Jump to content

Ξεκινημα 200λιτρου με αγγελοψαρα


DISCUS

Recommended Posts

Καλημερα σας και καλο μηνα!!!!!

Εχω ενα ενυδρειο 100χ40χ50 200λιτρα μικτα και θελω να φτιαξω ενα βιοτοπικο με αγγελοψαρα, αυτη ειναι η γενικη ιδεα.

1)Πως ειναι ο βιοτοπος τους;Αν δεν κανω λαθος και παρακαλω διορθωστεμε, ειναι ιδιος με τους δισκους, αρα ασπρη αμμο, ριζες και φυτα επιφανειας.ΣΩΣΤΑ;

2)Ποσα μπορω να βαλω μεσα;Σκεφτομαι να μην βαλω αλλα ψαρια ΜΟΝΟ αγγελοψαρα.

Περημενω με αγωνια τις προτασεις σας!! :thumbup:

Σκεφτομαι για κατι τετοιο :

Ξερω οτι ειναι λιγα τα λιτρα μου, αλλα θελω να προσπαθησω... :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - DISCUS
Link to comment
Share on other sites

όντως φίλε μου λίγα τα λίτρα σου

εσύ θα προσπαθήσεις αλλά τα ψάρια θα δυσκολευτούν αρκετά

αφού τα σκαλάρια δεν χρειάζονται μόνο πολλά λίτρα αλλά και

αρκετό ύψος στο ενυδρείο τους...

όσο για το βιότοπο τους είναι σαν του δίσκου αλλά υπάρχουν και σε

άλλες περιοχές που μπορεί να υπάρχουν και κάποια φυτά και κυρίως

εχινόδωροι

Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπε και ο yiapas γνωμη μου ειναι αν θες να κανεις κατι που θα ειναι και εντυπωσιακο και τα ψαρια σου θα ειναι σωστα για να τα ευχαριστηθεις και εσυ θα πρεπει να εχεις ενα ενυδρειο τουλαχιστον 70cm υψος .

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω παρα πολυ για τις συμβουλες σας και συμφωνω μαζι σας.

Ομως μου ειναι αδυνατον να παρω μεγαλυτερο ενυδρειο για τουλαχιστον 2-3 χρονια ακομα..

Αν.... λεμε αν....ξεκινησω και φτιαξω το ενυδρειο με αγγελοψαρα θα ειναι τοσο ασχημα τα πραγματα που θα εχω προβληματα με τα ψαρια;

Αν εχω <<τελειες>> συνθηκες νερου και παλι λογο των λιτρων και του μικρου υψους θα εχω προβληματα;

Ξερω οτι με υποθεσεις δεν λυνουμε ενα προβλημα, απλα προσπαθω κ εγω να μην κανω καποια πολυ χοντρη βλακεια....

Θελω παρα πολυ να φτιαξω το ενυδρειο μου με αγγελοψαρα και θα κανω οτι ειναι δυνατον απο μερους μου

Σιγουρα λαθη γινονται απο ολους ακομα και αν ολα ειναι τελεια....

Και παλι σας ευχαριστω πολυ! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να κάνεις κάτι σωστό, απλά πρέπει να ξεχάσεις για την ώρα τα αγγελόψαρα. Αν θες να κάνεις συμβιβασμούς μπορείς να κάνεις ότι θέλεις! Στο χέρι σου είναι Αν τα ζωντανά που θα βάλεις στο ενυδρείο σου θα έχουν μία καλή/μέτρια/κακή ζωή!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μια λύσει αλλά μην παρεξηγηθώ.

Μπορείς να βάλεις μέσα 4 σκαλάρια με τον εξής τρόπο.

Πολλοί από λάθος πληροφορίες έχουν πάρει σκαλάρια και τα μεγάλωσαν σε μικρά ενυδρεία. Τα ψάρια αυτά δεν μεγάλωσαν σωστά και έχουν υποστεί ένα είδος νανισμού. Αρκετή από αυτούς έχουν καταλάβει το λάθος τους και θέλουν να αποχωριστούν από τα ψάρια.

Θα ήταν λοιπόν καλλίτερα για τα ψάρια αυτά να βγουν από ένα ενυδρείο 80 λίτρων και να μπουν στο δικό σου που είναι μεγαλύτερο.

Εδώ στα φόρουμ ανά διαστήματα χαρίζουν αρκετή σκαλάρια τα οποία φιλοξενούνται σε μικρά ενυδρεία.

Τουλάχιστον έτσι θα βελτιώσεις την ποιότητα ζωής κάποιον ψαριών που έτυχαν να ζουν σε μικρά ενυδρεία.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μια λύσει αλλά μην παρεξηγηθώ.

Μπορείς να βάλεις μέσα 4 σκαλάρια με τον εξής τρόπο.

Πολλοί από λάθος πληροφορίες έχουν πάρει σκαλάρια και τα μεγάλωσαν σε μικρά ενυδρεία. Τα ψάρια αυτά δεν μεγάλωσαν σωστά και έχουν υποστεί ένα είδος νανισμού. Αρκετή από αυτούς έχουν καταλάβει το λάθος τους και θέλουν να αποχωριστούν από τα ψάρια.

Θα ήταν λοιπόν καλλίτερα για τα ψάρια αυτά να βγουν από ένα ενυδρείο 80 λίτρων και να μπουν στο δικό σου που είναι μεγαλύτερο.

Εδώ στα φόρουμ ανά διαστήματα χαρίζουν αρκετή σκαλάρια τα οποία φιλοξενούνται σε μικρά ενυδρεία.

Τουλάχιστον έτσι θα βελτιώσεις την ποιότητα ζωής κάποιον ψαριών που έτυχαν να ζουν σε μικρά ενυδρεία.

:thumbup::thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...