Jump to content

προβλημα με No3 και Kh


Recommended Posts

Καλησπέρα και πάλι.....και καλή χρονία μιας και εχουμε να τα πούμε πολλές ημέρες. :thumbup:

Θα ήθελα τα φώτα σας σε 2 βασικά ζητήματα

εχω ενα ενυδρείο 100ltr σχετικά πυκνοφυτεμένο

οι τελευτέες μετρήσεις μου είναι οι παρακάτω μετά από αλλαγή νερου

TEMPERATYRE :25C

KH :???????

PH : 6,8

GH: 7d

NH4:0,25

NO2 :0,025

NO3:100!!!!

PO4 : 0,5

FE : 0,2

ΦΙΛΤΑΡΙΣΜΑ

ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΦΙΛΤΡΟ SERA 1100

ΠΕΡΙΕΧΕΙ

ΣΦΟΥΓΓΑΡΙΑ ΔΙΑΦΟΡΩΝ ΠΥΚΝΩΤΉΤΩΝ

ΥΑΛΟΒΑΜΒΑΚΑ

TA ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΜΑΚΑΡΟΝΑΚΙΑ

ΑΝΘΡΑΚΑ

PURIGEN της seachem για καταπολεμηση NH 4 NO2 NO3

PHOSGUARD ΓΙΑ ΜΕΙΩΣΗ PO4

ΑΛΛΑΓΗ ΝΕΡΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΘΕ 1Ο ΗΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΩ ΑΝΤΙΧΛΩΡΙΟ ΛΙΓΑ ΒΑΚΤΗΡΙΔΙΑ και υγρο λιπασμα.

Θέμα πρώτο

Δεν μπορω να μετρήσω το KH έχω πάρει 2 test διαφορετικών εταιριων (JBL SERA) και δεν μπορω να πάρω μετρηση αφου το χρωμα στο τεστ πρεπει και στις 2 περιπτωσεις να καταλειξουν σε κιτρινο αφου περασουν απο μπλε μετα σε πράσσινο και τελος πορτοκαλί -κιτρινο.Και στις δυο περιπτώσεις το νερό δεν γινεται αρχικώς μπλέ αλλά ξεκινα από πράσσινο και μεσα σε 2 -3 σταγόνες γινεται κίτρινο-σαν να μου λεει 3 γερμανικούς βαθμούς.Είδα και απόειδα :hysterical: και τελικώς αγορασα και μόνιμο τεστ kh ph για να μπορώ να βλέπω αν τα φυτά μου χρειάζονται co2.(ΠΑΡΟΧΗ CO2 με συστημα tetra optimat).Το τεστ λοιπόν αυτο μου βγάζει ενδειξη οτι το kh μου είναι 12-16 και ph 7,2. εγω τωρα τι να κάνω να βαλώ co2 ή οχι? :hysterical:

μηπως το kh ειναι τόσο υψηλό η τόσο χαμηλό που δεν μετράται?

θέμά δευτερο

Οπώς είδατε εχω NO3 κάμποσα!!!! και να φανταστείτε οτι οι μετρήσεις είναι μετα απο αλλαγη νερου (5ωρες μετά περιπου)

΄Πώς τα ξεφορτώνομαι?

πόσο συχνα μπορω να κάνω αλλαγες νερου χωρις αν πειράχτει ο κύκλος του αζώτου?

Τα ψαρακία μου δείχνουν πολύ καλα ,τα φυτά μεγαλώνουν σχετικά καλά αλλά εμφανισιακα παρουσιαζουν μικρη αποσυνθεση στις άκρες (σε μερικά φυτα)

τα φωτα σας :thumbup:

ΥΓ η αληθεια είανι οτι εχω αρκετους μήνες να βαλω σκουπα βυθου...δεν ξερω αν λεει κατι αυτό.

Σας ευχαριστω και πάλι

Link to comment
Share on other sites

ααα τα τεστ λειτουργουν σωστα αν μετρησω νερο βρύσης

Link to comment
Share on other sites

NH4:0,25

NO2 :0,025

NO3:100!!!!

Ειδικα τα 2 πρωτα ειναι επικινδυνα ...θα σου ελεγα να κανεις μεγαλη αλλαγη νερου 50%-60% να μηδενισουν.

Και μετα βλεπουμε για το 3το.

Φιλια

Link to comment
Share on other sites

Ειδικα τα 2 πρωτα ειναι επικινδυνα ...θα σου ελεγα να κανεις μεγαλη αλλαγη νερου 50%-60% να μηδενισουν.

Και μετα βλεπουμε για το 3το.

