Jump to content

A/o πως και τι?


Recommended Posts

γεια σας και παλι.θελω να παρω Α/Ο και εχω μπερδευτει λιγο.στο νερο απο το Α/Ο τι προσθετουμε μεσα πριν το βαλουμε στο ενυδρειο? γιατι εχω μπερδευτει λιγο.απλα βαζουμε και αναλογια νερο βρυσης η προσθετουμε καποια σκευασματα σιδηρο κτλ. αν μπορει καπιος να μου πει :huh: η καποιο λινκ για να δω. ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Η Α/Ο δεν είναι για όλες τις περιπτώσεις. Τί ψάρια έχεις?

Link to comment
Share on other sites

για το νερο της α/ο.υπαρχουν συνηθως 2 τροποι που το βαζουμε στο ενυδρειο.

ο πρωτος ειναι να κανουμε χρηση μονο νερου απο α/ο και να ριχνουμε ιχνοστοιχεια μεσα καθως απο μονο του το νερο ειναι εντελως νεκρο και μπορει μαλιστα να κανει ζημια στα ψαρακια μας.

ο δευτερος τροπος ειναι να το σπαμε με νερο της βρυσης με μια αναλογια περιπου 70-30 με το πρωτο να ει ναι απο το νερο της α/ο.παντα βεβαια με χρηση αντιχλωριου για το ποσοστο του νερου της βρυσης.

Link to comment
Share on other sites

για το νερο της α/ο.υπαρχουν συνηθως 2 τροποι που το βαζουμε στο ενυδρειο.

ο πρωτος ειναι να κανουμε χρηση μονο νερου απο α/ο και να ριχνουμε ιχνοστοιχεια μεσα καθως απο μονο του το νερο ειναι εντελως νεκρο και μπορει μαλιστα να κανει ζημια στα ψαρακια μας.

ο δευτερος τροπος ειναι να το σπαμε με νερο της βρυσης με μια αναλογια περιπου 70-30 με το πρωτο να ει ναι απο το νερο της α/ο.παντα βεβαια με χρηση αντιχλωριου για το ποσοστο του νερου της βρυσης.

απο οτι καταλαβα το πιο συμφερων ειναι το 70-30 α/ο και βρυσης , και πιο ευκολο. ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Το κατά πόσο θα δουλέψει η ΑΟ σε σένα εξαρτάται από την περιοχή που μένεις και το ύψος του ορόφου, αν μένεις σε πολυκατοικία. Επίσης πρόσεξε πολύ το κόστος της ΑΟ που θα πάρεις. Στο εμπόριο κυκλοφορούν σε τιμές εξωφρενικές σε σχέση με αυτές που μπορείς να βρεις στο ίντερνετ!

Link to comment
Share on other sites

Το κατά πόσο θα δουλέψει η ΑΟ σε σένα εξαρτάται από την περιοχή που μένεις και το ύψος του ορόφου, αν μένεις σε πολυκατοικία. Επίσης πρόσεξε πολύ το κόστος της ΑΟ που θα πάρεις. Στο εμπόριο κυκλοφορούν σε τιμές εξωφρενικές σε σχέση με αυτές που μπορείς να βρεις στο ίντερνετ!

Η περιοχη φιλε μου ειναι στην κατερινη,μονοκατοικια πιεση νερου μεγαλη.τωρα για το κωστος βρηκα στην θεσσαλονικη με 90€ αλλα δεν μου γεμισε το ματι γιατι ειχε ασπρο κουτι χωρις φιρμα. μαλλον θα παρω απο το waterinn τπ 130 με 108€. δεν ξερω και παρα πολλα σχετικα με τις μαρκες. αν εχετε κατι να προτεινετε?

ευχαριστω για το χρονο σας

Link to comment
Share on other sites

Η περιοχη φιλε μου ειναι στην κατερινη,μονοκατοικια πιεση νερου μεγαλη.τωρα για το κωστος βρηκα στην θεσσαλονικη με 90€ αλλα δεν μου γεμισε το ματι γιατι ειχε ασπρο κουτι χωρις φιρμα.

