Jump to content

Nitrite στα υψη...


Recommended Posts

Καλησπερα...

Λοιπον το προβλημα εχει ως εξης...

Εδω σχεδον και 3 βδομαδες ο νιτριτης μου εχει φτασει το θεο.

Εκανα αλλαγη νερου γυρο στα 150λιτρα.

Προσθεσα το αναλογο αντιχλωριο για τα λιτρα που εβγαλα

και ριχνω καθε μερα bio nitrivec της sera.(8 καπακια ημερισιως)μεχρι που εχει πιασει αχνη ο πατος απο το φαρμακο...

Εχω σχεδον τελειωσει το 2ο μπουλακη 500ml.

Το προβλημα παραμενει και θα ημουν υποχρεως αν μου δινατε καποια λυση....

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα.Το ενυδρειο σου ειναι αυτο που λες στο προφιλ σου και ειναι350λιτρα?Ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο?Εχεις ψαρια αν ναι τι?και ποσα?Ποσες φορες ταιζεις την ημερα?Και οταν λες στα υψη ποσο μετρας?Μετα την αλλαγη των 150λιτρων ποσο μετρησες?Αμμωνια μετρας αν ναι ποσο?

Έγινε επεξεργασία - pan
Link to comment
Share on other sites

Μετραω με Tetratest NO2-

Ναι ειναι 350κατι λιτρα.

Τρεχει σχεδον 1 μηνα.

Εχω 2 γλυφτες, 2 τιγρακια και εναν μονοδαχτυλο. Τις 2 πρωτες βδομαδες ειχα και 5 χρυσοψαρα τα οποια τα εδωσα μολις μου ψοφησε ο ενας γουρλοματης απο καψιμο(εξαιτιας νιτριτη).

Απο τοτε που διεγνωσα το προβλημα τα ταιζω μια φορα το πρωι καθε 3 μερες.

Αμμωνια ειμαι 0.

Οπως το βλεπω εινα πιο κοκκινο απο το τελικο σταδιο στο τεστ.

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα απ' ολα η συνθεση των ψαριων σου δεν ειναι σωστη.Ο μονοδαχτυλος θελει υφαλμυρο νερο καθως και τα χρυσοψαρα ηταν λαθος απο την αρχη.Θα προτεινα να δεις τι ψαρια σου αρεσουν και να δεις με τι ψαρια κανουν και συμβιωνουν μαζι.Το ενυδρειο πιστευω οτι δεν εχει στρωθει καλα για αυτο εχεις αυτα τα προβληματα.Κανε αλλη μια αλλαγη νερου να μετριασεις λιγο τα επιπεδα nitrite μονο και μονο επειδη θα βλαψεις τα ψαρια και σιγα σιγα με την χρηση ετοιμων βακτηριων πιστευω οτι θα ολοκληρωθει ο κυκλος μηδενιζοντας το nitrite επισης καλο θα ηταν να παρεις και μιας αλλης μαρκας τεστ και να δεις την ημερομηνια ληξης του.Και ενημερωσε για την πορεια σου.

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρια φιλοξενουνται σεμενα διοτι επαθε ενας φιλος ζημια στο ενυδρειο του.

Τα χρυσοψαρα τα εβαλα διοτι μου ειπαν οτι θα εκανε καλο στο φτιαξιμο του νερου.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον αφου μιλησα με τον παλικαρι απο τον οποιο πηρα τα φαρμακα και τα εξαρτηματα αποφασισα να αδειασω ολο το ενυδρειο και παλι απο την αρχη.

Οποτε το γεμιζω απο την αρχη...βαζω αντιχλωριο και σε μια βδομαδα παω να τα κατι βακτηρια αμεσης εκκινησης....

Για να βαλω αντιχλωριο θελει συγκεκριμενη θερμκρασια???

Link to comment
Share on other sites

Thanks!!!

Θα το ελεγξω πρωτα αυτο οποτε πριν βιαστο να το αδειασω...Δεν φευγουν και ευκολα 350λιτρα.....

Θα μας διδιξει η ευδαπ. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος έχεις 2 εσωτερικά φίλτρα, σωστά? Τί όγκο υλικών έχει το καθένα και με τί υλικά μέσα? Τί διαδικασίες έχεις ακολουθήσει αυτόν τον μήνα? Πόσο ταϊζεις και κάθε πότε?

Λογικά είσαι στα μέσα στρωσίματος....

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος έχεις 2 εσωτερικά φίλτρα, σωστά? Τί όγκο υλικών έχει το καθένα και με τί υλικά μέσα? Τί διαδικασίες έχεις ακολουθήσει αυτόν τον μήνα? Πόσο ταϊζεις και κάθε πότε?

Λογικά είσαι στα μέσα στρωσίματος....

Σωστα. 2 FLUVAL 4plus και εχω προσθεση βιολογικο υλικο siporax mini της sera.

8 καπακια καθε μερα απο bio nitrivec της sera και ταισμα 1 φορα καθε 3 μερες.

Link to comment
Share on other sites

uθα στρωσει σιγα σιγα φιλε.... ισως τα εβαλες λιγο νωρις τα ψαρακια....

