Jump to content

ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΕΝΑ ΑΡΧΑΡΙΟ


Recommended Posts

Καλησπερα παιδια,

Εχω ενα ενυδρειο 180 λτρ. με εξι γκουραμι δυο τινφοιλ ενα πλακοστομο και 2 silver shark .Αφου εστρωσα το ενυδρειο τοποθετησα τα παραπανω ψαρια σταδιακα.το ph ειναι8 νιτικα και νιτρωδη μηδενικα(τετραsticks) και η αμμωνια μηδενικη(τερα τεστ).Ενω ολα πηγαιναν καλα ξαφνηκα βρηκα το ενα silver shark νεκρο με αλλ.το ενα ημιμοριο του κορμου.ΔΕΝ νομιζω σε ενα βραδυ να πεθανε και λογω αποσυνθεσης να γινε ετσι.Τα λλα ψαρια παντως δεν ειχα δει να εκδηλωναν καποια επιξετικοτητα απεναντι του.ΕΧΩ να κανω αλλαγη νερου αυτους τους δυο μηνες.Απλα προσθετα νερο σταδιακα για να αναπληρωνα αυτο που εξατμιζοταν.Υπαρχει περιπτωση στο δειγμα που ελεγχεται η αμμωνια επειδη λαμβανεται το δειγμα απο τανα στρωματα του νερου να δειχνει μηδενικο και σε δειγμα απο τον βυθο να χει.Υπαρχει καποιος τροπος να γινεται αλλαγη νερου με οσο το δυνατο λιγωτερο stress για τα ψαρια¨: Απ το αγχος μου να μη στρεσσαρω τα ψαρια δεν εχω κανει αλλαγη νερου ακομη.Ακομη στοενυδρειο θα θελα να προσθεσω 5 μικρα zebra danio .Πρεπει η μηπως πρεπει να περιμενω.

Ευχαριστω

LOUTSOYANNIS ΗΡΑΚΛΕΙΟ :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

φροντισε να προμηθευθεις υγρα αξιοπιστα τεστ για να γνωριζεις με ακριβεια τι γινεται στο ενυδρειο σου.

τα ψαρια σου ειναι αρκετα για τα λιτρα σου και δυστυχως για σενα μεγαλωνουν και αρκετα οποτε θα πρεπει να ''δεις'' λιγο τη συνθεση σου.

αλλαγες νερου κανουμε ΚΑΘΕ ΒΔΟΜΑΔΑ περιπου το 1/3 του νερου ΠΑΝΤΑ με χρηση αντιχλωριου και στη σωστη θερμοκρασια που εχει και το νερο του ενυδρειου μας.

εχεις κανει λαθακια,που ομως ευτυχως για σενα ...διορθωνονται.

Link to comment
Share on other sites

Οταν συμπληρωνες νερο εβαζες την αντιστοιχη ποσοτητα αντιχλωριου;

Έγινε επεξεργασία - stav
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...