Jump to content

Εξατμιση νερου


Recommended Posts

Ενα αλλο "προβλημα" που αντιμετωπιζω ειναι η εξατμιση του νερου.

Καθε 1 με 2 βδομαδες εχω μια απωλεια της ταξης 8 με 9 lt...

Ειναι λογικο? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ενα αλλο "προβλημα" που αντιμετωπιζω ειναι η εξατμιση του νερου.

Καθε 1 με 2 βδομαδες εχω μια απωλεια της ταξης 8 με 9 lt...

Ειναι λογικο? :thumbup:

Τί ενυδρείο έχεις? Κλειστό ή ανοιχτό? Σε τί διαστάσεις (ΥxΠxΜ)? Τί λάμπες έχεις, σε τί απόσταση από την επιφάνεια του νερού και πόσες ώρες λειτουργούν ημερησίως? Η έξοδος του φίλτρου που βρίσκεται? Χτυπάει πάνω στην επιφάνεια? Σηκώνει σταγόνες? Μήπως έχεις Sump? Τί θερμοκρασία έχεις στο ενυδρείο και τί μέσα στο σπίτι?

Γενικώς αυτή την εποχή και με τις νορμάλ θερμοκρασίες που έχουν τα σπίτια εσωτερικά, η εξάτμισή σου είναι μεγάλη. Κανονικά θα έπρεπε να μην την καταλαβαίνεις καν, εφόσον κάνεις εβδομαδιαίες αλλαγές νερού!

Link to comment
Share on other sites

Αντι να στο περιγραφω....Οριστε...

Διαστασεις 100χ80χ50.

Αν διακρινεις στην 1η φωτο μου κανει αρκετους σταλακτιτες...

Το sump τι ειναι????

p2030076ld4.jpgp2030077rq0.jpg

Έγινε επεξεργασία - Tiburon
Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν καταλαβαίνω ακόμα το "εμφανές από κάτω" του άλλου ποστ, η ερωτήσεις μου είναι:

Μήπως έχεις ενδοδαπέδια θέρμανση? Ποια είναι η θερμακρασία του νερού? Αν δεν έχεις ενδοδαπέδια θέρμανση και έχεις θερμοκρασία άνω των 30 βαθμών και χωρίς να ανάβει ο θερμοστάτης, πολύ πιθανό να περνάνε σωλήνες καλοριφέρ από κάτω και να σου δημιουργούν αυτό το θέμα....

Η όλη κατασκευή είναι κάποιο τραπεζάκι? Αν ναι ίσως να μην είναι και ότι καλύτερο για τα ψάρια... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν καταλαβαίνω ακόμα το "εμφανές από κάτω" του άλλου ποστ, η ερωτήσεις μου είναι:

Μήπως έχεις ενδοδαπέδια θέρμανση? Ποια είναι η θερμακρασία του νερού? Αν δεν έχεις ενδοδαπέδια θέρμανση και έχεις θερμοκρασία άνω των 30 βαθμών και χωρίς να ανάβει ο θερμοστάτης, πολύ πιθανό να περνάνε σωλήνες καλοριφέρ από κάτω και να σου δημιουργούν αυτό το θέμα....

Η όλη κατασκευή είναι κάποιο τραπεζάκι? Αν ναι ίσως να μην είναι και ότι καλύτερο για τα ψάρια... :thumbup:

Η θερμοκρασια ειναι 24 με 25 βαθμους. Παιζει ρολλο σε πιο υψος ειναι το θερμομετρο????

Σωληνες θερμανσης δεν περνανε.

Ναι η ολη ιδεα ειναι να ειναι και τραπεζι...

Link to comment
Share on other sites

Αυτου τυπου τα ενυδρεία πάντα εχουν πρόβλημα με την εξάτμιση .

Μόνο αν βαλεις κρύου νερού ψάρια θα μειωθεί το πρόβλημα οχι να εξαλειφθεί τελείως .

Τι ψάρια εχεις ;

Αν είναι αυτά που υποψιάζομαι (δίσκοι ) είναι λάθος επιλογή .

Και μην ξανα ασχοληθείς με την εξάτμιση είναι το μικρότερο πρόβλημα που έχεις .

Link to comment
Share on other sites

Αυτου τυπου τα ενυδρεία πάντα εχουν πρόβλημα με την εξάτμιση .

Μόνο αν βαλεις κρύου νερού ψάρια θα μειωθεί το πρόβλημα οχι να εξαλειφθεί τελείως .

Τι ψάρια εχεις ;

Αν είναι αυτά που υποψιάζομαι (δίσκοι ) είναι λάθος επιλογή .

