Jump to content

Recommended Posts

πεταω οτι εχω κ δεν εχω απο μεσα κ στηνω το ενυδρειο απο την αρχη . τωρα εκτος απο βακτηρια black water κτλ τι αλλο με συμβουλευεται? να γινει σωστο στησιμο να μην την ξαναπατησουμε

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 76
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

πεταω οτι εχω κ δεν εχω απο μεσα κ στηνω το ενυδρειο απο την αρχη . τωρα εκτος απο βακτηρια black water κτλ τι αλλο με συμβουλευεται? να γινει σωστο στησιμο να μην την ξαναπατησουμε

Να πω και γω μια γνωμη.

Αν θελει ενα νεος στο χομπυ να ασχοληθει με τους δισκους, θα πρεπει να στησει ενα ενυδρειο για 1-2 χρονια με ευκολα ψαρια που ζουν σε περιβαλλον με "διακοσμηση" και νερο παρομοιων συνθηκων με ενος δισκοενυδρειου.

Στο διαστημα αυτο να μελεταει τα "μυστικα" τους και να αποκτα δεξιοτητες στην συντηρηση του ενυδρειου, ετσι ωστε οταν μπουν οι δισκοι να μην αντιμετωπισουν καταστασεις στρες.

Ετσι εχει πολλες πιθανοτητες επιτυχιας με αυτα τα ψαρια που ακουγονται "δυσκολα" αλλα αν ξερεις τι θελουν και τους το παρεχεις ειναι "ευκολα" ψαρια.

Και οτι σου ειπαν και τα αλλα παιδια (εγω προτειενω 400 λιτρα ενυδρειο) και σιγα σιγα αγορα και του υπολοιπου εξοπλισμου (ΑΟ, εξωτερικα φιλτρα κλπ) και πριν βαλεις τους δισκους θα ειναι ολα κομπλε και το ενυδρειο και εσυ απο διαβασμα.

ΥΓ Και οπως ειπωθηκε αν βαζει καποιος δυο δισκους σε μικροτερο ενυδρειο πρεπει να ειναι ΕΞΑΚΡΙΒΩΜΕΝΟ ζεγαρι αναπαραγωγης και φυσικα δεν αξιζει να εχεις κανενα αλλο ψαρι μεσα αφου οι δισκοι θα πηγαινουν για αναπαραγωγη, γιατι θα χανεται ο γονος.

Link to comment
Share on other sites

ειναι ευκολο να ξεχωρισεισ ζευγαρι δισκων? η μαλλον το φυλλο ? γιατι οκ εαν το παρεις σε μεγαλη ηλικια το ψαρι ισως να μπορεις. αλλα δεν ειμαι διατεθειμενο να χαλασω 200 ευρω.. για αυτο τα θελω μικρα. να τα βλεπω να μεγαλωνουν κ εννοειται να ειναι πολυ πιο οικονομικα.

Link to comment
Share on other sites

ειναι ευκολο να ξεχωρισεισ ζευγαρι δισκων? η μαλλον το φυλλο ? γιατι οκ εαν το παρεις σε μεγαλη ηλικια το ψαρι ισως να μπορεις. αλλα δεν ειμαι διατεθειμενο να χαλασω 200 ευρω.. για αυτο τα θελω μικρα. να τα βλεπω να μεγαλωνουν κ εννοειται να ειναι πολυ πιο οικονομικα.

οχι δεν ειναι ευκολο να ξεχωρισεις ζευγαρι.γι αυτο συνηθως παιρνεις μεγαλο ενυδρειο βαζεις 4-5 ψαρια αναλογα τα λιτρα βεβαια για να σου βγει ενα ζευγαρι.