ευχαριστω για το χρονο σας

αυτην με τα 90 ευρω που την βρηκες,και ποσα λιτρα ανα ωρα εβγαζε..?
Link to comment
Share on other sites

Η μάρκα μην σε ενδιαφέρει και πολύ. Αυτό που σε νοιάζει σε πρώτη φάση είναι να μπορείς να βρίσκεις ανταλλακτικά, τα οποία δεν είναι πάντα απαραίτητο να είναι της ίδιας μάρκας με αυτή της ΑΟ. Η 130 βγάζει max 130 λίτρα. Εγώ πήρα από e-bay με 60 ευρώ που βγάζει 190 λίτρα και είναι σούπερ!

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Η μάρκα μην σε ενδιαφέρει και πολύ. Αυτό που σε νοιάζει σε πρώτη φάση είναι να μπορείς να βρίσκεις ανταλλακτικά, τα οποία δεν είναι πάντα απαραίτητο να είναι της ίδιας μάρκας με αυτή της ΑΟ. Η 130 βγάζει max 130 λίτρα. Εγώ πήρα από e-bay με 60 ευρώ που βγάζει 190 λίτρα και είναι σούπερ!

μπορεις να δου δωσεις λινκ αν ειναι να το παρω και εγω απο το ebay.και ανταλακτικα βρισκεις εδω?

Link to comment
Share on other sites

αυτην με τα 90 ευρω που την βρηκες,και ποσα λιτρα ανα ωρα εβγαζε..?

θεσσαλονικη στον αμαζονιο.τωρα για λιτρα δεν ξερω.

Link to comment
Share on other sites

Το κατά πόσο θα δουλέψει η ΑΟ σε σένα εξαρτάται από την περιοχή που μένεις και το ύψος του ορόφου, αν μένεις σε πολυκατοικία. Επίσης πρόσεξε πολύ το κόστος της ΑΟ που θα πάρεις. Στο εμπόριο κυκλοφορούν σε τιμές εξωφρενικές σε σχέση με αυτές που μπορείς να βρεις στο ίντερνετ!

Συμφνω απολυτα με το θεμα της τιμης γιατι εγω χωρις να ξερω αγορασα 3 σταδιων 160Ε μαρκα δεν ξερω και χωρις μετρητες και τετοια,και μετα απο το forum ειδα αλλες τιμες και φρικαρα!

Link to comment
Share on other sites

παιδιά είχα διαβάσει σε μία δημοσέυση στο φόρουμ οτι ειναι καλό να αγοράζουμε και TDS meter(αν το γράφω καλά) μαζί με την αγορά Α/Ο!ισχίει?

Link to comment
Share on other sites

παιδιά είχα διαβάσει σε μία δημοσέυση στο φόρουμ οτι ειναι καλό να αγοράζουμε και TDS meter(αν το γράφω καλά) μαζί με την αγορά Α/Ο!ισχίει?

Με το TDS meter μετράς την ποιότητα του νερού που βγάζει η ΑΟ σου, οπότε ξέρεις και πότε θέλουν αλλαγές οι μεμβράνες!

Link to comment
Share on other sites

δεν θα ηταν καλό να το ξέρουμε αυτό?και να πέρναμε και 3-4 ζευγαράκια μεμβράνες απο το ίντερνετ μαζί με την παραγγελία Α/Ο!

Link to comment
Share on other sites

Όλο το κόστος μιας ΑΟ είναι η κύρια μεμβράνη η οποία θέλει αλλαγή μετά από πάρα πολλά λίτρα νερού που θα βγάλει. Με το κόστος της συγκεκριμένης ΑΟ, προσωπικά με βλέπω όταν θα χρειαστεί αλλαγή η μεμβράνη να αλλάζω ολόκληρο το σύστημα, ΑΝ ΚΙ ΕΦΟΣΟΝ βρω κάποια καλή τιμή που να βγάζει περισσότερα λίτρα. Χονδρικά το έχω υπολογίσει ότι η δική μου μεμβράνη θα κρατήσει περίπου 3 χρόνια!

Link to comment
Share on other sites

αααααααααα!τότε πιστέυω μόνο Α/Ο !

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...