Και μην ξανα ασχοληθείς με την εξάτμιση είναι το μικρότερο πρόβλημα που έχεις .

Οπως ειπα ενδιαφερομαι για αγγελοψαρα και καρχαριακια.

Τωρα φιλοξενω 2 γλυφτες, 1 μονοδαχτυλο(νομιζω) και 2 τιγρακια.

Το μικροτερο προβλημα μου θα ειναι??????

Αληθεια πως συμπληρωνω???Απο την βρυση απευθειας???? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Γιατι οι δισκοι θα ηταν λαθος επιλογη???? Απλη περιεργεια αυτο!

Link to comment
Share on other sites

Η θερμοκρασια ειναι 24 με 25 βαθμους. Παιζει ρολλο σε πιο υψος ειναι το θερμομετρο????

Σωληνες θερμανσης δεν περνανε.

Ναι η ολη ιδεα ειναι να ειναι και τραπεζι...

α) Το ύψος του θερμόμετρου σε τέτοια μεγέθη δεν παίζει ιδιαίτερο ρόλο. Αυτό ποι παίζει ρόλο είναι η θέση, δηλαδή αν είναι κοντά ή μακρυά από την αντίσταση. Κοντά στην αντίσταση θα έχεις πλασματική τιμή θερμοκρασίας.

β) Το ότι δεν περνάνε σωλήνες από κάτω το είδα :thumbup: Θα μπορούσα βέβαια να πω για το αν περνάνε από δίπλα είτε σωλήνες είτε ενδοδαπέδια θέρμανση, αλλά αν μου λες πως η θερμοκρασία είναι 24-25, ακόμα και να περνάνε δεν το επηρεάζουν... μάλλον!

γ) Η επιφάνειά σου είναι μεγάλη.... 100x80! Αυτό αυτομάτως δημιουργεί ένα θέμα υψηλότερης εξάτμισης σε σχέση με άλλες διαστάσεις ενυδρείων, των ίδιων λίτρων, που έχουν μικρότερη επιφάνεια νερού. Τώρα, όσα μας λες, μου φαίνονται νορμάλ, οπότε λογικά και η εξάτμισή σου είναι νορμάλ. Αλλιώς θα έφταιγε κάτι από τα παραπάνω.

δ) Μπορεί η ιδέα να είναι design-άτη, αλλά θα πρέπει να είσαι ιδιαίτερα προσεχτικός στις κινήσεις σου πάνω σε αυτό το τραπεζάκι. π.χ. αν αφήσεις ένα ποτήρι πάνω στο τζάμι και κάνει απλά ένα *τακ*, αυτό το *τακ* πολλαπλασιάζεται μέσα στο νερό με αποτέλεσμα να στρεσάρεις τα ψάρια σου. Στρες στα ψάρια = θάνατος (άμεσος ή έμμεσος).

Για την αναπλήρωση νερού ΜΗΝ χρησιμοποιείς νερό βρύσης. Εξάτμιση γίνεται μόνο στο καθαρό νερό, ενώ ότι άλατα έχει μέσα του παραμένουν μέσα στο ενυδρείο. Αυτό σημαίνει πως αν βάζεις νερό βρύσης θα προσθέτεις συνεχώς στην σκληρότητα του νερού κάτι που δεν πρέπει, ασχέτως των ειδών των ψαριών που έχεις. Συμπλήρωση νερού κάνουμε με αποστηρωμένο νερό (από super market) ή με νερό από Αντίστροφη Όσμωση.

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Ειναι στις απεναντι γωνιες θερμοστατης με θερμομετρο.

Αντίστροφη Όσμωση δεν εχω ιδεα τι ειναι.

Δλδ απλο αποστειρομενο νερο απο super market εναι οτι καλυτερο για την διατηριση του νερου.

Χρειαζεται και αντιχλωριο???

Το αποστειρ.νερο χρειαζεται και στις αλλαγες νερου???

Αληθεια καθε ποτε αλλαγες και σε τι ποσοτητα?

Link to comment
Share on other sites

Γιατι οι δισκοι ενοχλούνται οταν ειναι σε χαμηλά ενυδρεία , απο τα ποδια μας που περπατάμε , συν οτι δεν εχει βυθό το ενυδρείο .

Μετά όμως είδα και την άλλη δημοσίευση που έκανες και δείχνει οτι το ενυδρείο ειναι ορατό απο όλες τις πλευρές του .

Γενικα αυτα τα ενυδρεία δεν ειναι εύκολο να υποστηριχτούν οι λειτουργίες του και αναγκαστικά θα πρεπει να κάνεις πολλες εκπτώσεις στην επιλογή των ζωντανών που θα βάλεις μέσα .

