Jump to content

Νέο Ξεκίνημα


miatafly

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους τους συνχομπίστες

Ξεκίνησε μετά από πολύ καιρό η κατασκευή του θαλασσινού 2.00 Χ 0,60 Χ 0,70 έχουμε και λέμε λοιπόν

Βάση από σιδερένιο σκελετό και ντυμένη με ξύλο σχεδίασης δικής μου ύστερα από μελέτη στο forum.

Το δεξί άκρο έχει χώρισμα για να μπούν όλα τα ηλεκτρικά (ασφάλειες διακόπτες κ.λ.π.) μπροστά έχει κενό χωρίς οριζόντια κάτω μπάρα ώστε το σθμπ να μπορεί να εξέρχεται με ρόδεσ έξω από την βάση)

Η δεξαμενή έχει παραγγελθεί στις διαστάσεις που προανέφερα και θα κοληθεί επι τόπου με την βοήθεια φίλου τζαμά. Το γυαλί θα είναι δεκάρι ψημένο για περισσότερη αντοχή και διαύγεια. Κάτω θα έχει δύο τρύπες 35 mm έτσι ώστε να επιτευχθεί η είσοδος και έξοδος απο το sump. Τα μηχανήματα που έχουν αγορασθεί (βρέθηκαν σε πολύ καλή τιμή ) είναι ένα skimmer της aqua medic Turboflotor 5000 Shorty II , μία R/O aqua medic Premium line 150 και ένα φωτiστικό Aqua Medic Starlight με 4 λάμπες Τ5 (2 X reef blue 80W καί 2 X reef White 10000 80 W).

Η υπερχ/ση θα είναι τύπου durso και θα βρίσκετε στην μία γωνία του ενυδρείου το οποίο θα έχει όλες τις πλευρές του εμφανείς.

Περισσότερα για το sump θα σας πώ αργότερα αφού βρίσκετε ακόμα στο στάδιο της σχεδίασης

στέλνω και μία φωτο του σκελετού της βάσης

Παρακαλώ :thumbup: για τοιχόν διορθώσεις και προτάσεις στο όλο project.

post-2503-1233518977_thumb.jpg

post-2503-1233519005_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θα μου επιτρέψουν οι παλιοι να κανω κανα δυό ερωτησούλες

Α) Ο πάτος της δεξαμενής έχει παραγγελθεί με δύο τρύπες της 1 '' (~30mm) Η μία θα στέλνει το νερό στο sump μέσο του skimmer και η άλλη θα το επιστρέφει μέσω της OR 3500 . Θα είναι αυτό αρκετό σαν ποσότητα νερού για την φίλτρανση ;

Β) Η σκέψη μου είναι να ξεκινήσω με ένα FO με μικρή ποσότητα βράχου και στην συνέχεια εφόσων αποκτηθεί η ανάλογη εμπειρία να προχωρίσω σε reef οπότε θα ήθελα να ξέρω άν απο τώρα πρέπει να προσέξω κάτι στην κατασκευή του ενυδρείου ώστε να μην έχω αργότερα πρόβλημα .

Το sump δεν έχει φτιαχτεί ακόμα αλλα όπως το σχεδίασα θα έχει 5 χώρους + ι bubble trap + Refugium

To συνολικό μέγεθος θα είναι 110 χ 40 χ 40 (176 lit) Τό refugium (αριστερά) θα καταλαμβάνει χώρο 40 χ 40 χ 30 ύψος. Η είσοδος από το σκιμμερ θα είναι από δεξιά και το κάθε χώρισμα θα έχει ύψος 15 cm . Το refugium θα τροφοδοτείται με ταφ απευθείας από την υπερχήληση 1/3 - 2/3 στο skimmer όπως άλωστε έχω δεί να κάνει και ο Νίκος ο Ψάλτης.

sump.bmp

Link to comment
Share on other sites

Το σκίμμερ είναι εξωτερικό aqua medic turboflotor 5000 sorty II θα π'ερνει κατέυθείαν από την υπερχήληση

Link to comment
Share on other sites

Καλως μας ηρθες θαλασσινε!!

