Jump to content

Συνεχή πτώση Ph


Recommended Posts

Λοιπόν, έχουμε και λέμε...

Ενυδρείο 125L μεικτά. Διάκοσμος με λευκή ουδέτερη άμμο, σχιστόλιθο, ξύλα, μερικά εύκολα φυτάκια. Φίλτρανση με εξωτερικό Eheim 2224 φουλ σε βιολογικό υλικό (Siporax-Substrat Pro) το οποίο τρέχει 5-6 μήνες αλλά με μπόλι εξ αρχής. Κάτοικοι 3 Hypancystrus Zebra, καμιά 25αριά Corydor-άκια όλα από γέννες και μερικά Apple Snails.

Ιστορικό:

Αρχικά το ενυδρείο έτρεξε με την λογική να φιλοξενήσει μόνο Zabras. Στην πορεία, επειδή είχα πολλά αυγά στο 300άρι μου από Corydoras, κάποια από αυτά τα πέταξα μέσα σε αυτό με αποτέλεσμα να γίνει ένα ψιλοπανικός μετά την εκκόλαψη :thumbup: Δεν με χαλάει βέβαια, καθότι το ενυδρείο είχε "πρόβλημα" με σκουλίκι tubifex στην άμμο και planaria στα τζάμια και τα Corydoras τα εξουδετέρωσαν.

Λόγο του ότι τα Cory ξεκίνησαν από ουρίτσες. για τροφή έριχνα θρυματισμένες ταμπλέτες οι οποίες είχαν την μορφή σκόνης/πούδρας. Όπως είναι λογικό, τέτοιου είδους διατροφή επί καθημερινή βάση 4-5 φορές τη μέρα, μου ανέβασε τα ΝΟ3 στον θεό. Τέλος πάντων με τους γνωστούς τρόπους το νείωσα σε επιθυμητά επίπεδα. Το πρόβλημα είναι αλλού... Έχω σταθερό pH-μετρο το οποίο είναι σίγουρα σωστά καλιμπραρισμένο και ελεγμένο. Όταν έριχνα την τροφή σε μορφή σκόνης, κάθε φορά που τάιζα, το pH έπεφτε περίπου κατά μισή μονάδα. Αυτή η πτώση ΔΕΝ επανερχότανε. Δηλαδή αν είχα pH 6,5 και τάιζα, το pH έπεφτε στο 6 και στην καλύτερη των περιπτώσεων, μέχρι να ξαναταϊζω το πολύ να ανέβαινε στο 6,1... Οπότε κάθε φορά που τάιζα γινόταν αυτό το πράγμα με αποτέλεσμα το pH να έφτανε σε υπερβολικά χαμηλά επίπεδα.

Τώρα πλέον ΔΕΝ ταΐζω με σκόνη αλλά με κανονικές ταμπλέτες βυθού. Το πρόβλημα εξακολουθεί να υπάρχει, αλλά είναι σε χαμηλότερη κλίμακα! Αποτέλεσμα όλων αυτών είναι κάθε φορά που κάνω αλλαγές εβδομαδιαίως το pH να είναι στο 6,7-6,9 και μέχρι να περάσει μία εβδομάδα να φτάνει περίπου στο 5,8!!!

Οι αλλαγές νερού γίνονται 50% με ΑΟ και 50% με νερό βρύσης ποετοιμασμένο με τύρφη. Το νερό που ρίχνω μέσα στο ενυδρείο, πριν μπει, έχει τιμές pH:6.9-7.2, kH:2-3, gH:5-6. Όταν μπει μέσα στο ενυδρείο οι τίμες γίνονται pH:6.7-6.9, kH: 2-3, gH: 4-5. Tα kH και gH παραμένουν σε αυτές τιμές όλη την εβδομάδα. Μόνο το pH πέφτει. Σκέφτομαι πως πιθανόν να μην έχω καλά αναπτυγμένη βιολογία... Δεν ξέρω... :thumbup: Τα υπόλοιπα (ΝΗ3/ΝΗ4, ΝΟ2) είναι ok!

Έχετε καμία ιδέα τί μπορεί να συμβαίνει?

Link to comment
Share on other sites

αν το ΚΗ σου ''παιζει''κατω απο 5 και δεν ειναι σταθερο,τοτε και το πεχα σου μπορει να σουλατσαρει οποτε και οπου θελει...

εγω δεν βρισκω καποια αλλη λογικη εξηγηση.τσεκαρε κατ'αρχας οτι μετρας σωστα,και οτι ειναι 100% εμνταξει τα τεστ σου.

το πεχα παντα εξαρταται απο την τιμη της ανθρακικης σκληροτητας.

Link to comment
Share on other sites

το πεχα παντα εξαρταται απο την τιμη της ανθρακικης σκληροτητας.