Συμβουλη : οταν κάνεις ενα ερώτημα να διευκρινίζεις πως είναι το ενυδρείο σου γιατί θα παίρνεις λάθος συμβουλές .

Link to comment
Share on other sites

Ειναι στις απεναντι γωνιες θερμοστατης με θερμομετρο.

Αντίστροφη Όσμωση δεν εχω ιδεα τι ειναι.

Δλδ απλο αποστειρομενο νερο απο super market εναι οτι καλυτερο για την διατηριση του νερου.

Χρειαζεται και αντιχλωριο???

Το αποστειρ.νερο χρειαζεται και στις αλλαγες νερου???

Αληθεια καθε ποτε αλλαγες και σε τι ποσοτητα?

Ώπα... ένα ένα! Μην βιάζεσαι!!! :thumbup:

ΟΛΑ ξεκινάνε από το τί ψάρια ΘΕΣ, αλλά κυρίως ΜΠΟΡΕΙΣ, να βάλεις. Πρώτα πρέπει να βρούμε αυτό και μετά τα υπόλοιπα.

Γνώμη μου είναι, να βάλεις χρυσόψαρα, όπως πρότεινε και ο Σταμάτης. Δεν νομίζω πως κάποιο άλλο είδος ψαριού θα μπορούσε να "λειτουργήσει" σε ένα ενυδρείο χωρίς διακόσμηση!

Γενικές πληροφορίες για αυτά που ρωτάς.

Η Αντίστροφη Όσμωση (ΑΟ) είναι μία συσκευή φιλτραρίσματος του νερού της βρύσης όπου σου δείνει κατά 95+% καθαρό νερό. Καθαρό νερό σημαίνει ΝΕΚΡΟ νερό, όπως και το αποστηρωμένο. Αυτό σημαίνει πως δεν είναι ζωτικό για τα ψάρια όπως και για τους ανθρώπους. Χρήση ΑΟ κάνουμε για να συμπληρώνουμε νερό και χρησιμοποιείται κυρίως από όσους θέλουν να "μαλακώσουν" το νερό από τα άλατα (σε συνδυασμό με νερό βρύσης ή με προσθήκη ιχνοστοιχείων), γιατί αυτό θέλουν κάποια συγκεκριμένα είδη ψαριών.

Το συγκεκριμένο νερό, όπως και το αποστειρωμένο νερό ΔΕΝ θέλουν αντιχλώριο!

Αλλαγές νερού ΚΑΘΕ εβδομάδα 30% με νερό ανάλογων μετρήσεων με αυτό που υπάρχει ήδη μέσα στο ενυδρείο. Κυρίως εσύ που δεν έχεις φυτά το ΚΑΘΕ ΕΒΔΟΜΑΔΑ πρέπει να τηρείται ευλαβικά!!!

Link to comment
Share on other sites

Η Αντίστροφη Όσμωση (ΑΟ) είναι μία συσκευή φιλτραρίσματος του νερού της βρύσης όπου σου δείνει κατά 95+% καθαρό νερό.

Σε καταστημα με ενυδρεια την βρισκω αυτη?

Σε τι οικονομικη κατασταση βρισκεται???

Για χρυσοψαρα δεν το συζητω.

Σκεφτομαι να βαλω πετρες ηφαιστειου ή κανενα κλαδι, ή και τα 2 μαζι.

Αγγελοψαρα και 99% θα βαλω....και σκεφτομαι και για καρχαριακια.

Link to comment
Share on other sites

Σε καταστημα με ενυδρεια την βρισκω αυτη?

Σε τι οικονομικη κατασταση βρισκεται???

Για χρυσοψαρα δεν το συζητω.

Σκεφτομαι να βαλω πετρες ηφαιστειου ή κανενα κλαδι, ή και τα 2 μαζι.

Αγγελοψαρα και 99% θα βαλω....και σκεφτομαι και για καρχαριακια.

Η ΑΟ είναι ενυδρειακό και όχι μόνο εξάρτημα. Στο internet μπορείς να βρεις πολλές και καλές ευκαιρίες (ebay). Στην ελλάδα κοστίζουν πάνω από 150 ευρώ και στο εξωτερικό βρήσκεις με 50-60 ευρώ!

Για τα αγγελόψαρα και τα καρχαριάκια σου είπαμε την γνώμη μας. Από 'κει και πέρα εσύ πράττεις όπως νομίζεις!!!

Link to comment
Share on other sites

χωρίς να θέλω να κάνω κριτική φίλε μου πιστεύω θα ευχαριστιόσουν πολύ περισσότερο ένα κανονικό ενυδρείο που θα είναι στο ύψος των ματιών σου. Όσο για τα ψάρια τόσο χαμηλά στάνταρ στρασάρονται. ξανασκέψου το.

