Jump to content

ΝΑ ΑΔΕΙΑΣΩ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ?


Recommended Posts

Τρεχω 1 ενυδρειο εδω και 2 μηνες και μου μπηκε η ιδεα τωρα να βαλω υποστρωμα ηθελα λοιπον να σας ρωτησω αν μπορω να αδειασω το νερο του ενυδρειου μου μεσα σε κουβαδες ναβαλω εκει τα ψαρια μου να βγαλω το χαλικι μου να βαλω το υποστρωμα απο πανω το χαλικι να προσθεσω το νερο που εβαλα στους κουβαδες και να το θεσω ξανα σε λυτουργεια? μιλαμε για μια διαδικασια των 2 Ωρων. Θα εχω προβλημα με τηυν βιολογια του ενυδρειου μου θα χαλασει? αν μπορω να το κανω τι υποστρωμα μου προτινετε?

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα αν και το κανω και εγω αλλα ασε να σου πουν και οι ποιο ειδικοι σε αυτο το θεμα...

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά ότι αλλαγές κάνεις σε ένα ένα ενυδρείο, από την μικρότερη στην μεγαλύτερη, αλλάζει η σύσταση του νερού σου.

Η διαδικασία που λες έχει ως μεγαλύτερο κίνδυνο το στρεσάρισμα των ψαριών! Για να μην πολυλογώ, μπορείς να το κάνεις αλλά:

1) Θα πρέπει να εξασφαλίσεις οξυγόνωση στα προσωρινά δοχεία των ψαριών καθότι 2 ώρες δεν είναι πολλές αλλά δεν είναι και λίγες.

2) Θα πρέπει να προσέξεις να μην κρυώσει πολύ το νερό οπότε φρόντισε να έχεις σόμπες, καλοριφέρ κ.ο.κ. σε χρήση.

3) Το φίλτρο σου ή θα πρέπει να το αδειάσεις από το νερό που θα έχει και να το αφήσεις "στεγνό" μέχρι να το ξαναβάλεις σε λειτουργία ή (το πιο σωστό) να το βάλεις να δουλεύει σε έναν κουβά με νερό ενυδρείου!

4) Μην κρατήσεις όλο το νερό και το ξαναρίξεις μέσα καθότι μέσα σε αυτές τις 2 ώρες θα έχει πάρει κάποιες μη επιθυμητές τιμές. Κράτα το 50% περίπου και ρίξε το υπόλοιπο καινούριο. Φρόντισε μόνο να είναι όσο το δυνατό πιο "έτοιμο".

5) Θα σε συμβούλευα να μην έχεις ταΐσει τουλάχιστον την μέρα αυτής της διαδικασίας, μη σου πω και την προηγούμενη!

Link to comment
Share on other sites

Τρεχω 1 ενυδρειο εδω και 2 μηνες και μου μπηκε η ιδεα τωρα να βαλω υποστρωμα ηθελα λοιπον να σας ρωτησω αν μπορω να αδειασω το νερο του ενυδρειου μου μεσα σε κουβαδες ναβαλω εκει τα ψαρια μου να βγαλω το χαλικι μου να βαλω το υποστρωμα απο πανω το χαλικι να προσθεσω το νερο που εβαλα στους κουβαδες και να το θεσω ξανα σε λυτουργεια? μιλαμε για μια διαδικασια των 2 Ωρων. Θα εχω προβλημα με τηυν βιολογια του ενυδρειου μου θα χαλασει? αν μπορω να το κανω τι υποστρωμα μου προτινετε?

δεν θα έχεις πρόβλημα στην βιολογία σου ...γιατί πολύ απλά στον 1-2 μήνες δεν έχεις βιολογία

με την παραμικρή αλλαγή στο ενυδρείο σου θα πάς στο 0(μηδέν) εκεί δηλαδή που ξεκίνησες

ΕΚΤΟΣ αν ξεκίνησες το ενυδρείο σου πριν απο τον 1-2 μήνες με έτοιμο βιολογικο υλικό απο παλιο

ενυδρείο(μπόλι)

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο μου ειναι καινουριο πριν 2 μηνες το αγορασα

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο μου ειναι καινουριο πριν 2 μηνες το αγορασα

οπότε να ξέρεις οτι κάνοντας κάτι τέτοιο που σκέφτεσαι

θα γυρίσεις απο την αρχή και πρέπει να είσαι πολύ προσεκτικός

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά ότι αλλαγές κάνεις σε ένα ένα ενυδρείο, από την μικρότερη στην μεγαλύτερη, αλλάζει η σύσταση του νερού σου.

Η διαδικασία που λες έχει ως μεγαλύτερο κίνδυνο το στρεσάρισμα των ψαριών! Για να μην πολυλογώ, μπορείς να το κάνεις αλλά:

1) Θα πρέπει να εξασφαλίσεις οξυγόνωση στα προσωρινά δοχεία των ψαριών καθότι 2 ώρες δεν είναι πολλές αλλά δεν είναι και λίγες.