αν μπορεις στειλε καπου ταψαρακια για κανα δυο βδομαδες και μην το αδιασεις αστο να στρωσει σιγα σιγα χωρις αλλαγες νερου... ενα ακομη tip : ρυθμισε τα φιλτρα σου τωρα που ειναι αρχη στο 75% της ροης τους... βοηθαει στην εγκατασταση των βακτηριδιων.... αν δε βρεις φιλο σου να τα αφησεις δωσε τα σε ενα pet shop που εμπιστευεσαι.... προσοχη ο μονοδακτυλος(πανεμορφο ψαρι) αν δεν ειναι σε υφαλμυρο θελει του λαχιστον οξινο νερο 7,5 και ανω PH

Link to comment
Share on other sites

Τελικα απο τι μου ειπε ενας φιλος που το ειδε δεν πρεπει να ειναι μονοδαχτυλος.... Για δολλαριο μου τον βαφτισε....

Link to comment
Share on other sites

Σωστα. 2 FLUVAL 4plus και εχω προσθεση βιολογικο υλικο siporax mini της sera.

8 καπακια καθε μερα απο bio nitrivec της sera και ταισμα 1 φορα καθε 3 μερες.

Λογικά είσαι στη μέση του στρωσίματος!

Οι μεγάλες αλλαγές νερού θα σου καθυστερήσουν την διαδικασία. Γενικώς το στρώσιμο πρέπει να γίνεται χωρίς ψάρια. Θα σου έλεγα να κάνεις μικρές καθημερινές αλλαγές νερού ΑΛΛΑ πάντα με προετοιμασία. Αυτό σημαίνει πως πρώτα θα βάζεις το νερό με δοχείο με αντιχλώριο και μετά από καμία ώρα θα το ρίχνεις μέσα στο ενυδρείο. Ο λόγος είναι πως το χλώριο καταστρέφει την βιολογία. Και μάλιστα η δική σου βιολογία που είναι ακόμα στα αρχικά στάδια καταστρέφεται πολύ εύκολα!!!

Link to comment
Share on other sites

Βρηκα μηχανημα αντιστρωφης οσμωσης 3 σταδιων γερμανικο στα 150 καπου ευρο.

Δημιουργει 90 λιτρα ημερισιως.

Καλυτερα δεν ειναι????

Link to comment
Share on other sites

Βρηκα μηχανημα αντιστρωφης οσμωσης 3 σταδιων γερμανικο στα 150 καπου ευρο.

Δημιουργει 90 λιτρα ημερισιως.

Καλυτερα δεν ειναι????

Ακριβό και με 90L την μέρα είναι λίγα για το ενυδρείο σου. Τα 90L είναι ονομαστικά, όχι πραγματικά. Παίζουν πολλά πράγματα ρόλο για το πόσα λίτρα θα σου βγάζει τη μέρα. Υποθέτω πως είδες της dennerle, σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Ακριβό και με 90L την μέρα είναι λίγα για το ενυδρείο σου. Τα 90L είναι ονομαστικά, όχι πραγματικά. Παίζουν πολλά πράγματα ρόλο για το πόσα λίτρα θα σου βγάζει τη μέρα. Υποθέτω πως είδες της dennerle, σωστά?

Δεν πιστευω οτι ειναι λιγα.

Εξαλου για να συμπληρωνω αυτο που εξατμιζεται θα ειναι για 1 φορα την βδομαδα...

Τα 90λιτρα για πραγματικα μου το ειπε....τωρα θα σε γελασω πραγματικαμε το τι παιζει...

Δεν το ειδα καθολου...στο ποδι τα ειπαμε.

Link to comment
Share on other sites

uθα στρωσει σιγα σιγα φιλε.... ισως τα εβαλες λιγο νωρις τα ψαρακια....

αν μπορεις στειλε καπου ταψαρακια για κανα δυο βδομαδες και μην το αδιασεις αστο να στρωσει σιγα σιγα χωρις αλλαγες νερου... ενα ακομη tip : ρυθμισε τα φιλτρα σου τωρα που ειναι αρχη στο 75% της ροης τους... βοηθαει στην εγκατασταση των βακτηριδιων.... αν δε βρεις φιλο σου να τα αφησεις δωσε τα σε ενα pet shop που εμπιστευεσαι.... προσοχη ο μονοδακτυλος(πανεμορφο ψαρι) αν δεν ειναι σε υφαλμυρο θελει του λαχιστον οξινο νερο 7,5 και ανω PH

Aν τα διωξει, τι θα του παρεχει την αμμωνια? Ταισμα?

Γιατι το 75%?

Οξινο το 7,5? Απο ποτε? 0-οξινο-7-Βασικο-14

Σε παρακαλω προσεχε τι ποσταρεις, και ειδικα σε αρχαριο...

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστευω οτι ειναι λιγα.

Εξαλου για να συμπληρωνω αυτο που εξατμιζεται θα ειναι για 1 φορα την βδομαδα...

Τα 90λιτρα για πραγματικα μου το ειπε....τωρα θα σε γελασω πραγματικαμε το τι παιζει...