Λοιπον εχεις πολλα στο τραπεζι των συζητησεων...

ωραια η βαση, καλη κατασκευή!

Οι τρυπα για την υπερχειλιση μου φαινεται μικρη... νομιζω θα σαι οριακα! Θα θελα περισσοτερα λιτρα στην επαναφορα του sump.

όσο για την τροφοδωσία του skimmer νομιζω ότι ειναι πολλα τα 3500 της aqua medic. τσεκαρε τι δινει ο κατασκευαστης.

Για το fish only ο φωτισμος ειναι μια χαρα... οταν πας στο reef θα χρειαστεις σιγουρα αναβάθμιση!!!

Θα σε συμβουλευα να βάλεις πολυ βράχο (τουλαχιστον 90 κιλα) για να δημιουργήσεις κρυψωνες αλλα κυρίως βιολογία για το ενυδρειο σου!!

Νομιζω σε λιγο καιρο θα χαιρεσαι ενα τελειο ενυδρειο!!!

Link to comment
Share on other sites

Νίκο σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση . Η κατασκευάστρια δίνει μαζί με το skimmer της και την 3500 οπότε θα βάλω αυτή . Τώρα για την επιστροφή από το sump στο ενυδρείο λέω να βάλω άλλη μία 3500 λές να φτάσει ?

Η υπερχήληση δυστυχώς δεν μπορεί να αλλάξει γιατί οι τρύπες στον πάτο της γυάλας έχουν γίνει ):

Το sump πώς σου φένεται ? θα εξυπηρετήσει και αργότερα οταν θα γίνει reef το refugium είναι καλό η να το μεγαλώσω ?

Ευχαρισώ για την υπομονή σας

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να κανεις δυο durso στις δυο πλευρες!!!

Δηλαδή να του πεις να σου κανει ακομα μια τρυπα.

Στο λεω γιατι όπως λεει και ο λαος "αν δεν περισεψει δεν φτανει"

Το ενυδρειο σου ειναι μεγαλο, θα εβαζα περισσοτερα λιτρα επιστροφής!!!

Ίσως δυοΧ3000

To sump το βλεπω περιπλοκο!!!

το χεις παραγκηλει?

Link to comment
Share on other sites

Τα τζάμια Νίκο για το main tank έχουν γίνει και μάλιστα από ψημένο τζάμι όπως οι γυαλυνες πόρτες για μεγαλύτερη αντοχή και καθαρότητα οπότε τρύπες δεν μπορούν να γίνουν άλλες :hysterical: . Τώρα όσον αφορά το σάμπ δέν έχει παραγγελθεί θα το φτιάξω και αυτό όπως αλλωστε και το main tank μαζί με έναν φίλο τζαμά (συνχομπίστα 30 ημερών :thumbup: ) οπότε κάθε παρατήρηση δεκτή :(

Έγινε επεξεργασία - miatafly
Link to comment
Share on other sites

Τα τζάμια Νίκο για το main tank έχουν γίνει και μάλιστα από ψημένο τζάμι όπως οι γυαλυνες πόρτες για μεγαλύτερη αντοχή και καθαρότητα οπότε τρύπες δεν μπορούν να γίνουν άλλες :hysterical: . Τώρα όσον αφορά το σάμπ δέν έχει παραγγελθεί θα το φτιάξω και αυτό όπως αλλωστε και το main tank μαζί με έναν φίλο τζαμά (συνχομπίστα 30 ημερών :thumbup: ) οπότε κάθε παρατήρηση δεκτή :(

Θα σε συμβούλευα μια και το ενυδρείο είναι αρκετά μεγάλο , να γεμίσει και να τεσταριστει σε κάποιο ασφαλή εξωτερικό χώρο για τυχών διαρροές για καμιά βδομάδα τουλάχιστον πριν μπει στη τελική του θέση , έσω και αν είναι κολλημένο από επαγγελματία , πόσο μάλλον από ερασιτέχνη.

