Jump to content

Εισαγωγή στις κιχλίδες με Cyphotilapia frontosa


Recommended Posts

Ηρθε λοιπόν η ώρα, να αρχίσω να ασχολούμαι και με αυτό το ψάρι, που το έχω "σταμπάρει" εδώ και καιρό... Και ιδιαιτέρως τα "Zaire blue"... ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΑ ΖΩΑ!!!

Αρχισα λοιπόν το ψάξιμο/διάβασμα και ξεκινώντας θέλω να σας ρωτήσω:

- Υπάρχει ιδιώτης χομπίστας εκτροφέας, που να διαθέτει μικρά?

- Είναι σωστό αυτό που σκέφτομαι, δηλαδή, να τα πάρω μικρά και να τα μεγαλώσω εγώ? Θα ήθελα 3 ή 4 ψάρια, 1 αρσενικό και 2 ή 3 θηλυκά (τελικό σχήμα).

- Θα μπορούσα να τα ξεκινήσω σε 120 λίτρα καθαρά (για μικρά μιλάμε...) και σε 5-6 μήνες περίπου να τα μεταφέρω σε μεγάλο τανκ (640 λίτρα καθαρά)? Ιδιοκτήτης γνωστού μαγαζιού και έμπειρος με τα συγκεκριμένα, μου είπε ότι μπορώ...

- Θα μπορέσω να έχω κάποιο ψάρι-καθαριστή για άλγες και περισσεύματα τροφών μαζί τους χωρίς προβλήματα, ή δεν χρειάζεται/κάνει?

- Είναι σωστό ότι έχουν διάρκεια ζωής περίπου 25 χρόνια και γίνονται μέχρι 35 πόντους?

- Υπάρχει περίπτωση να στεριώσει οποιοδήποτε φυτό στο ενυδρείο τους?

Αλλά ας ξεκινήσουμε με αυτά και βλέπουμε για παρακάτω... :rockon:

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Ο κατάλληλος για να σου απαντήσει είναι στο Aquazone και είναι ο iliovas. Ασχολείτε χρόνια με τις φροντόζες και πιστεύω ότι θα σου λύσει κάθε απορία.

Δες το website του Εδώ

Link to comment
Share on other sites

filoxene γεια σου

Το μόνο που θα πρέπει να σε απασχολεί αυτή τη στιγμή είναι πότε θα είναι διαθέσιμο το 640 λτ. ενυδρείο που αναφέρεις

Στα 120 λτ. δε θα σου πρότεινα να βάλεις ούτε μικρά frontosa γιατί σίγουρα θα τους περιορίσεις την ανάπτυξη.

Όποτε είσαι έτοιμος ειδοποίησέ μας. Ψάρια υπάρχουν διαθέσιμα σχεδόν πάντα. Αυτή τη στιγμή υπάρχουν από 12 cm και πάνω (ότι πρέπει δηλαδή για τα 640 λτ).

καθαριστή μπορείς να βάλεις κάποιο μεγάλο είδος pleco που να "ανέχεται" υψηλό ph

από φυτά vallisneries - anubies - java fern καλά στερεωμένα σε πέτρες

μέγεθος και πάνω από 40 cm σε κατάλληλα ενυδρεία

περιμένουμε νέα σου

καιρός να αυξηθούν οι frontosoφιλοι στη χώρα μας :rockon:

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα! Θα γεμίσω το δωμάτιο με φωτογραφίες από φροντόζες σε διάφορες... στάσεις (! :hysterical: ) και θα περιμένω κανα τρίμηνο για να ξεκινήσω με τα κουκλιά!

- iliovas ΦΥΛΑΞΕ ΜΟΥ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΜΙΚΡΑ !!!

Επίσης, όποιος έχει μικρά zairblue, να στείλει πμ... :rockon:

Ευχαριστώ πολύ όλους... :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε και photos από frontos όπως και videos φυσικά ... :rockon:

όσο για μικρά μη σε νοιάζει, θα ειδοποιηθείς όταν είναι "ετοιμοπαράδοτη" η νέα φουρνιά !!!

