Jump to content

Απορία αρχάριου για φυτά


_Black_dragon_

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά. Θα ήθελα να σας πώ πως έχω σε ένα ενυδρείο 120lt φυτά Vallisneria, Cryptocoryne, κι άλλο ένα είδος που δεν ξέρω πως λέγετε και δυστιχώς δεν το βρήκα και στην αναγνώρηση φυτών. Παντώς και τα 3 είδη μου τα πούλησαν για ανθεκτικά. Απο φωτεισμό έχω μια λάμπα 30wt sera plant color και μια λευκή που βοηθάει απο όσο γράφει απ' έξω στην ανάπτυξη των φυτών και είναι 25wt. Έχω λύπασμα στο υπόστρομα και σήμερα ξεκίνησα απο υγρή λύπανση και το seachem flourish excel χριάζετε τίποτα άλλο για τα φυτά μου;;;

Link to comment
Share on other sites

τα φυτα σου θα πανε 1 χαρα.

το εξελ ΔΕΝ ειναι λιπασμα αλλα υποκαταστατο co2.

εκτος απο τη λιπανση με τα μπλετες στο υποστρωμα,στην πορεια θα χρειαστεις και υγρα λιπασματα.

Link to comment
Share on other sites

τα φυτα σου θα πανε 1 χαρα.

το εξελ ΔΕΝ ειναι λιπασμα αλλα υποκαταστατο co2.

εκτος απο τη λιπανση με τα μπλετες στο υποστρωμα,στην πορεια θα χρειαστεις και υγρα λιπασματα.

Έχω λίπασμα στο υπόστρωμα θα χρειαστούν και ταμπλέτες;;; Απο πότε να αρχήσω να βάζω υγρό λύπασμα; Έχετε να μου συστήσετε κάποιο;;; Τα φυτά τα έχω 2-3 μέρες.

Link to comment
Share on other sites

μην βιαζεσαι,ασε να περασει κανα 15νθημερο και μετα βλεπεις...

απο λιπασματα η σειρα της σιτσεμ θεωρειται πολυ καλη.απο αλλες πληροφοριες δεν χρειαζεται να ανοιγεις νεα ποστ,αλλα μπορεις να διαβασεις παλαιοτερα.

οτι ρωτας εχει απαντηθει ηδη 100δες φορες.

κανε αναζητηση και ΔΙΑΒΑΣΕ. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

μην βιαζεσαι,ασε να περασει κανα 15νθημερο και μετα βλεπεις...

απο λιπασματα η σειρα της σιτσεμ θεωρειται πολυ καλη.απο αλλες πληροφοριες δεν χρειαζεται να ανοιγεις νεα ποστ,αλλα μπορεις να διαβασεις παλαιοτερα.

οτι ρωτας εχει απαντηθει ηδη 100δες φορες.

κανε αναζητηση και ΔΙΑΒΑΣΕ. :thumbup:

Κοίταξα γενικά τα άρθρα κοίταξα και στο stella αλλά δεν βρήκα ακριβώς αυτό που ήθελα. και θα ήθελα να μάθω ποιο προϊόν της seachem είναι λίπασμα γιατί και τα pet shop είναι ότι να ναι... Το Excel μου το πουλίσανε για λίπασμα. Και επίσης δεν βρήκα πουθενά ότι μαζί με το λίπσμα του υποστρώματος θέλει και ταμπλέτες... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξα γενικά τα άρθρα κοίταξα και στο stella αλλά δεν βρήκα ακριβώς αυτό που ήθελα. και θα ήθελα να μάθω ποιο προϊόν της seachem είναι λίπασμα γιατί και τα pet shop είναι ότι να ναι... Το Excel μου το πουλίσανε για λίπασμα. Και επίσης δεν βρήκα πουθενά ότι μαζί με το λίπσμα του υποστρώματος θέλει και ταμπλέτες... :thumbup:

Αυτό που έχω καταλάβει εγώ, είναι πως τα φυτά είναι περίεργη υπόθεση! Το καλό είναι ότι σου "μιλάνε". Από την στιγμή που έχεις εύκολα φυτάκια υπάρχει πιθανότητα το φυσικό λίπασμα των ψαριών ( :thumbup: ) να είναι αρκετό. Μπορεί και όχι όμως. Μην ρίξεις τίποτα σε πρώτη φάση καθότι η υπεδοσολογία τροφής φυτών μπορεί να σου δημιουργήσει προβλήματα άλγης. Παρακολούθα τα φυτά σου για 2-3 εβδομάδες, όπως σου είπε ο klaz, κάνε κανονικά τις αλλαγές νερού που χρειάζονται κι αν παρατηρησείς κάποιο περίεργο φαινόμενο (τρύπες στα φύλλα, σάπισμα, κιτρίνιασμα) τότε είναι συγκεκριμένα για την κάθε περίπτωση τα λιπάσματα που θες!

