Jump to content

γεια σας


Recommended Posts

σε παρακαλω αν μπορεις να με βοηθησεις απαντσε μου και λυσε μου τις αποριες και συγνωμη αν σε πανικοεβαλα.ευχαριστω.απλα αν διαβασεις την πρωτη μου σελιδα το πρωτο ποστ δεν εχω πολλες αποριες αλλα μεχρι στιγμης κανενας δεν μου απαντησε ολοκληρωμενα.απλα περιμενω.ευχαριστω.

Ή στραβος ειναι ο γυαλος ή στραβα αρμενιζουμε ολοι εδω μεσα!

Παρε παραδειγμα μερικα ποστ αλλων συνχομπιστων που ζητανε βοηθεια και θα καταλαβεις!!!

Οι αποριες σου δεν ειναι οπως λες πολλες αλλα δεν λυνονται ολες μαζι.

Δειξε λοιπον λιγη κατανοηση και καλη διαθεση και θα παρεις τις απαντησεις σου.

Βεβαια οταν ολοι σου λενε οτι το φιλτρο σου ειναι ανεπαρκες και εσυ συνεχιζεις να επιμενεις, τοτε....................

Link to comment
Share on other sites

αρα εισαι decathloman!

Που το καταλαβες βρε θηριο; :(

Link to comment
Share on other sites

προφανως ναι ειμαι decathoman και μαλλον με γνωριζετε απο καπου αντωνη και stav :( xaxa απλα δεν σας ξερω εγω και δεν σας θυμαμαι.τι λεει παιδια τι χαμπαρια ολα καλα?

ναι ρε φιλος πανος εχεισ δικιο δεν λεω αλλα μια εμμεση λυση δεν υπαρχει τι να κανουμε αυτο εχω τωρα αυτο πηγαινε μαζι με το ενυδρειο δεν σε αδικω ουτε σε κρινω αλλα μια ενδιαμσε λυση δεν υπαρχει?θα μπορουσα μεσα να βαλω και παραπανωμακαρονια και να εχω 2 σφουγκαρια ελαχιστα στριμωχτα δεν νομιζω να ειναι τοσο σοβαρο προβλημα εσυ επιμενεις στο να αγορασω ενα εξωτερικο σου ειπα καποια στιγμη θα γινει αι αυτο.εγω απλα θα θελα να με βοηθησεις τωρα και να μην μου βαζεις κοστολογιο.λογικο νομιζω για καθε νεο που ξεκιναει δεν νομιζω να κανεις το ιδιο παντου.παντα φιλικα σε ευχαριστω.δεν καταλαβαινω γιατι νευριαζεις μαζι μου και φωναζεις ομως μπορουμε να το συζητησουμε ηρεμα.ευχαριστω και παλι.αν νομιζεις παλι οτι ειμαι τοσο idiot τοτε μην ασχολεισαι απλα μαζι μουμην δινεις σημασια.

νομιζω οτι μιλησα πολυ ευγενικα.αν δεν το κανα συγνωμη.πολλες φορεσ γιατι παρεξηγειται ευκολα ο γραπτος λογος.

μπορουμε να γυρισουμε στις αποριες μου τωρα.

και παλικαρε και φυσικα εχω υπομονη .αυτο δεν ηταν για σενα πανο.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου, ενταξει αλλα δεν μπορεις να χωρεσεις τυρφη, σφουγκαρια, μακαρονι και υαλοβαμβακα εκει μεσα..

Θα βγαλει μαγουλαδες το φιλτρο :(

Αστο ετσι οπως εχει το φιλτρο τωρα, αργοτερα παρε ενα εξωτερικο, στην αρχη σφουγκαρι με μεγαλες τρυπες, μετα υαλοβμαβακα, και μετα βιολογια..

Το εσωτερικο το γεμιζεις με τυρφη και εισαι οκ!!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου, ενταξει αλλα δεν μπορεις να χωρεσεις τυρφη, σφουγκαρια, μακαρονι και υαλοβαμβακα εκει μεσα..

Θα βγαλει μαγουλαδες το φιλτρο :(

Αστο ετσι οπως εχει το φιλτρο τωρα, αργοτερα παρε ενα εξωτερικο, στην αρχη σφουγκαρι με μεγαλες τρυπες, μετα υαλοβμαβακα, και μετα βιολογια..

Το εσωτερικο το γεμιζεις με τυρφη και εισαι οκ!!

δηλαδη τωρα δεν μπορω να βαλω τυρφη ε?αρα αποριπτουμε τα μαλακου νερου?κατσε γιατι την προηγουμενη φορα αλλα ειπαμε και εχω διαβασει αλλα θες να πεις στις εγκοπες απο εκει που τραβαει δηλ απο κατω προς τα πανω βαζω πρωτα υαλοβαβαμβακα στις εγκοπες δηλ και μετα σφουγαρι και μετα βιολογικο υλικο κατσε μηπως μερδευτικες?

