Jump to content

αλλαγη νερου


gnikos

Recommended Posts

λοιπον σε ενα pet shop μου ειπα να αλλαζω καθε ευδομαδα το 1/4 του νερου του ενθδρειου μου ενω σε ενα αλλο μου ειπαν να αλλαζω το μισο 1 φορα το μηνα το 1/2 τελεικα δεν 3ερς τι να κανς μπορει να μου πει καποιοσ που να ξερει καλα pls?

Link to comment
Share on other sites

αλλαγη νερου το 1/3, 1 φορα τη βδομαδα ΠΑΝΤΑ με χρηση αντιχλωριου.

ΥΓ.νομιζω οτι παλι ποσταρες σε λαθος κατηγορια.σταματηηηηηηηη..?

ΥΓ2.τετοιου ειδους ερωτησεις μπορεις να τις κανεις στην κατηγορια ''αρχαριοι γλυκου νερου''. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά. Εμένα μου είπανε να αλλάζω νερό κάθε 15 μέρες 1/3. Προφανώς δεν υπάρχει παρα μόνο εμπειρικός κανόνας. Αρα ακολουθούμε κάτι που κανει κάποιος. Πχ εγώ έχω μερικώς φυτεμένο ενυδρίο 55λίτρα καθαρά με ζωότοκα. Τί είναι καλύτερο να κάνω με το νερό?

Link to comment
Share on other sites

Τί είναι καλύτερο να κάνω με το νερό?

να το φρεσκαρεις εβδομαδιαια,και να ριχνεις και λιγο αλατακι που και που....
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας διάφορα...μαθαίνει κανείς ή του δημιουργούνται απορίες. Στο ενυδρίο μου λοιπόν 54 καθαρά λίτρα, στις αλλαγές νερού βάζω απο τη βρύση (και λίγο ζεταό) και προσθέτω αντιχλώριο και μετά το βάζω στο ενυδρείο. Κάπου διάβασα οτι χρειάζεται νερό καθαρό απο super market?! ή αντίστροφη όσμωση. Φαντάζομαι οτι αν αλλάζεις απο super κάθε βδομάδα θα είναι ασύμφορο. Τώρα η αντίστροφη όσμωση είναι κάτι σα φίλτρο νερού και το νερό αυτό πινεται? Κάποιο link e-bay?

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας διάφορα...μαθαίνει κανείς ή του δημιουργούνται απορίες. Στο ενυδρίο μου λοιπόν 54 καθαρά λίτρα, στις αλλαγές νερού βάζω απο τη βρύση (και λίγο ζεταό) και προσθέτω αντιχλώριο και μετά το βάζω στο ενυδρείο. Κάπου διάβασα οτι χρειάζεται νερό καθαρό απο super market?! ή αντίστροφη όσμωση. Φαντάζομαι οτι αν αλλάζεις απο super κάθε βδομάδα θα είναι ασύμφορο. Τώρα η αντίστροφη όσμωση είναι κάτι σα φίλτρο νερού και το νερό αυτό πινεται? Κάποιο link e-bay?

Δεν χρειαζεσαι νερο απο super market ουτε απο αντιστροφη οσμωση.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας διάφορα...μαθαίνει κανείς ή του δημιουργούνται απορίες. Στο ενυδρίο μου λοιπόν 54 καθαρά λίτρα, στις αλλαγές νερού βάζω απο τη βρύση (και λίγο ζεταό) και προσθέτω αντιχλώριο και μετά το βάζω στο ενυδρείο. Κάπου διάβασα οτι χρειάζεται νερό καθαρό απο super market?! ή αντίστροφη όσμωση. Φαντάζομαι οτι αν αλλάζεις απο super κάθε βδομάδα θα είναι ασύμφορο. Τώρα η αντίστροφη όσμωση είναι κάτι σα φίλτρο νερού και το νερό αυτό πινεται? Κάποιο link e-bay?

Άλλο πράγμα η αλλαγή νερού και άλλο η συμπλήρωση εξατμισμένου νερού!

Link to comment
Share on other sites

την α/ο συνηθως την χρησιμοποιουμε αναλογα τα ψαρια που εχουμε(ειδος εννοω).στην περιπτωση σου δεν την χρειαζεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...