μην καθυστερείς μόνο το μεγάλο ενυδρείο ... εκεί θα καταλάβεις τι σημαίνει να έχεις frontosa

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
...και θα περιμένω κανα τρίμηνο για να ξεκινήσω!...

...και όπως συνήθως γίνεται με αυτά τα πράγματα, το τρίμηνο έγινε... οκτάμηνο και βάλε... :)

Και η "Εισαγωγή στις κιχλίδες..." έγινε με άλλο είδος βέβαια και όχι με τα πολυπόθητα Cyphotilapia frontosa... :blink:

Επειδή όμως βρίσκομαι αρκετά κοντά πλέον στο να προσπαθήσω να κάνω το συγκεκριμένο όνειρο πραγματικότητα, θέλω να ρωτήσω και κάτι άλλο εσάς με τη μεγαλύτερη εμπειρία, προτού βάλω 'μπρος το εγχείρημα... Εκατσα και έψαξα πολύ το θέμα του νέου ενυδρείου, ως προς τις διαστάσεις του σε σχέση με το χώρο που έχω. Αυτά που προκύπτουν είναι τα εξής: Υπάρχει η δυνατότητα στο λίγο χώρο που διαθέτω πλέον, να "χωρέσω":

1. ένα τανκ διαστάσεων 1,60 χ 60 χ 70 (Μ-Π-Υ), που σημαίνει περίπου 580 καθαρά λίτρα νερό.

2. ένα τανκ διαστάσεων 1,20 χ 1,10 χ 70 (Μ-Π-Υ), που σημαίνει περίπου 800 καθαρά λίτρα νερό.

Εάν κρίνω τον όγκο μόνο από την καθαρή χωρητικότητα σε λίτρα, σαφώς η δεύτερη λύση είναι καλύτερη. Εάν όμως συνυπολογίσω την αισθητή μείωση του μήκους - ήδη μικρό και στην πρώτη περίπτωση για αυτά τα ψάρια - δεν είμαι καθόλου σίγουρος εάν είναι η καλύτερη...

Θεωρώντας την πρώτη περίπτωση (από απόψεως διαστάσεων και κυρίως μήκους) οριακά ανεκτή για τέτοια ψάρια - ειδικά δε μετά και από τις παραινέσεις αρκετά έμπειρων στο είδος χομπιστών - και σημειώνοντας ότι με ενδιαφέρει η προσπάθεια αναπαραγωγή τους (υπάρχει ανάλογο τανκ 260άρι για το μεγάλωμα των μικρών) και ότι αναφέρομαι σε ομάδα από 1 αρσενικό και 3 θηλυκά, τι μου προτείνετε μεταξύ των δύο και με τι σκεπτικό?

Περισσότερα λίτρα με λιγότερο μήκος ή μεγαλύτερο μήκος με λιγότερα λίτρα?

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

για τα C. Frontosa δε θα σου πρότεινα ενυδρείο με μικρότερο μήκος από 180 cm

η γνώμη μου είναι ότι χρειάζονται τουλάχιστον ένα δίμετρο ενυδρείο

το 1.20Χ1.10 απλά ξέχασέ το για C. Frontosa (κατά τη γνώμη μου)

όσο για το 1.60Χ60 κάνε ότι μπορείς κάτι να προσθέσεις τουλάχιστον 20 εκατοστά μήκος - σου χρειάζονται ...

Link to comment
Share on other sites

Υπολόγισα ότι η διαγώνιος στο μεγάλο, αγγίζει το 1,70. Και αν χρειαστεί, μπορώ να το κάνω 1,30 χ 1,20 χ 70 οπότε πάμε σε διαγώνιο εσωτερικά κοντά στο 1,80 και κοντά 1.000 λίτρα νερό..

Τι πιστεύεις, γίνεται σε αυτή τη περίπτωση? Βέβαια θα με δυσκολέψει σε άλλα θέματα, αλλά μπορώ να το κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Και μια ακόμη απορία που έχω για το συγκεκριμένο είδος, είναι ότι ξέροντας για τη μεγάλη διάρκεια στοματικής επώασης των αυγών από τη θηλυκιά (είναι κοντά στις 5 εβδομάδες αν δεν κάνω λάθος), τι γίνεται με τη διατροφή της κατά τη περίοδο αυτή? Το ψάρι τρέφεται κανονικά ή όχι? Καθώς και αν χρειάζεται ο φροντιστής του να κάνει κάτι ιδιαίτερο στον τομέα αυτόν...

