Jump to content

Σοβαρο προβλημα No3/no4 Help


Recommended Posts

Η επιστροφη των ψαριων ειναι αδυνατη σε αυτη τη φαση τα,αφου εχω 2 μηνες. Πρωτον ειμαι Δεμενος με τα ψαρακια μου και Δευτερον δεν θα γινει αποδεχτη η επιστροφη τους και ακομη και αν γινει ειμαι σιγουρος πως θα ειναι καταδικασμενα επιδη δεν ειναι ολοι σαν εμας που ενδιαφερομαστε. Υπαρχουν και οι ''βαζω νερο και πεταω δυο ψαρια μεσα'' οποτε θα προσπαθησω να τα κρατησω σε οσο πιο υγειες περιβαλλον μπορω μεχρι να βρω ενα 200ρι η 300ρι ενυδρειο να μεταφερω τα τροπικα μου ωστε αφησω τα χρυσοψαρα στο 110ρι μου με τις αναλογες συνθηκες νερου.

Προς το παρων τα ψαρια μου μεγαλωνουν και ειναι καλα απλα θελω να εξουδετερωσω την Αμμωνια.

Εχω ανοιξει και σχετικο post οτι ζηταω ενυδρειο 200 και λιτρα.

Διαβαζεις τι γραφεις; :thumbup: Αμμωνια στο ενυδρειο αλλα τα ψαρια ειναι καλα!!!! :huh:

Με τι τεστ κανεις τις μετρησεις; :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Νεα τιμη NH3/NH4 0,3ml/l

Δεν εχω δει παρεξενη συμπεριφορα απο τα ψαρια μου φιλε Diskus κοντευει τους 3 μηνες το ενυδρειο μου.

Εχω ph 7 Προσπαθω να το αντιμετωπισω με nitrivec αλλαγες νερου και μετραω με τεστ τις sera.

Link to comment
Share on other sites

Νεα τιμη NH3/NH4 0,3ml/l

Δεν εχω δει παρεξενη συμπεριφορα απο τα ψαρια μου φιλε Diskus κοντευει τους 3 μηνες το ενυδρειο μου.

Εχω ph 7 Προσπαθω να το αντιμετωπισω με nitrivec αλλαγες νερου και μετραω με τεστ τις sera.

Η τοξικότητα της αμμωνίας εξαρτάται από το pH αλλά και την θερμοκρασία. Σε χαμηλά επίπεδα η αμμωνία δεν είναι τοξική εφόσον και οι άλλες 2 τιμές βρίσκονται στα επιτρεπόμενα όρια. ΕΔΩ μπορείς να δεις κάποια ενδεικτικά πινακάκια. Όπως και να έχει η αμμωνία πρέπει να είναι μηδέν σε ένα σωστά στρωμένο ενυδρείο!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω φιλε μου για το ενδιαφερων σου και τις συμβουλες σου

Προσπαθω με ολες τις δυνατοτητες που εχω να την μηδενισω και παω καλα εδω και 2 μερες

Link to comment
Share on other sites

Τα αποτελέσματα της δηλητηρίασης απο αμμωνία στα ψάρια.

"Ammonia poisoning is one of the biggest killers of aquarium fish. It occurs most often when a tank is newly set up. However, it can also occur in an established tank when too many new fish have been added at one time, when the filter fails due to power or mechanical failure, or if bacterial colonies die off due to the use of medications or sudden change in water conditions.

# Symptoms: Fish gasp for breath at the water surface

# Purple or red gills

# Fish is lethargic

# Loss of appetite

# Fish lays at the bottom of the tank

# Red streaking on the fins or body

Ammonia poisoning can happen suddenly, or over a period of days. Initially the fish may be seen gasping at the surface for air. The gills will begin to turn red or lilac in color, and may appear to be bleeding. The fish will being to lose its appetite and become increasingly lethargic. In some cases fish may be observed laying at the bottom of the tank with clamped fins.

As the damage from the ammonia poisoning continues, the tissues will be damaged as evidenced by red streaks or bloody patches that appear on the body and fins. Internal damage is occurring to the brain, organs, and central nervous system. The fish begins to hemorrhage internally and externally, and eventually dies."

Μεταφραση και επεξεργασία

Η δηλητηρίαση από αμμωνία είναι ένας από τους μεγαλύτερους δολοφόνους των ψαριών στα ενυδρεία. Εμφανίζεται συχνότερα σε νέα ενυδρεία.

Εντούτοις, μπορεί επίσης να εμφανιστεί σε ένα στρωμένο ενυδρείο όταν προστεθούν συγχρόνως πάρα πολλά νέα ψάρια, όταν δεν λειτουργεί σωστά το φίλτρο λόγω διακοπή ρεύματος, ή βλάβης, ή εάν οι βακτηριακές αποικίες πεθάνουν λόγω της χρήσης κάποιων φαρμάκων, χημικών (πχ χλωριο στο νερο της βρυσης) ή ακόμα λόγω της ξαφνικής αλλαγής στις συνθήκες νερού.

