Jump to content

Χρειάζονται τα φυτα ιδιαιτερο υπόστρωμα?


Recommended Posts

Είναι η πρώτη φορά που βάζω ζωντανα φυτα στο ενυδρείο( υπερκοινωνικο 360Λ).

Στον πυθμένα έχω χοντρο χαλίκι. Χρειάζεται τοπικά άλλο υπόστρωμα για να αναπτυχθούν οι ρίζες των φυτών και αν ναι πώς θα το τοποθετήσω σε κατάσταση λειτουργίας?

Link to comment
Share on other sites

Τί φυτά θες να βάλεις?

Αν είναι από τα λεγόμενα εύκολα φυτά δεν έχουν ανάγκη υποστρώματος. Αν είναι από τα δύσκολα, τότε δεν είναι μόνο το υπόστρωμα που θα πρέπει να σε απασχολεί, αλλά και ο φωτισμός, η λίπανση, το φιλτράρισμα.....

Όπως και να έχει, το υπόστρωμα μπορεί σίγουρα κάνει δουλειά, ΚΥΡΙΩΣ στα φυτά υψηλών απαιτήσεων, αλλά κι αυτό δεν έχει διάρκεια ζωής επάπειρον. Μέτα από μερικούς μήνες χάνει τις θρεπτικές του ουσίες, οπότε θα πρέπει να βάζεις ειδικές ταμπλέτες λίπανσης στις ρίζες των φυτών σου.

Θα σου έλεγα να μας κάνεις μία συνολική παρουσίαση του ενυδρείου σου, κυρίως όσον αφορά τον φωτισμό, για αν σου πούμε τί μπορε΄ςι να βάλεις και αν χρειαστούν και κάποιες άλλες μικροαλλαγές.

Link to comment
Share on other sites

τα φυτά τα έχω βάλει ήδη είναι 2 vallisneria Εχω πάρει και χαπάκια που τα βάζω σε κάθε αλλάγη (10 μέρες) και έχω πάρει και ένα florena της sera που το βάζω κάθε 5-6 μέρες σαν λίπανση . το φίλτρο μου ειναι βιολογικο εξωτερικό για 600 lt και έχω ρυθμίσει το φωτισμο για 12 ώρες τη μέρα...

Link to comment
Share on other sites

Οι βαλισνέριες δεν έχουν ανάγκη υποστρώματος.

Λιπάσματα (υγρά, ταμπλέτες κλπ) τα θεωρώ περιττά στα εν λόγω φυτά.

Επίσης ο φωτισμός (12 ώρες) είναι πολύς. Μείωσέ τον σταδιακά στις 10 ώρες.

Link to comment
Share on other sites

Οι βαλισνέριες δεν έχουν ανάγκη υποστρώματος.

Λιπάσματα (υγρά, ταμπλέτες κλπ) τα θεωρώ περιττά στα εν λόγω φυτά.

Επίσης ο φωτισμός (12 ώρες) είναι πολύς. Μείωσέ τον σταδιακά στις 10 ώρες.

Θα συμφωνήσω με τον φίλο Moutralewn! Απλά για το υγρό λίπασμα και τις ταμπλέτες θα σου πω να μην ρίξεις καθόλου στις αρχές κι αν δεις πως τα φυτάκια σου αρχίζουν να κιτρινίζουν βάλε τις ταμπλέτες. Το κάθε πότε θα βάζεις ταμπλέτες (αν όντως χρειαστούν) θα το δεις με τον ίδιο τρόπο. Βάζεις μία φορά και ξαναβάζεις όταν στο ζητήσουν τα φυτάκια σου....

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ... Αν είναι ευκολο μπορείτε να μου πείτε και καποια άλλα φυτα έύκολα και γρήγορης ανάπτυξης που να κάνουν ένα δασάκι για τα πολλά μικρα ψαράκια μου(glowlight tetra, glass bloodfin, zebra danio, guppy...)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...