Jump to content

Υψηλο ΝΟ3


Andreas kika

Recommended Posts

Τα νιτρικα δεν ειναι σε μορφη σβολου,σκονης κτλ.Ειναι διαλυμμενα στο νερο.Επομενως δεν μπορουν να περιοριστουν στο φιλτρο.Υπαρχουν οπου υπαρχει το νερο.Το ιδιο και η αμμωνια και τα νιτρωδη.Βαζοντας βιολογικο υλικο στο φιλτρο σου ουσιαστικα δινεις τη δυνατοτητα να αναπτυχθουν εκει πανω μεγαλες αποικιες βιακτηριων που μετατρεπουν την αμμωνια σε ΝΟ2 και επειτα σε ΝΟ3.Αυτο ομως στερει την τροφη-αμμωνια απο τα βακτηρια στο ζωντανο βραχο και αυτα δεν αναπτυσσονται αφου ολη τους την τροφη την τρωνε τα αδελφακια τους στο φιλτρο.Αυτο εχει σαν αποτελεσμα να μην αναπτυσσονται και βακτηρια που κανουν απονιτροποιηση,δηλαδη κανουν το ΝΟ3 αεριο Ν (το οποιο διαφευγει απο το νερο).Αυτα τα βακτηρια απονιτροποιησης ζουν μονο σε αναεροβιες περιοχες,δηλαδη βαθια μεσα στο ζωντανo βραχο και στην αμμο (αν εχεις καποιο σημειο αρκετα βαθυ),και οχι μεσα σε καποιο φιλτρο οπου δεν υπαρχουν αναεροβιες περιοχες.Η διαδικασια αυτη γινεται πολυ αργα ομως για να καλυψει ενα μεγαλο βιολογικο φορτιο οπως αυτο ενος ενυδρειου και γιαυτο την βοηθαμε με αλγη.Η αλγη λοιπον ειναι συμπληρωμα στην διαδικασια αυτη.

Γιαυτο λοιπον,οταν εχουμε reef πρεπει το ρολο του βιολογικου υλικου να τον αναλαμβανει μονο ζωντανος βραχος και η αμμος.Διαφορετικα τα υψιλα νιτρικα δεν μπορουμε να τα αποφυγουμε.

Έγινε επεξεργασία - ΑΚΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Παιδια θα δειξει ο χρονος...εαν εκτιναχθουν στα υψη τα νιτρικα εδω θα ειμαι να σκεφτω κατι αλλο.Το σιγουρο ειναι πως το προσεχω το ενυδρειακι μου κ οτι κ αν γινει δεν εχω προβλημα να κανω το οτιδηποτε.

Αντι να κανεις πειραματα και να περιμενεις το χρονο να δειξει,θα σου ελεγα να ακολουθησεις τα οσα σου ειπαν οι πολυ εμπειροι φιλοι πιο πριν.Κατι ξερουν περισσοτερο.

Link to comment
Share on other sites

Αντι να κανεις πειραματα και να περιμενεις το χρονο να δειξει,θα σου ελεγα να ακολουθησεις τα οσα σου ειπαν οι πολυ εμπειροι φιλοι πιο πριν.Κατι ξερουν περισσοτερο.

E μολις μπει κανα φραγγο στην ακρη κ βρω καλο βραχο θα παω να παρω...διαβασα ομως πως εαν εχεις u/g κ βραχο δεν ειναι αναγκη να βγαλεις το u/g.Eσεις τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ φίλε, παρακολουθώντας όλα τα θέματά σου, κατέληξα στο συμπέρασμα πως έχεις μια συγκεχυμένη αντίληψη σε πολλά θέματα.

Ειδικότερα για την πιο πάνω δημοσίευσή σου, θα σου συνιστούσα να διαβάζεις προσεκτικότερα. Είμαι σίγουρος πως κάτι άλλο διάβασες και το κατάλαβες διαφορετικά.

Τα ιστορικά u/g φίλτρα δεν χρησιμοποιούνται πλέον, γιατί εκτός από τις παρενέργειες έχουν και ημερομηνία λήξης.

Αυτό που θα ήθελα να σου επισημάνω όμως, είναι ότι ο συνδυασμός φυσικού συστήματος και τεχνητή βιολογία δεν συμβαδίζουν. Αποφάσισε τι θέλεις να φτιάξεις και προχώρα ανάλογα.

