Jump to content

Διάλειμμα στον φωτισμό.


viciouscircle

Recommended Posts

Εδώ θα μπορούσαμε να παραθέσουμε τις ιδέες μας για την εφαρμογή διαλείμματος (siesta) κατά τον φωτισμό φυτεμένων ενυδρείων. :(

Ο λόγος είναι ένας κυρίως: η αντιμετώπιση αλγών οι οποίες δεν προσαρμόζονται στο διάλειμμα όπως τα φυτά.

-Τι έχουμε ακούσει?

-Ποιοί το έχουν κάνει?

-Παρατηρήσεις?

Γα να ξυπνάμε όλοι οι κηπουροί!... :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

εγώ είχα διαβάσει κάπου ότι συμβαίνει το αντίθετο, δηλαδή τα φυτά δεν προσαρμόζονται στην αλλαγή ενώ η άλγη προσαρμόζεται. Αλλά η πηγή δεν είναι αξιόλογη, οπότε..

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική, αλλά όχι μεγάλη σε διάρκεια, εμπειρία, μου έχει δείξει πως ο φωτισμός απλά βοηθάει στην δημιουργία και εξάπλωση της άλγης. Δεν είναι ο κύριως παράγοντας δημιουργίας της!!! Όσες φορές δοκίμασα απλά να μειώσω την φωτοπερίοδο δεν πέτυχα τίποτα. Αντίθετα όσες φορές άφησα την φωτοπερίοδο εκεί που την είχα (12 ώρες) και ρυθμίζοντας/βελτιώνοντας τις παραμέτρους του νερού, είδα άμεσα αποτελέσματα!

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλαβαινόμαστε, εννοώ π.χ 4 ώρες φωτισμός, 2 ώρες διάλειμμα, άλλες 4 ώρες φωτισμός και κλείσιμο για βράδυ.

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο θέμα.

Κάποια στιγμή σε φυτεμένο ενυδρείο είχα μεγάλο προβλημα με την άλγη. Κάποιος παλιότερος χομπίστας μου σύστησε αυτήν τη μέθοδο η οποία για να εφαρμοστεί πρέπει να προσέξουμε και την παράμετρο των ψαριών.

Το ενυδρείο που είχε το προβλήμα ήταν σε σκοτεινό σημείο του σπιτιού και η συνήθης φωτοπερίοδος ήταν 12 ώρες την ημέρα. Η διαδικασία ήταν η εξής μείωσα την φωτοπερίοδο σε 10 ώρες και ένα διαλείμα 2 ωρών.

Τα φυτά δεν είχαν ιδιαίτερο πρόβλημα στην προσαρμογή τους (ανθεκτικά φυτά κατα κύριο λόγο) αλλά τα ψαριά στρεσάρονταν παραπάνω από όσο έπρεπε...

Η άλγη σταμάτησε να αναπτύσσεται με τον ρυθμό που αναπτυσσόταν αλλα δεν είχα ιδιαίτερο αποτέλεσμα.

Η θεραπεία σταμάτησε (αν θυμάμαι καλά περίπου στον μήνα) αφού τα ψαράκια παρουσίασαν ick από το πολύ στρεσάρισμα.

Να αναφέρω επίσης οτι την περίοδο εκείνη σταμάτησα τα υγρά λιπάσματα και χρησιμοποίησα μόνο ταμπλέτες.

Οι αλλαγές νερού ήταν 30% κάθε εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

Οι άλγεις είναι και αυτές φυτά και ιδιαίτερα οι πράσινες, οι οποίες έχουν τα περισσότερα κοινά σημεία με τα φυτά από κάθε άλλο είδους άλγης. Και αυτές περιέχουν χλωροφύλλη, και αυτές φωτοσυνθέτουν ακριβώς στο ίδιο φάσμα με τα φυτά, χρειάζονται τις ίδιες καροτίνες, τα ίδια θρεπτικά συστατικά, έχουν την ίδια δομή στην κυτταρική μεμβράνη και άλλα πολλά κοινά στοιχεία. Η γρήγορη ανάπτυξή τους οφείλεται περισσότερο στη μεγάλη προσαρμοστικότητα που έχουν και στη γρήγορη αναπαραγωγή τους. Όταν βρουν άφθονη τροφή μπορούν πολύ εύκολα να πολλαπλασιαστούν, κάτι που τα φυτά δε μπορούν να κάνουν.

