thumbup:

απο φυτα τι λετε να βαλω(ευκολα γυτα γιατι απο αμπειρια τιποτα)

Καμια Limnophila aquatica, Anoubias, Egeria Densa, Ceratophyllum, Cryptocorines, Microsorium, και κανενα Echinodorus. Μην τρελενεσαι, υπαρχουν και μπιλιτσες λιπασμα τις οποιες τις βαζεις διπλα στις ριζες και εισαι μια χαρα!! Το εχω δοκιμασει και εγω, και τα φυτα ειναι τελεια. :D

Plant fertilizer balls JBL--> αυτες λεω :D

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ.....θελω να ρωτησω καπου διαβασα οτι υπαρχουν καποια ξυλα που μαλακωνουν το νερο.......υπαρχουν?? και αν ναι ποια ειναι και τι τιμουλα εχουν περιπου

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ.....θελω να ρωτησω καπου διαβασα οτι υπαρχουν καποια ξυλα που μαλακωνουν το νερο.......υπαρχουν?? και αν ναι ποια ειναι και τι τιμουλα εχουν περιπου

Oλα τα ξυλα μαλακωνουν το νερο, επισης το κανουν οξινο και κιτρινο. Αυτο οφειλεται στο οτι αφηνουν καποια χημικα οταν ειναι μεσα στο νερο, τις τανινες. Μαλλον εσυ θα λες τα μοπανι.. Μπορεις να βρεις πολλα ξυλα σε διαφορα μαγαζια και αναλογως οι τιμες με το ποσο ζυγιζουν... Μην φανταζεσαι τρελα πραγματα 10-15ευρο το κιλο περιπου νομιζω...

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

Το μοπάνι είναι από τα ιδιαίτερα σκληρά ξύλα. Αν παρατηρήσεις δεν υπάρχει ΚΟΜΜΕΝΟ μοπάνι. Μόνο σπασμένο! Πιθανόν ένα από τα μαλακά ξύλα να είναι το bogwood... Το θέμα είναι για ποιο λόγο τα θέλουμε. Αν πρόκειται για ξυλοφάγα πλέκος, σχεδόν όλα μπορούν να τα φάνε!

Link to comment
Share on other sites

τα θελω για να μαλακωνουν το νερο και να το κανουν πιο οξινο οπως ειπες οτι θελουν τα ψαρακια που θελω......αν βαλω (για αργοτερα μιλαμε τωρα μιας ηρθε τωρα) αν βαλω zebra pleco θα μαλωνουν με τα cory;;;;(zebra pleco μεχρι ποσα εκ. γινονται;;τρωνε την αλγη;;;;

Link to comment
Share on other sites

τα θελω για να μαλακωνουν το νερο και να το κανουν πιο οξινο οπως ειπες οτι θελουν τα ψαρακια που θελω......αν βαλω (για αργοτερα μιλαμε τωρα μιας ηρθε τωρα) αν βαλω zebra pleco θα μαλωνουν με τα cory;;;;(zebra pleco μεχρι ποσα εκ. γινονται;;τρωνε την αλγη;;;;

ΩΠΑ!!! Πιάσαμε λαβράκι... ή μάλλον ζεμπράκι :huh:

Ένας ακόμα πέφτει στη γοητεία των ζέμπρα!

Λοιπόν:

Τα ξύλα δεν τα βάζουνε για να μαλακώσουν το νερό... δεν είναι αυτή η λογική τους! Τα ξύλα βγάζουν χουμικά οξέα τα οποία όντως μαλακώνουν το νερό... αλλά αυτό έχει συγκεκριμένη χρονική διάρκεια. Μετά τί θα κάνεις? Θα πάρεις άλλα ξύλα? Αν θες να μαλακώσεις το νερό σου θα πρέπει να μπεις σε άλλες διαδικασίες. Αλλά ας πάρουμε τα πράγματα με την σειρά!

Τα ζεμπράκια είναι ψάρια που θέλουν μαλακό και όξινο νερό, αλλά όχι σε τραβηγμένο σημείο. Το pH τους στο Rio Xingu, οπού και προέρχονται είναι από 6 έως 7,5, ενώ οι σκληρότητες δεν ξεπερνάνε το 8. Παρ'όλα αυτά έχει αποδειχτεί ότι ως ψάρια έχουν ένα πολύ μεγάλο εύρος τιμών όπου μπορούν να ζήσουν και να αναπαραχθούν! Από θέμα διατροφής είναι ως επί το πλήστον σαρκοφάγα. Μην περιμένεις να σου κάνουν δουλειά με την άλγη!

Αντίστοιχες περιπτώσεις τιμών νερού είναι και τα περισσότερα Corydoras.

Τα Corydoras από την άλλη είναι οι ιδανικοί συγκάτοικοι για το όποιο κοινωνικό ενυδρείο. Όμορφα, ενεργά, φιλήσυχα ψαράκια που δεν θα σου παρουσιάσουν κανένα απολύτως πρόβλημα μαζί με τα ζέμπρα!

