Jump to content

Eheim 2213 vs Hydor Pico 300 (Carrefure)


Recommended Posts

Εχω το ενυδρειο του Carrefure με το εσωτερικο φιλτρο του, αλλα και ενα Eheim 2213.

Ειναι λογικο το eheim να εχει μικροτερη ροη απο το κυκλοφοριτακη της Hydor Pico 300 ?

Βαζω διπλα-διπλα τα τσουτσουνια τους, και το Hydor πετάει πιο μακριά το νερό.

Για την ακρίβεια το eheim δεν το πετάει το νερό πάνω απο 3 ποντους μακρια.

Το ανοιξα, καθαρισα ολα τα υλικα του σε νερο ενυδρειου, πεταξα τον υαλομβαβακα και δεν τον αντικατέστησα με κάτι αλλο, ετσι ωστε να απομακρύνω την συντήρηση του, αλλα η κατάσταση δεν βελτιώθηκε καθόλου.

Παίζει ρόλο το μήκος των λάστιχων?

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και κυριως το μηκος του σωληνα εξοδου.Κανε εναν ελεγχο στους σωληνες και τα βανακια μηπως καπου εχουν φραξει και προσεξε τα υλικα του φιλτρου να μην ειναι πολυ πιεσμενα.Καλο ειναι το φιλτρο να μη βρισκεται στο ιδιο υψος με το ενυδρειο αλλα χαμηλοτερα.

Link to comment
Share on other sites

εχω και εγω την ιδια απορεια.εχω το ενυδρειο του carrefour και το eheim 2213. η ροη του 2213 ειναι πολυ μικρη .στην αρχη το πηρα για να βγαλω τελειως το εσωτερικο αλλα τα εχω αφησει τελικα και τα 2 μαζι.επιπλεον πριν παρω το 2213 ειχα αλλαξει τον κυκλοφορητη με 1 πιο δυνατο.το 2213 το εχω περιπου 1 μετρο κατω απο τη σταθμη του ενυδρειου.να δοκιμασω να το βαλω πιο ψηλα?οι σωληνες απο τις πρωτες μερες λειτουργειας εχουν βγαλει καποια μαυρα στιγματα.εχει ιδεα κανεις γιατι συμβαινει αυτο? :rockon:

Έγινε επεξεργασία - iliasf
Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να τοποθετήσεις το φίλτρο χαμηλότερα όπως λέει ο Ανδρέας παραπάνω. Συμβουλέψου και τις οδηγίες εγκατάστασης του φίλτρου. Στα πολύ φυτεμένα ενυδρεία δεν χρειάζεται δεύτερο φίλτρο (κυρίως βιολογικό). Για τα ενυδρεία από 80-150 λίτρα, η ροή του 2213-440λίτρα/ώρα είναι υπεραρκετή.

Επίσης υπάρχει παροχή CO2 οι σωλήνες μαυρίζουν πολύ γρήγορα. :rockon:

Link to comment
Share on other sites

Κύριοι στα εξωτερικά φίλτρα επηρεάζει την απόδωση του το ύψος του φίλτρου από την επιφάνεια του νερού. Για παράδειγμα μία αντλία 1250 της Eheim που είναι για 1200lt/h στο 1μέτρο ύψος αποδίδει 600-800 λίτρα την ώρα.

Τώρα για το 2213 που ειναι και 440 λίτρα την ώρα καταλαβαίνεις ανάλογα με το ύψος πόσο σου αποδίδει.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλησπερα.επανερχομαι στο θεμα μετα απο καιρο.αλλαξα τη θεση στο 2213 και συγκεκριμενα το εχω στο υψος που ειναι το χαλικι του ενυδρειου και το αποτελεσμα ειναι πολυ καλο .η ροη του ειναι πλεον ικανοποιητικη.ANDREASP δοκιμασε το εχει διαφορα σε μενα που το ειχα 1 μετρο κατω απο το ενυδρειο και λιγο πλαγια.το φιλτρο του carrefour το εβγαλα για να κερδισω χωρο.ο κυκλοφορητης του υπαρχει περιπτωση να χρισημευει σε κατι απο μονος του?

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να πω σχετικά με το ύψος του οποιουδήποτε φίλτρου ότι δεν θα πρέπει να σηκώνεται όσο πιο ψηλά γίνεται. Σίγουρα δεν θα πρέπει να το βάζουμε πολύ χαμηλότερα από το ενυδρείο γιατί η κάθε αντλία μπορεί να σηκώσει το νερό μέχρι συγκεκριμένο ύψος, αλλά κι επουδενή λόγο δεν πρέπει να το βάζουμε στην ίδια στάθμη του ενυδρείου. Και θα εξηγήσω το γιατί: όταν για πρώτη φορά κάνεις αναρρόφηση και πάει νερό στην αντλία, τότε αυτή το πετάει με καλή πίεση αφού δεν έχει να το "σηκώσει ψηλά". Όμως σε τυχόν διακοπή ρεύματος, αν το φίλτρο είναι αρκετά ψηλά, η κεφαλή θα πάρει αέρα και όταν το ρεύμα ξανάρθει το φίλτρο δεν θα μπορέσει να σπρώξει το νερό αφού θα χει ξενερίσει. Για μικρά φίλτρα το καλύτερο ασφαλές ύψος που έχω δοκιμάσει για εξωτερικό φίλτρο είναι περίπου στα 30 εκ κάτω από τον πυθμένα του ενυδρείου. Το οποίο μαζί με την υψομετρική διαφορά φτάνει συνήθως τα 60-80 εκατοστά.