Προσωπικά σε φουλ φυτεμένο με εύκολα φυτάκια έχω να ρίξω λίπασμα περίπου 8 μήνες και όλα είναι μία χαρά, αν εξαιρέσεις το ότι δεν έχω τρελή ανάπτυξη. Εν μέρη καλό αυτό γιατί δεν χρειάζεται να κουρεύω συχνά :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έχω καταλάβει εγώ, είναι πως τα φυτά είναι περίεργη υπόθεση! Το καλό είναι ότι σου "μιλάνε". Από την στιγμή που έχεις εύκολα φυτάκια υπάρχει πιθανότητα το φυσικό λίπασμα των ψαριών ( :thumbup: ) να είναι αρκετό. Μπορεί και όχι όμως. Μην ρίξεις τίποτα σε πρώτη φάση καθότι η υπεδοσολογία τροφής φυτών μπορεί να σου δημιουργήσει προβλήματα άλγης. Παρακολούθα τα φυτά σου για 2-3 εβδομάδες, όπως σου είπε ο klaz, κάνε κανονικά τις αλλαγές νερού που χρειάζονται κι αν παρατηρησείς κάποιο περίεργο φαινόμενο (τρύπες στα φύλλα, σάπισμα, κιτρίνιασμα) τότε είναι συγκεκριμένα για την κάθε περίπτωση τα λιπάσματα που θες!

Προσωπικά σε φουλ φυτεμένο με εύκολα φυτάκια έχω να ρίξω λίπασμα περίπου 8 μήνες και όλα είναι μία χαρά, αν εξαιρέσεις το ότι δεν έχω τρελή ανάπτυξη. Εν μέρη καλό αυτό γιατί δεν χρειάζεται να κουρεύω συχνά :thumbup:

Ωραία θα τα αφήσω λοιπόν έτσι και βλέπουμε στην πορεία. Μια που ανέφερες τις αλαγές νερού... Τώρα που θα έχει το ενυδρείο 4 γκουράμι 4 ramirezi και 2 σκαλάρια μια αλαγή κάθε 15 μέρες αρκεί;;; Συμπεριλαμβανομένου ότι το ενυδρείο είναι 120 lt και έχει εξωτερικό φίλτρο sera 1100 και αν δεν κάνω λάθος είναι για 1100 lt... Ροτάω γιατί τώρα με περισσότερα φυτά και ψάρια μήπως θέλει συχνότερα.

Link to comment
Share on other sites

Τα ΠΟΛΛΑ φυτά γρήγορης ανάπτυξης βοηθάνε στο γίνονται ποιο αραιά οι αλλαγές. Τα πολλά ψάρια κάνουν το αντίθετο. Ο κανόνας λέει 30% ΚΑΘΕ εβδομάδα. Η πράξη είναι ξεχωριστή για κάθε περίπτωση. Έχω ενυδρείο που έχει να μπει καινούριο νερό 2μιση μήνες. Το τί θέλει το κάθε ενυδρείο το δείχνουν οι μετρήσεις. Στην συγκεκριμένη περίπτωση μετράμε τα ΝΟ3. Αν είναι πάνω από 30 χρειάζεται αλλαγή νερού!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που σου ειπαν τα παιδια, μη ριξεις τπτ προς το παρον...

αστα και βλεπεις... στο κατω κατω το λιπασμα το βαζεις οταν λειπει κατι...

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που σου ειπαν τα παιδια, μη ριξεις τπτ προς το παρον...

αστα και βλεπεις... στο κατω κατω το λιπασμα το βαζεις οταν λειπει κατι...

Παιδιά όλα καλά πάνε εκτός απο κάτι. Τα γκουράμι μου, μου έχουνε καταστρέψει εντελώς τα Vallisneria ξέρετε μήπως τι φυτά μπορώ να βάλω που να μην μου τα πειράζουν;; Την κρυπτοκορίνα δεν μου την πειράζουν ούτε το άλλο που δυστιχώς ακόμα δν ξέρω τι είναι. Το ενύδρειο έχει τώρα μέσα σκαλάρια γκουράμι και ραμιρέζι.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όλα καλά πάνε εκτός απο κάτι. Τα γκουράμι μου, μου έχουνε καταστρέψει εντελώς τα Vallisneria ξέρετε μήπως τι φυτά μπορώ να βάλω που να μην μου τα πειράζουν;; Την κρυπτοκορίνα δεν μου την πειράζουν ούτε το άλλο που δυστιχώς ακόμα δν ξέρω τι είναι. Το ενύδρειο έχει τώρα μέσα σκαλάρια γκουράμι και ραμιρέζι.

Δεν ξέρει κανείς;;; :(

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε με πιο πλατύφυλλα φυτά πχ κάποιο εχινοδορο

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε με πιο πλατύφυλλα φυτά πχ κάποιο εχινοδορο

Ευχαριστώ πολύ αν ξέρει και κάποιος κάτι περισσότερο ας πεί.

Έγινε επεξεργασία - _Black_dragon_
Link to comment
Share on other sites

..και βαλε στο προγραμμα και λιγη πρασιναδα(σπιρουλινα),στο διαιτολογιο τους....

Link to comment
Share on other sites

..και βαλε στο προγραμμα και λιγη πρασιναδα(σπιρουλινα),στο διαιτολογιο τους....

Τι είναι αυτό;;; πως χρησιμοποιήτε;; που μπορώ να το βρώ;;

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι αυτό;;; πως χρησιμοποιήτε;; που μπορώ να το βρώ;;

τροφη πρασινη σε φυλλαρακι η σε μπιλλακι-ταμπλεττες κλπ.παραγεται σχεδον σε ολες τις εταιρειες-μαρκες. :(
Link to comment
Share on other sites

τροφη πρασινη σε φυλλαρακι η σε μπιλλακι-ταμπλεττες κλπ.παραγεται σχεδον σε ολες τις εταιρειες-μαρκες. :(

Α! τώρα κατάλαβα μέχρι στιγμής τους έδινα τα κλασικά πολύχρωμμα φιλαράκια. Οκ θα πάω να πάρω κάτι τέτοιο Να τρώνε αυτό να αφήσουν τα φυτά ύσηχα :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...