Jump to content

Καλώς σας βρήκα!


christakis

Recommended Posts

Γειά σας και πάλι. Βασικά έχω ένα ενυδρείο 60λιτρων το εχω εδω κ 8 μήνες, το ενυδριο το εχω στρωσει κανονικα και βαζω αντιχλωριο σε καθε αλλαγη.μονο που δεν εχω θερμοστατη και τα φυτα δεν ειναι φυσικα... ειχα 1 γλυφτη,1 γατοψαρο ενα οραντα και το 1χρυσοψαρο με τα 3ζευρακια.. οπου μετα απ λιγο καιρο στα καλα καθουμενα μου ψοφισαν οι καθαριστες,και αροτερα εβαλα τα αλλα 2χρυσοψαρα,και αργοτερα ψοφισε και το οραντα..

αυτή τη στιγμή έχω τα 3χρυσόψαρα, τα ζεβράκια και 1 κόι. ., το προβλημα μου ειναι οτι οτι ψαρι βαλω μου ψοφαει. . και δεν ξερω τον λογο,συμερα εχασα μια φουσκα που πηρα πριν 3μερες. χτεσ ηταν μια χαρα και το πρωι την τσιμπαγε ενα χρυσοψαρο,την εβαλα αλλου και μετα απ μιση ωρα..παει. εχω επιχυρισει να βαλω γλιφτη 2φορες και ενα κοι (που ειχα παρει μαζι με αυτο που εχω αλλα αρσενικο),αλλη μια ζεβρα. αλλα ολα ειχαν την ιδια καταλυξη,χωρις ομως να τα τσιμπαει καποιο αλλο ψαρι...

** μονο που οταν ψοφησε το οραντα ειχε βγαλει κατι σαν σπιρι κατω απ το στωμα του..(ισως κολισε κατι.)αλλα γιατι ολα τα αλλα να ειναι μια χαρα...??

τι να κανω μπορει να με βοηθησει καποιος..???

Link to comment
Share on other sites

Καλως Ορισες στην παρεα μας.

Καταρχην εχεις παρα πολλα ψαρια στο 60αρι σου και ειναι και ασυμβατα μεταξυ τους.

Μιας και δεν εχεις μονο χρυσοψαρα, χρειάζεσαι οπωσδηποτε θερμοστατη.

Τι φιλτρο εχεις? Αλλαγες νερου καθε ποτε κανεις?

Δωσε μας περισσοτερα στοιχεια για το ενυδρειο σου...

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στην παρεα! ωντος εχεις παρα πολα ψαρια ετσι το νερο μολυνεται πολυ γρηγορα και αυτα πεθαινουν ενα 60λιτρο ενυδρειο μπορει να συντηρησει 2 χρυσοψαρα και αλλοι θα πουνε 1. αυτο που καταλαβα με τα χρονια στο χομπυ ειναι οτι "καλυτερα λιγα ψαρια που ζουν περισοτερο"

Link to comment
Share on other sites

Υπερβολικα πολλα ψαρια αλλα και αυμβατα μεταξυ τους για τα λιτρα σου.Διαφορετικες απαιτησεις μετα ξυ τους.Πχ αλλα θελουν θερμοστατη,αλλα οχι.Διαβασε διαλεξε και αποφασισε. :huh:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την βοηθεια...

λοιπον το φιλτρο ειναι εσωτερικο της micron.. και εχω μια αεραντλεια..

τι αλλαγη νερου την κανω καθε 15μερες,και αλλαζω το 40-50%του νερου..

και το φωσ το πολυ 6ωρες γιατι αν το εχω περισσοτερο μου πιανει αλγη το ενιδριο.

βασικα για τα ψαρια μου ειπαν οτι κανουν μαζι γι αυτο και τα πηρα.. τα εχω παρι απ 2ξεχωριστα petshop,και τουσ ειχα πει τι ακριβος εχω.. αλλα. . . και γι αυτο δεν ειχα βαλει και θεμωστατη δεν μου ειπαν οτι ειναι απαραιτιτο.

λεω να δοσω τα χρυσοψαρα...

τι αλλο ψαρι μπορω να βαλω μεσα αν τα δωσω.? τα κοι τεριαζουν με τα ζευρακια?

υπαρχει περιπτωσει το νερο να ειναι μολισμενο?

δεν εχω κανει καποιο τεστ μεχρι τωρα,και θερμοκρασια δεν ξερω..

εχω ψιλο απογοητευτει να πω την αληθεια..

αλλα δεν τα παραταω...

Link to comment
Share on other sites

Μην απογοητευεσαι. Ολοι ως serial fish kiler ξεκινησαμε! Εγω θα σου προτεινα να δωσεις τα ζεβρακια το κοι και για καλυτερα το ενα χρυσοψαρο και να βαλεις κνενα φυσικο φυτο για χρυσοψαρα ενδυκνηται ο ανουμπιας. Η αεραντλια δεν ειναι πραγματικα απαραιτητη αν η ροη του φιλτρου σου ταραζει την επιφανεια του νερου. Σκεψου αυτα που γραφτηκαν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...