Jump to content

Υψηλο ΝΟ3


Andreas kika

Recommended Posts

Μηπως υπαρχει καποιος ευκολος τροπος να μειωσω τα ΝΟ3?Μηπως εαν εβαζα καποιο ειδος αλγης μεσα στο ενυδρειο η εαν εβαζα καποιο εξτρα υλικο μεσα στο φιλτρο με τα σφουγγαρια?Εχω ανθρακα κ αντιφωσφορο αλλα παλι εχω ανεβασμενο ΝΟ3 μηπως πρεπει ν'αλλαξω τα σφουγγαρια?Ολες οι προτασεις δεκτες.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως υπαρχει καποιος ευκολος τροπος να μειωσω τα ΝΟ3?Μηπως εαν εβαζα καποιο ειδος αλγης μεσα στο ενυδρειο η εαν εβαζα καποιο εξτρα υλικο μεσα στο φιλτρο με τα σφουγγαρια?Εχω ανθρακα κ αντιφωσφορο αλλα παλι εχω ανεβασμενο ΝΟ3 μηπως πρεπει ν'αλλαξω τα σφουγγαρια?Ολες οι προτασεις δεκτες.

απο τις γνωσεις μου στον κυκλο του αζωτου αυτο που ξερω ειναι οτι το ΝΟ3 καταναλωνεται απο τα φυτα. αλλος τροπος να το κατεβασουμε ειναι η αλλαγη νερου. οσο περισσοτερα ψαρια και οσο λιγοτερα φυτα τοσο πιο συχνες και οι αλλαγες νερου. Απο οτι ξερω δεν υπαρχει αλλος τροπος...

ελπιζω να βοηθησα

Link to comment
Share on other sites

απο τις γνωσεις μου στον κυκλο του αζωτου αυτο που ξερω ειναι οτι το ΝΟ3 καταναλωνεται απο τα φυτα. αλλος τροπος να το κατεβασουμε ειναι η αλλαγη νερου. οσο περισσοτερα ψαρια και οσο λιγοτερα φυτα τοσο πιο συχνες και οι αλλαγες νερου. Απο οτι ξερω δεν υπαρχει αλλος τροπος...

ελπιζω να βοηθησα

Mιλαμε για nano reef και οχι φυτεμενο.Οι συχνες αλλαγες νερου και η προσθηκη chaeto αλγης,θα βοηθησουν πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Mιλαμε για nano reef και οχι φυτεμενο.Οι συχνες αλλαγες νερου και η προσθηκη chaeto αλγης,θα βοηθησουν πολυ!

δεν ειπα το αντιθετο. απλα γενικες γνωσεις παρεθεσα

Link to comment
Share on other sites

Mιλαμε για nano reef και οχι φυτεμενο.Οι συχνες αλλαγες νερου και η προσθηκη chaeto αλγης,θα βοηθησουν πολυ!

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαρηστω ολους για τις απαντησεις σας.Εχω να πω τα εξης:Tα επιπεδα ΝΟ3 εαν ειναι υψηλα(πανω απο 10)τοτε τα περισσοτερα κοραλια δεν παραγουν την πολυτιμη γι'αυτα zooxanthele που οδηγει συνηθως στον θανατου του κοραλιου μιας κ δεν αναπτυσεται καθολου.Μετρησα λοιπον το νερο της βρυσης για να καταφυγω σε καποια Α/Ο(μηπως κ φταιει αυτο)κ το νερο τις βρυσης ειχε ΝΟ3:0.Δυστηχως δεν εχω καμια αλγη κ αναρωτιομουν εαν θα μπορουσα να βαλω την τοσο φυμησμενη chaeto μεσα στο ενυδρειο χυμα μιας κ μ'αρεσει η πρασιναδα.Το ενυδρειο ειναι νανο (100 λιτρα) κ εχει ενα yellow tang,2 percula,1 mandarin dragonete,1 bicolor blenny κ 1 yellow clown goby.Αυριο θα παω να κανω μια ερευνα να δω εαν μπορω να βρω καποιο υλικο που θα μπει στο εξωτερικο(που θα τραβαει ΝΟ3)κ επειτα θα ηθελα να με βοηθησεται στο να ζητιανεψω απο καποιον λιγη απο αυτη την θαυματουργη chaeto(εαν μπορω να την βαλω χυμα μεσα στο ενυδρειο).