Link to comment
Share on other sites

πεταω οτι εχω κ δεν εχω απο μεσα κ στηνω το ενυδρειο απο την αρχη . τωρα εκτος απο βακτηρια black water κτλ τι αλλο με συμβουλευεται? να γινει σωστο στησιμο να μην την ξαναπατησουμε

Νομιζω το εγραψε ο Delta66 καπου πιο πανω. Διαβασε πολυ στο κεφαλαιο για τους αρχαριους, στησε ενα ενυδρειο με παρομοια ψαρια (π.χ. σκαλαρια) για 2-3 χρονια για να μαθεις να προσφερεις αυτα που χρειαζονται και μετα πας στους δισκους. Κοπαδοψαρο ειναι αλλα δεν ειναι δυνατον να θεωρηθουν κοπαδι ................ 4 ψαρια . Χρειαζεσαι πολυ περισσοτερα απο 400 λιτρα για να δεις την πραγματικη συμπεριφορα τους, ομως οι περισσοτεροι συμβιβασμους κανουν σε αυτο το ειδος, οποτε βαζεις σε αυτα τα λιτρα 6 ψαρια και αρχιζεις να τους μαθαινεις. Το καταστημα που αναφερεις το γνωριζω και δυστυχως ειναι απο τα ..............ας μη χαρακτηρησω καλυτερα και .........."φαω κυνηγι". :huh: Τιποτα σωστο δεν θα μπορουσαν να σου πουν. Αληθεια τη συνθεση στο ενυδρειο σου την ηξεραν; Αυτοι σου προτειναν να βαλεις αυτα τα ψαρια μεσα; :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ναι την ειχα αναφερει την συνθεση κ μ ειπε απλα να βγαλω το αγγελοψαρο. ξερεις επειδη το να κανει ενα λαθος ενα εμπορος με αυτα π του περιεγραψα για το ενυδρειο το δεχομαι αλλα το να το δει με τα ιδια του τα ματια δε το δεχομαι οποιος θελει να δει σοου να παρευρεθει εκει σημερα κατα τις 7 κ 30 ¨. απλα κ λιτα

Link to comment
Share on other sites

ναι την ειχα αναφερει την συνθεση κ μ ειπε απλα να βγαλω το αγγελοψαρο. ξερεις επειδη το να κανει ενα λαθος ενα εμπορος με αυτα π του περιεγραψα για το ενυδρειο το δεχομαι αλλα το να το δει με τα ιδια του τα ματια δε το δεχομαι οποιος θελει να δει σοου να παρευρεθει εκει σημερα κατα τις 7 κ 30 ¨. απλα κ λιτα

Δεν υπάρχει λόγος για τέτοια, ο πετσοπάς κάνει την δουλειά του, είναι επαγγελματίας και σκοπό έχει να πουλήσει, όχι γιατρός... και το πετσοπ είναι πάντα μια επιχείρηση, άσχετα με το αν οι άνθρωποι μέσα ξερουν από ζώα ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Το καλυτερο θεαμα ειναι οταν .....σταματας να του δινεις τα χρηματα σου και το διαδιδεις και σε οσους γνωριζεις. Τα αλλα δεν βοηθανε σε τιποτα. Ασε που μπορει πανω στη "φαση" να παρεκτραπεις απο καμμια κουβεντα και να βρεις τον μπελα σου.- :huh:

Link to comment
Share on other sites

γω στο μονο που θα εστιασω ειναι το εξης.Οσο ποιο ΠΟΛΛΑ ΛΙΤΡΑ τοσο ΚΑΛΥΤΕΡΑ.οσο ποιο ΚΑΛΗ ΦΙΛΤΡΑΝΣΗ τοσο ΚΑΛΥΤΕΡΑ.

