Jump to content

Εισαι Υπερ ή Κατα στη χρηση της ?  

83 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Εισαι Υπερ ή Κατα στη χρηση της ?

Ποτε πιστευεις ειναι καλυτερα να γινεται η χρηση της?

Αν χρησιμοποιεις την εχεις μετα το φιλτρο σου ή πανω σε ενα κυκλοφοριτη?

Καποιοι την θεωρουνε πεταμενα λεφτα... ισχυει?

(βοηθατε εν νερο αδερφοι, γιατι ψηνομαι ασχημαααα :huh: )

Link to comment
Share on other sites

Εισαι Υπερ ή Κατα στη χρηση της ?

Ποτε πιστευεις ειναι καλυτερα να γινεται η χρηση της?

Αν χρησιμοποιεις την εχεις μετα το φιλτρο σου ή πανω σε ενα κυκλοφοριτη?

Καποιοι την θεωρουνε πεταμενα λεφτα... ισχυει?

(βοηθατε εν νερο αδερφοι, γιατι ψηνομαι ασχημαααα :huh: )

επειδη εχω uv το ενυδρειο μου θα σου απαντησω στο τριτο ερωτημα σου.Αναλογα τα λιτρα που σου λεει ο κατασκευαστης οτι πρεπει να περνανε μεσα απο αυτην μπορεις να την βαλεις στην εξοδο του φιλτρου ή σε κυκλοφορητη.απλα στην εξοδο του φιλτρου θα ειναι λιγο μπελαλιδικο οταν θα θελησεις να καθαρισεις το φιλτρο ή να αλλαξεις λαμπα.Θεωρητικα παντως αποστειρωνει το νερο.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως έστησες την ψηφοφορία δεν μπορώ να ψηφήσω διότι υπάρχουν περιπτώσεις που είναι χρήσιμη η UV λάμπα.

Οπότε:

Είμαι κατά για συνεχή χρήση και είμαι υπέρ για μεμονωμένες περιπτώσεις

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kαι εγω εχω UVκαι την εχω στην εξοδο του φιλτρου!Για να πω την αληθεια δεν μου εχει διμιουργηθει καποιο προβλημα στο ενυδρειο μου,αλλαδεν νομιζω οτι κανει και την τρελη δουλεια,γιατι στο τζαμι μου εμφανιζεται που και που αλγη και ολο το νερο και οι αλλαγες ειναι Α/Ο!

Link to comment
Share on other sites

εγω ψηφισα οχι, παρολο που δεν εχω εμπειρια με το συγκεκριμενο εξαρτημα εχω διαβασει σε αρκετα θεματα οτι δεν εχει τα καταπληκτικα αποτελεσματα που περιμεναν

Link to comment
Share on other sites

Xρησιμοποιω μια,συνδεδεμενη με κυκλοφορητη,με πολυ χαμηλη ροη.Τωρα για αποτελεσμα,θα σε γελασω......

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν αξιζουν τα λεφτα τους, δεν κανουν αυτα που υποσχονται.- :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Xρησιμοποιω μια,συνδεδεμενη με κυκλοφορητη,με πολυ χαμηλη ροη.Τωρα για αποτελεσμα,θα σε γελασω......

Πως μπορει να συνδεθει με κυκλοφορητη????

Αλλα τελικα δεν τον προτεινεται????

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορει να συνδεθει με κυκλοφορητη????

Αλλα τελικα δεν τον προτεινεται????

Κυκλοφορητής μέσα στο ενυδρείο όπου με σωλήνα βγάζει το νερό εκτός ενυδρείο, όπου εκεί είναι συνδεδεμένη λάμπα UV και μετά ξαναμπαίνει το νερό (πάλι με σωλήνα) μέσα στο ενυδρείο.

Αν έχεις τα χρήματα να την πάρεις κακό δεν θα σου κάνει, αν κάνεις λογική χρήση. Από την άλλη τα θετικά αποτελέσματα δεν είναι αποδεδειγμένα...

Link to comment
Share on other sites

Αυτοι οι κυκλοφορητες σε τι τιμες παιζουν????

Ογκος???

Τιμες διάφορες... από 10 έως πολύ περισσότερα ευρώ! Παίζει ρόλο η ποσότητα του νερού που θες να κυκλοφορείς.

Όγκος, ανάλογα με την δύναμη του κυκλοφορητή... γενικά μικρός!

Link to comment
Share on other sites

γραφουν ολες στις οδηγιες προτεινομενη ροη για καλυτερη λειτουργια.

για τι ενυδρειο/ ψαρια τι θελεις?