Η προσωπική μου άποψη και συμβουλή αν μου επιτρέπεις, είναι να επαναδημιουργήσεις το μικρό σου σύστημα, από μηδενική βάση, εφαρμόζοντας τους κανόνες που οφείλεις να γνωρίζεις ή να τους μάθεις. Τα λίτρα σου δεν είναι απαγορευτικά για την ανάλογη αγορά βράχου και άμμου, ούτε για τον εξοπλισμό, το μεγαλύτερο μέρος του οποίου ήδη διαθέτεις.

Έτσι, ο λεπτόκοκκος αραγωνίτης με την ανάλογη ποσότητα ζωντανού βράχου τοποθετημένου σωστά πάνω σε βάση, η σωστή κυκλοφορία νερού, το καλό skimming, οι συχνές αλλαγές νερού, το χημικό φίλτρο σε άψογη λειτουργική κατάσταση και ο σωστός φωτισμός, θα σου εξασφαλίσουν ένα πολύ καλό αποτέλεσμα.

Μια αναζήτηση στις δημοσιεύσεις μας, θα επιβεβαιώσουν τα λεγόμενά μου. Συστήματα μελών μας, μόλις μερικών μηνών, που στήθηκαν σύμφωνα με τους κανόνες και τις σύγχρονες τεχνικές, αποτελούν πραγματικά κοσμήματα στην ιστοσελίδα μας. Η επιτυχία ήταν εξασφαλισμένη αφού ακολούθησαν την πεπατημένη οδό χωρίς αυτοσχεδιασμούς και δεν προσπάθησαν να ανακαλύψουν την Αμερική, αφού άλλοι το έκαναν πριν από αυτούς.

Η απόφαση είναι δική σου.

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ φίλε, παρακολουθώντας όλα τα θέματά σου, κατέληξα στο συμπέρασμα πως έχεις μια συγκεχυμένη αντίληψη σε πολλά θέματα.

Ειδικότερα για την πιο πάνω δημοσίευσή σου, θα σου συνιστούσα να διαβάζεις προσεκτικότερα. Είμαι σίγουρος πως κάτι άλλο διάβασες και το κατάλαβες διαφορετικά.

Τα ιστορικά u/g φίλτρα δεν χρησιμοποιούνται πλέον, γιατί εκτός από τις παρενέργειες έχουν και ημερομηνία λήξης.

Αυτό που θα ήθελα να σου επισημάνω όμως, είναι ότι ο συνδυασμός φυσικού συστήματος και τεχνητή βιολογία δεν συμβαδίζουν. Αποφάσισε τι θέλεις να φτιάξεις και προχώρα ανάλογα.

Η προσωπική μου άποψη και συμβουλή αν μου επιτρέπεις, είναι να επαναδημιουργήσεις το μικρό σου σύστημα, από μηδενική βάση, εφαρμόζοντας τους κανόνες που οφείλεις να γνωρίζεις ή να τους μάθεις. Τα λίτρα σου δεν είναι απαγορευτικά για την ανάλογη αγορά βράχου και άμμου, ούτε για τον εξοπλισμό, το μεγαλύτερο μέρος του οποίου ήδη διαθέτεις.

Έτσι, ο λεπτόκοκκος αραγωνίτης με την ανάλογη ποσότητα ζωντανού βράχου τοποθετημένου σωστά πάνω σε βάση, η σωστή κυκλοφορία νερού, το καλό skimming, οι συχνές αλλαγές νερού, το χημικό φίλτρο σε άψογη λειτουργική κατάσταση και ο σωστός φωτισμός, θα σου εξασφαλίσουν ένα πολύ καλό αποτέλεσμα.

Μια αναζήτηση στις δημοσιεύσεις μας, θα επιβεβαιώσουν τα λεγόμενά μου. Συστήματα μελών μας, μόλις μερικών μηνών, που στήθηκαν σύμφωνα με τους κανόνες και τις σύγχρονες τεχνικές, αποτελούν πραγματικά κοσμήματα στην ιστοσελίδα μας. Η επιτυχία ήταν εξασφαλισμένη αφού ακολούθησαν την πεπατημένη οδό χωρίς αυτοσχεδιασμούς και δεν προσπάθησαν να ανακαλύψουν την Αμερική, αφού άλλοι το έκαναν πριν από αυτούς.