Link to comment
Share on other sites

Τα ΝΟ3 για να απομακρινθουν απο το συστημα χρειαζεται ή καποια αλγη, ή αλλαγες νερου ή denitrator ή dsb

Για τις αλλαγές δεν χρειαζεται να σου πω κατι.

Για την αλγη που εγραψα, ενοώ την προσθηκη καποιου τύπου αλγης με καταλληλο φωτισμό.

Ο denitrator ειναι ενα μηχανημα που μειωνει τα ΝΟ3

Το dsb ειναι το γνωστό παχύ στρώμα αραγωνίτη που σκοπό έχει την ανάπτυξη αναερόβιων βακτηρίων που θα μειώσουν τα ΝΟ3.

Ελπίζω να σε βοήθησα

Link to comment
Share on other sites

Yπαρχει καποιο σκευασμα για την μειωση τους?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εκανα την ερευνα μου κ βρηκα αρκετα προιοντα μου μειωνουν τα ΝΟ3 επισης πηρα κ μερικα τεστ τις σερα κ μια γαριδουλα(δεν ηταν στο πλανο αλλα δε μπορεσα ν'αντισταθω).Πηρα της hoby ενα υλικο για φιλτρο που μειωνει τα ΝΟ3(καποιο ειδος ρυτινης μαλλον)κ ενα υγρο της τετρα που μειωνει τα νιτρικα σχεδον αμεσως.Δυστηχως το υλικο της hobby δεν ειναι για θαλασσινο νερο αλλα για γλυκο κ δεν ξερω εαν θα μου κανει δουλεια(θα σας πω εντυπωσεις).Τωρα προς το παρον με τεστ της sera(κ οχι τα χαζο στικ)εχω ΝΟ3:10mg/l...Πρεπει ομως να φτασει το 0!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εκανα την ερευνα μου κ βρηκα αρκετα προιοντα μου μειωνουν τα ΝΟ3 επισης πηρα κ μερικα τεστ τις σερα κ μια γαριδουλα(δεν ηταν στο πλανο αλλα δε μπορεσα ν'αντισταθω).Πηρα της hoby ενα υλικο για φιλτρο που μειωνει τα ΝΟ3(καποιο ειδος ρυτινης μαλλον)κ ενα υγρο της τετρα που μειωνει τα νιτρικα σχεδον αμεσως.Δυστηχως το υλικο της hobby δεν ειναι για θαλασσινο νερο αλλα για γλυκο κ δεν ξερω εαν θα μου κανει δουλεια(θα σας πω εντυπωσεις).Τωρα προς το παρον με τεστ της sera(κ οχι τα χαζο στικ)εχω ΝΟ3:10mg/l...Πρεπει ομως να φτασει το 0!

10mg/l σχεδον θα ανιχνευεις παντα,δεν ειναι απαγορευτικα τα NO3 σου.

Έγινε επεξεργασία - venom
Link to comment
Share on other sites

10mg/l σχεδον θα ανιχνευεις παντα,δεν ειναι απαγορευτικα τα NO3 σου.

Τελικα τα νιτρικα μου ειναι στα 50 κ οχι στα 10 που μου εβγαλε χθες...Το υλικο που εβαλα εκανε δουλεια για μια μερα μονο...Εβαλα zeolith που ειναι αρκετα πωροδες υλικο να δω εαν κανει παντως λεει στο κουτι πως κανει δουλεια(θα δειξει η αυτοψια).Επισης εβαλα λιγη αλγη που βρηκα κ εδω θα ηθελα λιγη βοηθεια...την εβαλα σε 3 σημεια,την εδεσα σε 2 σημεια στα βραχια κ εβαλα κ λιγη μεσα στο σπασμενο κοραλι.Ελπιζω να πιασει.Εαν ξερει καποιος ας μου πει τι ειδους αλγης ειναι?Αυτος που την ειχε παντως την ξεριζωσε απο εναν βραχο κ μου την εδωσε...θα κανει δουλεια οταν μεγαλωσει?

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα να στηριχτείς σε φυσικά συστήματα και όχι σε διαφορα σκευάσματα...

Φυσικο σύστημα...

Σαν caulerpa φαινεται αλλα ειναι πολυ μικρή και δεν καλοβλέπω στη φωτο. Δες λίγο στους Θεσσαλονικής... θα βρεις καπου chaeto! Το "καλυτερο" ειδος που χρεισιμοποιήται σήμερα

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα να στηριχτείς σε φυσικά συστήματα και όχι σε διαφορα σκευάσματα...

