Jump to content

Θυληκος μονομαχος με προβλημα στην κοιλια


Vogias

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους,

Αγορασα χθεσ μια θυληκια για να την βαλω μαζι με εναν αρσενικο που τον εχω σε 20 λιτρα για να αναπαραχθουν! Δεν την δεχτηκε ομως και αρχισε να τησ επιτιθεται! την εβγαλα αναγκαστηκα και την εβαλα σε ενα 110 μαζι με 6 bleeding heart! Ολα ηταν κανονικα και κανενας δνε πειραζε κανεναν μεχρι που παρατηρησα οτι ειχε πρησμενη κοιλια! την ειχα παρατηρησει και στο πετ σοπ και ρωτησα την κοπελα αν ειχε κατι αλλα με καθυσηχασε οτι δεν ηταν τιποτα!Το ψαρι τρωει κανονικα και ειναι πολυ δραστηρια ! Τωρα ομως διαβαζα ενα αρθρο για την αρρωστια drupsy και ανησυχησα παρα πολυ! για να μην κολλησει τα αλλα την εχω βαλει σε ενα μαγαλο ποτηρι μεχρι να δω τι εχει γιατι δεν εχω αλλο ενυδρειο να την βαλω ! σας παρακαλω δειτε τισ φωτογραφιες και πειτε μου αν εχει κατι γιατι ειναι κριμα να μεινει πολυ ωρα στο ποτηρι.

Ευχαριστω

http://s563.photobucket.com/albums/ss80/Vo...nt=P1310070.jpg

http://s563.photobucket.com/albums/ss80/Vo...nt=P1310065.jpg

http://s563.photobucket.com/albums/ss80/Vo...nt=P1310072.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα..ακριβως το ιδιο προβλημα εχει και η δικα μου..μου ειπαν οτι ειναι παρασιτα της κοιλιασ και οτι τους περναει αμα τους βρασεις αρακα και τους δωσεις

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα..ακριβως το ιδιο προβλημα εχει και η δικα μου..μου ειπαν οτι ειναι παρασιτα της κοιλιασ και οτι τους περναει αμα τους βρασεις αρακα και τους δωσεις

Σου ειπαν αν κολλανε και τα αλλα ψαρια παρασιτα γιατι την εχω και με αλλα ψαρια μαζι?Να μην ανησυχω δηλαδη???

Link to comment
Share on other sites

Σου ειπαν αν κολλανε και τα αλλα ψαρια παρασιτα γιατι την εχω και με αλλα ψαρια μαζι?Να μην ανησυχω δηλαδη???

εγω την εχω και με αλλα ψαρια αλλα δεν μου εχουν παθει τιποτα αλλα δεν ξρερω κιολας

Link to comment
Share on other sites

Καμια αλλη γνωμη απο κανεναν???Τι να κανω ειμαι σε απογνωση???Εχω το ψαρι τοση ωρα μες το ποτηρι!!!

:thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::rasp::rasp: !!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν δειχνει πολυ ανησυχητικη η κατασταση της αλλα εχεις κανει το ενα λαθος πανω στο αλλο. Δεν παιρνουμε ψαρι που μας φαινεται οτι εχει κατι. Δεν βαζουμε δυο μονομαχους σε ενα ενυδρειο. Για το ζευγαρωμα μονο μπαινουν μαζι κανεναν δυωρο και μετα ο καθενας στο ενυδρειο του γιατι μετα παλι αρχιζει το ξυλο. Οποτε χρειαζεσαι δευτερο ενυδρειο. Το ζευγαρωμα των μονομαχων ειναι πακετο. Αν ζευγαρωσουν θα χρειαστεις τοσα ενυδρεια οσα ειναι και τα μικρα. Αυτο το εχεις σκεφτει? Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι αν εχεις μια μεγαλη αποχη να τον βαλεις μεσα και μετα μεσα στο ενυδρειο. Θα πρεπει να του κανεις προσαρμογη ομως αν τον εχεις σε διαφορετικο νερο. Παρε δευτερο ενυδρειο ή επερστρεψε το ψαρι πισω. Σχετικα με την κοιλια τωρα για dropsy δεν φαινεται. Ο αρακας ισως βοηθησει. Αν τον βαλεις σε δευτερο ενυδρειο θα εχεις τη δυνατοτητα να παρατηρησεις την εξελιξη του. Αν τον βαλεις στο ιδιο ενας απο τους δυο ή και οι δυο θα πεθανουν απο τα τραυματα που θα κανουν μεταξυ τους.

Link to comment
Share on other sites

Της εδωσα αρακα και μετα απο λιγο την ξαναεβαλα (αφου εκανα προσαρμογη στο νερο του βεβαια) στο μεγαλο ενυδρειο 110λτρ με τα 6 Bleeding heart και τον pleco!!Μαλλον τσαμπα τρομοκρατηθηκα και τσαμπα την ταλαιπωρησα κι αυτην!!!Μακαρι να ειναι καλα και να μην εχει τιποτα!!!Οσο για την αναπαραγωγη τα εχω διαβασει!Τωρα θα την κρατησω στο μεγαλο προς το παρων αφου δεινει να ειναι μια χαρα και στο μελλον βλεπουμε!!!Αν προκυψει κανενα προβλημα θα ενημερωσω!!!

Σας ευχαριστω πολυ :thumbup::thumbup::thumbup: !!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...