Jump to content

Μετα το στρωσιμο τι ψαρια να βαλω???Περιμενω τις προτασεις σας!!!


Recommended Posts

Καλημερα παιδια!!!

Χθες μολις γραφτηκα στο forum και μου εχουν βγει τα ματια εξω γιατι εχω ριξει τρελο διαβασμα!!!

Θα ηθελα την αποψη σας για το τι ψαρια και ποσα απ'το καθε ειδος να βαλω στο καινουριο ενυδρειο μου που βρισκεται στο στρωσιμο!Τα ψαρια που σκεφτομαι να βαλω δεν θελω να ειναι πολυ μικρα(π.χ. guppy), εκτος κι αν ειναι σε συνδιασμο με λιγο πιο μεγαλα ψαρια!Θα ηθελα λιγο μεγαλυτερα (απο guppy) και με διαφορους χρωματισμους!Ηθελα αγγελοψαρα αλλα απο μια συζητηση που ειχα χθες εδω στο forum μου ειπαν τα παιδια οτι τα αγγελοψαρα δεν χωρανε στο ενυδριο μου (δυστυχως γιατι μου αρεσουν παρα πολυ) :thumbup: !!!Μια σκεψη που εχω κανει ειναι για ξιφοφορους, gourami και γατοψαρα(clown loach ή panda) ισως και κανενα καρχαριακι μικρο και ηρεμο(αλλα δεν ξερω αν ταιριάζουν ολα αυτα μαζι ουτε αν χωρανε)!Το ενυδριο ειναι ενα Juwel Record 110 ltr με διαστασεις 80Χ35Χ40 και εχω βαλει μεσα:

α) τρεις πετρες λαβας (δυο μεγαλες και μια μικρη) :thumbup:

β)Εξι φυτα μεγαλα στην πλατη του ενυδρειου(τρια πλαστικα και τρια υφασματινα)

γ)χαλικι οχι πολυ ψιλο

δ)εναν κορμο δεντρου(δεν ειναι αληθινος) και

ε)θερμοστατη,φιλτρο 400 lt/h (χωρις ανθρακα) και τα δυο της Juwel και αεραντλια sera!!!

Στην φωτογραφια του προφιλ μου εχω βαλει το ενυδρειο ετσι οπως το εχω φτιαξει.ΕΛΠΙΖΩ να σας αρεσει!!!

Ολες οι προτασεις δεκτες και θα τις λαβω με μεγαλη χαρα!!!

Ευχαριστω εκ των προτερων...!!!

Έγινε επεξεργασία - Vogias
Link to comment
Share on other sites

Εαν πας στις παρουσιασεις ενυδρειων θα βρεις πολλες προτασεις για τα λιτρα σου.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου προτεινα να βγαλεις τις ψευτικες διακοσμησεις και να τις αντικαταστησεις με φυσικα υλικα... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

πολύ καλό,αλλα θα συμδωνίσω με το φίλο sarevock!

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες φιλε μου και καλο διαβασμα.τα gourami θα πρεπει να τα βαλεις κοπαδι αλλιως θα κυνηγουνται,απο καρχαριοειδη ενα μικρο που ξερω ειναι το rainbow shark με τελικο μηκος γυρω στους 28 ποντους και θα σου φαει τα φυτα,αν βαλεις αληθινα.μπωρεις να βαλεις corydoras,moly,platy,κανενα σαλιγκαρακι και γαριδουλα και αν θες κατι το ξεχωριστο βαλε μια σαλαμανδρα η οποια ζει αρμονικα με ολα.εχω μια πολυ καιρο τωρα και ουτε πειραζει ουτε την πειραζουνε

Link to comment
Share on other sites

απο καρχαριοειδη ενα μικρο που ξερω ειναι το rainbow shark με τελικο μηκος γυρω στους 28 ποντους και θα σου φαει τα φυτα,

Rainbow Shark σε 110 λιτρα? ..... :thumbup:

http://www.fishlore.com/profiles_rainbow_shark.htm

Link to comment
Share on other sites

το παλικαρι ανεφερε για καρχαριοειδη και του ειπα ποιο ειναι το ποιο μικρο που ξερω.φυσικα και δεν του φτανουν τα λιτρα,αλλα ηθελα να του δωσω να καταλαβει πως γινονται μεγαλα σε σχεση με τα ψαρια που θελει να βαλει.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ θα ήθελα προτάσεις για το 60ρι μου ενυδρίο! Αν και απτο petshop που το πήρα με καθοδηγούν, βλέπω οτι υπάρχουν διάφορες απόψεις και μπερδεύομαι.

