Jump to content

Απογνωση....


Recommended Posts

καλησπερα σε ολους :(

εχω ενα ενυδρειο 160 λιτρων του οποιου το υψος ειναι 52cm και αλλα 7 εκατοστα οι λαμπες απο την επιφανεια.

εχω 6 λαμπες τ5 24w, (4 sylvania grolux kai 2 arcadia plant pro)το ενυδρειο φωτιζετε 12 ωρες.

μετρησεις με υγρα τεστ τις sera: kh-8, ph-7,5, gh-12, no2-0, no3-10, nh4/3-0,5, po4-0,1/10ml, fe-0.

το story: ολα ξεκινησαν περισυ τον αυγουστο που εφυγα για ενα μηνα και μονο τροφη ριχνανε στα ψαρια,γυρισα ειδα ενα δασος με φυτα και αλγες παντου πανικος... (Vallisneria americana, Echinodorus quadricostatus, Hydrophila difformis, echinodorus uruguayensis) ξεκινησα αλλαγες νερου καθαρισμα φιλτρου λιπανση μειωση φωτισμουαπο τις 6 λαμπες δουλεβουν οι 2. αυτο που καταφερα μεσα σε ενα χρονο και κατι ειναι να αφησω μια anubia και λιγες vallisneria τα υπολοιπα τα ξυλωσα για ειχαν γινει χαλια απο ενα καφε στρωμα αλγης που ειχα καλυψει τα παντα οι οποια υπαρχει ακομα και τωρα αλλα σε λιγοτερη εκταση. τι να κανω και τι φυτα να βαλω? επισης θελω να βαλω και κατι για γρασιδι εκτος απο την αλγη που εχω :hysterical: θα προστεθουν και ριζες για να το φτιαξω λιγο ομορφο εφοσον λυθουν τα προβληματα της αλγης. λιπασματα εχω της seachem.

Ευχαριστω εκ των προτερων...

post-2595-1233929977_thumb.jpg

post-2595-1233929996_thumb.jpg

post-2595-1233930020_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόοον... :(

Πρώτα απαντάς στις εξής ερωτήσεις:

Αλλαγές νερού από τότε που τα ξήλωσες κάθε πότε κάνεις και πόσο?

Αυτή τη στιγμή πόσες λάμπες λειτουργούν από τις 6?

Και κάποιες "στάνταρ" προτάσεις:

Καθαρίζεις με το χέρι όση περισσότερη άλγη μπορείς και την πετάς (προσωπικά την ανούμπια θα την καθάριζα στη ντουζιέρα, όπως είναι πακέτο).

Κάνεις αλλαγή νερού 1/3 του νερού, αν έχεις ταυτόχρονα κάνεις και σκούπα βυθού.

Κλείνεις τα φώτα για 3-4 μέρες, να μην μπαίνει ούτε φυσικό φώς στο ενυδρείο (μην φοβάσαι για τα φυτά). Αυτό για να ξεφορτωθείς την μπλέ-πράσινη άλγη που έχει εμφανιστεί (BGA).

Φρόντισε το φίλτρο να προκαλεί όση περισσότερη ανατάραξη γίνεται στην επιφάνεια για να οξυγονώνεται το νερό.

Μετά τη συσκότιση κάνεις αλλαγή 1/2.

Ανάβεις κανονικά τα φώτα για 9 ώρες τη μέρα.

Συνέχισε αλλαγές νερού 10% κάθε 3-4 μέρες και η bga θα σε χαιρετήσει για τα καλά.

Στη συνέχεια θα διαλέξεις τα φυτά σου και τις ρίζες σου και έρχεσαι να τα ξαναπούμε. :hysterical:

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

αλλαγες κανω μια φορα την εβδομαδα 30 λιτρα και καινε οι 2 λαμπες μια sylvania kai mia arcadia.

ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σου ξεκιναω αμεσως.

κατι αλλο απο λιπανση τι κανω, καθε ποτε?

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτα που σου εχουν μεινει δεν χρειαζονται ουτε πολυ φως ουτε λιπασματα.

Έγινε επεξεργασία - mpampis 1969
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...