Φιλια

Όπως είπε και ο Κώστας πρέπει να μηδενίσεις τα άλλα 2. Αν το ΝΟ3 ήταν 100 μετά από αλλαγή σημαίνει πως ήταν (και ίσως να είναι) πολύ πάνω από 100. Το τεστ σου μετράει έως 100???

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω και εγω

1. Διαστασεις ενυδρειου?

2. Ονομα, ποσοτητα, και μεγεθος ψαριων και γενικα ζωντανων οργανισμων?

3. Ποιο φιλτρο και τι ποσοτητα βιλογικου υλικου? (πχ μακαρονι που ανεφερες)

4. Οταν καθαριζεις το φιλτρο και τα υλικα του, με τι νερο το κανεις?

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο μου περιέχει 1 πλέκο μεγαλο ,1 coridas,4 lamirez balloon, 2 clown μικρα ενα red tail shark μεγαλοκαι ενα σκαλαρι μικρο...το ξέρω οτι είναι αχταρμάς αλλά τυφλά να έχουν τα petshop...πάντως δεν εχω καβγάδες..

το νερο να το αλλάξω αλλα μήπως δημιουργήσουμε άλλο πρόβλημα? (κυκλος αζώτου?)

τα φίλτρα τα ξεπλένω με νερο βρύσης για αρχη και το τελευταιο ξέβγαλμα με του ενυδρείου.

οσο αναφορα για το μακαρονι δεν ξερω να σας πω πολλά...ειναι της sera για ποσοτητα 100λτρ...αυτο μου συστησαν.

Link to comment
Share on other sites

τα τεστ μου μετρανε μέχρι 240 για ΝΟ3

Link to comment
Share on other sites

Νερο βρυσης>??? Παει η βιολογια.... ΜΟΝΟ απο το νερου του ενυδρειου ξεπλενεις τα σφουγγαρια... Απο ψαρια να σκεφτεις της θες, και να τα δωσεις αυτα και ειδικα το σκλαρι που δεν κανει για τετοια λιτρα και ειναι κοπαδοψαρο...

Ο πλεκο πρεπει να φυγει κανονικα..

Τα κορις πρεπει να ειναι το ελαχιστο 5-6

Αν εννοεις ramirez καλυτερα να εχεις ενα αρσενικο και 2 θυληκα.

Τα κλοουν γινονται 30ποντους αποτε δεν ειναι σωστο να τα εχεις εκει..

Οσο για το red tail shark δεν ξερω.... Αλλα διαβασα οτι γινεται 15εκ, και ειναι αρκετα επιθετικο...

Καλη συνεχεια και καλο διαβασμα...!!

Link to comment
Share on other sites

τα φίλτρα τα ξεπλένω με νερο βρύσης για αρχη και το τελευταιο ξέβγαλμα με του ενυδρείου.

Αυτο στο προτεινε το πετ-σοπ? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα που δεν μενει ζωντανη η βιολογια σου και εχει συνεχως ΝΗ3 και ΝΟ2 (αμμωνια και νιτρωδη αλατα) ειναι η συντηρηση με το νερο της βρυσης το οποιο περιεχει χλωριο και ειναι διαφορετικης θερμοκρασιας απο το νερο του ενυδρειου (παραγοντες καταστροφης των αποικιων των βακτηριων του φιλτρου σου).

Λυση : φυλα κατα την αλλαγη νερο απο το ενυδρειο σε δοχειο ή λεκανη ή κουβα για να βουτας τα υλικα και να ξεμπουκωνεις, οχι να τα καθαριζεις τελειως.

Συντηρηση του φιλτρου θα κανεις μονο οταν σταματαει να εχει κανονικη ροη (δλδ βουλωσει καπως) και οχι χωρις λογο.

Επισης ξεβουλωμα μπορει να χρειαστουν και οι σωληνες εισαγωγης εξαγωγης αν εχει εξωτερικο φιλτρο.

Τα υψηλα ΝΟ3 (Νιτρικα αλατα) οφειλονται κατα πασα πιθανοτητα σε υψηλη ιχθυοφορτιση ή υπερβολικο ταισμα για το διαθεσιμο χωρο (λιτρα) του ενυδρειου. Γενικοτερα σε πολλους ρυπους που ανακυκλωνονται στον κυκλο του Ν.

Δεν ανεφερες διαστασεις ενυδρειουγια να υπαρχει πιο πληρης εικονα.

- Εχεις φυτα στο ενυδρειο?

- Πως ρυθμιζεις την οξυτητα σε 6,8 pH?

- Με τι τεστ μετρας?

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...