Δεν το ειδα καθολου...στο ποδι τα ειπαμε.

Σε ποια περιοχή μένεις και σε τί όροφο?

90L (αν είναι τόσα) σημαίνει πως θα θες 2-2,5 ώρες για να γεμίσεις τα 8-9L που θες ημερησίως. Αν μάλιστα την χρησιμοποιείς για τις αλλαγές για να αλλάζεις νερό... ΑΣΤΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

Σε ποια περιοχή μένεις και σε τί όροφο?

90L (αν είναι τόσα) σημαίνει πως θα θες 2-2,5 ώρες για να γεμίσεις τα 8-9L που θες ημερησίως. Αν μάλιστα την χρησιμοποιείς για τις αλλαγές για να αλλάζεις νερό... ΑΣΤΑ!!!

Πειραια μενω...Ισογειο...

8-9 λιτρα τα θελω 1 φορα στις 2 βδομαδες.Οποτε καπου 4 λιτρα την βδομαδα.

Εξαλου στις αλλαγες σκεφτομαι να αλλαζω το 1/3 περιπου.

Αληθεια εχεις να μου προτεινεις αλλη συσκευη?Δοκιμασμενη.

Link to comment
Share on other sites

Πειραια μενω...Ισογειο...

8-9 λιτρα τα θελω 1 φορα στις 2 βδομαδες.Οποτε καπου 4 λιτρα την βδομαδα.

Εξαλου στις αλλαγες σκεφτομαι να αλλαζω το 1/3 περιπου.

Αληθεια εχεις να μου προτεινεις αλλη συσκευη?Δοκιμασμενη.

Ok, Η περιοχή οσυ και ο όροφος βοηθάει! Αν βάλεις σκαλάρια θα πρέπει το νερό να είναι 50% ΑΟ και 50% βρύσης περίπου (θέλει δοκιμές). Αν πρέπει να αλλάζεις το 30% εβδομαδιαίως δηλαδή περίπου 110-130L τα μισά θα πρέπει να είναι από ΑΟ!

Εγώ έχω μία από ebay... 60ευρουλάκια και βγάλει 190L :thumbup: Δεν θυμάμαι link, αλλά σύντομα ο φίλος delta66 (που την πήραμε μαζί) θα το δει και θα μας δώσει το link!

Link to comment
Share on other sites

Ok, Η περιοχή οσυ και ο όροφος βοηθάει! Αν βάλεις σκαλάρια θα πρέπει το νερό να είναι 50% ΑΟ και 50% βρύσης περίπου (θέλει δοκιμές). Αν πρέπει να αλλάζεις το 30% εβδομαδιαίως δηλαδή περίπου 110-130L τα μισά θα πρέπει να είναι από ΑΟ!

Εγώ έχω μία από ebay... 60ευρουλάκια και βγάλει 190L :thumbup: Δεν θυμάμαι link, αλλά σύντομα ο φίλος delta66 (που την πήραμε μαζί) θα το δει και θα μας δώσει το link!

Αν ομως μπαινει μισο μισο θα θελω και αντιχλωριο σωστα?????

Το link φιλε μου το θελω και εγω....

Link to comment
Share on other sites

Αν ομως μπαινει μισο μισο θα θελω και αντιχλωριο σωστα?????

Το link φιλε μου το θελω και εγω....

Ναι.. στην ποσότητα του νερού της βρύσης!

Link to comment
Share on other sites

Ok, Η περιοχή οσυ και ο όροφος βοηθάει! Αν βάλεις σκαλάρια θα πρέπει το νερό να είναι 50% ΑΟ και 50% βρύσης περίπου (θέλει δοκιμές). Αν πρέπει να αλλάζεις το 30% εβδομαδιαίως δηλαδή περίπου 110-130L τα μισά θα πρέπει να είναι από ΑΟ!

Εγώ έχω μία από ebay... 60ευρουλάκια και βγάλει 190L :thumbup: Δεν θυμάμαι link, αλλά σύντομα ο φίλος delta66 (που την πήραμε μαζί) θα το δει και θα μας δώσει το link!

Αυτο ηταν παλια, τωρα με 60 ευρω περνεις για 380 λιτρα την μερα.- :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

uθα στρωσει σιγα σιγα φιλε.... ισως τα εβαλες λιγο νωρις τα ψαρακια....

αν μπορεις στειλε καπου ταψαρακια για κανα δυο βδομαδες και μην το αδιασεις αστο να στρωσει σιγα σιγα χωρις αλλαγες νερου... ενα ακομη tip : ρυθμισε τα φιλτρα σου τωρα που ειναι αρχη στο 75% της ροης τους... βοηθαει στην εγκατασταση των βακτηριδιων.... αν δε βρεις φιλο σου να τα αφησεις δωσε τα σε ενα pet shop που εμπιστευεσαι.... προσοχη ο μονοδακτυλος(πανεμορφο ψαρι) αν δεν ειναι σε υφαλμυρο θελει του λαχιστον οξινο νερο 7,5 και ανω PH

Προσεξε το λιγο γιατι ............γραφεις καποια "διαμαντια" καπου-καπου.- :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...