Jump to content

Recommended Posts

Γεια σας παιδία τις τελευταίες μέρες παρατηρώ μια περίεργη συμπεριφορά στα ψαράκια μου… έχω 2 χρυσόψαρα (μου φαίνεται ότι είναι Veiltail χωρίς να είμαι και σίγουρος)…από την μέρα που έβαλα και το 2 ψαράκι, το άλλο που είχα άρχισε να πηδάει πάνω από το νερό, κάτι που το έκανε μόνο το νέο ψάρι (δεν το έχω πετύχει μέχρι στιγμής για να το δω αλλά μόλις ακούσω το θόρυβο και κοιτάζω καταλαβαίνω πιο ψάρι ήταν από την θέση που έχει)…

Επίσης το παλιό το ψαράκι κατά διαστήματα είναι στην επιφάνεια και ανοιγοκλείνει το στόμα και φτιάχνει κάτι σαν μπουρμπουλήθρες (όπως όταν η θάλασσα είναι βρώμικη)..δεν πιστεύω ότι έχει πρόβλημα οξυγόνου από τις μετρήσεις…

Δεν ξέρω γιατί έχουν αυτή τη συμπεριφορά όποιος μπορεί ας βοηθήσει…

Ενυδρείο ~63-65 λίτρα καθαρό

NH3/NH4 : 0 mg/l

NO3: 20 mg/l

NO2 :<0,3 mg/l

pH: 7,5

KH:7

GH:10

Test TETRA

Να σημειώσω ότι τις 2-3 τελευταίες ημέρες τα ψαράκια είναι ατάιστα λόγω του ότι το ένα το είδα κάπως δυσκοίλιο, την τελευταία ημέρα που τα τάϊσα τα έδωσα αρακά, όπως και αρακά θα τα δώσω και αύριο (σύμφωνα με το διατροφολόγιο που έχω κάνει  )…το αναφέρω γιατί ίσως αυτό έχει να κάνει με την συμπεριφορά τους…

Link to comment
Share on other sites

Εαν εχεις εσωτερικο φιλτρο ανεβασε το ποιο επανω ωστε η εξοδος του φιλτρου να αναταραζει την

την επιφανεια του νερου για να υπαρχει καλυτερη οξυγονοση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...