Αυτό το γνωρίζω. Το πρόβλημά μου είναι ο λόγος και η αιτία που προκαλέι αυτή τη πτώση. Δηλαδή Αν δεν ταΐσω δεν πέφτει το pH. Με το που ταΐσω μέσα σε μισή ώρα η διαφορά είναι εμφανή! Και μάλλον μετράω σωστά γιατί αυτά τα έχω επιβεβαιώσει και με υγρά τεστάκια.

Η αμμωνία αν δεν κάνω λάθος ρίχνει το pH σωστά? Οπότε είναι δικαιολογημένο εν μέρη με το που ταΐζω να σηκώνεται λίγο αμμωνία, να πέφτει το pH και μετά με τον γνωστό κύλο να αποκτώ ΝΟ3. Το θέμα είναι ότι το pH ΔΕΝ ξαναεπανέρχεται. Ή αν επανέλθει μπορεί να χρειαστεί να μην ταΐσω για 3-4 μέρες (δεν το έχω δοκιμάσει). Όπως είπα και πιο πάνω το pH κατεβαίνει τάχιστα μετά το τάισμα και ανεβαίνει ελάχιστα στο ενδυάμεσο των ταϊσμάτων.

Ξέχασα να πω πιο πάνω πως όταν τάιζα με σκόνη, μετρούσα και ελάχιστα ποσοστά αμμωνίας (μη ανησυχητικά σε συδυασμό με το pH) ακόμα και 3 ώρες μετά το τάισμα. ΝΟ2 ήταν πάντα 0 και τα ΝΟ3, όπως προανέφερα, τότε είχαν φτάσει στο θεό!

Τώρα δεν αντιμετωπίζω θέμα αμμωνίας, αλλά πτώση του pH!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το γνωρίζω. Το πρόβλημά μου είναι ο λόγος και η αιτία που προκαλέι αυτή τη πτώση. Δηλαδή Αν δεν ταΐσω δεν πέφτει το pH. Με το που ταΐσω μέσα σε μισή ώρα η διαφορά είναι εμφανή! Και μάλλον μετράω σωστά γιατί αυτά τα έχω επιβεβαιώσει και με υγρά τεστάκια.

Η αμμωνία αν δεν κάνω λάθος ρίχνει το pH σωστά? Οπότε είναι δικαιολογημένο εν μέρη με το που ταΐζω να σηκώνεται λίγο αμμωνία, να πέφτει το pH και μετά με τον γνωστό κύλο να αποκτώ ΝΟ3. Το θέμα είναι ότι το pH ΔΕΝ ξαναεπανέρχεται. Ή αν επανέλθει μπορεί να χρειαστεί να μην ταΐσω για 3-4 μέρες (δεν το έχω δοκιμάσει). Όπως είπα και πιο πάνω το pH κατεβαίνει τάχιστα μετά το τάισμα και ανεβαίνει ελάχιστα στο ενδυάμεσο των ταϊσμάτων.

Ξέχασα να πω πιο πάνω πως όταν τάιζα με σκόνη, μετρούσα και ελάχιστα ποσοστά αμμωνίας (μη ανησυχητικά σε συδυασμό με το pH) ακόμα και 3 ώρες μετά το τάισμα. ΝΟ2 ήταν πάντα 0 και τα ΝΟ3, όπως προανέφερα, τότε είχαν φτάσει στο θεό!

Τώρα δεν αντιμετωπίζω θέμα αμμωνίας, αλλά πτώση του pH!

φιλε μου το ιδιο ακριβως εχω παθει και εγω με το ph μου και καιρο τωρα δεν ηξερα που οφειλοταν-να σου πω οτι ταιζα κατεψυγμενες τροφες τα πιρανια-τελικα μια μερα που μιλαγα με εναν απο το waterinn μου ειπε οτι εαν εχω αυξημενα Νο3 τοτε δημιουργειτε "crash" στο ph και στο kh η λυση που μου προτεινε ητανε εβδομαδιαιες αλαγες νερου και συχνα σκουπα βυθου ,να πω επισεις οτι δεν εχω φυτα στο συγκεκριμενο ενυδρειο και σκετομουν να εβαζα κανα ευκολο και χαμηλων απαιτησεων φυτο θα βοηθαγε καθολου την κατασταση με τα Νο3?

Link to comment
Share on other sites

σκετομουν να εβαζα κανα ευκολο και χαμηλων απαιτησεων φυτο θα βοηθαγε καθολου την κατασταση με τα Νο3?

