Jump to content

Καλό Ξεκίνημα!


MCH

Recommended Posts

Τα είδα στον Υδρόκοσμο, διάβασα το άρθρο "Μια εισαγώγή στις κιχλίδες τις Ιουρασίου Περιόδου" που δημοσιεύσατε και ήδη στρώνω το τετρακοσσάρι. Επειδή είμαι αρχάριος να υπολογίζω στη βοήθειά σας?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 90
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Εσύ - καθώς και όσα άλλα παιδιά ξεκινήσουν μετά από σένα - είσαστε ουσιαστικά ο λόγος που γράφτηκε αυτό το "εισαγωγικό σημείωμα" καθώς και για την ύπαρξή μας εδώ. Αυτοί που τα έχουν τα ξέρουν (ή πρέπει να τα ξέρουν) και αυτοί που δεν τα έχουνε αρκούνται στο εισαγωγικό σημείωμα..

Καλή αρχή ! Και ενημέρωνέ μας επί ωριαίας βάσεως..

Link to comment
Share on other sites

Εσύ - καθώς και όσα άλλα παιδιά ξεκινήσουν μετά από σένα - είσαστε ουσιαστικά ο λόγος που γράφτηκε αυτό το "εισαγωγικό σημείωμα" καθώς και για την ύπαρξή μας εδώ. Αυτοί που τα έχουν τα ξέρουν (ή πρέπει να τα ξέρουν) και αυτοί που δεν τα έχουνε αρκούνται στο εισαγωγικό σημείωμα..

Καλή αρχή ! Και ενημέρωνέ μας επί ωριαίας βάσεως..

16075[/snapback]

Σας ευχαριστώ. Θα είμαι συνεχώς σε "επαφή".

Link to comment
Share on other sites

Ειναι χαρα μας να βοηθησουμε και να μεταδωσουμε την εμπειρια μας σε καθε "σοβαρη προσπαθεια" και το τονιζω (οπως και στο παρελθον) γιατι αυτα τα ψαρια δεν ειναι μοδα και πραγματικα ειναι πολυ δυσκολο να βρεθουν.

Link to comment
Share on other sites

Νίκο έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό που λές!!!

Πιστεύω πως όλοι εδώ φέρουμε την ευθύνη να το περάσουμε σε όλους όσους διαβάζουν και συμμετέχουν στο Aquazone.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικά, για να ξαναζωντανέψουμε... τι έγινε με αυτό το 400άρι; Από ό,τι έμαθα, δύο χομπίστες πήραν 10-12 Paratilapia sp. Andapa τις τελευταίες 10 μέρες.. είναι κανείς απο εδώ (αναφέρομαι στον Phlipan βεβαίως) ;

Link to comment
Share on other sites

Αυτο μου ακουγεται καλο αλλα.... το θεμα ειναι που πηγαν αυτα τα ψαρια και σε ποιον?Ελπιζω να ειναι καποιος απο εδω ωστε να εχουμε καποια επαφη.

Εγω ωστοσο γιωργο αντιμετωπιζω το ιδιο προβλημα που σου ειχα πει.Επιμενουν να μη θελουν να φανε.

Έγινε επεξεργασία - kroud
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο!

Άντε να προχωράμε!

Μακάρι σύντομα να έχουμε νέα για τα ψάρια και στο μέλλον πολούς απογόνους!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αναφορά απο το 400σαρι ΝΗ4=3,ΝΟ2>10,ΝΟ3=40,πιστεύω πως σε λίγες μέρες είμαστε ΟΚ.

Ανυπομονώ πιο πολύ απο εσας !!!

Link to comment
Share on other sites

PH crash !!

Χθεσινές μετρήσεις

ΝΗ4=3

ΝΟ2>50

ΝΟ3=40

PH=7

KH=4

GH=10.

Σήμερα το πρωί μέτρησα

ΝΗ4=0

ΝΟ2>50

ΝΟ3=40

PH=5,5

KH=0.

Το ενυδρείο έχει μόνο ρίζες και φυσικά δεν έχει παροχή CO2.

Προσθεσα αμωνία, να κάνω αλλαγή νερού;

Link to comment
Share on other sites

Εισαι σιγουρος για το ph και το ΚΗ? Θα κανω τις κλασσικες ερωτησεις που βαριεμαι.

Τι υποστρωμα εχεις?

Εχεις ξανακανει αυτη τη διαδικασια?

Εννοειται οτι θα κανεις αλλαγη νερου αλλα πρωτα τσεκαρε τα test (με καποια αλλα test) γιατι κατι δεν παει καλα.

Περιμενουμε νεα σου.

Link to comment
Share on other sites

Μια σύντομη περιγραφή του συστήματος.