2) Θα πρέπει να προσέξεις να μην κρυώσει πολύ το νερό οπότε φρόντισε να έχεις σόμπες, καλοριφέρ κ.ο.κ. σε χρήση.

3) Το φίλτρο σου ή θα πρέπει να το αδειάσεις από το νερό που θα έχει και να το αφήσεις "στεγνό" μέχρι να το ξαναβάλεις σε λειτουργία ή (το πιο σωστό) να το βάλεις να δουλεύει σε έναν κουβά με νερό ενυδρείου!

4) Μην κρατήσεις όλο το νερό και το ξαναρίξεις μέσα καθότι μέσα σε αυτές τις 2 ώρες θα έχει πάρει κάποιες μη επιθυμητές τιμές. Κράτα το 50% περίπου και ρίξε το υπόλοιπο καινούριο. Φρόντισε μόνο να είναι όσο το δυνατό πιο "έτοιμο".

5) Θα σε συμβούλευα να μην έχεις ταΐσει τουλάχιστον την μέρα αυτής της διαδικασίας, μη σου πω και την προηγούμενη!

σωστος ο παιχτης :huh:

Link to comment
Share on other sites

άμα δλδ το ενυδρείο δούλευε 1 χρόνο τι θα γινόταν άμα υπήρχε για υπόστρομα χαλίκι και ήθελε να βάλει άμμο?

Link to comment
Share on other sites

άμα δλδ το ενυδρείο δούλευε 1 χρόνο τι θα γινόταν άμα υπήρχε για υπόστρομα χαλίκι και ήθελε να βάλει άμμο?

Αυτή τη διαδικασία την έκανα εγώ τον Αύγουστο..... Έκανα ότι ακριβώς περιέγραψα πιο πάνω! Απλά όσο πιο στρωμένο είναι ένα ενυδρείο τόσο λιγότερα προβλήματα θα δημιουργηθούν (νομίζω). Επίσης μη ξεχνάμε πως τα πάντα μέσα στο ενυδρείο αποκτούν βιολογία... από τα φυτά και τα ξύλα μέχρι την άμμο και το χαλίκι!

Link to comment
Share on other sites

σου ανέβηκαν απότομα οι τιμές ?

Link to comment
Share on other sites

σου ανέβηκαν απότομα οι τιμές ?

Όχι, δεν είχα τέτοιο πρόβλημα... απλά ήμουν πολύ προσεχτικός για ένα 2μηνο περίπου στο θέμα του ταϊσματος και φυσικά συχνές μετρήσεις και ενίσχυση της βιολογίας με τα γνωστά ζουμιά!

Απ'όσο αποδείχτηκε βέβαια ή δεν ήμουν όσο προσεχτικός έπρεπε ή ήμουν πολύ γκαντέμης....

Link to comment
Share on other sites

φιλε scalare αυτο που θες να κανεις εχει νοημα ΜΟΝΟ εαν σκεφτεσαι να το κανεις το ενυδρειο φουλ φυτεμενο με απαιτητικα φυτα, νομιζω οτι πλεον δεν αξιζει τον κοπο ειδικα εαν εισαι νεος και τωρα ξεκινας (δεν το γνωριζω αυτο, υποθετω)

καλυτερα να ασχοληθεις με αλλα πιο χρησιμα πραγματα για το ενυδρειο σου οπως φωτισμο, υγρα λιπασματα, co2 (και παλι αυτα μονο για απαιτητικα φυτα)

Link to comment
Share on other sites

Aυτο που με πιραζει περισοτερο ειναι οτι το χαλικι μου εχει παχοσ το πλυ 3 εκ. οποτε οτι και να φυτεψω δεν καθετε σωστα γιαυτο και θελω το υποστρωμα . αν βαλω κι αλλο χαλικιωστε να μεγαλωσει το υψος του θα μπορεσω να βαλω καποια μετρια η δυσκολα φυτα χωρις υποστρωμα? και αν ναι τι λυπανση χρειαζετε? τις ταμπλετς που βαζω τις βαρεθικα βαζεις μεσα τα χερια σου ανκατευετε το χαλικι μετα κινουντε τα φυτα υπασχει κατι σε υγρη μορφη να το προσθετεις απευθειας στο νερο? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

Κατά την γνώμη μου, με προσθήκη υγρών λιπασμάτων, μια παροχή CO2 και καλό φωτισμό μπορείς να βάλεις και φυτά πιο απαιτητικά χωρίς υπόστρωμα. Για ιχνοστοιχεία σε υγρή μορφή εγώ χρησιμοποιώ αυτό, μπορούν από δώ μέσα να σου προτείνουν και άλλα.....

Έγινε επεξεργασία - Astra
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με την Astra, αν νομίζεις ότι είναι πολύ χαμηλό το χαλίκι σου πρόσθεσε λίγο από πάνω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...