Επίσης, εάν αλλάξει ο φωτισμός οι άλγεις, χρειάζονται πολύ μικρότερο χρονικό διάστημα για να προσαρμοστούν από ότι τα φυτά. Αν τοποθετήσουμε ένα φυτό στο ενυδρείο μας και ένα είδος αλγης και τα φωτίσουμε με 5000 lux θα αναπτύσσονται με έναν χ΄ ρυθμό. Αν ξαφνικά αυξήσουμε τα λουξ στα 10000 lux το φυτό στην αρχή θα σοκαριστεί και θα χρειαστεί ένα εύλογο χρονικό διάστημα να προσαρμοστεί, ενώ η άλγη προσαρμόζεται πολύ πιο εύκολα.

Εξάλλου αυτός είναι και ο λόγος που συμβουλεύουμε να μην αλλάζουμε απότομα όλες της λάμπες με μιας γιατι θα γεμίσουμε αλγης. Με απλά λόγια θα έλεγε κανείς ότι στον τομέα της προσαρμοστικότητας υπερτερούν πάρα πολύ σε σχέση με τα φυτά και εκεί οφείλεται και το μυστικό της επιβίωσής τους.

Η μικρή δίωρη ή τετράωρη διακοπή φωτισμού δεν της επηρεάζει αρνητικά. Η μακρόχρονη διακοπή φωτισμού επί μέρες τότε της επηρεάζει και αυτό γιατί η αλγεις δεν έχουν την δυνατότητα να αποθηκεύσουν θρεπτικά συστατικά και σάκχαρα όπως τα φυτά με αποτέλεσμα να πεθάνουν από ασιτία. Ενώ τα φυτά λίγο πολύ έχουν την δυνατότητα αποθήκευσης θρεπτικών συστατικών και ιδιαίτερα σακχάρων που τα βοηθούν να αντέξουν μια παρατεταμένη περίοδο χωρίς φωτισμό.

Πολύ παλιότερα που είχα πειραματιστή με της διακοπές φωτός δεν είδα κανένα αποτέλεσμα και την μέθοδο αυτή την απορρίπτω παντελώς.

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο χαίρομαι που το επιβεβαίωσες, γιατί καμιά φορά διαβάζωντας στο ιντερνετ από διάφορα site δεν ξέρεις τι να πιστέψεις.

Link to comment
Share on other sites

Η θεωρια για την σιεστα ειναι διαφορετική:

Αναβεις τα φωτα κανονικα, οι αλγες το καταλαβαινουν αμεσως και αρχιζουν αμεσως να φωτοσυνθετουν ενω τα φυτα το θελουν λίγο χρονο να προσαρμοστουν στο αυξημενο φως και ξεκινουν να φωτοσυνθετουν με μικρη καθυστερηση.

Οταν διακοπει το φως για τη σιεστα, παλι οι αλγες αντιλαμβανονται αμεσως τον μειωμενο φωτισμο και σταματουν να φωτοσυνθετουν ενω τα φυτα θέλουν πάλι εναν "χρονο προσαρμογης" και συνεχιζουν να φωτισυνθετουν παρολο τον μειωμενο φωτισμό απορροφοντας ετσι περισσοτερα θρεπτικα συστατικά απο το νερό και αφιαρωντας τα απο τις αλγες περνοντας ετσι ενα προβαδισμα....

Αυτα στην θεωρία, γιατι στην πραξη ουτε και εγω ειδα καμμια βελτίωση...