Φυσικο σύστημα...

Σαν caulerpa φαινεται αλλα ειναι πολυ μικρή και δεν καλοβλέπω στη φωτο. Δες λίγο στους Θεσσαλονικής... θα βρεις καπου chaeto! Το "καλυτερο" ειδος που χρεισιμοποιήται σήμερα

Ολα τα σκευασματα ειναι ΜΑΠΑ...ολα ομως...Ελπιζω να προλαβω να βρω λιγη απο αυτη την αλγη κ μετα το refugium ειναι μεσα στο προγραμμα!

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα σκευασματα ειναι ΜΑΠΑ...ολα ομως...Ελπιζω να προλαβω να βρω λιγη απο αυτη την αλγη κ μετα το refugium ειναι μεσα στο προγραμμα!

Καλημέρα

Το σίγουρο είναι ότι με τα σκευάσματα δεν πρόκειται να καταφέρεις κάτι ουσιαστικό , κατά αρχην πρέπει να δεις γιατί έχεις υψηλά νιτρικά, από κυκλοφορία πως είσαι ? είναι επαρκείς ? από σκιμαρισμα ? μήπως ταΐζεις περισσότερο από όσο πρέπει ? από dsb πως είσαι ? βρες το λόγω και μετά θα βρεις και τη λύση του προβλήματος , αν όλα τα παραπάνω είναι σε ικανοποιητικά επίπεδα σε συνδυασμό με chaeto είναι μια καλή λύση , αλλά όλα μαζί ,η άλγη από μονή της δεν θα καταφέρει πολλά πράγματα, συμπληρωματικά η άλγη για να τραφεί χρειάζεται καλό φωτισμό όπως και καλή κυκλοφορία ,όχι απλά να την τοποθετήσουμε μέσα στο ενυδρείο.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Το σίγουρο είναι ότι με τα σκευάσματα δεν πρόκειται να καταφέρεις κάτι ουσιαστικό , κατά αρχην πρέπει να δεις γιατί έχεις υψηλά νιτρικά, από κυκλοφορία πως είσαι ? είναι επαρκείς ? από σκιμαρισμα ? μήπως ταΐζεις περισσότερο από όσο πρέπει ? από dsb πως είσαι ? βρες το λόγω και μετά θα βρεις και τη λύση του προβλήματος , αν όλα τα παραπάνω είναι σε ικανοποιητικά επίπεδα σε συνδυασμό με chaeto είναι μια καλή λύση , αλλά όλα μαζί ,η άλγη από μονή της δεν θα καταφέρει πολλά πράγματα, συμπληρωματικά η άλγη για να τραφεί χρειάζεται καλό φωτισμό όπως και καλή κυκλοφορία ,όχι απλά να την τοποθετήσουμε μέσα στο ενυδρείο.

:thumbup:

Στα 100λιτρα εχω 2 εξωτερικα της eheim να δουλευουν σκιμερ εχω ενα της sander για 150 λιτρα κ δεν εχω dsb...εκει ειναι το προβλημα εχω μια σχετικα μικρη στρωση σπασμενο κοραλι κ εχει μαζεψει πολυ βρωμια...

Link to comment
Share on other sites

Στα 100λιτρα εχω 2 εξωτερικα της eheim να δουλευουν σκιμερ εχω ενα της sander για 150 λιτρα κ δεν εχω dsb...εκει ειναι το προβλημα εχω μια σχετικα μικρη στρωση σπασμενο κοραλι κ εχει μαζεψει πολυ βρωμια...

Αυτό είναι ένα πρόβλημα , όπως και το skimmer σου το όποιο θεωρό ανεπαρκή καθώς και το ότι μαζεύει πολλή βρόμα, ίσως να οφείλετε κατά ένα μέρος και στη η ανεπαρκή κυκλοφορία ,το σωστό set up είναι βασικό έτσι ώστε να μην δημιουργηθούν τέτοια προβλήματα στη συνεχεία …. :thumbup:

Το ένα φίλτρο φαντάζομαι είναι χημικό, το άλλο τι είναι ?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι ένα πρόβλημα , όπως και το skimmer σου το όποιο θεωρό ανεπαρκή καθώς και το ότι μαζεύει πολλή βρόμα, ίσως να οφείλετε κατά ένα μέρος και στη η ανεπαρκή κυκλοφορία ,το σωστό set up είναι βασικό έτσι ώστε να μην δημιουργηθούν τέτοια προβλήματα στη συνεχεία …. :thumbup:

Το ένα φίλτρο φαντάζομαι είναι χημικό, το άλλο τι είναι ?