Link to comment
Share on other sites

Os gnosto kata tin periodo pou exoun ta fulika abga sto stoma tous den dexontai trofi(anaferome gia kixlides).To oti h epoasi ton abgon ton Frontosa diarkei toso polu auto den to gnoriza.

filika...Stratos

Link to comment
Share on other sites

Γι' αυτό ακριβώς το λόγο έγινε η ερώτηση. Το διάστημα είναι μεγάλο και θα ήθελα να μάθω τι ακριβώς γίνεται σε αυτή τη περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Γι' αυτό ακριβώς το λόγο έγινε η ερώτηση. Το διάστημα είναι μεγάλο και θα ήθελα να μάθω τι ακριβώς γίνεται σε αυτή τη περίπτωση.

με την εμπειρια μου απο mbuna που ειναι και αυτα στοματεπωαζοντα μενουν χωρις τροφη οσο διαρκει η κυηση... περιπου 4 εβδομαδες... ομως δεν ειναι και τοσο τραγικα τα πραγματα... η μανα ανοιγοκλεινει ελαχιστα το στομα και προσλαμβανει μικρα υπολειματα τροφης με τα οποια ταιζει τα μικρα ισως και τον εαυτο της... βεβαια στην ουσια δεν τρωει και αδυνατιζει. ομως η μητερα φυση εχει κανει αυτες τις μαναδες καταδρομεις και αντεχουν μια χαρα..

φιλοξενε αυτο ειναι το μελλοντικο μου εγχειρημα. ενα ακομα ενυδρειο 600+ λιτρα μονο για φροντοζες και κατα προτιμηση blue zaire. αντε με το καλο και στους 2 μας <_<

Link to comment
Share on other sites

Θαυμάσια!

Θα έχουμε να παραλληλίζουμε τις προσπάθειες και τις εμπειρίες μας. Υπολογίζω μέχρι τις γιορτές να καταφέρω να το έχω έτοιμο και να ξεκινήσω. <_<

Link to comment
Share on other sites

Θαυμάσια!

Θα έχουμε να παραλληλίζουμε τις προσπάθειες και τις εμπειρίες μας. Υπολογίζω μέχρι τις γιορτές να καταφέρω να το έχω έτοιμο και να ξεκινήσω. :angry2:

ειναι φανταστικα ψαρια... θα μαζεψω ολη την αφρικη...

θα εχουμε σιγουρα να πουμε πολλα!!! <_<

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια, ψάρια από που θα πάρεις? Εχεις βρει?

Είναι ένα θέμα αυτό, γιατί δεν παίζουν και πολλά zaire blue...

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια, ψάρια από που θα πάρεις? Εχεις βρει?

Είναι ένα θέμα αυτό, γιατί δεν παίζουν και πολλά zaire blue...

δεν εχω ψαξει ακομα , αφου προεχει το ενυδρειο κτλ. και το τι επιπλο θα φυγει απο το σπιτι..

αλλα οταν μπω στη διαδικασια θα ψαξω καιρο πριν , δεν το ηξερα οτι ειναι δυσευρετα. παλι καλα που ειδοποιησες. <_<

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πάντως ότι σε αυτό το θέμα, καταλληλότερος να μας δώσει πληροφορίες είναι ο iliovas, σαν πιο έμπειρος και πιο ψαγμένος.

Link to comment
Share on other sites

μερικά προσωπικά σχόλια ...