Link to comment
Share on other sites

oλα θα γινουν σωστα αυτη τη φορα. αλλα μονο η δυσφιμιση δε θα βοη8ησει. χρειαζεται κ ενα ρομπιασμα μπροστα σε κοσμο ωρα αιχμης. λοιπον παιδια θα θελα να σας ευχαριστησψ ολους. μιλαμε πλεον για το στησιμο του ενυδρειου . ευχαριστω κ παλι ολους σας για το χρονο π μου αφιερωασατε κ τις πολυτιμες συμβουλες σας

Link to comment
Share on other sites

....οποιος θελει να δει σοου να παρευρεθει εκει σημερα κατα τις 7 κ 30 ¨. απλα κ λιτα

Μη μπαινεις σε τετοιες διαδικασιες φιλε μου. :thumbup:

Την αλλη φορα θα ξερεις τι κινησεις πρεπει να κανεις (ψαξιμο πριν βαλεις οτιδηποτε ζωντανο ή οχι, οπως και φαρμακα κλπ μεσα στο ενυδρειο και ερωτηση και στο φορουμ να παρεις γνωμες αν δεν εισαι σιγουρος) :huh:

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται να κανεις τιποτα,τσαμπα θα χαλασεις τα νευρα σου.Απλα δεν ξαναπατας εκει!οπως και πολλοι αλλοι....

Link to comment
Share on other sites

Η προσωπική μου συμβουλή είναι να ξεχάσεις προσωρινά τους δίσκους. Προσπάθησε να ξαναστήσεις το ενυδρείο σου από την αρχή, να φιλοξενήσεις συμβατά μεταξύ τους ψαράκια, που ο αριθμός τους και το μέγεθος τους να είναι αποδεκτά για τον όγκο του ενυδρείου σου, κάποια φυτά....

Σιγά σιγά όσο το σύστημά σου θα ωριμάζει, ταυτόχρονα και εσύ, θα έρθει και η ώρα του βιοτοπικού ενυδρείου.

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

διαβασα πως δισκοι οι οποιοι αλλαζουν χρωμα ειναι αρρωστοι κ να αποφευγετε η αγορα τους. θυμηθηκα λοιπον πως απο την πρωτη μερα στο μαγαζι του εμπορου αλλαζε χρωμα!!! αλλα δεν ειχε ουτε ενα ψεγαδι πανω του. ηταν snake skin χρυσοσ με μπλε πιτσιλιες. αυτο το αναφερω διοτι διαβασα πωσ υπαρχουν καποιες εξαιρεσεις στο θεμα τησ αρρωστειας στην αλλαγη χρωματος. ανεβαζω φωτο του οταν ηταν υγιης

Link to comment
Share on other sites

η απορια μ απλη.... αφου αλλαζε χρωμα ακαταπαυστα πριν ακομα τον αγορασω απο το μαγαζι του εμπορου υπαρχει περιπτωση να ειχε προβλημα ? τονιζω ξανα πως αλλαζε χρωμα αλλα δεν ειχε ουτε ενα ψεγαδι. επισης εαν εξαιρεσουμε τα 2 νεον π εχασα τισ 3 τελευταιεσ μερες απο απωλειες δεν εχω καμια εδω κ 2 μηνες.

Link to comment
Share on other sites

οι δισκοι αλλαζουν χρωμα οταν εχουν στρεσαριστει ή εχουν καποια ασθενεια.θα δεις ποιο εντονα τα χρωματα τους οταν δεν υπαρχει εντονος φωτισμος.

Link to comment
Share on other sites

δεν μιλαω για τις καθετες ριγες αλλα για το χρωμα ολου του δισκου. γινοταν μαυρος σχεδον.......

Link to comment
Share on other sites

Θεωρω οτι εχεις καποιο "θεμα" με το νερο σου και γενικοτερα με το ενυδρειο. Το ψαρι ειναι στρεσσαρισμενο αλλα σε καλη κατασταση προς το παρον. Δεν ξερω ομως ποσο θα αντεξει.- :huh:

Link to comment
Share on other sites

οχι βρε συ. το ψαρι πεθανε χτες. το αναφερω πιο πανω.........