Link to comment
Share on other sites

γραφουν ολες στις οδηγιες προτεινομενη ροη για καλυτερη λειτουργια.

για τι ενυδρειο/ ψαρια τι θελεις?

Το θελω για 350λιτρα αλλα να δουλευω την uv λαμπα οποτε πρεπει να ειναι με χαμηλη ροη. Σωστα?

Link to comment
Share on other sites

οπως ειπα η καθε λαμπα αναλογα με τα watt σου προτεινει κ τα λιτρα ροης ωστε να κανει δουλεια.

καποια λαμπα με αρκετα watt μπoρει να συνδεθει για παραδειγμα με ενα eheim 2213 κ αν εχεις κ ενα τετοιας ροης φιλτρο δεν θα χρειαστεις κυκλοφορητη.

Έγινε επεξεργασία - antonis t83
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

παραπανω watt σε UV sterillizer

θα εχω ασχημα αποτελεσματα:

επεσε στα χερια μου μια λαμπα αγνωστων στοιχειων αλλα ειναι μεγαλη μου φαινεται......

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

παραπανω watt σε UV sterillizer

θα εχω ασχημα αποτελεσματα:

επεσε στα χερια μου μια λαμπα αγνωστων στοιχειων αλλα ειναι μεγαλη μου φαινεται......

kaneis apopsi........!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

παραπανω watt σε UV sterillizer

θα εχω ασχημα αποτελεσματα:

επεσε στα χερια μου μια λαμπα αγνωστων στοιχειων αλλα ειναι μεγαλη μου φαινεται......

Για πόσα W αναφέρεσαι και για πόσα λίτρα προορίζεται.

Όπως ήδη έχει αναφερθεί, τα πάντα είναι σχετικά με τη ροή του νερού μέσα από τη λάμπα και ο χρόνος λειτουργίας.

Πρωτού κάνεις την αγορά, βεβαιώσου ότι θα βρίσκεις εύκολα ανταλακτική λάμπα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Τελικα υπαρχει καποιος που την εχει και ειδε αποτελεσματα; Στην ψηφοφορια δειχει οτι το 60% ειναι υπερ. Θα ηθελα πολυ να μαθω τον λογο.-

Link to comment
Share on other sites

Τελικα υπαρχει καποιος που την εχει και ειδε αποτελεσματα; Στην ψηφοφορια δειχει οτι το 60% ειναι υπερ. Θα ηθελα πολυ να μαθω τον λογο.-

post-11246-1240843874_thumb.jpg

Αυτο γινεται με λαμπα των 5 watt...

Link to comment
Share on other sites

1. Ποσο καιρο "δουλευει" το ενυδρειο;

2. Ποσα λιτρα ειναι;

3. Ποσες ωρες λειτουργει η λαμπα;

4. Εχεις κανει καποια παρουσιαση του;

Link to comment
Share on other sites

1. Ποσο καιρο "δουλευει" το ενυδρειο;

2. Ποσα λιτρα ειναι;

3. Ποσες ωρες λειτουργει η λαμπα;

4. Εχεις κανει καποια παρουσιαση του;

Πριν κανα 4μηνο κατασκευαστηκε και εχει ψαρια εδω και κανα τριμηνο.

360 λιτρα.

Η λαμπα ειναι μονιμα αναμενη επι 24ωρου βασεως.

Ακομη οχι, διοτι ακομα κανω αλλαγες στους ενοικους μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο πολυ ψαξιμο ναβρω και εγω μια τεκμηριωμενη θεση για το θεμα βρηκα μια επιστημονικη αποψη που ισως να ξεδιαλυνει λιγο τα πραγματα αφου και αυτοι που εχουν(εγω) δεν εχουν τεκμηριωμενη απαντηση. Σας παραθετω και την αγγλικη και ελληνικη μεταφραση του κειμενου παρακατω. Τωρα θα παρακαλουσα καποιον mod αν δεν μπορει να αναρτηθει στο φορουμ το πειραμα, αυτο το μυνημα να σβηστει!!!!! Ελπιζω να μεινει και να βοηθηθουμε ολοι!!! Ευχαριστω :wub:

ΣΗΜΕΙΩΣΗ. Το πειραμα γινεται σε αλμυρο και υφαλμυρο νερο

Database ASFA: Aquatic Sciences and Fisheries Abstracts

Title Sanitary control of aquarium tank water with U.V. light

Author Choi, S-T; Park, M-Y; Chang, D-S

Affiliation Dep. Food Science and Technol., National Fisheries Univ. Pusan, Nam-gu, Pusan 608, Korea

Source Journal of the Korean Fisheries Society

Descriptors Article Subject Terms: aquaculture systems food fish quality assurance ultraviolet sterilization water quality control