- σχετικά με το χρονικό διάστημα που οι θηλυκές κρατάνε τα αβγά στο στόμα (περίπου πέντε εβδομάδες) το ψάρι δεν δέχεται τροφή και αυτό ισχύει και στη φύση - μη σας απασχολεί καθόλου

- βέβαια το ψάρι πρέπει να είναι καλοταϊσμένο πριν "μπουκωθεί", καθώς επίσης και αφού απελευθερώσει τα μικρά θα πρέπει να φροντίσουμε ιδιαίτερα τη διατροφή του

- φυσικά βέβαια δέχεται αρκετά θρεπτικά συστατικά από το νερό και τους κόκκους τροφής που μπαίνουν στο στόμα του κατά το τάισμα των άλλων ψαριών

- ακόμα και όταν κρατάω την μπουκωμένη θηλυκιά μόνη της σε κάποιο ενυδρείο / γεννίστρα συνηθίζω να ρίχνω καθημερινά μικρή ποσότητα τροφής τριμμένη σε σκόνη

- οι Φροντόσες είναι ψάρια που ζουν σε χαρέμια, 1 αρσενικό με 4-5 θηλυκές

- αν τα λίτρα μας το επιτρέπουν καλό είναι να υπάρχει και δεύτερο αρσενικό (κρατά σε εγρήγορση το κυρίαρχο αρσενικό), αυτό βέβαια προϋποθέτει και περισσότερες θηλυκές

-στην πράξη τώρα ή θα πάρουμε ενήλικα ψάρια όπου μπορούμε να γνωρίζουμε το φύλλο τους και θα τα ΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ, ή θα πάρουμε πολλά μικρά και θα περιμένουμε (1,5 - 2) χρόνια να μεγαλώσουν

- επειδή βέβαια στο τέλος θα πρέπει να μείνουμε με τα ψάρια που επιθυμούμε θα πρέπει αρχικά να ξεκινήσουμε με πολύ περισσότερα μικρά ψάρια από αυτά που τελικά θα κρατήσουμε (για να έχουμε περιθώρια επιλογών)

-τα ψάρια που έρχονται πιο συχνά στην Ελλάδα είναι τα Burudi και φυσικά σε πιο προσιτές τιμές

- πολλοί πάλι εισαγωγείς φέρνουν "κάτι σε μπλε" τα ονομάζουν blue fin και δεν ξέρουν φυσικά τι ακριβώς είναι

- έχω δει κατά καιρούς κάποιες πινακίδες σε ενυδρεία Blue Mbimbue, αλλά θα πρέπει να έχεις εμπιστοσύνη στο μαγαζί και στον εισαγωγέα για να ξέρεις ότι θα πάρεις αυτό που θα πληρώσεις

- Βlue Zaire, ένα ψάρι μύθος για μένα, ποτέ δεν ευτύχισα να δω ενήλικο ψάρι ζωντανό στην Ελλάδα, σαν αυτά που βλέπουμε σε διάφορες photos στο δίκτυο, για τα μικρά που πλασάρονται κατά καιρούς στην Ελληνική αγορά διατηρώ τις επιφυλάξεις μου (πλην ίσως ελαχιστότατων εξαιρέσεων)

- χωρίς αμφιβολία ένα ψάρι που αξίζει κάποιος να του αφιερώσει αποκλειστικά όλο του το ενδιαφέρον

- πιο δύσκολη η αναπαραγωγή τους από άλλα είδη (π.χ. τα Burudi)

Link to comment
Share on other sites

Σημαντικότατες πληροφορίες αυτές, ευχαριστώ Βασίλη. Τα ίδια περίπου είχα ακούσει κι εγώ σε διάφορες σχετικές συζητήσεις με παλιότερους χομπίστες που το είχαν ψάξει κάπως. Εστιάζω όμως στην αναφορά σου στο ότι:

...Βlue Zaire, ένα ψάρι μύθος για μένα, ποτέ δεν ευτύχισα να δω ενήλικο ψάρι ζωντανό στην Ελλάδα, σαν αυτά που βλέπουμε σε διάφορες photos στο δίκτυο, για τα μικρά που πλασάρονται κατά καιρούς στην Ελληνική αγορά διατηρώ τις επιφυλάξεις μου (πλην ίσως ελαχιστότατων εξαιρέσεων)...

Και σε ρωτάω: Αυτές οι εξαιρέσεις σου είναι γνωστές και συγκεκριμένες ή είναι χάριν λόγου, ώστε να αποφευχθεί η απόλυτη αναφορά? Γιατί εάν υπάρχουν εξακριβωμένα στην κατοχή κάποιου τέτοια ψάρια, φαντάζομαι ότι θα είναι σχετικά εύκολο να υπάρξει κάποια επικοινωνία, ώστε να βρεθεί ο κατάλληλος δίαυλος προμήθειας (από που τα πήρε, πως, πόσο κλπ).