Link to comment
Share on other sites

ΜΙΑ ερωτηση ? επιδη ειδα κυλοδοκους στο πατωμα,μηπως οταν περπατας τρανταζετε??? :thumbup:

Ενταξει....ενα λογικο τρανταγμα το εχει αλλα δεν ενοχλουνται τα ψαρια που εχω ηδη...Μαλλον το συνιθησαν.... :thumbup:

Χωρις πλακα τωρα εκει που παταει η βαση του ενυδρειου εχω βαλει αυτοκολλητο "αφρολεξ" που ειναι καπως απορροφητικο...

Link to comment
Share on other sites

εγω πιστευωπωσ αν υπαρχει ζεστη μεσα στο σπιτι σου και στο ενυδρειο οι λαμπεσ ζεσταινουνα και αυτεσ και ο θερμοστατησ θα σου ελεγα να ανοιγεισ λιγο τα καπακια .

Link to comment
Share on other sites

εγω πιστευωπωσ αν υπαρχει ζεστη μεσα στο σπιτι σου και στο ενυδρειο οι λαμπεσ ζεσταινουνα και αυτεσ και ο θερμοστατησ θα σου ελεγα να ανοιγεισ λιγο τα καπακια .

Λαμπες δεν υπαρχουν.

Εχω μονο ενα σποτακι στο ταβανι ακριβως πανω απο το ενυδρειο.

(Εχετε να μου προτεινεται καποια λαμπα???)

Περνει συνεχως αερα διοτι εχει μονιμο ανοιγμα στα πλαινα.

Link to comment
Share on other sites

Λαμπες δεν υπαρχουν.

Εχω μονο ενα σποτακι στο ταβανι ακριβως πανω απο το ενυδρειο.

(Εχετε να μου προτεινεται καποια λαμπα???)

Περνει συνεχως αερα διοτι εχει μονιμο ανοιγμα στα πλαινα.

Νομίζω πως δεν τίθεται άλλο ζήτημα από το θέμα μεγάλης επιφάνειας! Όσον αφορά το θέμα της λάμπας.... Είναι ένα θέμα! Δηλαδή τα ψάρια πρέπει να φτιάξουν τον "κύκλο" της μέρας τους οπότε θα πρέπει σταθερές ώρες την μέρα να υπάρχει αναμμένο φως. Τώρα άλλη λύση από σποτάκια που να βαράνε πάνω του δεν μπορώ να σκεφτώ :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει σποτακι ακριβως πανω απο το ενυδρειο.

Κανει ομως οποιοδηποτε χρωμα λαμπας????

Ή ζηταω καποιο συγκεκριμενο?

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω πως αυτο το ενυδρειο θα ειναι σκετος βασανισμος για οποιο ψαρι επιλεξεις να βαλεις...

Παντα φιλικα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω πως αυτο το ενυδρειο θα ειναι σκετος βασανισμος για οποιο ψαρι επιλεξεις να βαλεις...

Παντα φιλικα :thumbup:

Να υποθεσω οτι το λες επειδη ενα και τραπεζι????

Αυτα που εχω τωρα εδω και 3 βδομαδες(ενος φιλου) εχουν συνηθησει πλεον.

Και ποτηρι να ακουμπισω πανω λιγο αδεξια στα π@π@ρι@ τους.....!

Μονο οι 2 γλυφτες το παιζουν λιγο φιρμες. Ολο κατω απο τα φιλτρα ειναι και οταν ειναι στη γυρα (σπανιο) μολις δουν κινηση λουηδες....

Link to comment
Share on other sites

ρε φίλε είναι βάρβαρο αυτό. Τα ψάρια δεν συνηθίζουν γιατί δεν έχουν μνήμη, κάθε φορά θα τρομάζουν το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

ρε φίλε είναι βάρβαρο αυτό. Τα ψάρια δεν συνηθίζουν γιατί δεν έχουν μνήμη, κάθε φορά θα τρομάζουν το ίδιο.

Έλα ρε akkornteon, μη με στεναχωρείς τώρα... :thumbup: και μνήμη έχουν και προσωπικότητα και άλλα πολλά... :thumbup:

Αλλά οτί θα τρομάζουν ισχύει, το θέμα είναι αν θέλει ο φίλος μας να το ανακαλύψει στην πράξη ή να κάνει κάτι για αυτό τώρα.

Και η δική μου γνώμη είναι οτι από τη στιγμή που θα έχεις μέσα ψάρια δεν γίνεται τραπεζάκι. Αν πάλι θες οπωσδήποτε ενυδρείο τραπεζάκι πες μου να σου προτείνω λύσεις. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...