Σου εύχομαι καλή αρχή !! :D

Link to comment
Share on other sites

Θα σε συμβούλευα μια και το ενυδρείο είναι αρκετά μεγάλο , να γεμίσει και να τεσταριστει σε κάποιο ασφαλή εξωτερικό χώρο για τυχών διαρροές για καμιά βδομάδα τουλάχιστον πριν μπει στη τελική του θέση , έσω και αν είναι κολλημένο από επαγγελματία , πόσο μάλλον από ερασιτέχνη.

Σου εύχομαι καλή αρχή !! :thumbup:

Ευχαριστώ για την παρατήρηση :( αλλά μιά εβδομάδα δεν είναι αρκετός χρόνος ;

από ότι γνωρίζω η σιλικόνη πέρνει την τελική της μορφή μέσα σε 36 ώρες παρ όλα αυτά σκέφτομαι να ακολουθήσω την συμβουλή σου για να είμαστε σίγουροι . Ο βοηθός μου όπως προανέφερα είναι τζαμάς κατ επαγγελμα οπότε και οι κολήσεις δεν θα είναι τόσο ερασιτεχνικές :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Σας παραθέτω κάποιες φωτο από τα υλικά καθώς και τον durso pipe που εφτιαξα post-2503-1233924808_thumb.jpgpost-2503-1233924838_thumb.jpgpost-2503-1233924855_thumb.jpgpost-2503-1233924865_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

μια χαρά τα βλέπω . :( .

μη ξεχάσεις να στρώσεις κάτι μαλακό ανάμεσα στη βάση και στο ενυδρείο ..

Αυτό το αδιαβροχο κοντρα πλακέ που εβαλα επάνω κολόντας το με σιλικόνη δεν φτάνει? πρεπει δηλ.να βαλω και φελιζόλ ?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Χρειαζεται ναι.

Συνηθως φελιζολ, αλλα υπαρχουν και ειδικα στρωματα γι αυτή τη δουλεια!

Link to comment
Share on other sites

Χρειαζεται ναι.

Συνηθως φελιζολ, αλλα υπαρχουν και ειδικα στρωματα γι αυτή τη δουλεια!

Νίκο πού μπορώ να βρο αυτά τα στρώματα που είπες σε pet shop ή σε υλικά οικοδομών ?

Ευχαριστώ :(

Link to comment
Share on other sites

Φελιζολ σε υλικα οικοδομών.

Το αλλο υλικο σε pet shop, αλλα να εισαι προετοιμασμενος γιατι δεν ειναι και το πλεον δημοφηλες

Link to comment
Share on other sites

Ok παω μάλλον για φελιζόλ

Για τον Αραγωνίτη τώρα πόσα κιλά θα χρειαστώ για 10 πόντους DSB που θέλω να κάνω ?

Σκέφτομαι να βάλω νεκρό γιατί ούτως η άλλως ο ζωντανός εκτώς απο βακτήριδια δεν νομίζω ότι έχει και τίποτα άλλο να προσφέρει . Ο βράχος βέβεια θα είναι 60-40 ζωντανός. Ξέρει κανείς την τιμή περίπου για νεκρό αραγωνήτη και θα ήταν σοφό να τον συνδιάσω στο DSB με σπασμένο κοράλι ?

Πολλές ερωτήσεις το ξέρω αλλά γιαυτο είναι οι συνχομπίστες :(

Link to comment
Share on other sites

Οσο περισσοτερο αυξάνεις την κοκομετρια του υποστρώματος τοσο μεγαλύτερο υψος χρειαζεσαι για DSB. κατα συνεπεια καλυτερα να βαλεις σκετο αραγωνιτη!

Βαλε μονο νεκρο αραγωνιτη, θα ζωντανεψει με τον καιρο, ετσι και αλλιώς μετα απο συζητησεις αμφισβητήται η "ζωντανότητα" του ζωντανού αραγωνίτη.

Τωρα για το ποσο... ξεκινα με 7-8 σακουλες και βλεπεις

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...