Jump to content

θορυβος στο Juwel Record


Recommended Posts

Εχω το juwel record το 600 με το δικο του εσωτερικο φιλτρο.δεν ξερω αν γινεται τυχαια η μετα απο τις αλλαγες που κανω αλλα εχω παρατηρησει οτι κανει πολυ θορυβο το ενυδρειο και ο θορυβος προερχετε απο το φιλτρο.δεν ξερω αν φταιει το μοτερακι η απλα αν πιανει την ιδιοσυχνοτητα του πλαστικου με αποτελεσμα να ακουγεται αυτο..

αντιμετωπιζει κανεις αλλος αυτο το προβλημα εχοντας και αυτος juwel record? εχουμε βρει καποια λυση?

Link to comment
Share on other sites

εχω το ιδιο ενυδρειο με εσενα

δεν εχω καποιο προβλημα

το μονο που ακουω ειναι ενας ελαφρυς βομβος (ο οποιος ακουγεται μονο το βραδυ)

θα προτεινα να βγαλεις τα παντα απο το ρευμα

να αφαιρεσεις την αντλια με την πλαστικη-λαστιχενια βαση της και να την ξανατοποθετησεις με λιγο πιεση

εννοειται οτι εαν δεις την παραμικρη βρωμια το καθαριζεις

Link to comment
Share on other sites

οταν λες την αντλια εννοεις το σωληνα που βγενει το νερο?αν το τραβηξω προς τα εξω θα βγει εντελως?και μετα απλα το ξανασπρωχνω προς τα μεςα?σαν τι βρομια εννοεις?χθες το βραδυ επειδη ηταν πολυ ο θορυβος εκανα απλα μια περιστροφη στον σωληνα που βγαινει τον νερο αλλα τιποτα.σημερα το πρωι που ξυπνησα στην επιφανεια ειχε κατι σαν πιτιριδα που δεν μπορω να καταλαβω πως εμφανιστηκε..

δεν ειναι και παρα πολυ,...

χθεσ εκανα αλλαγη!

και κατι ακομα...

οταν κανεις αλλαγη κλεινεισ το φιλτρο ε?επειδη οι σχισμες που ρουφαει το νερο ειναι πολυ ψηλα..και αν το αφησω ανοιχτο και δεν υπαρχει νερο κανει κατι κουλα(λογικα πεταει οξυγονο που ρουφαει)

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

φίλε lospci όταν κάνεις αλλαγή νερού να σταματάς το φίλτρο για να μην δουλεύει με σκέτο αέρα γιατί το μοτεράκι ψύχετε με την ροή του νερού και αν δουλέψει ώρα με αέρα θα το κάψεις...

Link to comment
Share on other sites

το κλεινω οντως το φιλτρο! αλλα δεν εχω καταφερει να κανω τιποτα με οτν θορυβο ο οποιος ειναι πολυ ενοχλητικος..

ενα απλο βουισμα το εχω το βραδυ..

αλλα αυτοσ ο θορυβος που παρουσιαζεται που και που ειναι διαφορετικος...

δεν ειναι λογικο να ειναι τοσο πολυς.

θα δοκιμασω αυτο που ειπε ο orck.

απλα περιμενω να μου πει αν εχω καταλαβει καλα για να μην κανω καποια βλακεια.

Link to comment
Share on other sites

άνοιξε το φίλτρο και βγάλε όλη την αντλία και δεν αν έχει τίποτα η φτερωτή και αν στέκετε καλά στην βάση της μήπως απο εκεί έρχετε ο ήχος...νομίζω αυτό εννοεί ο orck...αλλά κάνε και αυτό δεν έχεις να χάσεις τπτ....

Link to comment
Share on other sites

Πολύ πιθανό να είναι η φτερωτή.

Όπως σου είπανε τα παιδιά, λοιπόν,

τα βγάζεις όλα από το ρεύμα και αποσυναρμολογείς το φίλτρο σου

έως το τέλος (δλδ τη φτερωτή), καλό καθάρισμα και τα ξαναβάζεις όλα όπως πριν.

Αν συνεχίζετε ο ήχος τα ξαναλέμε.

yg. Μου χει τύχει και μένα και έτσι διορθώθηκε.

Link to comment
Share on other sites

θα ελεγα πριν παμε σε φτερωτες

να αφαιρεσεις απλα τον οριζοντιο σωληνα που βγαζει το νερο και μετα να τραβηξεις την αντλια προς τα πανω

λογικα θα βγει με την βαση της, ενα λαστιχενιο πλαστικο

αυτο με την πιτιριδα δεν το καταλαβα

Link to comment
Share on other sites

Ολα καλά.Διορθώθηκε.

Είχε τύχη την προηγούμενη μέρα να βάλω 2 ταμπλετες florenete μέσα στα χαλικια.λίγο θα ανακατεύθηκαν και εβγαλε κατι ασπρακια στην επιφάνεια (για αυτο ειπα σαν πυτιριδα) Έτυχε να μου πεις την ιδια στιγμη αν παρατηρησω βρωμιες να τις καθαρησω και για λιγο νομιζα οτι τα μικρα ασπρακια ειχαν βγει απο το φιλτρο.

Link to comment
Share on other sites

τελικά τι είχε το φίλτρο;;; το έφτιαξες;;;;

Έγινε επεξεργασία - Shadow_1
Link to comment
Share on other sites

λογικα ειχε εγκλωβιστει αερας μεσα και εκανε αυτον τον θορυβο(μαλλον επειδη ειχα το οξυγωνο κοντα στις εσοχες που ρουφαει το νερο.) λιγο κουνημα,λιγο περα δωθε το φιλτρο και μετα απο λιγο σταματησε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...