Θέλω πχ να βάλω φυτά "εύκολα". Κάτω έχω βοτσαλάκι, μου είπανε οτι δεν είναι απαραίτητο το λίπασμα, ούτε ιδιαίτερο υπόστρωμα. Αλλού που ρώτησα έμαθα οτι χρειάζονται κάτι ταμπλέτες, καθώς και λιπάσματα.

Το ενυδρίο το έχω μερικές μέρες με σταθερή θερμοκρασία 26βαθμούς, φίλτρο σε λειτουργία (αντιχλώριο και βακτήρια έριξα) εχω βάλει 1 βραχάκι φυσικό, αύριο θα πάρω τα πρώτα ψαράκια (και φυτα?). Με τί ψαράκια να ξεκινήσω? Επίσης τί τροφές?..

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σας ευχαριστω για το ενδιαφερον!

Θα ηθελα να ρωτησω κατι πανω σ'αυτο που μου ειπε ο stav!Οταν λεει παρουσιασεις ενυδρειων εννοει το κομματι στο forum που λεει ενυδρεια μελων ή εχει κατι αλλο που δεν το εχω προσεξει??? :thumbup:Οσο για το καρχαριακι που μου λετε μαλλον εννοειται το labeo!Απ' οσο γνωριζω αυτο ειναι πολυ επιθετικο (το μαυρο).Μονο το ασπρο μου εχουν πει οτι ειναι φιλησυχο αλλα δεν ειμαι και 100% σιγουρος!

Έγινε επεξεργασία - Vogias
Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες φιλε μου.σαν αρχαριος θα σου προτεινα να ξεκινησεις με ευκολα ψαρακια οπως νεον,γκαππυ,ξιφοφορους και με επιμελιτικο διαβασμα και ερωτησεις προχωρας.-ευκολα φυτα υπαρχουν αρκετα,τις ταμπλετες τις ριχνεις καθε 5 περιπου μηνες(διαβασε προσεκτικα οδηγιες και ρωτα στο φορουμ πριν τις ριξεις) οσο για το λιπασμα,χρησιμοποιησε το flourish excel ακολουθωντας πιστα τις οδηγιες και θα τα πας μια χαρα.μην κανεις βιαστικες κινησεις γιατι μπορει να ειναι μοιραιες.σε οτι δεν ειαι σιγουρος,εδω ειμαστε.καλη αρχη

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σας ευχαριστω για το ενδιαφερον!

Θα ηθελα να ρωτησω κατι πανω σ'αυτο που μου ειπε ο stav!Οταν λεει παρουσιασεις ενυδρειων εννοει το κομματι στο forum που λεει ενυδρεια μελων ή εχει κατι αλλο που δεν το εχω προσεξει??? :thumbup:Οσο για το καρχαριακι που μου λετε μαλλον εννοειται το labeo!Απ' οσο γνωριζω αυτο ειναι πολυ επιθετικο (το μαυρο).Μονο το ασπρο μου εχουν πει οτι ειναι φιλησυχο αλλα δεν ειμαι και 100% σιγουρος!

σωστα.θα πας παρουσιασεις ενυδρειων και θα παρεις ιδεες.-τα καρχαριακια θελουν αρκετα λιτρα και δεν μπωρεις να τα εμπιστευτεις με αλλα μικροτερα,αλλα αφου εισαι τοσο ψημενος,δοκιμασε και παρακολουθα συμπεριφορα,αν δεις τα σκουρα το βγαζεις και το δινεις στο πετ σοπ η σε συνχομπιστα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...