Jump to content

Αντίστροφη όσμωση Ro


iliastra

Recommended Posts

Λοιπόν θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις σχετικά με την αντίστροφη όσμωση.

Έχουμε και λέμε……

Σκέφτομαι να αγοράσω μια αντίστροφη όσμωση στο άμεσο μέλλον απλά θέλω να το ψάξω λίγο. Θέλω να μου προτείνετε μερικές RO. Έχω δει αυτήν εδώ η οποία φαίνεται αρκετά φτηνή

http://www.aquaristic.net/aqua-light...-7998-eur.html

θα ήθελα να μου πείτε εάν την έχει κανείς και εάν είναι καλή?? Επίσης πόσων σταδίων είναι??

Θα ήθελα, επειδή έχω διαβάσει μέσα στα forum ότι είναι καλό, να έχει και DI. Η συγκεκριμένη έχει DI και εάν δεν έχει μπορεί να δεχτεί και πώς???

Εάν κάποια στιγμή χρειαστεί ανταλλακτικά, που σίγουρα θα χρειαστεί, μπορώ να βρω εδώ στην Ελλάδα ή θα χρειαστεί ξανά παραγγελία από Γερμανία???

Επίσης όποιες άλλες RO έχετε να προτείνετε πείτε μου να τις ρίξω μια ματιά (καλό είναι να έχουν DI) φυσικά σε λογικές τιμές (ο πολύ 130 ευρώ)

Ένα άλλο θέμα που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής (αφού πάρω την RO):

Έχω ένα ντεπόζιτο 500 λίτρων το οποίο δεν χρησιμοποιείτε. Σκέφτομαι να το γεμίζω νερό από την γεώτρηση και μετά με έναν κυκλοφορητή (τους κοινούς που έχουμε στα ενυδρεία) να τον συνδέσω στην RO έτσι ώστε να χρησιμοποιώ και να “καθαρίζω” το νερό από την γεώτρηση. Πιστεύετε ότι θα πετύχει η μήπως δεν θα είναι αρκετή η πίεση?? Τι άλλο μπορώ να κάνω ώστε να εκμεταλλευτώ το νερό από την γεώτρηση??? Υπάρχει κανά “εργαλείο” που να μεγαλώνει την πίεση του νερού από τον κυκλοφορητή???

Σόρρυ για τις πολλές ερωτήσεις μου και το μέγεθος του κειμένου μου και σόρρυ και για το ζάλισμα που σας έκανα.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Το link σου δεν δουλεύει....

Ψάξου στο ebay. Θα βρεις πολύ φθηνότερες!!!

Link to comment
Share on other sites

Με 60 ευρω αγοραζεις των 190 λιτρων τη μερα. Το νερο της γεωτρησης περναει απο καποια βρυση για να την συνδεσεις πανω; :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

το νερο της γεωτρησης οχι δεν περναει απο καμία βρυση (και δεν παιζει να γινει αυτο γιατι ερχετε με τεραστια πιεση απο κάτω...απλα σκεφτηκα να γεμίζω το ντεπόζιτο το οποίο το χουμε για να ποτίζουμε τον κήπο, και οταν θα ποτιζουμε τον κήπο να δουλευει και η RO δηλαδη να περναει το νερο πρώτα πο την RO ωστε και καθαρο νερο να περνω και να ποτιζω το κηπο...το θεμα ειναι οτι δεν εχει μεγαλη πιεση...

απο ebay πως πληρώνω?? με αντικαταβολη η προπληρομενη γίνετε???

Link to comment
Share on other sites

το νερο της γεωτρησης οχι δεν περναει απο καμία βρυση (και δεν παιζει να γινει αυτο γιατι ερχετε με τεραστια πιεση απο κάτω...απλα σκεφτηκα να γεμίζω το ντεπόζιτο το οποίο το χουμε για να ποτίζουμε τον κήπο, και οταν θα ποτιζουμε τον κήπο να δουλευει και η RO δηλαδη να περναει το νερο πρώτα πο την RO ωστε και καθαρο νερο να περνω και να ποτιζω το κηπο...το θεμα ειναι οτι δεν εχει μεγαλη πιεση...

απο ebay πως πληρώνω?? με αντικαταβολη η προπληρομενη γίνετε???

PayPal ως επί το πλείστον! Νομίζω δουλεύει και με προπληρωμένη!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...