Ενυδρείο 400lit μικτά

Φίλτρανση: 2 Χ 2217 με τα εξής υλικά

EHFIMECH

EHFIFIX

SUBSRTAT PRO

BIOCHEM STARS

Υαλοβαμβακας

Θερμοστάτης :Schego εξωτερικός

Θερμαντικό σώμα: Schego 300W

Θερμοκρασία: 27 βαθμοί Κελσίου

Υπόστρωμα: 45Kg Άμμος Aquatica

Ξύλα και ρίζες περίπου 10kg

Τα tests που χρησιμοποιώ είναι όλα υγρά

PH Tropic Marine (λήξη 10/07)

NH4 JBL (04/07)

NO2,NO3,KH,GH Tetra.

Απογευματινή μέτρηση NH4=3, PH=8, ΚΗ=3, NO2 NO3 >50 χωρίς να έχω κάνει αλλαγή νερού παρα μόνο πρόσθεσα αμμωνία που το πρωί είχε πέσει στο 0.

Δεν έχω στρώσει ξανά ενυδρείο με αμμωνία.

Link to comment
Share on other sites

Οι μετρήσεις σου όσον αφορά το στρώσιμο του ενυδρείου είναι πολύ καλές και φαίνεται ότι τα κιτ που χρησιμοποιείς είναι πολύ ακριβή αφού εμφανίζουν στα νιτρικά τις ποσότητες αμμωνίας που προσθέτεις. Συνεπώς από αυτή την άποψη (= στρώσιμο) δεν φαίνειται να έχεις κάποιο πρόβλημα.

Από την άλλη πλευρά, υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τις τιμές ΚΗ και ρΗ. Αυτό με την ένοια ότι (εφόσον αλλαγή νερού ΔΕΝ έχεις κάνει) τα ανθρακικά (ΚΗ) δεν μπορεί να έχουν εξαφανισθεί. Δηλαδή το ΚΗ=4 μετά 0 και μετά 3 δεν μπορεί να ευσταθεί. Βλέπω όμως ότι το ρΗ στην μία περίπτωση συμμεταβάλλεται με το ΚΗ (7/4, 5,5/0) ενώ στην άλλη περίπτωση (τελευταία σου μέτρηση) δεν ευσταθούν (δηλαδή με ΚΗ=3 έχεις ρΗ μεγαλύτερο από ό,τι με ΚΗ=4) και αυτό είναι που με μπερδεύει τελείως.

Θα συνιστούσα να γίνουν οι μετρήσεις εις διπλούν για δύο μέρες όσον αφορά ΚΗ και ρΗ για να δούμε τι πάει στραβά..

Μήπως μέσα στα υλικά φιλτραρίσματος έχεις τύρφη (peat) ή κανέναν προσροφητή ;

(MCH / GJR)

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν ευχαριστώ όλους σας για το ενδιαφέρον.

Στα φίλτρα δέν έχω τύρφη, και σας δίνω τις τελευταίες μετρήσεις:

Χθές βράδυ(10/04/06)

NH4=0,8

PH=5,5

KH=0

Πρόσθεσα αμμωνία

Σήμερα το πρωί διπλές μετρήσεις (παιδιά αρχίζουν να τελειώνουν τα tests !!!!)

ΝΗ4=2

PH=6,4

KH=3

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το θεμα με το ph και το Kh δεν μπορω να το καταλαβω.Νερο απο οσμωση να εριχνες μεσα, τετοιες τιμες δεν θα πετυχαινες.

Δεν βαζεις καλυτερα δισκους να τελειωνεις? ;)

Εχεις κανει μετρηση στο νερο της βρυσης σου?Για κανε μια μιας και εχεις παρει τον αερα και πες μας.

Σε ποια περιοχη μενεις?

Link to comment
Share on other sites

Η πλάκα είναι οτι στο άλλο ενυδρείο έχω ψάρια Ν.Αμερικής και δεν μπορώ να ρίξω το PH κάτω απο 7,6 με τίποτα. Στο νερό της βρύσης μετράω 7,8 με 8.

Μετά το άρθρο των Γ.Ρ/Μ.Π δεν υπάρχει περίπτωση να βάλω άλλα ψάρια στο ενυδρείο.

Θέλω να σας επισημάνω οτι το νερό έχει πάρει το χρώμα του τσαγιού προφανώς απο τα ξύλα που ήδη βρίσκονται μέσα. Τά ξύλα πλύθηκαν πολύ καλά με καυτό νερό πριν τοποθετηθούν.

Link to comment
Share on other sites

Πλακα κανω για τους δισκους.Εννοειται οτι θα συνεχισεις απλα πρεπει να βρουμε την αιτια του κακου, που απ'οτι φαινεται απο τα λεγομενα σου πρεπει να ειναι εσωτερικο το προβλημα.

