Jump to content

ΑΡΧΑΡΙΟΣ


Recommended Posts

καλησπέρα,εχω καινουργιο ενειδρίο το εστρωσα μια βδομάδα και έπειτα από άλλες δύο θόλωσε,εχτές έβγαλα το 20 τι εκατό του νερού προσθέτοντας την ίδια ποσότητα.Σήμερα θόλωσε πιο πολύ,(έχω κάτι μικρά μόλις και ξιφοφόρους μέσα) πήρα καινούργιο φιλτρο εσωτ και έβαλα μέσα και εναν γλίφτη μικρό στο μέγεθος τον ψαριών μου.Βοήθεια ρε παιδια τι να κάνω τώρα ?

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες στο aquazone!

για να σε βοηθησουμε θα ηταν καλο να μας πεις μερικα πραγματα για το ενυδρειο σου.

ποσα λιτρα ειναι?

τι φιλτρο εχει?

ποσα ψαρια σε αριθμο εχει?

πως εστρωσες το ενυδρειο σου?

ποτε εβαλες ψαρια?

εχεις κανει καποια τεστ νερου?

ελπιζω να μην σου φανουν περιεργα ολα αυτα που σε ρωταω...

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις ξύλο μέσα?! Ρωτάω γιατί εγω σήμερα...το πέταξα επειδή το νερό χρωματιζόταν με το ξύλο! Εκανα και αλλαγή και είδα διαφορά. Δεν έγινε βέβαια γυαλί το νερό αλλά πιστεύω οτι επειδή ήταν απτο ξύλο θα καθαρίσει στην επόμενη αλλαγή ή όταν περάσει απο το φίλτρο μερικες φορες.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις ξύλο μέσα?! Ρωτάω γιατί εγω σήμερα...το πέταξα επειδή το νερό χρωματιζόταν με το ξύλο! Εκανα και αλλαγή και είδα διαφορά. Δεν έγινε βέβαια γυαλί το νερό αλλά πιστεύω οτι επειδή ήταν απτο ξύλο θα καθαρίσει στην επόμενη αλλαγή ή όταν περάσει απο το φίλτρο μερικες φορες.

[/quotΚΑΛΗΣΠΕΡΑ και ευχαριστω ειμαι καινουργιος εδω και δεν ξερω να χρισημοποιησω καλα την επικοινωνια,παρακαλω γραψε ή απαντησε για να προχωρησουμε!

Link to comment
Share on other sites

α το βρηκα οκ.Λοιπον εχω καινουργιο ενυδρειο 54 λυτ.και σημερα αλλαξα το φιλτρο επειδη το ειδα θολό.Έβαλα με διπλό τοίχωμα και βιολογ.πέτρες,αλλα ακόμι τίποτα

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες στο aquazone!

για να σε βοηθησουμε θα ηταν καλο να μας πεις μερικα πραγματα για το ενυδρειο σου.

ποσα λιτρα ειναι?

τι φιλτρο εχει?

ποσα ψαρια σε αριθμο εχει?

πως εστρωσες το ενυδρειο σου?

ποτε εβαλες ψαρια?

εχεις κανει καποια τεστ νερου?

ελπιζω να μην σου φανουν περιεργα ολα αυτα που σε ρωταω...

Απάντησε τα παραπάνω που σε ρώτησε ο φίλος antonis για να πάρουμε μια εικόνα και να σε βοηθήσουμε. :thumbup:

@ermis

το ξύλο βγάζει τανίνες που χρωματίζουν το νερό, αν δεν σου αρέσουν βράσε το μερικές φορές ή άς το καμιά βδομάδα μέσα σε νερό κάνοντας αλλαγές και αφού δεις ότι δεν βγάζει άλλο είναι έτοιμο για το ενυδρείο σου. Φυσικά υπάρχουν και οπαδοί των ξύλων που γουστάρουν πολύ τον χρωματισμό αυτό. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες στο aquazone!

για να σε βοηθησουμε θα ηταν καλο να μας πεις μερικα πραγματα για το ενυδρειο σου.

ποσα λιτρα ειναι?

τι φιλτρο εχει?

ποσα ψαρια σε αριθμο εχει?

πως εστρωσες το ενυδρειο σου?

ποτε εβαλες ψαρια?

εχεις κανει καποια τεστ νερου?