Link to comment
Share on other sites

κ αυτο το θεμα το αναφερω γιατι εαν τον αγορασα με προβλημα να συμπεριφερθω αναλογως στον εμπορο. το ψαρι απο την πρωτη στιγμη π το ειδα στο μαγαζι του αλλαζε χρωματα!!! κ τονιζω πωσ δεν εχω χασει ψαρια εδω κ 2 μηνες........

Link to comment
Share on other sites

κ αυτο το θεμα το αναφερω γιατι εαν τον αγορασα με προβλημα να συμπεριφερθω αναλογως στον εμπορο. το ψαρι απο την πρωτη στιγμη π το ειδα στο μαγαζι του αλλαζε χρωματα!!! κ τονιζω πωσ δεν εχω χασει ψαρια εδω κ 2 μηνες........

Δεν μπορείς να κάνεις και πολλά με τον έμπορο γιατί απλά... είναι έμπορος. Φέρνει ψάρια και τα βάζει στα ενυδρεία του στις καλύτερες δυνατές συνθήκες νερού, αλλά ταυτόχρονα και οικονομικές! Σκοπός του είναι να πουλήσει τα ψάρια το συντομότερο δυνατό, ούτως ώστε και αυτός να έχει κέρδος, αλλά και το ψάρι να μπει σε έναν σωστό χώρο!

Οπότε, ΟΛΑ τα ψάρια που είναι στα πετσοπάδικα προς πώληση, σίγουρα είναι στρεσαρισμένα και δεν βρίσκονται στις καλύτερες συνθήκες νερού. Από 'κει και πέρα είναι δική σου ευθύνη στο να επιλέξεις ένα ψάρι "σωστό" και όχι "ελαττωματικό". Η ευθύνη του κάθε πετσοπά είναι να κρατάει τα ενυδρεία του καθαρά και υγιή. Στο θέμα καθαρίοτητας ΠΡΕΠΕΙ και ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ να τηρεί τους κανόνες των ενυδρείων. Στο θέμα υγείας όμως τα πράγματα είναι πολύ πιο πολύπλοκα καθότι ένα ψάρι μπορεί να νοσεί σήμερα, χωρίς εμφανή σημάδια, και να βγάλει το πρόβλημα μετά από ένα μήνα! Από τη στιγμή που εκείνος εμπορεύεται κι εσύ αγοράζεις ζωντανά, αυτό είναι ένα πρόβλημα που δεν έχει λύση συμφέρουσα για κανέναν. Εκτός βέβαια αν ο κάθε πετσοπάς βάζει τα ψάρια του σε καραντίνα για έναν μήνα και μετά τα βάζει στην "έκθεση", αλλά έτσι το κόστος του ψαριού που κάνει πχ 50 ευρώ ξαφνικά θα πάει στα 150 ευρώ!

Στο δικό σου θέμα τώρα...

Το πιο πιθανό είναι το ψάρι σου να ήταν στρεσαρισμένο το οποίο έχει ως συνέπεια να είναι ευάλωτο σε αρρώστιες. Η μεταφορά του από το πετσοπάδικο στο σπίτι σου και από εκεί μέσα στο ενυδρείο σου το οποίο ΣΙΓΟΥΡΑ δεν είχε τις σωστές συνθήκες διαβίωσης, πιθανόν να συντέλεσαν στο να βγάλει το ψάρι σου ασθένεια (είναι που είναι ευαίσθητα αυτά τα ψάρια) και στη συνέχεια να κόλλησαν και άλλα.

Οπότε, ΠΡΕΠΕΙ να πάρεις προληπτικά μέτρα για να μην εξαπλωθεί η ασθένεια και ΑΜΕΣΑ να κάνεις το ενυδρείο σου βιώσιμο για ψάρια συγκεκριμένων συνθηκών. Στην πορεία μπορούμε να συζητήσουμε και το τί θα είναι αυτά τα ψάρια...