Link to comment
Share on other sites

Η αφορμή μου δώθηκε από το aquascapingworld

Και συγκεκριμένα:

[...]4) Noon Burst Lighting

Aquarium plants are able to adjust to a four hour photo period of light, a few hour break, and then another four hour photo period. Algae on the other hand, has been observed by hobbyists to have an adverse reaction to a lunch time siesta of light. The reasoning behind this has not been tested thoroughly enough to yield a concise result, however some believe aquarium plants are a higher organism and is able to adapted more readily to changing conditions.[...]

Και μια ελεύθερη μετάφραση:

[...]4) Απογευματινή λάμψη φωτός

Τα ενυδρειακά φυτά είναι σε θέση να προσαρμόζονται σε μια περίοδο τεσσάρων ωρών φωτισμού, λίγες ώρες διακοπή, και στη συνέχεια άλλες τέσσερις ώρες φωτεινή περίοδο. Οι άλγες από την άλλη, έχει παρατηρηθεί από τους χομπίστες να έχουν αρνητική αντίδραση σε μια ώρα μεσημεριανής διακοπής του φωτός (siesta). Αυτό δεν έχει δοκιμαστεί αρκετά ώστε να δικαιολογηθεί ικανοποιητικά, ωστόσο ορισμένοι πιστεύουν οτι τα φυτά είναι υψηλότερου επιπέδου οργανισμοί και είναι σε θέση να προσαρμόζονται πιο εύκολα στις μεταβαλλόμενες συνθήκες.[...]

Το έθιξα καθώς έχουν αρκετά σοβαρά άρθρα και ίσως θα μπορούσαμε να κερδίσουμε κάτι αν τελικά επιβεβαιωθεί.

Link to comment
Share on other sites

Η θεωρια για την σιεστα ειναι διαφορετική:

Αναβεις τα φωτα κανονικα, οι αλγες το καταλαβαινουν αμεσως και αρχιζουν αμεσως να φωτοσυνθετουν ενω τα φυτα το θελουν λίγο χρονο να προσαρμοστουν στο αυξημενο φως και ξεκινουν να φωτοσυνθετουν με μικρη καθυστερηση.

Οταν διακοπει το φως για τη σιεστα, παλι οι αλγες αντιλαμβανονται αμεσως τον μειωμενο φωτισμο και σταματουν να φωτοσυνθετουν ενω τα φυτα θέλουν πάλι εναν "χρονο προσαρμογης" και συνεχιζουν να φωτισυνθετουν παρολο τον μειωμενο φωτισμό απορροφοντας ετσι περισσοτερα θρεπτικα συστατικά απο το νερό και αφιαρωντας τα απο τις αλγες περνοντας ετσι ενα προβαδισμα....

Αυτα στην θεωρία, γιατι στην πραξη ουτε και εγω ειδα καμμια βελτίωση...

Δεν ξέρω αν αυτό που έκανα εγώ αν ήταν σωστό ή όχι, πάντως σε παλιότερο ενυδρείο μου στο οποίο διατηρούσα πολλά και δύσκολα φυτά, επειδή τα είχα κάνει σκ...τά και τζάμια και φυτά ήταν γεμάτα άλγες, πήρα μια δραστική λύση:

Έκλεισα το φωτισμό και κουκούλωσα το ενυδρείο με μια κουβέρτα για 3 ημέρες.

Η άλγη μειώθηκε κατά 80%!!

Πρόβλημα με τα ψάρια δεν παρατήρησα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν αυτό που έκανα εγώ αν ήταν σωστό ή όχι, πάντως σε παλιότερο ενυδρείο μου στο οποίο διατηρούσα πολλά και δύσκολα φυτά, επειδή τα είχα κάνει σκ...τά και τζάμια και φυτά ήταν γεμάτα άλγες, πήρα μια δραστική λύση:

Έκλεισα το φωτισμό και κουκούλωσα το ενυδρείο με μια κουβέρτα για 3 ημέρες.

Η άλγη μειώθηκε κατά 80%!!

Πρόβλημα με τα ψάρια δεν παρατήρησα.

Tι φυτά ήταν θυμάσαι? επεβίωσαν όλα? έπηρεάστηκαν γενικά? Τα ψάρια τι είδη ήταν?