ελπιζω να μην σου φανουν περιεργα ολα αυτα που σε ρωταω...

[/quot54 λιτρα,το αγορασα απο καρφουρ τα Χριστουγεννα,με εσωτ φιλτρο και θερμοστάτη.επειτα το έστρωσα μια βδομαδα και έβαλα μολις και ξιφοφόρους και κάποια βραχακια διακοσμητικά.εχτές που το ειδα θολο αδειασα το 20 τις εκατο νερο και προσθεσα αλλο τοσο,σημερα ομως δεν εβλεπα τιποτα μεσα ολα θολα.ετσι του εβαλα αλλο φιλτρο με σφουγγαρια και βιολογικές πέτρες απο το μεσημέρι καθως και ενα μικρο γλιφτη.τα ψαρια μου ειναι 6.δεν εχω κανει τεστ

Link to comment
Share on other sites

Δημητρη διαβασε εδω

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry108162

για το στρωσιμο του ενυδρειου κ μια μεθοδο που χρησιμοποιειται κ οτι αποριες εχεις πες μας.

η θολουρα ισως να προερχεται απο αμωνια.

καλυτερα να παρεις ενα τετοιο τεστ κ θα σε βοηθησει παλι κ εσενα κ εμας..

Link to comment
Share on other sites

Δημητρη διαβασε εδω

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry108162

για το στρωσιμο του ενυδρειου κ μια μεθοδο που χρησιμοποιειται κ οτι αποριες εχεις πες μας.

η θολουρα ισως να προερχεται απο αμωνια.

καλυτερα να παρεις ενα τετοιο τεστ κ θα σε βοηθησει παλι κ εσενα κ εμας..

ok ευχαριστω πολυ κυριοι .αααα κάτι που απλά θα ήθελα να το αναφέρω ,το πρω'ι' βρήκα το ενυδρίο ψιλο-καθαρό μολις αναψα τα φωτα σε μια ώρα ξαναθάμπωσε,(καπου κάποιος έγραφε πως σκέπασε το ενυδρείο του για δυο μέρες με μια κουβέρτα ρε λετε να'χε δικιο ή πλάκα έκανε?).

Link to comment
Share on other sites

Μηπως ο φιλος που εκανε αυτο καταπολεμουσε αλγη με αυτον τον τροπο ?

Link to comment
Share on other sites

καλως τον Δημητρη. Η θολωση που περιγραφεις ειναι αιωρουμενα σωματιδια? μπορεις να καταλαβεις? αν ναι υπαρχει λυση! βεβαια ριξε και μια ματια στα links που σου ειπανε παραπανω να αρχισεις να μπαινεις στο κλιμα του χομπυ και να μπορεις να εχεις ομορφο και υγειες ενυδρειο. Καλη αρχή και μην απογοητευτεις στην αρχη... καθε αρχη και δυσκολη.... αλλα ειδικα το ενυδρειο θα σε αποζημειωσει για τον κοπο σου

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω πρόβλημα με το θωλό νερό! Παρατηρώ αιωρούμενα σωματίδια. Τα φίλτρα είναι καθαρά. Αλλαξα γυαλοβάμβακα, άνθρακα όχι ακόμα (ουτε 2 βδομάδες δε τρέχει). Εβαλα 1 υγρό crystal clear που μου δώσανε (και καλά βοηθάει τα μικρά σωματίδια να γίνουν μεγάλα και τα τα απορροφήσει το φίλτρο) δεν έκανε τίποτα. Σήμερα άλλαξα πάλι νερό (περισσότερο απο 1/3) το πρόβλημα μειώθηκε αλλά τα σωματίδια ακόμα αιωρούνται. Καμία ιδέα? Τι να φταίει?

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω πρόβλημα με το θωλό νερό! Παρατηρώ αιωρούμενα σωματίδια. Τα φίλτρα είναι καθαρά. Αλλαξα γυαλοβάμβακα, άνθρακα όχι ακόμα (ουτε 2 βδομάδες δε τρέχει). Εβαλα 1 υγρό crystal clear που μου δώσανε (και καλά βοηθάει τα μικρά σωματίδια να γίνουν μεγάλα και τα τα απορροφήσει το φίλτρο) δεν έκανε τίποτα. Σήμερα άλλαξα πάλι νερό (περισσότερο απο 1/3) το πρόβλημα μειώθηκε αλλά τα σωματίδια ακόμα αιωρούνται. Καμία ιδέα? Τι να φταίει?