>θα ξανακανω τις ερωτισεις μου γιατι δεν μου απανταει κανενας και ισως ξεχαστηκαν.

1) με τι ψαρια μουπροτεινετε να ασχοληθω και ποσανα βαλω μεσα για αρχη.ποσο ειναι το max που θα χωρεσουν στο τελος.?

2)αν βαλω αερανλτια αν λεω αν την θαψω υπαρχει προβλημα επειδη απο τι εχω δει στα πετ σοπ την θαβουν αλλα αυτη πεταει κατι πετραδακια ειναι κακο αυτο ομως επειδη μοιαζει να ανασηκωνει πεταει λιγα πετραδακια ειναι προβλημα αυτο?ξερω γιατι δεν πρεπει να ανακατευεται ο βυθος επειδη μπορει να εχει εκει μεσα βλαβερες ουσιες για τα ψαρια οπως νιτρωδη πχ.αρα οταν ειναι θαμενηδηλ η αεροπετρα ο πορολιθος υπαρχει προβλημα?

3)θα μπορουσα το πρωτο στρωμα δηλ τον υαλοβαμβακα να τον αντικαταστησω με 2 σφουγκαρι ετσι ςστε να εχω2 σφουγκαρια και 4-5 μακαρονια μπορω να το κανω ειναι καλο?ευχαριστω πολυ πανο ευχαριστω παιδια.οποιαδηποτε παρατηρηση δεκτη.αρκει να ειναι ευγενικη.

Link to comment
Share on other sites

επισης συγνωμη πανο αλλα εχω διαβασει οτι το φιλτρο για να ειναι καλο πρεπει να γυρναει τρεις-4 φορες τον ογκο του νερου του ενυδρειου και για αυτο δεν αλλαζω γνωμη.αρα εγω εχω 700 ταλ ιτρα μου ειναι 120 ουτε.αρα???3 επι 120..με καταλαβες.?ξερω πως αν ειχα και ενα εξωτερικο θα μπορουσα σιγουρα να βαλω γυρω στα 26-30 ψαρακια.τωρα εννοειται πως δεν θα βαλω μεσα τοσα ψαρια γιατι δεν θα αντεξει η βιολογια.δεν ειμαι τοσο ασχετος πιστεψε με διαβαζω πολλους μηνες και να φανταστεις εχω αδειο το ενυδρειο μου 1 μηνα για να μου λυθουν ολες οι αποριες και δεν ηθελα να ξεκινησω για να ειμαι ετοιμος 100%και να μαθω περισσοτερα.εεχει μια βδομαδα που ξεκινησα και γραφτηκα σε φορουμ για να ρωτησω καποιες αποριες.αυτα συγνωμη αν σας κουρασα.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη τωρα δεν μπορω να βαλω τυρφη ε?αρα αποριπτουμε τα μαλακου νερου?κατσε γιατι την προηγουμενη φορα αλλα ειπαμε και εχω διαβασει αλλα θες να πεις στις εγκοπες απο εκει που τραβαει δηλ απο κατω προς τα πανω βαζω πρωτα υαλοβαβαμβακα στις εγκοπες δηλ και μετα σφουγαρι και μετα βιολογικο υλικο κατσε μηπως μερδευτικες?

Σωστα τα λες!

>θα ξανακανω τις ερωτισεις μου γιατι δεν μου απανταει κανενας και ισως ξεχαστηκαν.

1) με τι ψαρια μουπροτεινετε να ασχοληθω και ποσανα βαλω μεσα για αρχη.ποσο ειναι το max που θα χωρεσουν στο τελος.?

Εγω με την μερια του αμαζονιου και τυρφης οποτε δεν ξερω κατι αλλο..

2)αν βαλω αερανλτια αν λεω αν την θαψω υπαρχει προβλημα επειδη απο τι εχω δει στα πετ σοπ την θαβουν αλλα αυτη πεταει κατι πετραδακια ειναι κακο αυτο ομως επειδη μοιαζει να ανασηκωνει πεταει λιγα πετραδακια ειναι προβλημα αυτο?ξερω γιατι δεν πρεπει να ανακατευεται ο βυθος επειδη μπορει να εχει εκει μεσα βλαβερες ουσιες για τα ψαρια οπως νιτρωδη πχ.αρα οταν ειναι θαμενηδηλ η αεροπετρα ο πορολιθος υπαρχει προβλημα?

