Jump to content

Άρθρο στρωσίματος


Recommended Posts

Καλημέρα!Αν ρίχνω κάθε 7 μέρες τα βακτήρια της sera και κάθε 2 μέρες λίγη τροφή θα είναι εντάξει;Την τροφή μπορώ να τη ρίχνω μέσα σε απόχη,όπως έχουν προτίνει πολλά παιδιά στο forum.Επίσης μου έχει ξεμείνει από παλιότερα συνθετικό μαλλί για φίλτρο.Μπορώ να το χρησιμοποιήσω κι αυτό στο φίλτρο που έχω (eheim pick up 2006) ή δεν χρειάζεται;Βέβαια δεν ξέρω και κατά πόσο το φίλτρο που έχω μπορεί να χωρέσει σφουγγαράκι,μαλλί και βιολογικό υλικό...Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Ρε TheDreamer πέρνα απ το Αιγάλεω να σου δώσω μπόλι να τελειώνεις με αυτή την ιστορία μια κι έξω ....

Έγινε επεξεργασία - ΣΤΑΜΑΤΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Η χλωρίνη καλό είναι να μή χρησιμοποιηθεί ......

Απολυμάνσεις για τις κοινές ασθένειες που προσβάλουν τα ενυδρεία μας δεν τις συνιστώ ..........

τι κακο εχει μια απολυμανση και δη η κοινη χλωρινη?

Link to comment
Share on other sites

Οτι σκοτώνει τα πάντα ..... και δεν το θέλουμε .

Link to comment
Share on other sites

σε ενα αδειο ενυδρειο αυτο δεν ειναι προβλημα.

Θα γινει μια νεα αρχη οπως με ενα καινουριο ενυδρειο.

Εν παση περιπτωση οπως αρεσκεται ο καθενας.....

Link to comment
Share on other sites

σε ενα αδειο ενυδρειο αυτο δεν ειναι προβλημα. Είναι προβλημα απο τη στιγμή που χάνει τι βιολογία του .

Θα γινει μια νεα αρχη οπως με ενα καινουριο ενυδρειο. Αυτό ακριβώς προσπαθώ να αποφύγω . Θεωρώ οτι δεν υπάρχει λόγος .

Εν παση περιπτωση οπως αρεσκεται ο καθενας..... Και τις προτεραιότητες που βάζει .

Δεν έχουν νόημα οι απολυμάνσεις αν δεν σου λύσουν το πρόβλημα .

Οι περισσότερες ασθένειες που αντιμετωπίζουμε στα ενυδρεία μας , τις κουβαλάνε τα ψάρια επάνω τους και αποστειρωμένο περιβάλλον δεν το θέλουμε σε καμία περίπτωση .

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

IMG_1054.jpg Γεια σας και από εμένα

Ξεκίνησα και εγώ πριν από τρεις μέρες το hobby σας και θα ήθελα την βοήθειά σας

Είμαι περίπου στα 220 λίτρα ωφέλιμη χωρητικότητα με ένα φίλτρο fluval 305 ένα θερμοστάτη ρυθμισμένο στους 28 C μία αεραντλία.

Το γέμισα πριν τρεις μέρες και έβαλα βελτιωτικό νερού sera aquatan και βακτήρια sera bio nitrivec σύμφωνα με τις αναγραφόμενες οδηγίες για τα λίτρα μου.

Αύριο θα πάω να πάρω test να κάνω. Τι test να πάρω και ποια είναι τα επιθυμητά αποτελέσματα;

Να πάρω και κανένα (γλείφτη) η κάποιο άλλο ψάρι για αρχή ή είναι ακόμα νωρίς;

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Αν θελεις σε παρακαλω ανοιξε ενα καινουριο θεμα να συζητησουμε για τις αποριες σου.. :)

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...