Jump to content

Recommended Posts

καλησπερα!εχω το εξης προβλημα:αγορασα ενα σκαλαρι χθες κ δεν ειδα οτι ηταν αρρωστο!

Τ α πτερυγια του ειναι σκισμενα κ στο ενα απο τα πλαινα κρεμμεται κατι σαν βαμβακι...

δε το εχω βαλει στο ενυδρειο μου.

Σε οσους το ειπα μου ειπαν fungus κ σημερα αγορασα ενα φαρμακο της τετρα :mycopur

δεν μου ειναι ευκολο να βαλω φωτο

διαβασα τις οδηγιεσ αλλα εχω απορια λεει για 3 μερες κ 1 ml για 20 lt νερου.

σε αυτες ις 3 μερες κανω κατι?

συμπληρωνω φαρμακο η αλλαζω νερο ?

υγ.το σχετικα καλη που λεει για την εμπειρια μου ξεχαστε το...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!εχω το εξης προβλημα:αγορασα ενα σκαλαρι χθες κ δεν ειδα οτι ηταν αρρωστο!

Τ α πτερυγια του ειναι σκισμενα κ στο ενα απο τα πλαινα κρεμμεται κατι σαν βαμβακι...

δε το εχω βαλει στο ενυδρειο μου.

Σε οσους το ειπα μου ειπαν fungus κ σημερα αγορασα ενα φαρμακο της τετρα :mycopur

δεν μου ειναι ευκολο να βαλω φωτο

διαβασα τις οδηγιεσ αλλα εχω απορια λεει για 3 μερες κ 1 ml για 20 lt νερου.

σε αυτες ις 3 μερες κανω κατι?

συμπληρωνω φαρμακο η αλλαζω νερο ?

υγ.το σχετικα καλη που λεει για την εμπειρια μου ξεχαστε το...

Που θα το έχεις το ψάρι κατά την διάρκεια της θεραπείας? Η γενικότερη συμπεριφορά του ποια είναι?

Όπως και να έχει θα σου έλεγα να προσπαθήσεις να βάλεις φωτογραφία για να γίνει σίγουρη διάγνωση!

Link to comment
Share on other sites

Που θα το έχεις το ψάρι κατά την διάρκεια της θεραπείας? Η γενικότερη συμπεριφορά του ποια είναι?

Όπως και να έχει θα σου έλεγα να προσπαθήσεις να βάλεις φωτογραφία για να γίνει σίγουρη διάγνωση!

το εβαλα σε μια μικρη γυαλα!με ενα θερμοστατη κ αεραντλια!δεν ειχα κατι αλλο!

μια χαρα φαινεται κατα τα αλλα κ τρωει κ κολυμπαει μια χαρα μονο αυτο στα πτερυγια!

οσο κ να προσπαθω φοτο δε μπορω να το βγαλω!τρομαζει,τρεχει σα τρελο κ δε βγαινουν καθαρες για να καταλαβετε!

θα προσπαθησω παλι....

Link to comment
Share on other sites

Αν μας εγραφες μερικα πραγματα (λιτρα, συνθηκες νερου, φιλτραρισμα, μετρησεις κλπ) για το ενυδρειο που το ειχες, θα βοηθαγες να βγαλουμε καποιο συμπερασμα!!!! :( Εκει στη γυαλα που λες γιατι το εβαλες; Φοβαμαι οτι κακο θα κανεις αντι για καλο. :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Αν μας εγραφες μερικα πραγματα (λιτρα, συνθηκες νερου, φιλτραρισμα, μετρησεις κλπ) για το ενυδρειο που το ειχες, θα βοηθαγες να βγαλουμε καποιο συμπερασμα!!!! :( Εκει στη γυαλα που λες γιατι το εβαλες; Φοβαμαι οτι κακο θα κανεις αντι για καλο. :hysterical:

δε γνωριζω τις συνθηκες που ζουσε το αγορασα ετσι...κ το εβαλα στη γυαλα γιατι δεν μπορουσα να το βαλω στο ενυδρειο μου οταν το εφερα σπιτι κ καταλαβα οτι κατι τρεχει.....

τεσπα του εβαλα το φαρμακο που ανεφερα στην αρχη κ ειναι μια χαρα.....μαλλον!

Link to comment
Share on other sites

Για το δικο σου ενυδρειο μιλαω. Τωρα για να εγινε καλα σε λιγη ωρα, μονο σαν θαυμα μπορω να το χαρακτηρησω (και σιγουρα δεν εγινε κατι τετοιο και μαλιστα σε γυαλα). Δωσε μας μερικα στοιχεια παραπανω.- :(

Link to comment
Share on other sites

Για το δικο σου ενυδρειο μιλαω. Τωρα για να εγινε καλα σε λιγη ωρα, μονο σαν θαυμα μπορω να το χαρακτηρησω (και σιγουρα δεν εγινε κατι τετοιο και μαλιστα σε γυαλα). Δωσε μας μερικα στοιχεια παραπανω.- :(

Σε ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σου κατα πρωτο λογο.