Δεν υπαρχει προβλημα, καλυτερα να βγενουν ελαχιστες καθε τοσο, και οσοτε να μην υπαρχει προβλημα, παρα ολες μαζι. Αν και νομιζω το φαινομενο ειναι μονο τοπικο..

3)θα μπορουσα το πρωτο στρωμα δηλ τον υαλοβαμβακα να τον αντικαταστησω με 2 σφουγκαρι ετσι ςστε να εχω2 σφουγκαρια και 4-5 μακαρονια μπορω να το κανω ειναι καλο?ευχαριστω πολυ πανο ευχαριστω παιδια.οποιαδηποτε παρατηρηση δεκτη.αρκει να ειναι ευγενικη.

Φοβαμαι οτι αν δεν βαλεις υαλοβαμβακα θα μπουκωσουν τα μακορονια γρηγορα..

Οσο για το 3 και βαλε φορες το νερου του ενυδρειου, μην ξεχνας οτι το φιλτρο ειναι γεματο και πεφτει η αποδοση...

Και επισης θεωρητικα οπως εχει πει ο Bleher το ενυδρειο θελει βιολογια (βιολογικο υλικο-λαβα προτιμαει) 15-20% περιπου των λιτρου του ενυδρειου...

Στα 100λιτρα καθαρο νερο-15 λιτρα βιολογια...

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

δεν το πολυκαταλαβα αλλα οκ δεν πειραζει το πιασα αλλα λιγο.γιατι απαντας μονο ατο3) και οχι ολοκληρωμενα. βαριεσαι λιγο ε?σε πετυχα κουρασμενο?και οχι ορεξατο κριμα.τεσπα τα λεμε αυριο.μαλλον θα φυγω τωρα.ισως βρω αυριο απαντησεις .bb

Link to comment
Share on other sites

λαθος πανο συγνωμη τωρα ειδα το μνμα απλα δεν διαφερει η γραφη γι αυτο δεν το ειδα γρηγορα και ευκολα.ευχαριστω πολυ ε να σαι καλα παλικαρε.ποιο εξωτερικο φιλτρο μου προτεινεις και ποσο παει περιπου το μαλλι? του 1990?μπα ε?

Link to comment
Share on other sites

εννοω το 90 εισαι?ποιο φιλρο και για ποσα λιτρα ειναι πχ 700l/h h 2000l/h gia να το ψαξω να δω αν μπορω να το παρω.ευχαριστω και παλι πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Του '90 ειμαι αλλα δεν παιζει καποιο ρολο αυτο νομιζω?

Τεσπα ενα 2213 ειναι ok 440lt/h.

http://www.aquariumguys.com/eheimcanister2.html

Υπαρχουν και απο αλλες εταιρειες εξωτερικα, αναλογα τα οικονομηκα βλεπεις..

Απο το συγκεκριμενο μοντελο ειμαι πληρως ικανοποιημενος...

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

Του '90 ειμαι αλλα δεν παιζει καποιο ρολο αυτο νομιζω?

Τεσπα ενα 2213 ειναι ok 440lt/h.

http://www.aquariumguys.com/eheimcanister2.html

Υπαρχουν και απο αλλες εταιρειες εξωτερικα, αναλογα τα οικονομηκα βλεπεις..

Απο το συγκεκριμενο μοντελο ειμαι πληρως ικανοποιημενος...

οχι φιλος καμια σημασια απλα ρωτησα .σε ευχαριστω πανο.αυτο μπορω να το βρω σε καποιο μαγαζι ειδικα εδω στην (βορεια Ελλαδα) η μπορω μονο παραγγελια να το κανω?θα μπορουσα να το βρω Γερμανια?Γιατι εχω εναν γνωστο και θα του ελεγα να μου το φερει..και παλι σε ευχαριστω.

συγνωμη να ρωτησω κατι γινεται να εχω τιμες ενω στρωνω με μπολι περασε μια εβδομαδα και εχω

αμωνια 0 no2 =0 no3=0 kai σκληροτητα kh=10 περιπου και gh=20 με προβληματιζει λιγο η σκληροτητα η μεγαλη διαφορα να μην ανυσυχω?ε?αλλαγη να κανω τωρα αυριο δηλ?το 30%

2)κατι ακομη τα φυτα τελικα αυτα 3-4 ευκλα που εχω σαν να κιτρινισαν λιγο τα φυλλα τι κανω τωρα?να βαλω λιγο λιπασμα?στεναχωρεθηκα ρε γμτο.θα σωθουνε?μεσα εχω μονο ενα ψαρακι .δεν επρεε λιγο η αμμωνια ι τα νιτρωδη κυριως τα νιτρικα βασικα να ανεβουν απο το 0 μηδεν???και τα νιτρικα μηδεν αφου εχω και ζωντανα φυτα τι γινετε?plzz help.

