Jump to content

Σκεψεις για μεσογειακο...!


piranxobios

Recommended Posts

Γεια σας,αν και ασχολουμε αρκετο καιρο με ενυδρειο γλυκου νερου μου εχει μπει το μικροβιο για ενα θαλασσινο,

σκεφτομουν για ενα μεσογειακο ενυδρειο γιατι ασχολουμε σχεδον 20 χρονια με τη θαλασσα (υποβρυχιο δρασηριοτητα)

και ανεκαθεν ηθελα να εχω ενα κοματι του μεσογειακου βυθου στο σπιτι μου.Η αληθεια ειναι οτι δεν εχω γνωσεις οσον αφορα τον εξοπλισμο που χρειαζετε ενα ενυδρειο 700 λιτρων (που σκοπευω να χρησιμοποιησω) καθως επισεις δεν ξερω εαν μπορω να φιλοξενησω οποιοδηποτε ειδος ψαριων κυκλοφορει στις θαλασσες μας(μεσα τα λογικα πλαισια εννοειτε).Να σας πω οτι διαβασα σχεδον ολα οσα αναφερονται για το μεσογειακο αλλα δεν ειδα ειδη ψαριων σε μεγαλη ποικιλια να φιλοξενουνται σε ενυδρεια και να πω οτι αυτος ειναι ενας λογος που με κανει να το σκεφτομαι λιγο εαν θα προχωρησω...Εσεις τι γνωμη εχετε αξιζει το κοπο να παω σε μεσογειακο και εαν ναι απο που προτεινεται να ξεκινησω...? Περιμενω γνωμες και αποψεις και ιδιαιτερα απο ατομα που εχουν προσωπικη εμπειρια στο συγκεκριμενο αντικειμενο!!! :thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ελπίζω να μπορέσεις να το πραγματοποιησης.Αλλα νομίζω ότι είναι πόλη δύσκολο.

π.χ πως θα διατηρήσεις την θερμοκρασία χτες βούτηξα στο πόρτο κούφο Χαλκιδική

η θερμοκρασία ήταν 13βαθμους όπου είναι σε αυτά τα επίπεδα για 4 με 5 μήνες.

ο γνωστός σπειρογραφος ενώ το καλοκαίρι είναι καφέ με λίγο άσπρο το χειμώνα γίνετε άσπρος με λίγο μαύρο

και σχεδόν όλα τα ψαριά είναι επιθετικά όταν περιορίζονται

Link to comment
Share on other sites

Το Μεσογειακό ενυδρειο δεν πρεπει να το προτημαμε λόγο του ότι φανταζει ευκολοτερο απο το ενυδρειο τροπικού υφάλου.

Αυτός ειναι ένας μύθος. Το Μεσογειακό ενυδρείο χρειάζεται΄εξοπλισμό ισάξιο με αυτό του Reef.

Αν τώρα απλά θα ήθελες ενα Μεσογειακό λόγο προτιμησης τότε αλλάζει το θέμα!

Link to comment
Share on other sites

Το Μεσογειακό ενυδρειο δεν πρεπει να το προτημαμε λόγο του ότι φανταζει ευκολοτερο απο το ενυδρειο τροπικού υφάλου.

Αυτός ειναι ένας μύθος. Το Μεσογειακό ενυδρείο χρειάζεται΄εξοπλισμό ισάξιο με αυτό του Reef.

Αν τώρα απλά θα ήθελες ενα Μεσογειακό λόγο προτιμησης τότε αλλάζει το θέμα!

+1

Επισης πρεπει να δουλευει μονιμα chiller ωστε να κρατας μια θερμοκρασια maximum 25 βαθμους.

Link to comment
Share on other sites

Το Μεσογειακό κλειστό σύστημα φαντάζει δύσκολο για τους Έλληνες ενυδρειστές, αλλά είναι κάτι που εφαρμόζεται εδώ και πολλά χρόνια σε άλλες χώρες.

Ρίξε μια ματιά εδώ:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=3076

Link to comment
Share on other sites

Το Μεσογειακό ενυδρειο δεν πρεπει να το προτημαμε λόγο του ότι φανταζει ευκολοτερο απο το ενυδρειο τροπικού υφάλου.

Αυτός ειναι ένας μύθος. Το Μεσογειακό ενυδρείο χρειάζεται΄εξοπλισμό ισάξιο με αυτό του Reef.

Αν τώρα απλά θα ήθελες ενα Μεσογειακό λόγο προτιμησης τότε αλλάζει το θέμα!

Ο λογος που θελω μεσογειακο ειναι οπως ειπα το γεγονος οτι ασχολουμε με τη θαλασσα πολλα χρονια πριν μπλεχτω με τα ενυδρεια και ανεκαθεν φανταζομουν ενα τετοιο ενυδρειο μεσα στο σπιτι μου, καθως επισεις το γεγονος οτι θα βουτηξω στη θαλασσα προσπαθωντας να βρω υλικα (βραχο & αμμο) καθως και ζωντανους οργανισμους ειναι κατι που σιγουρα θα το απολαυσω καθως χειμωνα-καλοκαιρι 1-2 φορες την εβδομαδα ειμαι μεσα στη θαλασσα, τωρα οσον αφορα το chiller ισχυει οτι πρεπει να δουλευει ολο το χρονο?Καθως επισεις εφοσον κοιταξω για εξοπλισμο σε καποιο καταστημα θα ζητησω για θαλασσινο ενυδρειο(κυκλοφορητες ,σκιμμερ,

sump κα) ετσι δεν ειναι?Θελω να πω οτι δε χρειαζεται κατι αλλο πιο ιδιαιτερο το μεσογειακο?!! Βεβαια να πω οτι το αρθρο που μου παραθετει ο κος Νικος ειναι πολυ κατατοπιστικο και μου δινει μια γενικη εικονα της ολλης καταστασης.

Εαν εχετε να προτεινετε κατι απο εξοπλισμο(για 700λιτρα) ειμαι ολος αυτια!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

εδιωξες τα πιρανχάκια???

Link to comment
Share on other sites

εδιωξες τα πιρανχάκια???

οχι αλλα ειμαι σε σκεψη το ενα 2μετρο να το αλλαξω! :thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...