το ενυδρειο μου ειναι 100 lt k κ εχει μεσα 2 σκαλαρια κ 2 πλεκοστομους κ 2 γατοψαρα κ 2 anubia

το εχω 3,5 μηνες περιπου.

ph:6.8

kh:6d

gh:14d

no2:0

no3:10

nh3-nh4+:<0.01

θερμοκρασια 26c

εχω εσωτερικο φιλτρο χωρις ανθρακα,θερμοστατη 150w κ αεραντλια

δε ξερω τι αλλο θες να σου πω ελπιζω να ξεδυαλυνα την κατασταση

Το σκαλαρι το εχω απο τη δευτερα 09/02 εκει εγραφε το φαρμακο οτι θελει 3 μερες κ μου φαινεται πολυ καλυτερα.εχει φυγει το βαμβακι κ τα πτερυγια δεν ειναι πια σκισμενα

Link to comment
Share on other sites

Με ποιο τροπο κατεβαζεις το ΡΗ; Τα σκαλαρακια θα ενιωθαν καλυτερα αν ηταν σε μεγαλυτερη ομαδα (εκτος και αν ειναι εξακριβωμενο ζευγαρι) και μεγαλυτερο ενυδρειο. Το ιδιο ισχυει και για τα γατοψαρα αν μιλας για κορυντορας (6-8 ατομα ειναι καλη ομαδα). Τα λιτρα σου ομως σε περιοριζουν καπως.- :(

Link to comment
Share on other sites

Με ποιο τροπο κατεβαζεις το ΡΗ; Τα σκαλαρακια θα ενιωθαν καλυτερα αν ηταν σε μεγαλυτερη ομαδα (εκτος και αν ειναι εξακριβωμενο ζευγαρι) και μεγαλυτερο ενυδρειο. Το ιδιο ισχυει και για τα γατοψαρα αν μιλας για κορυντορας (6-8 ατομα ειναι καλη ομαδα). Τα λιτρα σου ομως σε περιοριζουν καπως.- :bowdown:

αρχικα το κατεβαζα με ενα προιον της τετρα ph/kh minus αλλα μετα μου συστησαν την τυρφη ως πιο φυσικό τρόπο κ την προτίμησα!την χρησιμοποιω βεβαια τις τελευταιες 2 βδομαδες μονο...

τα σκαλαρακια δεν εχω ιδέα αν είναι ζευγάρι κ μακάρι να μπορούσα να είχα μεγαλύτερο ενυδρείο αλλά με κυνηγαει η οικογένεια!στην αρχή είχα αγοράσει ένα 120 lt κ με αναγκασαν να το αλλάξω....

από το τίποτα καλά......

thanks! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν ειναι οτι καλυτερο τα 120 λιτρα θα βοηθουσαν περισσοτερο. Σωστα επελεξες την τυρφη και ποτε μην ξαναχρησιμοποιησεις το αλλο σκευασμα. Προετοιμαζεις το νερο σε βαρελι η μονο στο φιλτρο βαζεις την τυρφη;

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν ειναι οτι καλυτερο τα 120 λιτρα θα βοηθουσαν περισσοτερο. Σωστα επελεξες την τυρφη και ποτε μην ξαναχρησιμοποιησεις το αλλο σκευασμα. Προετοιμαζεις το νερο σε βαρελι η μονο στο φιλτρο βαζεις την τυρφη;

[/quote

ειμαι ευχαριστημενη κ με τα 100lt παλια ειχα μονο 30!Δε καταλαβα τι ακριβως εννοεις αλλα να σου πω τι κανω:βαζω το νερο σε μια λεκανη που χρησιμοποιω αποκλειστικα για το ενυδρειο μου αρκετες ωρες πριν κ βαζω αντιχλώριο μεσα tetra aqua safe.

την τυρφη μου ειπαν να την αλλαζω καθε 20 μερες,δηλαδη καθε 2η αλλαγη μου γατι αλλαζω το 1/3 του νερου καθε βδομαδα(με χρηση σκουπας)

μετα βαζω κ κατι χαπακια για τα φυτα μου στις ριζες τουσ κ αυτό!

ασχετο πηρα ενα καινουργιο φυτο κ το ενα μου σκαλαρακι το κατασπαραξε!μεσα σε λιγες μερες δε υπηρχε τιποτα ενω τα anubia δε τα πειραζουν!δε ξερω την ονομασια του,κ δε το ειδα να υπαρχει στη λιστα των φυτων που υπαρχει στο forum.ειναι πλατυφυλλο με πρασινα φυλλα που στο περιγραμμα τουσ ειναι ροζ-φουξια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...