Iliasf κάνε μια manual διακοπή ρεύματος και τσέκαρε ότι το φίλτρο μετά δουλεύει κανονικά, απλά για να χεις το κεφάλι σου ήσυχο όταν λείπεις ;)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.επανερχομαι στο θεμα μετα απο καιρο.αλλαξα τη θεση στο 2213 και συγκεκριμενα το εχω στο υψος που ειναι το χαλικι του ενυδρειου και το αποτελεσμα ειναι πολυ καλο .η ροη του ειναι πλεον ικανοποιητικη.ANDREASP δοκιμασε το εχει διαφορα σε μενα που το ειχα 1 μετρο κατω απο το ενυδρειο και λιγο πλαγια.το φιλτρο του carrefour το εβγαλα για να κερδισω χωρο.ο κυκλοφορητης του υπαρχει περιπτωση να χρισημευει σε κατι απο μονος του?

16761[/snapback]

Φανταζομαι οτι στο υψος του χαλικου εχεις βαλει την κεφαλη του φιλτρου και οχι τον πατο του.

Σωστα?

Θα το δοκιμασω ομως, γιατι ουτος η αλλος αυριο εχουμε πολυ δουλεια.

Θελω να κλεισω το επιπλο του carrefure με μελαμινη ετσι ωστε να ειναι ντουλαπι και να μην φαινεται ολη η σαβουρα.

Εχω ηδη παρει τις μελαμινες, και εχω βαλει και για φορτιση το ηλεκτρικο κατσαβιδι!

Το θεμα ειναι οτι μετρησα στην μεση το υψος και εκοψα τις μελαμινες.

Στις ακρες ομως δεν χωρανε για σχεδον μισο ποντο!!!. Αυτο σημαινει οτι στα πλαινα η πανω μελαμινη εχει σκεβρωσει απο το βαρος του ενυδρειου, οποτε για να γινει αυτη η δουλεια, πρεπει να φυγει τουλαχιστον το 70% του νερου, για να μπορεσει να σηκωθει και να μετακομισει προσωρινα το ενυδρειο στο πατωμα.

Ευχομαι να μην εχουμε κανενα ατυχημα! ;)

Link to comment
Share on other sites

Φανταζομαι οτι στο υψος του χαλικου εχεις βαλει την κεφαλη του φιλτρου και οχι τον πατο του.

Σωστα?

σωστα. τεχνητο blackout θα δοκιμασω το σαβ/κο.ελπιζω να μην εχει καποιο προβλημα στο συγκεκριμενο υψος.για το κυκλοφορητη που εμεινε απο το εσωτερικο φιλτρο καμια ιδεα για να χρησιμοποιηθει?

Έγινε επεξεργασία - iliasf
Link to comment
Share on other sites

σωστα. τεχνητο blackout θα δοκιμασω το σαβ/κο.ελπιζω να μην εχει καποιο προβλημα στο συγκεκριμενο υψος.για το κυκλοφορητη που εμεινε απο το εσωτερικο  φιλτρο καμια ιδεα για να χρησιμοποιηθει?

16910[/snapback]

Το εκανα και εγω.

Πραγματι ειναι πολυ καλυτερα.

Οσο αφορα το blackout μια χαρα ειναι.

Σημερα μετα τις αλλαγες στο επιπλο, λεω να μεταφερω τα υλικα απο το εσωτερικο φιλτρο στο εξωτερικο, και να το βγαλω το εσωτερικο.

Για να δουμε τι θα πρωτοκανω! Εχω βυσματωσει ηδη εναν φιλο και τον περιμενω απο το σπιτι κατα τις 10.00.

Σκεφτομουν να μην κουνησω το ενυδρειο, αλλα να κοιταξω απλα να αδειασω το 60-70% του νερου, ετσι ωστε να ελαφρυνει και να μπορεσω να βαλω τα ξυλα.

Απλα σκεφτομουν, μηπως σαλταρουν τα ψαρια απο τους κραδασμους του ηλεκτρικου κατσαβιδιου.

Έγινε επεξεργασία - andreasp
Link to comment
Share on other sites

Το αποτέλεσμα δεν ειναι απλά ικανοποιητικό, αλλα έγινε ΤΕΛΕΙΟ! Ούτε Sato να ήταν.

Συνολικό κόστος , με 15ευρω το τετραγωνικό την μελαμίνη σε χρώμα "κερασιά" , κάτω απο 50ευρώ!

Έγινε επεξεργασία - andreasp
Link to comment
Share on other sites

Ορίστε και η φωτογραφία .... ;)

post-307-1144006821_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ.

ΜΟΥ ΕΔΩΣΕΣ ΚΑΛΗ ΙΔΕΑ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ 4 ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΙΔΙΑ ΜΕ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ

Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ  ΓΙΑ  ΤΗΝ  ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ.

ΜΟΥ  ΕΔΩΣΕΣ  ΚΑΛΗ  ΙΔΕΑ  ΓΙΑΤΙ  ΕΧΩ  4  ΕΝΥΔΡΕΙΑ  ΙΔΙΑ  ΜΕ  ΤΟ  ΔΙΚΟ  ΣΟΥ

17086[/snapback]

Αν ειναι ιδια ακριβως, τοτε εχω στο αυτοκινητο τις διαστασεις.

Αυριο κατα πασα πιθανοτητα (γιατι το αυτοκινητο βρισκετε στο συνεργειο) μπορω να σου στειλω ακριβως τις διαστασεις για να κανεις το ιδιο.

Το κοστος ειναι μικροτερο απο 50ευρω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...