Jump to content

Πληγωμένο χρυσόψαρο


Recommended Posts

Είμαι τελείως αρχάριος στα ενυδρεία και σε αυτό που έχω σπίτι έχω 4 χρυσόψαρα (μου είπαν ότι είναι καλός αριθμός για το μέγεθός του). Χτες ένα χρυσόψαρο προσέκρουσε σε ένα τεχνητό και μάλλον κοφτερό τεχνητό βράχο που είχα τοποθετήσει μέσα (λάθος μου!), αν και τον είχα βάλει όσο τον δυνατόν στην άκρη (το ενυδρείο είναι εξαγωνικό, διαμέτρου 0,32 μ. και με ύψος το ίδιο επίσης). Το ψάρι είναι τραυματισμένο στο πλάι, έχει και ένα βαθουλωματάκι στο πλάι, κόκκινο (φαίνεται το δέρμα) και ήταν ελαφρά ζαλισμένο. Για να μην πεθάνει μέσα στο ενυδρείο το έβαλα σε μία άλλη γυάλα που έχω και το βλέπω πάντως πιο ζωηρό. Αν συνεχίσει έτσι, αύριο θα το ρίξω πάλι στο ενυδρείο.

Η απορία μου είναι: Υπάρχει περίπτωση ένα ψάρι που έχει τραυματιστεί να γίνει καλά; Υπάρχει τίποτα που να βοηθά; :thumbup:

Εννοείται ότι τον βράχο τον απομάκρυνα...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και καλοσορισες στο forum μας..καταρχιν πες μας γενικες πληροφοριες για το ενυδρειο σου...λιτρα,διαστασεις,μετρησεις,αν εχει φιλτρο,θερμοστατη..γενικα κανε μας μια παρουσιασει για να βοηθησουμε

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πολλές πιθανότητες να σωθεί ένα ψάρι από τραυματισμό μέσα σε ενυδρείο, αλλά κανείς δεν μπορεί να σου πει με σιγουριά για τη δική σου περίπτωση από τη στιγμή που δεν έχεις φωτογραφία.

Το ουσιαστίκο σου πρόβλημα είναι άλλο! Το ενυδρείο σου είναι ΠΑΑΑΑΑΑΡΑ ΠΟΛΥ μικρό αν κατάλαβα καλά από την περιγραφή. Για να καταλάβεις, για τον συγκεκριμένο πληθυσμό ψαριών θέλεις 150-200 λίτρα. Να υποθέσω πως δεν έχεις ούτε φίλτρο...??? :thumbup:

Κάνε μας μία παρουσίαση, γιατί αν ισχύουν οι υποψίες μου, μάλλον πολύ σύντομα θα απογοητευτείς από το χόμπυ και είναι κρίμα και για σένα και για τα ψαράκια σου!

Link to comment
Share on other sites

Αν κρινω απο τη διαμετρο που αναφερεις,μιας και δε μας λες κατι παραπανω,θα σου πω οτι ειναι μικρο το ενυδρειο σου για 4 χρυσοψαρα.

Link to comment
Share on other sites

Αν κρινω απο τη διαμετρο που αναφερεις,μιας και δε μας λες κατι παραπανω,θα σου πω οτι ειναι μικρο το ενυδρειο σου για 4 χρυσοψαρα.

Τα λίτρα δεν τα θυμάμαι, αλλά οι διαστάσεις είναι όπως περίπου σας είπα, 32 εκ. διάμετρος, 35 ύψος. Εχω φίλτρο, δεν έχω ακόμα θερμοστάτη αλλα θα πάρω. Ενα μικρό ενυδρείο είναι και το πήρα πρόσφατα όταν η μητέρα μου έφερε σε μία μικρή πλαστική γυάλα 2 χρυσόψαρα για να χαρούν οι μικρές (από το πανηγύρι!). Επειδή λοιπόν δεν άντεχα στο θέαμα, αγόρασα ένα γυάλινο μικρό ενυδρείο με φίλτρο και μου είπαν στο μαγαζί ότι κάνει για 4 χρυσόψαρα. Οπότε πήρα άλλα 2, μικρά φυσικά στο μέγεθος. Εχω και ένα σαλιγκάρι μέσα. Φυτά δεν έχω.

Προσπαθώ να ακολουθώ πιστά τις οδηγίες που μου έδωσαν στο κατάστημα (είναι σοβαρό κατάστημα ειδικευμένο στα ψάρια) και τυχόν σοβαρές πληροφορίες που βρίσκω στο διαδίκτυο.

