Jump to content

Αναστάτωση & Φόβος


Recommended Posts

Καλημερα σε όλους ...

Εχω το εξης προβλημα σε ενα ενυδρειο που δουλευει εδω κ ενα χρονο περιπου με τα ιδια ψαρια ...

Το ενυδρειο ειναι Juwel 100lt με 3 Severum, 1 chocolate catfish και ενα μικρο ghalaher ...

Κάποιες στιγμες (1 φορα την εβδομάδα) τα severum (και ιδιαιτερα ο μεγαλος μου) φοβούνται όταν με βλέπουν κ τρεχουν μέσα στο ενυδρειο κ πολλες φορες κοπανανε με δυναμη στο τζαμι ....

Έχετε καμια ιδεα τι μπορει να φταιει ?? Μπορω να κανω κατι για να το αποφυγω ??

Απλα θέλω να τα μεταφερω σε ενα νεο ενυδρειο 300 λτ και φοβαμαι οτι θα μεγαλωσουν κ άλλο ... που σημαίνει ότι θα γινουν πιο δυνατα όπως επισης και τα χτυπήματα τους ... κ μηπως έχουμε κανένα μεγαλο κακο με το ενυδρειο και σπασει ...

Να σημειωσω πάντως ότι γενικα με αναγνωρίζουν και πλησιαζουν οταν με δουν για μασα (οταν ειναι ανοιχτο το φως τους) ενω με σβηστο το φως τους συμβαίνει αυτο που σας περιέγραψα ...

Έγινε επεξεργασία - john-john
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν κακώς έχεις αυτά τα ψάρια σε ενυδρείο 100L. Κατά δεύτερον το να λες πως "φοβάσαι" μήπως μεγαλώσουν είναι λάθος, καθότι τα ψάρια ΠΡΕΠΕΙ να μεγαλώνουν.

Η αντίδρασή τους προέρχεται από στρες. Ίσως να μπορέσεις να το αποφύγεις αν βάλεις ένα moonlight το οποίο θα μένει ανοιχτό όταν θα κλείνουν τα φώτα!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν κακώς έχεις αυτά τα ψάρια σε ενυδρείο 100L. Κατά δεύτερον το να λες πως "φοβάσαι" μήπως μεγαλώσουν είναι λάθος, καθότι τα ψάρια ΠΡΕΠΕΙ να μεγαλώνουν.

Η αντίδρασή τους προέρχεται από στρες. Ίσως να μπορέσεις να το αποφύγεις αν βάλεις ένα moonlight το οποίο θα μένει ανοιχτό όταν θα κλείνουν τα φώτα!

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ακομη και στο 300λιτρο θα εχεις ισως προβληματα.μειωσε τον πληθυσσμο,φτιαξε πολυ καλες κρυψωνες να μειωνεται και η επιθετικοτητα τους...

ΥΓ.προσωπικα παντως θεωρω οτι και τα 300 λιτρα ειναι ισως ''λιγα''...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...