Η απόφαση είναι δική σου.

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Nικο κ απευθυνομαι κ στους υπολοιπους!Ειστε ολα τα λεφτα κ σας ευχαριστω παρα πολυ που με εχετε βοηθησει απιστευτα...απλα εχω λιγο περιεργη πρωσοπικοτητα κ μ'αρεσει να ανακαλυπτω νεα πραγματα που δυστηχως εχουν ξαναγινει αλλα τι να κανεις!Μου φαινεται πως θα βαλω αραγωνιτι κ ζωντανο βραχο στο τελος οπως κ να χει!Το μονο που με προβληματιζει ειναι πως εχω 2 κοραλακια κ δεν ξερω πως θα κανω αυτην την αλλαγη χωρις να επιρεασω αυτο το συστημα που ηδη εχω.

Link to comment
Share on other sites

Tωρα που θα πας στην συναντηση ζητα απο τα παιδια να τα φιλοξενισουν στο δικο τους. :thumbup:

Βεβαια αν μπορουν ετσι....αλλα δεν εχεις τιποτα να χασεις για αυτο ειναι το φορουμ τελοσπαντων!αλληλοβοηθεια!

Έγινε επεξεργασία - venom
Link to comment
Share on other sites

Tωρα που θα πας στην συναντηση ζητα απο τα παιδια να τα φιλοξενισουν στο δικο τους. :thumbup:

Βεβαια αν μπορουν ετσι....αλλα δεν εχεις τιποτα να χασεις για αυτο ειναι το φορουμ τελοσπαντων!αλληλοβοηθεια!

Nερο δε θα αλλαξω κ ηδη εχω κανα 2 κιλα ζωντανο βραχο μεσα...Πρεπει οπωςδοιποτε αραγωνιτι να βαλω?Σπασμενο κοραλι δεεεν?

Link to comment
Share on other sites

Nερο δε θα αλλαξω κ ηδη εχω κανα 2 κιλα ζωντανο βραχο μεσα...Πρεπει οπωςδοιποτε αραγωνιτι να βαλω?Σπασμενο κοραλι δεεεν?

Δεεεεεεν ! :(

Link to comment
Share on other sites

Ωραια λοιπον παω να παρω αραγωνιτι...ποσο να παρω?λεω να βαλω 2 κιλα...

Link to comment
Share on other sites

Ωραια λοιπον παω να παρω αραγωνιτι...ποσο να παρω?λεω να βαλω 2 κιλα...

10κιλα μαλλον ε....

Link to comment
Share on other sites

10κιλα μαλλον ε....

Συγνωμη για τα απανωτα μυνηματα αλλα ρε παιδια πολλα λεφτα...

70 ευρω τα 10 κιλα αραγωνιτι κ αλλα 18 ευρω το κιλο για βραχο!Πολλα λεφτα ρε παιδια...θελω 250 ευρω μονο κ μονο γι'αυτα.Πολλα λεφτα...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια συγνωμη κ παλι για τα απανωτα ποστ αλλα μολις μετρησα τα νιτρικα μου κ τον νιτριτι κ ειναι 0 για πρωτη φορα...το σκιμερ απο την αλλη το αδιασα απο χθες 2 φορες!Δεν το συζητω πως εχετε δικιο σε αυτα που λετε κ δεν ειμαι ανθρωπος που νομιζω πως ειμαι πιο εξυπνος απο τους αλλους(κλασικος ελληνας)αλλα ειμαι φοιτητης κ λεφτα παιζουν ζορικα αφηστε που για να κανω ενα νεο συστημα πρεπει να εχω ενα αλλο να τρεχει για να βαλω αυτα που εχω καπου μεχρι να γινει ο κυκλος...Μου φαινεται πως θα γινει αυτη η αλλαγη στο συστημα οταν κανω το 60λιτρο refugium οποτε μεχρι τοτε τουλαχιστον(μερικους μηνες)θα κρατησω το συστημα μου ως εχει!Παιδια πραγματικα σας ευχαριστω απιστευτα μιας κ εκτος απο την φοβερη σας παρεα εχετε ολοι απιστευτα μυαλα κ φοβερες ιδεες κ συν της αλλης ειστε απο τους ΠΡΩΤΟΥΣ εδω κ χρονια που βοηθατε ειλικρινα κ χωρις μπαρουφες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...