Επί τη ευκαιρία, το ψάρι πηγαίνει καλύτερα, το βλέπω ζωηρό και μάλλον η πληγή του είναι επιπόλαια, είναι στο πλάι, όχι στην κοιλιά. Φαντάζομαι θα γιάνει. Τον επικίνδυνο βράχο τον έβαλα για ντεκόρ σε μία γλάστρα στην αυλή! Θα αγοράσω και άμμο για τον βυθό, γιατί τώρα έχει μικρά βοτσαλάκια και διάβασα ότι η άμμος είναι καλύτερη.

Link to comment
Share on other sites

Τράβηξα μία φωτογραφία, προσπάθησα να την επισυνάψω αλλά δεν την επισυνάπτει!

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να ακολουθώ πιστά τις οδηγίες που μου έδωσαν στο κατάστημα (είναι σοβαρό κατάστημα ειδικευμένο στα ψάρια) και τυχόν σοβαρές πληροφορίες που βρίσκω στο διαδίκτυο.

Θα το αμφισβητήσω αυτό...!!! Αυτή η γυάλα κάνει μόνο για έναν μονομάχο! Για κάθε χρυσόψαρο να υπολογίζεις περίπου 40-50 λίτρα έκαστο.

Θερμοστάτης δεν χρειάζεται! Αρκεί να έχεις στρωμένο φίλτρο. Το κατάστημα σου μίλησε για τεστάκια νερού?

Θεωρώ την αγορά νέου μεγάλου ενυδρείου απαραίτητα αν θες να κρατήσεις αυτά τα ψαράκια.

Για την επισύναψη... Φρόντισε οι φωτογραφίες να είναι 800x600!

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

post-11175-1233222183_thumb.jpg

Θα το αμφισβητήσω αυτό...!!! Αυτή η γυάλα κάνει μόνο για έναν μονομάχο! Για κάθε χρυσόψαρο να υπολογίζεις περίπου 40-50 λίτρα έκαστο.

Θερμοστάτης δεν χρειάζεται! Αρκεί να έχεις στρωμένο φίλτρο. Το κατάστημα σου μίλησε για τεστάκια νερού?

Θεωρώ την αγορά νέου μεγάλου ενυδρείου απαραίτητα αν θες να κρατήσεις αυτά τα ψαράκια.

Για την επισύναψη... Φρόντισε οι φωτογραφίες να είναι 800x600!

Προς το παρόν θα κρατήσω το ενυδρείο αυτό (είναι 25 λίτρων νερού περίπου, όπως θυμήθηκα), γιατί δεν έχω τη δυνατότητα νέου - εννοώ ως προς τον διαθέσιμο χώρο, ούτε κάποιον να το περιποιείται όταν λείπουμε το καλοκαίρι για μεγάλο διάστημα, ενώ αυτό θα το αφήνω στη μητέρα μου, γιατί είναι μεταφερόμενο. Απλά, θα φροντίσω στο μέλλον να μην έχει πάνω από 2 ψαράκια.

Τεστάκια νερού ξέρω ότι υπάρχουν, απλά δεν έχω προμηθευτεί, ούτε στο κατάστημα μου είπαν τίποτα. Εννοείται ότι προσθέτω, όποτε αλλάζω το 1/3 του νερού, δηλ. κάθε 10-15 μέρες, και υγρό για βακτήρια και βελτιωτικό.

Διάβασα κάπου ότι καλό είναι να τρώνε και φυτικές τροφές και του έδωσα λίγη βραστή πατάτα λιωμένη. Την έφαγαν (ελπίζω να έκανα καλά, πάντως δεν έπαθαν τίποτα).

Το χτυπημένο ψάρι είναι λίγο ζαλισμένο ώρες-ώρες, υποθέτω ότι αν κλείσει η πληγή του θα τη γλιτώσει. Αν δεν κλείσει, ε τί να κάνουμε, θα το χάσουμε! :thumbup:

Στο πάνω μέρος της δημοσίευσης μπορείς να δεις τη φωτογραφίαμ του και να κάνεις μεγέθυνση.

Ευχαριστώ πάντως για την απάντηση και τις πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

Το κόκκινο σημάδι στα πλευρά του ψαριού είναι η πληγή από το χτύπημα. Μεγάλη ανοησία να πουλάνε τέτοιους μυτερούς και κοφτερούς βράχους στα μαγαζιά με ενυδρεία! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Κι εσύ βρε άνθρωπε, αφού μικρό ενυδρείο έχεις, ακατάλληλα διακοσμητικά έχεις, βγάλε το μυτερό βράχο μην ξαναγίνει τίποτα ανεπανόρθωτο...