Συμπτώματα:

# Τα ψάρια λαχανιάζουν και ανασαίνουν στην επιφάνεια νερού

# Πορφυρά ή κόκκινα βράγχια

# Το ψάρι είναι ληθαργικό

# Απώλεια όρεξης

# Το ψάρι κάθεται στο βυθό.

# Κόκκινες ραβδώσεις στα πτερύγια ή το σώμα

Η δηλητηρίαση από αμμωνία μπορεί να συμβεί ξαφνικά, ή σταδιακά για μία περίοδο ημερών. Αρχικά τα ψάρια φαίνονται να λαχανιάζουν στην επιφάνεια για αέρα. Τα βράγχια αρχίζουν να γίνονται κόκκινα ή μώβ, και μπορεί να φαίνεται ότι αιμορραγούν. Τα ψάρια χάνουν την όρεξή τους και γίνονται όλο και περισσότερο ληθαργικά. Σε μερικές περιπτώσεις τα ψάρια μπορεί να παρατηρηθεί να κάθονται στο βυθό με κλειστά τα πτερύγια. Δεδομένου ότι η ζημία από δηλητηρίαση αμμωνίας συνεχίζεται, οι ιστοί καταστρέφονται με ένδειξη αυτού τις κόκκινες ραβδώσεις ή μικρές πληγές που εμφανίζονται στο σώμα και τα πτερύγια. Η εσωτερική ζημία εμφανίζεται στον εγκέφαλο, τα όργανα, και το κεντρικό νευρικό σύστημα. Το ψάρι αρχίζει να αιμορραγει εσωτερικά και εξωτερικά, και τελικά πεθαίνει.

Σπυρος Δελτα.

πηγη : http://freshaquarium.about.com/cs/disease/...moniapoison.htm

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το πιο αμεσο και σιγουρο ειναι απο καποιο φιλο σου να παρεις τη βρωμα (μπολι) απο το φιλτρο του, ξερεις αυτη που βγαινει οταν καθαριζει κανεις ενα φιλτρο και να την ριξεις στην εισοδο του δικου σου καθως αυτο δουλευει. Η βρωμα αυτη περιεχει βακτηρια τα οποια θα κατσουν στα υλικα του φιλτρου σου και θα αρχισουν να κανουν τη δουλεια που θελεις, την αποδομηση των ουσιων. Αυτο που σου περιεργαψα ειναι το μπολιασμα. Μπορεις επισης να ζητησεις απο καποιον και στρωμενα υλικα φιλτραρισματος περα απο τη βρωμα και να του τα αντικαταστησεις με δικα σου αστρωτα. Ετσι στρωνεις ενα ενυδρειο, γρηγορα, ευκολα, αποτελεσματικα και κυριως χωρις να ταλαιπωρησεις τα ψαρια σου.

Συνεχιζεις με μετρησεις και μειωμενη τροφη για ενα μηνα μετρωντας και κανοντας τις απαραιτητες αλλαγες περα απο τις τακτικες ανα βδομαδα εαν δεις καποια ουσια και φευγει απο τα ορια.

Link to comment
Share on other sites

....και να την ριξεις στην εισοδο του δικου σου καθως αυτο δουλευει....

Αυτο δεν ειναι εφικτο σε ολα τα φιλτρα (πχ εξωτερικο κλειστο κανιστρο) και δεν ειναι νομιζω απαραιτητο.

Αρκει πιστευω να ριξει το μπολι πανω στα υλικα του φιλτρου σε σημειο που θα τα απορροφησουν μολις ξεκινησει η ροη της αντλιας του.

Link to comment
Share on other sites

Νεα τιμη NH3/NH4 0,3ml/l

Δεν εχω δει παρεξενη συμπεριφορα απο τα ψαρια μου φιλε Diskus κοντευει τους 3 μηνες το ενυδρειο μου.

Εχω ph 7 Προσπαθω να το αντιμετωπισω με nitrivec αλλαγες νερου και μετραω με τεστ τις sera.

1. Δεν ειναι παντα ευκολο καποιος να "δει" και φυσικα οσο πιο αρχαριος τοσο πιο δυσκολα. :huh:

2. Θα σου προτεινα να αλλαξεις τεστ. Αυτα ειδικα τα θεωρω απο τα πιο αναξιοπιστα. Εγω θα σου προτεινω της ΑΡΙ που χρησιμοποιω τοσα χρονια και τα θεωρω απο τα πλεον αξιοπιστα.- :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...