Βέβαια, να διευκρινίσω ότι εγώ προσωπικά δεν ενδιαφέρομαι για άγρια πιασμένα ψάρια, αλλά μόνο από αναπαραγωγή. Αυτό θέλω να είναι ξεκάθαρο.

Link to comment
Share on other sites

θα σου πρότεινα σε πρώτη φάση να πάρεις μερικά τηλέφωνα σε γνωστά μεγάλα μαγαζιά του χώρου ... που έχουν τη δυνατότητα να ψάξουν και να βρουν πιο σπάνια (και πιο ακριβά ψάρια), είτε μέσω δική τους εισαγωγής, είτε μέσω κάποιου μεγάλου Ελλήνα εισαγωγέα.

ζήτησέ τους τι μεγέθη μπορούν να σου βρουν ?

ελάχιστη ποσότητα παραγγελίας (αν υπάρχει) ?

κόστος ανά ψάρι (ανάλογα με το μέγεθος) ?

αν μιλάμε για ενήλικα ψάρια, αν υπάρχει δυνατότητα παραγγελίας συγκεκριμένου φύλλου (π.χ. 1αρσ. + 5 θηλ.) ? και με τι εγγυήσεις για το φύλλο ?

χώρα προέλευσης ?

άγρια ή εκτροφής ?

και ότι άλλο σε ενδιαφέρει

εύχομαι και ελπίζω να έχουν αλλάξει λίγο τα πράγματα από την τελευταία φορά που έκανα κάτι ανάλογο (πριν 2-3 χρόνια)

φυσικά περιμένουμε τα αποτελέσματα της έρευνάς σου ... και στη συνέχεια έχουμε κι άλλα να πούμε ...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλα θα ήταν να καταλαβαίναμε και Γερμανικά για να μπορέσουμε να τσεκάρουμε τι παίζει πως μπορείς να παραγγείλεις κ.λ.π.

Link to comment
Share on other sites

Me autin edo ti selidoula mporeis eukola na ta metatrepseis se Aglika kai stin sunexeia se Ellinika,http://www.otenet.gr/otenet/info/systran/ Ostoso 8a h8ela na po ena megalo Bravo ston sunhobista,FILOXENO ton opio paratiro edo kai polu kairo kai blepo pos prospa8ei oso to dunato na diatirei ta psaria tou se sun8ikes nature opos diladi sti fisi.....Kai oxi(pirame ena 200litro petaxame 5,10 petres 2 Anubies,5-6 Frontosa 2Brichardi kai ftiaxame ena Enudreio Tanganikas.Makari oloi oi Hobistes na itan san ki esena kai na ginosoun paradeigma mimisis gia olous mas.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Λοιπόν, με πολύ χαρά αλλά και αρκετή κούραση αναφέρω ότι το πρώτο ενυδρείο για τις φροντόζες (βοηθητικό, 340 λίτρα) είναι έτοιμο και το Σαββατοκύριακο θα γεμίσει νερό για το πρώτο τεστ στεγανότητας. Σε κάμποσες ημέρες θα είναι έτοιμο και το μεγάλο (580 λίτρα), όπερ σημαίνει ότι ξεκινά και το ψάξιμο για τα πολυπόθητα Blue Zaire !

Οποιος μπορεί να συμβάλλει στην ανεύρεση αυτού του είδους ψαριών (1 αρσενικό + 3 θηλυκά, σχετικά νεαρά άτομα) θα εκτιμηθεί ιδιαιτέρως η βοήθειά του... :)

Link to comment
Share on other sites

Πριν από αρκετό καιρό μήνες το WATER INN είχε κάποια μικρά τα οποία τα πουλούσε για zair blue,δεν ξέρω αν έχει ακόμα .Αυτός και η Ζωοφιλία στο Παγκράτι μπορούν να σε ενημερώσουν για αυτό το είδος.Αν κάνεις κάποια κίνηση και βρείς σε μικρό μέγεθος πες μου και εμένα.

Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...