Φιλική συμβουλή: Το ενυδρείο σου είναι για ένα μονομάχο μόνο άντε και κανά δύο apple snails. Τέλος!

Ότιδήποτε άλλο σου πουν στα πετσοπάδικα θα είναι αυτό που θες να ακούσεις, όχι η αλήθεια... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Το σιγουρο ειναι οτι θελεις μεγαλο ενυδρειο αλλα για να δωσεις λιγο περισσοτερο χωρο στα

ψαρια σου στην παρουσα κατασταση βγαλε οτι διακοσμητικο εχεις μεσα στο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Μα τον βράχο τον έβγαλα, εξ αρχής. Το έγραψα πιο πάνω ήδη (βρίσκεται σε μια γλάστρα στη βεράντα μου!). Το ζήτημα είναι ότι τον είχα 2 μήνες χωρίς να υπάρξει ατύχημα, αλλά ούτε και είχα αντιληφθεί ότι κινδύνευε να γίνει πρόσκρουση.

Δύο μικρά διακοσμητικά που έχω μέσα θα τα απομακρύνω επίσης. Ετσι και αλλιώς, τα είχα τραβήξει στην άκρη αφήνοντας τον χώρο στη μέση κενό.

Για την πληγή του ψαριού υπάρχει καμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Γιατι εμενα κατι μου λεει οτι δεν ειναι χτυπημα απο βραχο???

Link to comment
Share on other sites

Το ειδες οταν χτυπησε το ψαρι ή το λες επειδη ετσι νομιζεις. Σε ρωταω για να μπορεσουν να σου απαντησω για την αναρροση του και τι πρεπει να κανεις. Εχει αρχισει να κλεινει η πληγη; Ποσες μερες ειναι ετσι;

Αστον εκει που τον εχεις τωρα μεχρι να κλεισει καλα η πληγη και μετα το βαζεις παλι μαζι γιατι τα υπολοιπα θα τον τσακισουν στο στιμπιμα και θα εχει μεγαλυτερο προβλημα και ΦΥΣΙΚΑ ΠΑΡΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΕΓΑΛΟ

Τα συγκεκριμενα ψαρακια ειναι κομον και γινονται τεραστια και ειναι καλυτερα για λιμνουλες παρα για ενυδρεια λογω μεγεθους

Link to comment
Share on other sites

Το ειδες οταν χτυπησε το ψαρι ή το λες επειδη ετσι νομιζεις. Σε ρωταω για να μπορεσουν να σου απαντησω για την αναρροση του και τι πρεπει να κανεις. Εχει αρχισει να κλεινει η πληγη; Ποσες μερες ειναι ετσι;

Αστον εκει που τον εχεις τωρα μεχρι να κλεισει καλα η πληγη και μετα το βαζεις παλι μαζι γιατι τα υπολοιπα θα τον τσακισουν στο στιμπιμα και θα εχει μεγαλυτερο προβλημα και ΦΥΣΙΚΑ ΠΑΡΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΕΓΑΛΟ

Τα συγκεκριμενα ψαρακια ειναι κομον και γινονται τεραστια και ειναι καλυτερα για λιμνουλες παρα για ενυδρεια λογω μεγεθους

Το έχω αφήσει το χτυπημένο ψάρι στην "απομόνωση", αλλά δεν νομίζω να τη σκαπουλάρει, βλέπω να κολυμπάει πολλές φορές πλαγιαστά και να είναι σαν ζαλισμένο.

Το ψάρι χτυπήθηκε από την πρόσκρουση στο βράχο, δεν το είδα εγώ αλλά το είδαν οι μικρές. Άλλωστε είναι φανερό ότι η πληγή αυτή είναι από αιχμηρό αντικείμενο και το μόνο τέτοιο που υπήρχε εκεί ήταν ο συγκεκριμένος βράχος. Αυτό έγινε πριν από 2 ημέρες.

Δηλαδή, πόσο μεγάλα γίνονται; :thumbup:

Γιατί αν είναι έτσι, να το πάω πίσω στο μαγαζί, μου φτάνουν τα μικρά τα κόκκινα.

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω πως δεν πρεπει να αφηνεις τις μικρες να πιανουν τα ψαρια ουτε να αλλαζουν νερο προσεξε το και κυριως σ αυτο που ειναι αρρωστο.

Τρωει;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...