Σε λογικά πλαίσια ΝΟ3 (<100) τα εύκολα φυτάκια γρήγορης ανάπτυξης σίγουρα μπορούν βοηθήσουν πολύ. Σε υψηλά ποσοστά ΝΟ3 έχω παρατηρήσει πως μαραίνονται τα φυτά, κυρίως όσα έχουν μαλακό φύλλωμα.

Εσύ το έλυσες το πρόβλημα??? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Η αμμωνια ριχνει το ph? :thumbup: Σιγουρα? NH3 + H2O <--> NH4+ + H3O σε ισσοροποια

Δεν νομιζω να παιζει ρολο η πτωση με την αμμωνια..

Link to comment
Share on other sites

Η αμμωνια ριχνει το ph? :thumbup: Σιγουρα? NH3 + H2O <--> NH4+ + H3O σε ισσοροποια

Δεν νομιζω να παιζει ρολο η πτωση με την αμμωνια..

Ok... τώρα με βραχυκύκλωσες... Κάποτε ήμουν πρωτοδεσμήτης και τα ψιλοκατείχα το άθλημα, αλλά περάσανε καμιά 10αριά χρόνια. Είχα (και έχω) την εντύπωση πως η αμμωνία ρίχνει το pH. Μπορεί να κάνω και λάθος, αλλά δεν είναι ακριβώς αυτό το θέμα.

Ξαναλέω πως το pH επηρεάζεται (και συγκεκριμένα πέφτει) μόνο όταν θα ρίξω τροφή, και θα έχει πτωτική τάση για καμία ώρα μετά το ρίξιμο της τροφής. Το ανέβασμά του pH είναι ανεπαίσθητο και αργό!

Υπάρχει καμία άλλη ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

PO4 :thumbup:

Αυτό ρίχνει το pH????

Από πολυλογάς μου έγινες μονολεκτικός? :thumbup:

Πλάκα-πλάκα δεν σκέφτηκα να το μετρήσω! Αλλά θεωρητικά (λέω εγώ τώρα) αν τα ΝΟ3 είναι χαμηλά δεν είναι σε λογικά σημεία και το φώσφορο????

βλακεία είπα???

Link to comment
Share on other sites

Τα λέω μονολεκτικά για να το ψάξεις μόνος σου και να μάθεις. :thumbup:

Για να παραχθούν τα νιτρικά πρέπει το άζωτο να περάσει από 2 ομάδες βακτηρίων αφού τα ψάρια φάνε και παράγουν ουρία-αμμωνία ή απελευθερωθεί αμμωνία κατ' ευθείαν από την τροφή.

Σε αντίθεση τα φωφορικά απελευθερώνονται κατ'ευθείαν από την τροφή πολύ πιό γρήγορα επιδρώντας στο pH (ειδικά σε χαμηλό kH... εξ ου και το pH buffer με PO4 που έχουν κάποιες εταιρίες για χαμηλό pH :thumbup: ).

Η απότομη μείωση του pH συνχρονισμένη με το τάισμα σημαίνει ακριβώς αυτό, φαντάζομαι όμως έχει φυτά το ενυδρείο και απορροφούν τα PO4 σταδιακά με ταυτόχρονη πτώση του pH.

Είναι ένας καλός τρόπος να αξιολογήσεις την ποιότητα της τροφής σου, κάνε σύγκριση με ξηρές και νωπές και πες μας και εμάς που κρατάμε αρχείο... :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

Ρε Τι Βλακες Ειμαστε!!!!!!

Βρηκα την Λυση!!!

Τα ψαρια πινουν ΣΟΔΑ μετα το φαγητο, η οποια εχει HCO3 διασπαται και δινει CO2,

η αυξηση της συγκεντρωσης του CO2 προκαλει μειωση του pH και αντιστροφα.

:thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::rasp::rasp::rasp::bowdown::bowdown::bowdown:;):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε να διαλυσεις σε ενα ποτηρι με ζεστο νερο μια κοφτη κουταλια του γλυκου σοδα μαγειρικη. Η σοδα θα ανεβασει αμεσα το Kh και το Ph. Εσυ με τοσο χαμηλο Kh εισαι διαρκως σε φαση ph crash ή παιζεις σε αυτα τα ορια. Ξεκινα να ριχνεις το διαλυμα στο ενυδρειο σε δοσεις του 1/5 του ογκου του ποτηριου. Κανε μετρησεις μετα απο κανενα τεταρτο απο την εισαγωγη καθε δοσεις για να μην εχεις εκτροπα. Συνεχισε μεχρι να φτασεις Kh 5-6 αλλα προσεχε και το ph μην παει σε τιμες που δεν θελεις.

Ενδεικτικα να σου πω οτι εγω στα 60 λιτρα με 1,5-2 κουταλακια του γλυκου σοδας το ph μου ανεβαινει απο 7,5 σε 8. Με τις κινησεις σου προσεξε να μην ανεβασεις το ph πανω απο 0,2 μοναδες μεσα σε μια μερα. Δεν θα ειναι οτι καλυτερο για τα ψαρια.