Ευχαριστώ :(

Link to comment
Share on other sites

Στην θεωρία τα πράγματα έχουν ως εξής:

Όσο πιο πολύ οξυγόνο έχει ένα ενυδρείο τόσο ποιο ανεβασμένο redox έχει, αναπόφευκτα τα διάφορα θρεπτικά συστατικά και ιδιαίτερα το σίδερο οξειδώνονται πιο γρήγορα. Αυτό σιγά σιγά έχει σαν αποτέλεσμα τα φυτά να έχουν λιγότερα θρεπτικά συστατικά και σταματούν την ανάπτυξη τους οπότε παίρνουν το πάνω χέρι η αλγης.

Με μια τρίωρη συσκότιση αναγκάζουμε τα φυτά να παράγουν λιγότερο οξυγόνο με αποτέλεσμα να μην οξειδώνονται εύκολα τα θρεπτικά συστατικά και έτσι επέρχεται μια ισορροπία...

Τα παραπάνω που έγραψα είναι μια από της πολλές θεωρίες που υπάρχουν και προσωπικά δεν της πολύ πιστεύω.

Όλες έχουν μια λογική αλλά στην πράξη αποδείχτηκε το αντίθετο.

Γιώργο εσύ θα έχεις όλο και κάποιο βιβλίο που να αναφέρει αν η αλγης είναι πιο προσαρμόσιμες στο φωτισμό σε σχέση με τα φυτά.

Πάντως έκανα πολλά πειράματα και με λάθος φωτισμό χάλασα πολλά φυτά αλλα καμιά άλγη.

Μόνο όταν επικρατήσει πλήρες βιολογική ισορροπία η αλγης μειώνονται στο ελάχιστο.

Στην δεδομένη στιγμή που μιλάμε κατά σύμπτωση έχω ένα ενυδρείο με αλγης έχω κλειστά τα φώτα (όχι πλήρες συσκότιση υπάρχει ο φυσιολογικός φωτισμός του δωματίου)

8 μέρες και η αλγης δεν εξαφανίστηκαν πλήρες κάποιες πέθαναν κάποιες λέπταιναν πολλή αλλά δεν πέθαναν ακόμη όλες ενώ τα φυτά χάνονται. Φαίνεται πώς η αλγης επιβιώνουν με πολλή λίγο φωτισμό και εχουν αντοχες. Τελικά δεν της φοβίζει τίποτα.

Παραθέτω και μια φωτογραφία αν μπορείτε να βγάλετε άκρη.

post-2663-1234264526_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στην θεωρία τα πράγματα έχουν ως εξής:

Όσο πιο πολύ οξυγόνο έχει ένα ενυδρείο τόσο ποιο ανεβασμένο redox έχει, αναπόφευκτα τα διάφορα θρεπτικά συστατικά και ιδιαίτερα το σίδερο οξειδώνονται πιο γρήγορα. Αυτό σιγά σιγά έχει σαν αποτέλεσμα τα φυτά να έχουν λιγότερα θρεπτικά συστατικά και σταματούν την ανάπτυξη τους οπότε παίρνουν το πάνω χέρι η αλγης.

Με μια τρίωρη συσκότιση αναγκάζουμε τα φυτά να παράγουν λιγότερο οξυγόνο με αποτέλεσμα να μην οξειδώνονται εύκολα τα θρεπτικά συστατικά και έτσι επέρχεται μια ισορροπία...

Τα παραπάνω που έγραψα είναι μια από της πολλές θεωρίες που υπάρχουν και προσωπικά δεν της πολύ πιστεύω.

Όλες έχουν μια λογική αλλά στην πράξη αποδείχτηκε το αντίθετο.

Γιώργο εσύ θα έχεις όλο και κάποιο βιβλίο που να αναφέρει αν η αλγης είναι πιο προσαρμόσιμες στο φωτισμό σε σχέση με τα φυτά.

Πάντως έκανα πολλά πειράματα και με λάθος φωτισμό χάλασα πολλά φυτά αλλα καμιά άλγη.