της aquarium pharmaceutical? σε εμενα το συγκεκριμενο ειχε δουλεψει... κανε 2-3 μερες υπομονη

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω της Tetra. Βέβαια εχω κάνει σε 2 μέρες 2 αλλαγές νερού και θα έχει χαθεί. Αυτό που δε ξέρω είναι αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με αυτή τη θωλούρα. Εκτός αν είναι απο τα φυτά ή το ξύλο που είχα. Θα μειώσω το φωτισμό γιατί παρατηρώ και "αλγη" στα φυτά και στα τοιχόματα του ενυδρίου, είναι φυσιολογικό?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω της Tetra. Βέβαια εχω κάνει σε 2 μέρες 2 αλλαγές νερού και θα έχει χαθεί. Αυτό που δε ξέρω είναι αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με αυτή τη θωλούρα. Εκτός αν είναι απο τα φυτά ή το ξύλο που είχα. Θα μειώσω το φωτισμό γιατί παρατηρώ και "αλγη" στα φυτά και στα τοιχόματα του ενυδρίου, είναι φυσιολογικό?

μην κανεις αλλη, ξαναβαλε και αστο να δρασει, αν εχεις ανθρακα βγαλτο για τωρα. η θωλουρα συνηθως μονο αισθητικο προβλημα δημιουργει,

αν εβαλες προσφατα ξυλο μαλλον βρηκες απο τι προερχεται. για την αλγη δε μπορω να σε βοηθησω δεν ειχα ποτε και δε ξερω πολλα. αν περιεγραφες αυτη τη θωλουρα θα ελεγες οτι ειναι περισσοτερο μια καφε αποχρωση στο νερο ή αιορουμενα σωματιδια?

Link to comment
Share on other sites

Αιωρούμενα σωματίδια θα έλεγα το είναι. Επίσης παρατηρώ οτι τα ψάρια σήμερα είναι κάπως νευρικά..συνεχώς τσιμπάνε τα φυτά, αν και τα τάισα.. και παραμελούν το φαγητό τους! Ο ανθρακας δε χρειάζεται? Μου είπανε οτι βοηθάει στη καθαρότητα του νερού.

Link to comment
Share on other sites

ο άνθρακας βοηθά στην χημική καθαρότητα του νερού, δεσμεύει δηλαδή ουσίες, φάρμακα κλπ. Αφού ρίχνεις crystal clear βγάλτον καλού κακού μήπως το δεσμεύει και αυτό και δεν το αφήνει να δράσει.

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο διάβασμα παρατηρώ οτι μπορεί τα σωματίδια αυτά να είναι άλγη. Τα φυτά και τα τζάμια του ενυδρείου έχουν μια "γλίτσα". Μήπως να μειώσω τις ώρες φωτισμού?.. Ηδη τις μείωσα απο 8 σε 6.

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο διάβασμα παρατηρώ οτι μπορεί τα σωματίδια αυτά να είναι άλγη. Τα φυτά και τα τζάμια του ενυδρείου έχουν μια "γλίτσα". Μήπως να μειώσω τις ώρες φωτισμού?.. Ηδη τις μείωσα απο 8 σε 6.

μηπως το ενυδρειο σου το χτυπαει το ηλιακο φως εστω και για λιγες ωρες? αυτο βοηθαει την αλγη

Link to comment
Share on other sites

Είναι κοντά σε παράθυρο, με κουρτίνα (δεν έχει πατζούρι). Βέβαια ήλιο αυτές τις μέρες δεν έχει. Λέτε να είναι απο αυτό? Να το σκεπάζω με κάτι το μεσημέρι ή να μειώσω ώρες κι άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έκανα τεστ και βρήκα σχετικά ψηλά νούμερα αμωνίας (αν δε με απατούν τα μάτια μου). Περίπου 1 και ΝΟ2 0,5. Αμέσως έκανα αλλαγή νερού 30% και πρόσθεσα λίγα βακτήρια API στο βιολογικό φίλτρο. Επίσης αφαίρεσα και τον άνθρακα. Εχει σχέση με το σύνεφο αυτό μέσα στο ενυδρείο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...