Jump to content

Προβλημα με Dinoflagellates


Recommended Posts

Καλησπερα

εδω και 5 μηνες εχω προβλημα με καποια καφε αλγη που εχει εξαπλωθει σε ολο το ενυδρειο!

Σε αυτους τους 5 μηνες περασαν αρκετοι συνχομπιστες να δουν το προβλημα μου, και ο καθενας μου ελεγε και την δικια του λυση για το τι ειδος αλγης ειναι και πως θα την καταπολεμησω!

Τελικα βρεθηκε καποιος ο οποιος ειχε περασει το ιδιο προβλημα με εμενα και αυτος και σε χειροτερο βαθμο!

Το προβλημα λεγοταν DINOFLAGELLATES !

Υστερα αρχισε το ψαξιμο για το πως θα καταπολεμηθει!

Σε διαφορα site βρηκα σαν λυση το να ανεβασω το ph γυρω στο 8,5 - 8,6 και να κραταω το ασβεστιο στο 430 σταθερα + συφοναρισμα του βραχου + πολλες αλλαγες νερου + καποιες μερες να κλεισω τελειως τα φωτα!

Το εκανα και αυτο αλλα δεν καταφερα τιποτα!

Καθως παρατηρουσα την αναπτυξη που ειχαν οι dinoflagellates εβλεπα οτι σιγα σιγα κατεστρεφε την κοραλινη που ειχε το ενυδρειο και αρχιζε να καλυπτει και πολλα κοραλια με αποτελεσμα να χωσω αρκετα απο αυτα!

Καποια στιγμη σκεφτηκα να προσπαθησω να βοηθησω την αναπτηξη της κοραλινης και αγορασα το θαυματουργο υγρο που λεγεται purple up

Την επομενη μερα δια μαγειας ειχαν εξαφανιστει οι dinoflagellates κατα 70% απο το ενυδρειο!

Τελικα μεσα σε 1 βδομαδα με καθημερινη χρηση purple up το ενυδρειο ξαναηρθε στα φυσιολογικα, η κοραλινη εχει φοβερη αναπτυξη, τα κοραλια εχουν αρχισει να ανοιγουν παλι και οι dinoflagellates εχουν εξαφανιστει!

Πιστευετε οτι ειναι λογικο να καταπολεμηθηκαν οι dinoflagellates μονο και μονο με το purple up!

Πια αλλη γνωμη εχετε για το τι συνεβει με το προβλημα μου και τον τροπο που εξαφανιστηκε?

Link to comment
Share on other sites

Χμμ καλές οι παρατηρήσεις σου αλλά νομίζω ότι κανείς δέν μπορεί να απαντήσει πώς επέδρασε το συγκεκριμένο προιόν ενάντια στο πρόβλημα σου.

Έχεις φωτό από το ενυδρείο πρίν την χρήση του,κατά την διάρκεια και μετά?

Link to comment
Share on other sites

Απλα προσπαθω να καταλαβω τι μπορει να περιεχει το purple up ωστε να καταπολεμησε τις dinoflagellates ή τι μπορει να κανει η κοραλινη σε σχεση με τις dinoflagellates.

Link to comment
Share on other sites

ψάξε .. ψάξε .. δε θα το βρεις … :(

κάποιος άλλος <<είδε το φως του >> μόλις αύξησε το τάϊσμα . :thumbup: .

πιθανολογώ ότι μεταβολές στις συνθήκες νερού – φωτισμού ανατρέπουν και τα δεδομένα στη κατανάλωση των διαθέσιμων πηγών τροφής από τους οργανισμούς που ζουν στο ενυδρείο .. δηλ εκεί που είχε το <πάνω χέρι> η κακή άλγη .. τώρα δεν την εύνουν τόσο οι συνθήκες όσο λχ τη κοραλλίνη :hysterical: ..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...