Ενδεχομενως τα ξυλα να αποβαλουν μεγαλη ποσοτητα "τανινης" και αυτος να ειναι ο λογος που παιρνεις τετοιες μετρησεις.Μου ειχε τυχει κατι τετοιο παλιοτερα με κατι ξυλα αλλα ηταν φυτεμενο με δισκους οποτε δεν με πολυ ενδιαεφερε αλλα ποτε δεν ειχα δει το KH 0 και 1.

Βγαλτα απο μεσα,κανε μια αλλαγη νερου για να δουμε αν ειναι αυτη η αιτια του κακου.

Απο που τα πηρες αυτα τα ξυλα?

Δεν μου τα δινεις εμενα να τα βαλω στους δισκους? ;)

Link to comment
Share on other sites

Το μεγάλο πρόβλημα δεν είναι η χαμηλή τιμή του ρΗ αλλά το ότι μεταβάλλεται συνεχώς και - το χειρότερο - φαίνεται ότι αυτό οφείλεται σε μία επίσης μεταβαλλόμενη ανθρακική σκληρότητα η οποία είναι ΚΑΙ εξαιρετικά χαμηλή. Με αυτές τις συνθήκες δεν μπορείς να βάλεις τίποτα μέσα αφού το ρΗ μπορεί να το βρεις οπουδήποτε αύριο το πρωϊ.

Κάνε μας μία χάρη. Ανάφερέ μας ο,τιδήποτε έχει μπει στο ενυδρείο, και με αυτό εννοώ υπόστρωμα, ξύλα, πέτρες, χημικά πρόσθετα, ο,τιδήποτε. Κάπου εκεί είναι το πρόβλημα και πρέπει να το βρούμε πριν βαλεις ψάρια.

Ενα άλλο μεγάλο πρόβλημα είναι ότι με αυτό τον τρόπο, το βιολογικό σου φίλτρο δεν πρόκειται να λειτουργήσει σωστά. Σε ρΗ 5.5 ουσιαστικά τρέχεις το ενυδρείο σου χωρίς φίλτρο. Αυτό είναι ένα άλλο μεγάλο θέμα..

Βοήθησέ μας όσο μπορείς..

Link to comment
Share on other sites

Μέσα στο ενυδρείο υπάρχουν απο κάτω προς τα πάνω:

3 πλάκες φελιζόλ μεταξύ άμμου και γυαλίου.

45 Kg άμμου (aquatica)

3 ξύλα mopani (Water inn)

Αντιχλώριο JBL Biotopol

Υδατικό διάλυμα αμμωνίας 27%

3-4 μικρές πέτρες απο το άλλο μου ενυδρείο και φυσικά τα υλικά του φίλτρου που ήδη σας έχω αναφέρει. (το εσωτερικό του φίλτρου θεωρώ οτι είναι κι αυτό ενυδρείο)

Χθές βράδυ μέτρησα:

PH=6,6

KH=2

NO2>33

NO3=25

ΝΗ4=2

Παρατήρησα οτι στην επιφάνεια του νερού υπήρχε ενα στρώμα απο φυσαλίδες που σχημάτιζαν ενα είδος φιλμ. Θεωρώντας οτι μπορεί να επηρεάζει το CO2 το "ξάφρισα"

και έστρεψα τις εξαγωγές των φίλτρων παράλληλα με την επιφάνεια ώστε να δημιουργείται επιφανειακό ρεύμα. Επίσης να σημειώσω οτι το ενυδρείο δεν φωτίζεται με τεχνητό φώς.

Σήμερα το πρωί

PH=6,6

KH=2

NO2>33

NO3=25

ΝΗ4=1,2

Link to comment
Share on other sites

Στα φίλτρα τι έχεις;

18736[/snapback]

Φίλτρανση: 2 Χ 2217 με τα εξής υλικά

EHFIMECH

EHFIFIX

SUBSRTAT PRO

BIOCHEM STARS

Υαλοβαμβακας

Link to comment
Share on other sites

Ειχες μεσα CO2 οσο καιρο εκανες το στρωσιμο???? ;)

Αν ειναι αυτο τοτε μου φαινεται λογικη η μεταβολλη του PH αλλα και παλι το KH δεν μου κολλαει να ανεβοκατεβαινει.

Βγαλε τα ξυλα οπως σου ειπα γιατι με οσα μας εχεις περιγραψει δεν βλεπω αλλον παραγοντα που μπορει να επηρεασει τις τιμες.Που και παλι μου φαινεται υπερβολικο.....

Έγινε επεξεργασία - kroud
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς έχει παροχή διοξείδιου του άνθρακα αφού έχει 15 ppm από αυτό. Ετσι ξεκαθαρίσαμε το τι φταίει στο θέμα του χαμηλού ρΗ αλλά δεν βλέπω το τι γίνεται με την ανθρακική σκληρότητα.

Από την άλλη πλευρά, δε καταλαβαίνω επίσης γιατί να έχεις διοξείδιο. Μήπως έχεις διοξείδιο και στο ενυδρείο με τις Αμερικάνικες κιχλίδες ;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...