Jump to content

Fungus?


Konstantinos_78

Recommended Posts

Καλησπέρα!

Σήμερα παρατήρησα ένα άσπρο σποτακι σε εναν απο τους δίσκους στο αριστερο του φτερο

Είχα διαβάσει κάπου οτι είναι fungus.

Tο ψαρι είναι πολυ κινητικο, τρώει κανονικά και τα κόπρανά του είναι κόκκινα...

Ταϊζω 3 φορες την ημέρα:

red tiny bits

gvg mix

spiroulina

και μία φορά την βδομαδα καρδιά και κόκκινο σκουλίκι

Αλλαγές κάθε επτά μέρες 25% με r/o και προσθήκη ιχνοστοιχείων

Η θερμοκρασία είναι 28-29C και την ανέβασα σήμερα στους 30C.

Ανεβάζω και μια φωτογραφεία μήπως βοηθήσει...

Χαρακτηριστικά:

200lt

Ph 6.8

Amonia 0

Nitrates 0

Gh 3

Kh2

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

post-2083-1231439488_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ουτε απο τη φωτογραφια ουτε απο το βιντεο μπορεσα να δω κατι (εσυ ; ). :huh: Βαλε καποιες πιο καθαρες φωτογραφιες και βγαλε απο μεσα το Botia (clown).- :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ουτε απο τη φωτογραφια ουτε απο το βιντεο μπορεσα να δω κατι (εσυ ; ). :huh: Βαλε καποιες πιο καθαρες φωτογραφιες και βγαλε απο μεσα το Botia (clown).- :thumbup:

Ανεβάζω καλύτερη φωτογραφία.

Ξαφνικά τώρα, ακριβώς μετά το τάισμα, ο ένας απο τους 4 ποθ δέν είχε κανένα πρόβλημα, έχει αρχίσει και δυσκολεύεται στο κολύμπι και είναι υπερκινητικός. Κουνάει πολύ γρήγορα τα φτερά του και ναι μεν κολυμπάει και τρώει και είναι μαζί με τους υπόλοιπους, παρόλα αυτά κάνει συνέχεια μια κίνηση "μπρος-πίσω".

Επαναλαμβάνω ξαφνικά έγινε μόλις τώρα, ακριβώς μετά το τάισμα!

Καμια ιδέα?

post-2083-1231524394_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Απο οσα εχεις ηδη γραψει για το ενυδρειο, εγω δεν βλεπω κατι περιεργο. Το καθε ενυδρειο ομως μονο οποιος το εχει το ζει, γι'αυτο ειναι και ο μονος που μπορει να βγαλει ασφαλη συμπερασματα. Απλα και μονο απο τις περιγραφες το μονο που μπορει να κανει καποιος αλλος ειναι εικασες. Νομιζω οτι δεν πρεπει να σε ανησυχει ιδιαιτερα αυτο που βλεπω στη φωτογραφια. Με την ποιοτητα του νερου που εχεις διαθεσει στα ψαρια σου λογικα θα εξαφανιστει σε μερικες μερες (3-4). :huh: Μπορεις να βαλεις μια πιο γενικη φωτογραφια του ενυδρειου; :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Απο οσα εχεις ηδη γραψει για το ενυδρειο, εγω δεν βλεπω κατι περιεργο. Το καθε ενυδρειο ομως μονο οποιος το εχει το ζει, γι'αυτο ειναι και ο μονος που μπορει να βγαλει ασφαλη συμπερασματα. Απλα και μονο απο τις περιγραφες το μονο που μπορει να κανει καποιος αλλος ειναι εικασες. Νομιζω οτι δεν πρεπει να σε ανησυχει ιδιαιτερα αυτο που βλεπω στη φωτογραφια. Με την ποιοτητα του νερου που εχεις διαθεσει στα ψαρια σου λογικα θα εξαφανιστει σε μερικες μερες (3-4). :huh: Μπορεις να βαλεις μια πιο γενικη φωτογραφια του ενυδρειου; :thumbup:

Η αληθεια ειναι οτι τα ψαρια τρωνε κανονικα, και δεν εχω παρατηρησει τιποτε διαφορετικο στην συμπεριφορα τους...Μακαρι να μην ειναι τιποτα, θελω να αποφυγω και τα φαρμακα...

Βαζω μια φωτογραφια οπως μπορεσα να την βγαλω...

post-2083-1231756600_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν και η φωτογραφια δεν ειναι γενικη για να δω ολα οσα θελω, θα σου πω τα εξης. Τα λιτρα σου ειναι λιγα (προσωπικη μου αποψη) για δισκους. Εσυ ομως φροντισες να βαλεις κι' αλλα ψαρια και μαλιστα 2 ειδη πραγμα (παντα για μενα) ακομα χειροτερο γιατι τους μειωνεις κι'αλλο το χωρο/λιτρα συν το οτι χανεις την ομορφια αυτων των κοπαδιων. Σε αυτο προσθεσες και τα φυτα και μαλιστα απ'οτι βλεπω στο κεντρο ενα που δεν ειναι καν υδροβιο (δρακαινα δεν ειναι αυτο εκει ; ), με αποτελεσμα να κρατας και τη θερμοκρασια λιγο χαμηλοτερα για να ζησουν τα φυτα. Εχω ομως και μια απορια. Αφου το νερο ειναι μονο απο Α.Ο πως εχεις αυτο το ΡΗ και τις σκληροτητες; :huh:

Link to comment
Share on other sites

Ααααα και ..................τους βλεπω αδυνατους, μαλλον πεινανε. :thumbup: Ειμαι και εγω κατα των φαρμακων.- :huh:

Link to comment
Share on other sites

Αν και η φωτογραφια δεν ειναι γενικη για να δω ολα οσα θελω, θα σου πω τα εξης. Τα λιτρα σου ειναι λιγα (προσωπικη μου αποψη) για δισκους. Εσυ ομως φροντισες να βαλεις κι' αλλα ψαρια και μαλιστα 2 ειδη πραγμα (παντα για μενα) ακομα χειροτερο γιατι τους μειωνεις κι'αλλο το χωρο/λιτρα συν το οτι χανεις την ομορφια αυτων των κοπαδιων. Σε αυτο προσθεσες και τα φυτα και μαλιστα απ'οτι βλεπω στο κεντρο ενα που δεν ειναι καν υδροβιο (δρακαινα δεν ειναι αυτο εκει ; ), με αποτελεσμα να κρατας και τη θερμοκρασια λιγο χαμηλοτερα για να ζησουν τα φυτα. Εχω ομως και μια απορια. Αφου το νερο ειναι μονο απο Α.Ο πως εχεις αυτο το ΡΗ και τις σκληροτητες; :huh:

Το φυτό στο κέντρο έχει φύγει...Η φωτογραφία είναι περίπου μήνα...Θα έλεγα οτι τα λίτρα είναι οριακά.Ούτος η άλλος, οι συγκεκριμένοι δίσκοι είναι μικροί...Τώρα εαν σε 3 χρόνια μεγαλώσουνε, οπωσδήποτε θα χρειαστώ περισσότερα λίτρα...Θα μου πείς βέβαια τώρα οτι όσο περισσότερα λίτρα, τόσο πιο έυκολα και περισσότερο μεγαλώνει το ψάρι...και θα είχεις δίκιο...

Όσον αφορά τις τιμές δεν ξέρω τι να σου πώ.. Ίσως επειδή προσθέτω ιχνοστοιχεία και ηλεκτρολήτες να επειρρεάζεται η σκληρότητα...Επιπλέον έχω βάλει και οζονιστήρα...

Link to comment
Share on other sites

Κωνσταντινε τα γραφεις μονος σου. Απο το δικο σου σταδιο περασα και εγω και πολλοι αλλοι οπως καταλαβαινεις. Ειναι απολυτα καταννοητο οτι γινονται συμβιβασμοι. Οι δισκοι δεν μεγαλωνουν μετα απο 3 χρονια. Στους 12-14 μηνες εχουν σχεδον το πληρες μεγεθος που φτανουν δηλ. 18 εκ. Αυτο ομως οπως και πολλα αλλα εξαρταται απο τις συνθηκες στις οποιες ζουν. Θα δεις δισκο 3 ετων να ειναι σαν το στομιο της κουπας του καφε αν δεν εχει πεθανει ηδη σε κακες συνθηκες. :huh: Ο οζονιστηρας γιατι και ποιος στον προτεινε; :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Κωνσταντινε τα γραφεις μονος σου. Απο το δικο σου σταδιο περασα και εγω και πολλοι αλλοι οπως καταλαβαινεις. Ειναι απολυτα καταννοητο οτι γινονται συμβιβασμοι. Οι δισκοι δεν μεγαλωνουν μετα απο 3 χρονια. Στους 12-14 μηνες εχουν σχεδον το πληρες μεγεθος που φτανουν δηλ. 18 εκ. Αυτο ομως οπως και πολλα αλλα εξαρταται απο τις συνθηκες στις οποιες ζουν. Θα δεις δισκο 3 ετων να ειναι σαν το στομιο της κουπας του καφε αν δεν εχει πεθανει ηδη σε κακες συνθηκες. :thumbup: Ο οζονιστηρας γιατι και ποιος στον προτεινε; :thumbup:

:huh: Να που τελικά μέσω της συζήτησης μαθαίνεις! :thumbup: ... Δεν το ήξερα αυτό για την ανάπτυξη...Οι συνθήκες μέχρι στιγμής είναι καλές και προσπαθώ να είμαι συνεπής - συν οτι βλέπω και τα ψάρια να μήν αντιμετωπίζουν πρόβλημα μέχρι στιγμής. Ο οζονιστήρας είναι συμβουλή χομπίστα. Προστατεύει λέει απο ενδεχόμενες αρρώστιες...Μη μου πείς τώρα οτι ειναι δωρο άδωρο γιατι τον έχω πληρώσει και ενα κάρο λεφτά!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...