Abstract A study was conducted to develop a sanitary aquarium for high quality fish to be used for the production of slices of raw fish by using u.v. light. The water re-circulating system was composed of 2 tanks. One of the tanks was used for rearing fish and the other, with 37 pieces of corrugated plastic plates, was used for the growth of Nitrosomonas and Nitrobacter to remove ammonia from the water. Consequently, bactericidal effects of u.v. light were examined under the controlled condition of water with flow rate 730ml/sec the width 41 cm of water flow route, and the distance 4.75 cm from the lamp to its water bottom, and u.v. light 75W. The water of the aquarium tank theoretically circulated 1 cycle per 18 min. Under these conditions the bactericidal effect was 85% just after passing through u.v. light and 3 log cycle in aquarium tank water. The count of Vibrio parahaemolyticus after irradiation was decreased by about over than 3 log cycle. Under the irradiation for 72 hours, viable cell counts in both skin and gill of fish reared were decreased into about 2 log cycle, but there was no significant decrease in viscera. When the temperature of the tank was controlled at about 20-23 C under the same condition, viable cell counts were reduced about 2 log cycle, and fecal coliforms were reduced about 1 log cycle and 3 log cycle in Crassostrea gigas and Mytilus edulis, respectively.

Περίληψη Μια μελέτη για την ανάπτυξη μιας υγιεινής ενυδρείου για υψηλής ποιότητας ψάρια που πρέπει να χρησιμοποιούνται για την παραγωγή φέτες νωπό ψάρι με τη χρήση υπεριώδους ακτινοβολίας φως. Το νερό που κυκλοφορεί εκ νέου το σύστημα αυτό αποτελείται από 2 βυτία. Μία από τις δεξαμενές που χρησιμοποιήθηκαν για την εκτροφή ψαριών και των άλλων, με 37 τεμάχια κυματοειδών πλαστικών πλακών, η οποία χρησιμοποιήθηκε για την ανάπτυξη των Nitrosomonas και για την άρση των Nitrobacter αμμωνίας από το νερό. Κατά συνέπεια, βακτηριοκτόνο επιπτώσεις της u.v. φως εξετάστηκαν υπό την προϋπόθεση της ελεγχόμενης ροής του νερού με την 730ml/sec πλάτος 41 εκατοστά διαδρομή της ροής του ύδατος, και η απόσταση 4,75 cm από τον λαμπτήρα το νερό κάτω, και UV φως 75W. Το νερό του ενυδρείου δεξαμενή θεωρητικά κυκλοφορήσει 1 κύκλος ανά 18 λεπτά. Υπό τις συνθήκες αυτές, η βακτηριοκτόνο αποτέλεσμα ήταν 85% αμέσως μετά τη διέλευση μέσω της UV φως και 3 log κύκλου δεξαμενή νερού στο ενυδρείο. Η αρίθμηση των Vibrio parahaemolyticus μετά την ακτινοβολία μειώθηκε κατά πάνω από 3 log κύκλου. Σύμφωνα με την ακτινοβόληση για 72 ώρες, βιώσιμων κυττάρων του δέρματος και στις δύο απλάδια των ψαριών που εκτρέφονται μειώθηκαν σε περίπου 2 log κύκλο, αλλά δεν υπήρξε σημαντική μείωση των σπλάχνων. Όταν η θερμοκρασία της δεξαμενής ήταν ελεγχόμενη σε περίπου 20-23 C και υπό τις ίδιες συνθήκες, βιώσιμη κυττάρων μειώθηκαν περίπου κατά 2 log κύκλου, και fecal κολοβακτηριδίων είχαν μειωθεί περίπου κατά 1 log κύκλου και 3 log κύκλου Crassostrea gigas και Mytilus edulis, αντίστοιχα .

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ναι και αλλη μια φορα ναι στην UV, και για γλυκο και για θαλασσινο ενυδρειο :P

Αλλα παντα σωστη λαμπα σε βαττ για τα λιτρα, χωρις υπερβολες.

Και αλλαγη της λαμπας καθε 6 μηνες :wub:

Link to comment
Share on other sites

Πριν κανα 4μηνο κατασκευαστηκε και εχει ψαρια εδω και κανα τριμηνο.

360 λιτρα.

Η λαμπα ειναι μονιμα αναμενη επι 24ωρου βασεως.

Ακομη οχι, διοτι ακομα κανω αλλαγες στους ενοικους μου!!!

Απο αυτη την απαντηση, λυπαμαι αλλα δεν μπορω να βασιστω στα λεγομενα σου, περι σιγουρης καλης αποδοσης/χρησιμοτητας.-

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...