Jump to content

παροχη Co2


mikea

Recommended Posts

Καλησπερα!

το ενυδρειο μας εχει χαμηλο co2 - 1,8mg/lt . Τα φυτα δεν πηγαινουν και τοσο καλα. Θελουμε να παρουμε καποιο συστημα παροχης co2. Εχετε κατι να προτεινετε? Και ποιος αλλος τροπος αυξησης co2 υπαρχει.

Το ενυδρειο ειναι Rio 180.

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Ενας ευκολος τροπος για CO2 ειναι το Flourish excel.. Ειδικα αν εχεις ευκολα φυτακια...

Link to comment
Share on other sites

Ενας ευκολος τροπος για CO2 ειναι το Flourish excel.. Ειδικα αν εχεις ευκολα φυτακια...

??? τι ειανι αυτο ??? ναι ειναι ευκολα.

Link to comment
Share on other sites

Ενας ευκολος τροπος για CO2 ειναι το Flourish excel.. Ειδικα αν εχεις ευκολα φυτακια...

ευχαριστω!

Ποσο περιπου κοστιζει? Το βρισκουμε ευκολα στην αγορα?

Link to comment
Share on other sites

Με μαγιά και ζάχαρη δεν σκέφτηκες να κάνεις;;; Αν θέλεις να τελειώσεις μια και καλή όμως με το co2 και να είσαι σίγουρος πόσο ph θα έχεις πάρε μία μπουκάλα με όλα τα σχετικά.

Το excel δεν νομίζω να κατεβάζει το Ph συνήθως εγώ το χρησιμοποιώ όταν κάνω αλλαγή νερού ή όταν έχω κάποιο πρόβλημα άλγης και θέλω άμεση λύση.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τον guppy οσον αφορα το ph γιατι αν το θες μονο για τα φυτα σου και η πατεντα με τη ζαχαρη και μαγια δεν ειναι κακη λυση(αφου το κοστος της ειναι μικρο συγριτικα με ph meter+co2 regulator).

Link to comment
Share on other sites

το excel δεν αντικαθιστά το CO2. Είναι και τα 2 τρόποι να δώσουμε στα φυτά τον άνθρακα που χρειάζονται, αλλά το ένα δεν μπορεί να υποκαταστήσει το άλλο.

Με χρήση excel θα έχεις καλύτερα αποτελέσματα σίγουρα πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...