Όσον αφορά τον πετσοπά, γνώμη μου είναι πως μπορείς να του το θέσεις το θέμα με κόσμιο τρόπο μόνο και μόνο για να έχει το νου του την επόμενη φορά να είναι πιο προσεχτικός απέναντί σου. Δεν μπορείς να κάνεις πολλά παραπάνω καθότι το ενυδρείο σου ούτως ή άλλως ΔΕΝ ήταν σωστό να φιλοξενήσει τέτοιο ψάρι, οπότε δεν μπορείς να αποδείξεις ούτε εσύ, ούτε κανείς, τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε PouLawTreLLa, ιδιαίτερες γνώσεις για δίσκους δεν έχω. Όμως είναι απο τα πιο απαιτητικά ψάρια γλυκού νερού και η διατήρηση τους δεν είναι έυκολη υπόθεση.

Μετά από όλη αυτή την συζήτηση θα πρέπει να κατάλαβες ότι δεν θα έπρεπε εξ' αρχής να βάλεις δίσκο στο ενυδρείο σου. Το ενυδρείο σου από όλες τις απόψεις είναι ακατάλληλο για δίσκους:

Με όλα αυτά τα ψαράκια τα 90 λίτρα είναι πολύ λίγα για να προσθέσεις και έναν δίσκο (ας μην αναφερθώ ξανά στο βατραχάκι). Το νερό σου έχει άγνωστες και μη ελεγχόμενες συνθήκες. Αφού δεν κάνεις μετρήσεις εκτός από το pH υπάρχει μεγάλη πιθανότητα το νερό να έχει ακατάλληλες για δίσκους τιμές. Η θερμοκρασία του νερού είναι πολύ χαμηλή για δίσκους. Επίσης οι αλλάγες νερού που κάνεις μάλλον δεν επαρκούν. Το πιο σωστό είναι να κάνεις αλλαγές κάθε εβδομάδα και όχι κάθε 2 ή 3 εβδομάδες. Τέλος, για να βάλεις ένα νέο ψάρι στο ενυδρείο σου, πόσο μάλιστα έναν δίσκο, χρειάζεται να κάνεις μια σταδιακή προσαρμογή στο ψαράκι σου. Εσύ έκανες κάτι τέτοιό;

Όλα αυτά σου τα λέω εντελως φιλικά και δεν θέλω να κάνω τον έξυπνο ή να σε θίξω.

Όμως πρέπει να καταλάβεις ότι έχεις κάνει πάρα πολλά λάθη στο ενυδρείο σου και δεν θα πρέπει να ρίχνεις το φταίξιμο στον έμπορο. Σε τελική ανάλυση, θεωρώ ότι και υγιέστατο να ήταν το ψαράκι, αργά ή γρήγορα θα είχε την ίδια τύχη. Από την αρχή δεν του έδωσες συνθήκες για να επιβιώσει και μάλλον το άφησες στην τύχη του.

Αν θέλεις την συμβουλή μου, ξεκίνα ξανά από το μηδέν. Δίαβασε όσο περισσότερο μπορεις για τις συνθήκες που πρέπει γενικά να επικρατούν σε ένα ενυδρείο, βρες ποιά ψαράκια σε ενδιαφέρουν, αν μπορείς να τους δώσεις τις συνθήκες που θέλουν και φυσικά κάνε όσες ερωτήσεις θέλείς εδώ στο φόρουμ για όποιες απορίες έχεις.

Όλοι κάναμε λάθη και εξακολουθούμε να κάνουμε...

Link to comment
Share on other sites

εχεισ δικιο κ το σεβομαι. απλα χωρις να θελω να δικαιολογηθω θα τονισω πως ειχα την καθοδηγηση του εμπορου με τις διαβεβαιωσεις του. δεν εκανα του κεφαλιου μου. φταιω ομως π δε το ψαξα καλυτερα το ολο θεμα. απο αυριο κιολα διωχνω τους μικρου μ φιλουσ κ στηνω το ενυδρειο απο την αρχη

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...