Μόνο όταν επικρατήσει πλήρες βιολογική ισορροπία η αλγης μειώνονται στο ελάχιστο.

Στην δεδομένη στιγμή που μιλάμε κατά σύμπτωση έχω ένα ενυδρείο με αλγης έχω κλειστά τα φώτα (όχι πλήρες συσκότιση υπάρχει ο φυσιολογικός φωτισμός του δωματίου)

8 μέρες και η αλγης δεν εξαφανίστηκαν πλήρες κάποιες πέθαναν κάποιες λέπταιναν πολλή αλλά δεν πέθαναν ακόμη όλες ενώ τα φυτά χάνονται. Φαίνεται πώς η αλγης επιβιώνουν με πολλή λίγο φωτισμό και εχουν αντοχες. Τελικά δεν της φοβίζει τίποτα.

Παραθέτω και μια φωτογραφία αν μπορείτε να βγάλετε άκρη.

post-2663-1234264526_thumb.jpg

Χρήστο έχεις την καλοσύνη να μας δώσεις λεπτομέρειες για το συγκεκριμένο ενυδρείο;

Τι φυτά είχες μέσα;

Link to comment
Share on other sites

Στην θεωρία τα πράγματα έχουν ως εξής:

Όσο πιο πολύ οξυγόνο έχει ένα ενυδρείο τόσο ποιο ανεβασμένο redox έχει, αναπόφευκτα τα διάφορα θρεπτικά συστατικά και ιδιαίτερα το σίδερο οξειδώνονται πιο γρήγορα. Αυτό σιγά σιγά έχει σαν αποτέλεσμα τα φυτά να έχουν λιγότερα θρεπτικά συστατικά και σταματούν την ανάπτυξη τους οπότε παίρνουν το πάνω χέρι η αλγης.

Με μια τρίωρη συσκότιση αναγκάζουμε τα φυτά να παράγουν λιγότερο οξυγόνο με αποτέλεσμα να μην οξειδώνονται εύκολα τα θρεπτικά συστατικά και έτσι επέρχεται μια ισορροπία...

Τα παραπάνω που έγραψα είναι μια από της πολλές θεωρίες που υπάρχουν και προσωπικά δεν της πολύ πιστεύω.

Όλες έχουν μια λογική αλλά στην πράξη αποδείχτηκε το αντίθετο.

Γιώργο εσύ θα έχεις όλο και κάποιο βιβλίο που να αναφέρει αν η αλγης είναι πιο προσαρμόσιμες στο φωτισμό σε σχέση με τα φυτά.

Πάντως έκανα πολλά πειράματα και με λάθος φωτισμό χάλασα πολλά φυτά αλλα καμιά άλγη.

Μόνο όταν επικρατήσει πλήρες βιολογική ισορροπία η αλγης μειώνονται στο ελάχιστο.

Στην δεδομένη στιγμή που μιλάμε κατά σύμπτωση έχω ένα ενυδρείο με αλγης έχω κλειστά τα φώτα (όχι πλήρες συσκότιση υπάρχει ο φυσιολογικός φωτισμός του δωματίου)

8 μέρες και η αλγης δεν εξαφανίστηκαν πλήρες κάποιες πέθαναν κάποιες λέπταιναν πολλή αλλά δεν πέθαναν ακόμη όλες ενώ τα φυτά χάνονται. Φαίνεται πώς η αλγης επιβιώνουν με πολλή λίγο φωτισμό και εχουν αντοχες. Τελικά δεν της φοβίζει τίποτα.

Παραθέτω και μια φωτογραφία αν μπορείτε να βγάλετε άκρη.

post-2663-1234264526_thumb.jpg

Χρήστο έχεις την καλοσύνη να μας δώσεις λεπτομέρειες για το συγκεκριμένο ενυδρείο;

Τι φυτά είχες μέσα;

Link to comment
Share on other sites

Μέσα έχω ανουμπια, κριπτοκορινες, εχινοδορους μπλεχερι, εχινοδορους τενέλους, ιαβα μος, και λότους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...