Συμπέρασμα:

Αν θες να κάνεις σωστή δουλειά θα πρέπει να εξοπλήσεις το ενυδρείο σου με κάποια λίγα ξύλα και κάποιες περισσότερες πέτρες, ενώ θα πρέπει να έχεις και σπηλιές για να μπορούν να μπαίνουν να ζεμπράκια! Τα φυτά δεν είναι απαραίτητα, αλλά σε καμία περίπτωση δεν επηρεάζουν αρνητικά! Το νερό σου καλό θα ήταν να περνάει από τύρφη, την οποία θα αλλάζεις κάθε 75-90 μέρες. Αποτέλεσμα αυτού θα είναι να πέσει το pH και οι σκληρότητες του νερού της βρύσης σου και να δημιουργήσεις τις ιδανικές συνθήκες για τα ψαράκια σου!

Για περισσότερες πληροφορίες για τα ζεμπράκια θα βρεις ΕΔΩ.

Αλήθεια, έχεις βρει πουθενά ζεμπράκια?

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την βοηθεια

εκτος απο τα cory θα βαλω και cardinal tetra και μαλλον harlekin rasdora ελπιζω να πανε ολα μαζι..

τωρα ζεμπρακια δεν εχω βρει...αν και περιμενω ενα φιλο να γυρισει απο αμερικη που ειναι και νου ειπε οτι θα κοιταξει εκει......ειναι ακριβα;;;;;η τύρφη ποσο εχει;;;

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την βοηθεια

εκτος απο τα cory θα βαλω και cardinal tetra και μαλλον harlekin rasdora ελπιζω να πανε ολα μαζι..

τωρα ζεμπρακια δεν εχω βρει...αν και περιμενω ενα φιλο να γυρισει απο αμερικη που ειναι και νου ειπε οτι θα κοιταξει εκει......ειναι ακριβα;;;;;η τύρφη ποσο εχει;;;

1) Τα ζεμπράκια είναι ακριβά ψάρια! Γι' αυτό συνήθως προτιμάται να κρατιούνται είτε μόνα τους είτε με τους λιγότερους δυνατούς συγκατοίκους. Όσα περισσότερα ψάρια έχεις τόσο πιο πιθανή είναι κάποια ασθένεια! Θα σου έλεγα να μην τα βάλεις όλα αυτά μαζί! Επίσης θα πρέπει να ξέρεις πως το κόστος των ζέμπρα είναι αντιστρόφως ανάλογο με το πόσο θα τα βλέπεις μέσα στο ενυδρείο σου! Προσωπικά δεν τα έχω δει ποτέ να ξεμυτίζουν από 'κει που έχουν αράξει εδώ και 2 μήνες περίπου! Τέλος όλα τα άλλα ψάρια που αναφέρεις είναι υπερκινητικά με αποτέλεσμα να κάνει δύσκολο το τάϊσμα των ζέμπρα τα οποία είναι αρκέτα αργά στη αντίληψη ταϊσματος!

2) Η τύρφη δεν είναι και ιδιαίτερα φτηνό προϊόν. Να υπολογίζεις περίπου 5-8 ευρώ το λίτρο. Ανάλογα με τα λίτρα σου θα πρέπει να βάζεις και την αντίστοιχη ποσότητα! Στην δική σου περίπτωση με 1L νομίζω θα είσαι ok! Όπως και να έχει θα πρέεπι να κάνεις κάποιες αρχικές δοκιμές και να μετράς για περίπου ένα 6μηνο συχνά ώστε να δεις ποιες είναι οι κατάλληλες αναλογίες για το ενυδρείο σου!

Link to comment
Share on other sites

Oλα τα ξυλα μαλακωνουν το νερο, επισης το κανουν οξινο και κιτρινο.

Ολα τα ξυλα δεν ειναι το σωστο...

Για παραδειγμα ,αυτο που εχω εγω Red Moorwood δεν "κιτρινιζει" το νερο... αφηνει κοκκινιλα :huh:

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα ξυλα δεν ειναι το σωστο...

Για παραδειγμα ,αυτο που εχω εγω Red Moorwood δεν "κιτρινιζει" το νερο... αφηνει κοκκινιλα :huh:

LoL, καλα ντε :thumbup:

Ρε παιδια... Τωρα που το εχω κανει αμαζονιο το 125, μηπως εχεται καμια ιδεα για κανενα μικρο πλεκο να βαλω?? Ναι, και εγω θα ηθελα ζεμπρακια, αλλα φοβαμαι πως αν παρω, θα μου παθουν κατι..

Υ.Σ. Σορι Shadow_1 για την ερωτηση στο δικο σου ποστ :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Small L numbers

~8cm

1. Hypancistrus zebra sp. (L046), (L098)

2. Hypancistrus sp. (L340)

3. Hypancistrus sp. (L316)

4. Hypancistrus sp. (L173)

5. Hypancistrus sp. (L136)

6. Panaque sp. (L169)

~10cm

7. Hypancistrus sp. (L400)

8. Hypancistrus sp. (L318)

9. Hypancistrus sp. (L270)

10. Hypancistrus sp. (L158)

11. Hypancistrus sp. (L136C)

12. Hypancistrus sp. (L070)

13. Hypancistrus sp. (L004)

14. Panaque sp. (LDA68)

15. Panaque sp. (L296)

16. Panaque sp. (L272)

17. Panaque sp. (L206)

18. Panaque sp. (L002)

Τα εφταιξα και τα βρηκα μονος μου.. Να'ναι καλα το www.planetcatfish.com

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...