Λοιπον παιδια εκανα τα φιλτρα μου undergravel...Τα εβγαλα ΟΛΑ εξω εβαλα στον πατο σχαρα ανοιξα 2 τρυπες μια απο την μια πλευρα μια απο την αλλη πλευρα της σχαρας κ εκανα ενα διπλο undergravel.Ειμαι σιγουρος πως με αυτο το συστημα θα πεσουν κ τα νιτρικα κ ολα.Δεν μπορειτε να φανταστειτε τι βρωμα κραταει ο πατος του ενυδρειου οτι υλικο κ εαν εχεις!Γ'αυτο κ εγω σκεφτηκα εναν τροπο οτι μενει στον πατο να εξουδετερωνεται!Κ ειδου...Βεβαι φαινονται μονο 2 σωληνες αλλα πιστεψτε με εκανα πολυ ωρα δουλεια για να το φτιαξω.

Link to comment
Share on other sites

Το ένα φίλτρο φαντάζομαι είναι χημικό, το άλλο τι είναι ?

Το ενα εχει μεσα σπασμενο κοραλι κ αντιφωσφορο κ ενα σφουγγαρι κ το αλλο εχει σφουγγαρια,ανθρακα κ δοκιμαστικα zeolith.

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι σιγουρος πως με αυτο το συστημα θα πεσουν κ τα νιτρικα κ ολα.

Αγαπητέ φίλε,

με τους αυτοσχεδιασμούς και τις επεμβάσεις σου, είμαι σίγουρος ότι θα εκτινάξεις τα νιτρικά στα ύψη.

Εύχομαι καλή τύχη.

Link to comment
Share on other sites

[Δεν μπορειτε να φανταστειτε τι βρωμα κραταει ο πατος του ενυδρειου οτι υλικο κ εαν εχεις!

Μην είσαι και τόσο σίγουρος !! :thumbup:

Αγαπητέ φίλε,

με τους αυτοσχεδιασμούς και τις επεμβάσεις σου, είμαι σίγουρος ότι θα εκτινάξεις τα νιτρικά στα ύψη.

Εύχομαι καλή τύχη.

+10

Μάλλον αντίθετα αποτελέσματα θα αποφέρει η κίνηση σου !! :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - panosk
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω τι προέλευσης είναι ο βράχος σου ?

Από πού των προμηθεύτηκες ?

Το σπασμένο κοράλλι τι κάνει στο φίλτρο σου ?

Link to comment
Share on other sites

Τα συστημα αυτά εχουν εγκαταληυθει εδω και χρόνια στα reef ενυδρεια!

Μαλλος αντιθετα αποτελεσματα θα επιφερεις

Link to comment
Share on other sites

Τα συστημα αυτά εχουν εγκαταληυθει εδω και χρόνια στα reef ενυδρεια!

Μαλλος αντιθετα αποτελεσματα θα επιφερεις

Παιδια θα δειξει ο χρονος...εαν εκτιναχθουν στα υψη τα νιτρικα εδω θα ειμαι να σκεφτω κατι αλλο.Το σιγουρο ειναι πως το προσεχω το ενυδρειακι μου κ οτι κ αν γινει δεν εχω προβλημα να κανω το οτιδηποτε.

Link to comment
Share on other sites

O βραχος μου δεν ειναι ζωντανος εκτος απο κανα δυο κομματια...

Link to comment
Share on other sites

O βραχος μου δεν ειναι ζωντανος εκτος απο κανα δυο κομματια...

Oυφ κ παλι ουφ...Τελικα οπου κ αν διαβασα οπου και αν ειδα παντου λενε πως το u/g δεν...Αλλα δεν πτοουμε μιας κ το refugium ειναι στο δρομο!!! :thumbup::thumbup: Αλλα να ρωτησω ρε παιδια τα νιτρικα δημιουργουνται απο την τροφη κ τα κοπρανα των ψαριων σωστα?Αφου η τροφη κ τα κοπρανα θα πεφτουν στον πατο τα εξωτερικα μου φιλτρα δεν θα μαζεψουν αυτα τα νιτρικα?Ξερω πως κανω λιγο χαζες ερωτησεις αλλα τι να κανω...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...