Έγινε επεξεργασία - Stelios_Rjk
Link to comment
Share on other sites

Σε λογικά πλαίσια ΝΟ3 (<100) τα εύκολα φυτάκια γρήγορης ανάπτυξης σίγουρα μπορούν βοηθήσουν πολύ. Σε υψηλά ποσοστά ΝΟ3 έχω παρατηρήσει πως μαραίνονται τα φυτά, κυρίως όσα έχουν μαλακό φύλλωμα.

Εσύ το έλυσες το πρόβλημα??? :thumbup:

ακομα το παλευω,αλλα παρατηρησα οτι με τη μειωση των νιτρικων το ph δεν επεσε κατω απο 5.8 μεσα σε μια εβδομαδα τωρα κανω μια φορα την εβδομαδα αλλαγη νερου και σκουπα και στα 2 700αρια μου (2 ωρες καθε φορα μονο για σκουπα :thumbup::thumbup: ) και αγορασα και κατι ματσα κερατοφυλλο που απο οτι εχω ακουσει βοηθανε στην αποροφηση των νιτρικων και ειναι χαμηλων απαιτησεων,τωρα αυτο που λεει ο φιλος για τη σοδα ισχυει για αυξηση του ph & kh?

Link to comment
Share on other sites

τωρα αυτο που λεει ο φιλος για τη σοδα ισχυει για αυξηση του ph & kh?

Ισχύει, αλλά θέλει προσοχή στην χρήση. Το θέμα όμως είναι αν βρούμε την πηγή του προβλήματος για να μην πειραματιστούμε πάνω στα ψάρια!

Link to comment
Share on other sites

Παντως να ξερετε οτι και τα αλλα στοιχεια αν πειραξετε, που θα πρεπει να γινει κι αυτο το Kh θα πρεπει να ειναι 5-6 γιατι λειτουργει και ως σταθεροποιητικος παραγοντας του ph. Με Kh 2-3 ειναι αναμενομενο το ph να κανει οτι θελει. Με τιμες Kh 5-6 το ph δεν επηρεαζεται τοσο ευκολα. Φυσικα οσο πιο πανω ειναι το Kh τοσο πιο αμεταβλητο ειναι το Ph αλλα δεν νομιζω οτι θα θελετε να το σηκωσετε παραπανω λογο των ειδων που φιλοξενειτε.

Έγινε επεξεργασία - Stelios_Rjk
Link to comment
Share on other sites

Εγω λεω:

1. Ο "αφρικανος" Στελιος να μη δινει τετοιες οδηγιες γιατι βλεπω κυνηγητα τρελλα απο τον "τρουπη" (εχει ζεμπρακια μεσα και ειναι ακριβα). :thumbup:

2. Ο "τρουπης" να αρχισει παλι το διαβασμα, γιατι απο το πολυ μπλα-μπλα τα εχει μπλεξει. :thumbup:

3. Καλα που ειναι και ο Vicius και σας προσεχει γιατι αν περιμενατε απο μενα ..... :thumbup::thumbup:

4. Καμμια "ζορικη" αλλαγουλα, σας περασε απο το μυαλο; :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Εγω λεω:

1. Ο "αφρικανος" Στελιος να μη δινει τετοιες οδηγιες γιατι βλεπω κυνηγητα τρελλα απο τον "τρουπη" (εχει ζεμπρακια μεσα και ειναι ακριβα). :thumbup:

2. Ο "τρουπης" να αρχισει παλι το διαβασμα, γιατι απο το πολυ μπλα-μπλα τα εχει μπλεξει. :rasp:

3. Καλα που ειναι και ο Vicius και σας προσεχει γιατι αν περιμενατε απο μενα ..... :rasp::thumbup:

4. Καμμια "ζορικη" αλλαγουλα, σας περασε απο το μυαλο; :thumbup:

2. Στην χημεία ήμουν πάντα σκράπας, αλλά και πάλι, βάση των λεγόμενων του vicious, ΔΕΝ έχω αυξημένα PO4. Επίσης έχω λιώσει στο ψάξιμο και στο διάβασμα, αλλά ακόμα είμαι στη μέση της λύσης.

4. Είχα κάνει μεγάλη αλλαγή νερού (80%) και μου παρουσίαζε το ίδιο θέμα.

Ακόμα το ψάχνω αλλά νομίζω πως είμαι κοντά στην λύση.... Θα ενημερώσω σχετικώς :thumbup:

Το kH πάντως για την ώρα ΔΕΝ το πειράζω! Μου αρέσει :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...