Link to comment
Share on other sites

το θεμα μου εξαφανιστηκε ?το μεγαλο δεν προλαβα να διαβασω καν τι απαντησαν τα παιδια λογω επειδη επρεπε να κλεισω γιατι εγραφα μαθημα και μετα ειχα προπονηση.τεσπα αν θελουν ας μου στειλουν πμ.μαλλον ολα καλα τελειωσαν.ας το ελπισουμε.μπορουμε να γυρισουμε στο θεμα μας τωρα.να κανω μια ερωτηση το golden apple snail ti tρωει?/? το ειδα σημερα πανω στο φυτο μου γιατι και δεν μου αρεσε απο τι ξερω τα σαλιγκαρια τρωνε μαρουλακια και γενικα τετοια πρασινα λετε να εχω προβλημα?υπαρχει καποια τροφη να του ριξω?

αν παρω ακομη ενα σαλιγκαρι τετοιο θα εχω καποιο προβλημα?μπορει ακομα και να ζευγαρωσουν?

ειδα ενα πολυ ωραιο στο πετ σοπ ζεμπρα μου ειπε οτι λεγεται αλλα τρωει φυτα λεει .τα ειπε καλα ο πετσοπας να μην το παρω.?μαλιστα ελεγε οτι ειναι και αλγοφαγο.

Link to comment
Share on other sites

Τα Golden Apple Snails τρώνε ΤΑ ΠΑΝΤΑ και θα τσιμπήσσουν από τα φυτά σου ΜΟΝΟ αν δεν βρουν τίποτα άλλο. Δεν χρειάζονται ειδική τροφή. Απλά τάϊζε τα ψάρια σου κανονικά και αυτό όλο και κάτι θα βρήσκει να τρώει!!!

Link to comment
Share on other sites

ox maλλον την εβαψα ευχαριστω πολυ στορμ για το αλλο σαλιγκαρι τι λες to zempra ?αν βαλω κι αλλο golden?..

Προσωπικά μία φορά έβαλα ζέμπρα στο ενυδρείο μου και όπως τα έριξα μέσα έτσι ψοφίσανε. Με άλλα λόγια δεν γωρίζω να σου πω. Στο να βάλεις και άλλο Golde Apple μπορείς άνετα. Η αναπαραγωγή τους είναι ελεγχόμενη!

Link to comment
Share on other sites

και αν πετυχω αρσενικο θηλυκο σωστα ?θελει πολυ τυχη. :( ευχαριστω στορμ.

Όχι... Αρκούν 2 σαλιγκάρια. Ένα σαλιγκάρι μπορεί να είναι αρσενικό και θυληκό. Οπότε με 2 σαλιγκάρια απλά κάνεις δουλειά!

Link to comment
Share on other sites

μιλας σοβαρα?πως γινεται αυτο δηλ ενα σαλιγκαρι μπορει να ειναι αρσενικοθύληκο.χαχα. :(

δεν μπορω να βρω chery μπαρμπς ουτε red zebra danio.ειδικα τα δευτερα πολυ δυσκολο.

εχχω ριξει μεσα βρασμενο αγκουρακι και εκανε παρτυ το σαλιγκαρι.

γιατι πρεπει να το βραζω αφου το καθαριζω και το πλενω καλα ποιος ο ολογος?και το καροτο βρασιμο ε?τα σαλιγκαρια που γυρνανε στον μπαχτσε της γιαγιας μου τα τρωνε εττσι οχι βρασμενα :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

εχχω ριξει μεσα βρασμενο αγκουρακι και εκανε παρτυ το σαλιγκαρι.

γιατι πρεπει να το βραζω αφου το καθαριζω και το πλενω καλα ποιος ο ολογος?

Ελα ντέ ποιος στο είπε αυτό ;

Link to comment
Share on other sites

Ελα ντέ ποιος στο είπε αυτό ;

ελα μου ντε δεν θυμαμαι σταματη ειλικρινα αλλα το εχω ακουσει απ πολλους ειλικρινα λες να το κανω απο το μυαλο μου?καπου το διαβασα η μου το ειπαν και το κανω κιεγω να το ριχνω ετσι?βασικα πλεον οσο περναει ο καιρος το βραζω λιγοτερα λεπτα μεχρι στο τελος να το κοψω εντελως :bowdown:

παντος μια χαρα το τρωνε στην αρχη μεχρι και τα γκαπυ τσιμπουσαν

ευχαριστω.

εκτος απο γκαπυ που εχω και εκτος απο μολυ πλατυ ξιφους που μπορουν να μπουν θα μπορουσα να βαλω κατι ακομη κανενα ομορφ ο ψαρακι?

εχετε καμια προταση -ιδεα??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...