Jump to content

Mbuna & Dwarf Danio Λετε να πετυχει;


saxo_29

Recommended Posts

Το ενυδρειο μου ειναι αρκετα ψυλο 65εκ και τα mbuna που εχω μεσα πολυ ντροπαλα ( φοβιτσιαριδες οι ψαριδες) μενουν στο κατω μερος και αυτο μονο οταν δεν με βλεπουν και βγουν απο τις κρυψωνες τους.

Εχω και Acei και Labido ( απο ενα χαρεμακι). Διαβαζοντας ενα ξενο site http://www.cichlidrecipe.com/crp22.htm ειδα οτι μερικοι βαζουν και καποια μικρα κοπαδοψαρα στο ενυδρειο για να αισθανονται ποιο ασφαλες τα mbuna και να βγαινουν. Σκεφτηκα λοιπον ενα μικρο κοπαδακι 5-6 ατομα απο κατι σαν Danio nigrofasciatus ( Dwarf Danio ).

Το ενυδρειο ειναι 240λ

pH:7,6

Γενική σκληρότητα (GH):14

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):12

Αμμωνία (ΝΗ3):0

Νιτρώδη (ΝΟ2):0

Νιτρικά (ΝΟ3):10

Θερμοκρασία:26 C

Λετε να πετυχει; Εχει πετυχει καποιος αλλος κατι παρομοιο και με τι ψαρια;

Φιλικα

Κωστας

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικη μου γνωμη,αφρικανες μονο με αφρικανες.

Συμφωνώ απόλυτα!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ επί της αρχής με τους παραπάνω !! :thumbup:

Τώρα από κει και πέρα, αν επιμένεις, πρέπει πρώτα να τσεκάρεις αν έχουν τις ίδιες ανάγκες σε συνθήκες νερού και διατροφής (κάτι που δεν συμβάινει αλλά γενικά με τα καημένα τα danios όλων των τύπων γίνεται μία κατάχρηση. Εγώ κάποτε, έστρωνα ενυδρεία με danios αυτό όμως δεν σημαίνει ότι ήταν σωστό!).

Ακόμη και να συνέβαινε αυτό (δηλαδή να ταίριαζαν) η χρήση dither fish σε ενυδρείο όπως το δικό σου,

που είναι ουσιαστικά μικρόμεσαίο για τις malawi αφρικάνες, δεν θα κάνει και πολύ καλό στα danios.

Ο σκοπός είναι τα μικρά ψαράκια να μπορούν να ξεφύγουν που και που να μην τα έχουν

συνέχεια στο κυνήγι.

Από την άλλη πλευρά, μην παίρνεις και πολύ στα σοβαρά τις προτάσεις ιχθυοφόρτωσης που βρίσκεις σε

διάφορες ιστοσελίδες.

Για παράδειγμα, στη σελίδα που αναφέρεις παραπάνω, προτείνει το εξής για 120 λίτρα ενυδρείο:

* 1 trio Labidochromis

* 1 trio Cynotilapia or Haplochromis

* 1 trio Copadichromis or Aulonocara

* 6 small/medium schooling fish (Danios, Rasboras, Rainbowfish, ect...)

* 1 or 2 Dwarf Plecostomus

ή εναλλακτικά !!!!!

* 2 trios Dwarf Pseudotropheus

* 1 trio Cynotilapia

* 1 trio Melanochromis dialepis (dwarf)

* 1 trio Haplochromis

* 1 or 2 Dwarf Plecostomus

απίστευτο και όμως αληθινό ! Εγώ θα έλεγα να βάλει και ένα κοπαδάκι tropheus μαζί !

Θα σου πρότεινα για το θέμα της ντροπαλότητας να δεις τα εξής:

1) Κυκλοφορεί συχνά κόσμος μπροστά από το ενυδρείο;

2) Έχεις τα φώτα του δωματίου αναμμένα πολλές ώρες ακόμη και όταν του ενυδρείου έχουν σβήσει;

3) Έχει φασαρία στο δωμάτιο συχνά ; (μουσική τηλεόραση κλπ)

4) Προσπάθησε να συνδέσεις το τάισμα με σένα. Δηλαδή Κάθε μέρα κάποια σταθερή όσο μπορείς ώρα

να πλησιάζεις, να ανοίγεις το καπάκι και να ρίχνεις λίγη τροφή και να παραμένεις εκεί κοντά. Κάποια στιγμή θα αρχίσουν να ξεθαρρεύουν.

5) να κάθεσαι γενικά κάποια ώρα μπροστά στο ενυδρείο για να σε συνηθίσουν

6) Πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο με τη σύνθσεη αυτή;

Φιλικά

Ανδρέας

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι και αφυσικο ομως γι'αυτα τα ψαρια να περνουν ωρα κρυμμενα η μπαινοβγαινοντας στις τρυπες και στα βραχια.Απο κει αλλωστε βγαινει και το ονομα τους.Mbuna-κατοικοι των βραχων.

Link to comment
Share on other sites

Η σελιδα που διαβασες ειναι για κλαματα... Αφρικανες μονο με αφρικανες οπως προειπαν. Για τα ψαρια που δεν τα βλεπεις ισως φταιει το ενυδρειο σου και το aquascape. Αν εχει 65εκ. υψος και ειναι 240 λιτρα φοβαμε οτι δεν εχει το καταλληλο μηκος για Mbuna και πιθανον να κρυβονται λογο στρες. Βαλε καμια φωτογραφια να το δουμε και να σου δωσουμε πιο σιγουρη λυση. Οι διαστασεις του ενυδρειου ποιες ειναι και ποσα ψαρια εχεις μεσα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...