Jump to content

Νεο ενυδρειο


alkis13

Recommended Posts

Γεια σας παιδια!Πηρα την αποφαση να κανω ενα ενυδρειο! Εχω βρει ενα ενυδρειο 60lt με φιλτρο και θερμοστατη,θα βαλω και ενα μηχανιμα για να βγαζει αερα (μπουρμπουληθρες).

Στο στρωσιμο ο ιδιοκτητης μου ειπε να βαλω ενα χρυσοψαρο 3 μερες (στο ζεστο νερο) και μετα να βαλω τα υπολοιπα.

Εσεις τι λετε;

Επισης θα ηθελα να μου προτείνετε μερικα φυτα και χαλικια γιατι μπερδευτικα με την πληθωρα. Ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας! :(

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και καλοσορισες στο forum μας....λοιπον το μηχανιμα φια της μπουρμποληθρες ειναι για το εξυγονο.....δεν ειναι και αναγκαιο εκτος αν εχεις πολυ πληθυσμο.....για το χρυσοψαρο που σου ειπε στο πετ ειναι και καλα επειδη ειναι ανθεκτικα ψαρια τα χρυσοψαρα και καλα για το στρωσιμο τιυ ενυδρειο και να αποκτησει την καταλληλα βιολογια για να βαλεις τα αλλα ψαρακια...εγω το λεω πειραματοζωο αυτο αλλα τεσπα.....εγω το κανω αλλλιως το λυπαμαι...τι ψαρια σε ενδιαφερπυν εσενα?αο χαλικια οτι θελεις αρκη να ειναι χαλαζιακο..απο φυτα δεν χρεισιμοποιω ζζωντανα μονο ψευτοκα γιατι θελουν φροντιδα..αμα θες ζωντανα περιμενε να σου απαντησουν οι υπολοιποι

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και καλύτερα δεν χρειάζεται να στρώσεις με ένα χρυσόψαρο, άσε που μετά θα σου μείνει και δεν θα ξέρεις τί να το κάνεις. Υπάρχουν σκευάσματα, όπως το sera nitrivec που θα σου κάνουν την δουλειά πιο εύκολα και πιο γρήγορα από το ψάρι :(

Ανάλογα με το τί ψάρια θες θα δούμε το χαλίκι.... αν ας πούμε θες κανένα βυθόψαρο καλύτερα να βάλεις ψιλή άμμο και όχι χαλίκι.

Φυτά, αν αποφασίσεις ν' ασχοληθείς με ζωντανά, πες μας για τον φωτισμό σου και κατά πόσο έχεις χρόνο να τους παρέχεις μια α φροντίδα, όπως πχ καθημερινή χημική λίπανση ή ταμπλέτες βυθού που και πού...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε καλώς ήλθες στο χόμπι και στο aquazone, ο τρόπος που σου πρότεινε ο μαγαζάτορας είναι βάρβαρος και θα ταλαιπωρηθεί το ψαράκι. Υπάρχουν άλλοι τρόποι, αν σε ενδιαφέρει κοίτα εδώ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=13569 όπου χρησιμοποιώντας συγκεκριμένα σκευάσματα έχεις σίγουρα αποτελέσματα σύντομα και χωρίς θύματα.

Αν όμως αποφασίσεις να ακολουθήσεις την μέθοδο του στρωσίιματος με το χρυσόψαρο να ξέρεις ότι θα χρειαστείς πάνω από 3 μέρες. Τα χρυσόψαρα είναι κρύου νερού, το ζεστό μόνο κακό θα τους κάνει.

ό,τι απορία έχεις ξαναρώτα!

Link to comment
Share on other sites

καλωσηρθες . και καλη αρχη στο ενυδρειο σου.πες μας λιγα χαρακτηριστικα του ενυδρειου σου..

φιλτρο, θερμοστατη, λαμπα.

αναλογα τι ψαρακια θα βαλεις μεσα θα τι σου αρεσει ετσι θα επιλεξεις και τον βυθο.

υπαρχουν πολλα ευκολα φυτακια χωρις ιδιαιτερες απαιτησεις και φροντιδα.με ελαχιστο διαβασμα θα τα βρεις κατευθειαν μπροστα σου και θα τα μαθεις.συμβουλη μου παρε ενα τετραδιο και κρατα σημειωσεις. :(

φιλικα Γιωργος

Link to comment
Share on other sites

Παιδια πηρα τελικα ενυδρειο αλλα εχω δυσαρεστα για εμενα νεα...Το ενυδρειο ειναι στο δωματιο μου και το φιλτρο κανει τρομερο θορυβο....εχετε καμια ιδεα τι να κανω;

Τελικα θα βαλω ψευτικα φυτα

Φιλτρο HAILEA HL-BT400

Link to comment
Share on other sites

Παιδια πηρα τελικα ενυδρειο αλλα εχω δυσαρεστα για εμενα νεα...Το ενυδρειο ειναι στο δωματιο μου και το φιλτρο κανει τρομερο θορυβο....εχετε καμια ιδεα τι να κανω;

Τελικα θα βαλω ψευτικα φυτα

Φιλτρο HAILEA HL-BT400

καλως ηρθες!το φιλτρο ειναι με μπαστουνι η ειναι βυθου?τσεκαρισε τις ενωσεις του φιλτρου να πατανε ολα τα μερη!σου προτεινο να βαλεις αληθινα φυτα υπαρχουν φυτα οπως οι ανουμπιες που δεν θελουν σχεδον τιποτα!και εγω την ειχα πατησει με ψευτικα διακοσμητικα η φυση ειναι φυση!

Link to comment
Share on other sites

Tο φιλτρο ειναι εσωτερικο και εχει και ενα μπαστουνι εσωτερικα...ο θορυβος ακουγετε απο μεσα απο το φιλτρο.... Καμια ιδεα; Υπαρχουν αθορυβα φιλτρα;

Link to comment
Share on other sites

Tο φιλτρο ειναι εσωτερικο και εχει και ενα μπαστουνι εσωτερικα...ο θορυβος ακουγετε απο μεσα απο το φιλτρο.... Καμια ιδεα; Υπαρχουν αθορυβα φιλτρα;

βγαλε το φιλτρο απο την πριζα και ξαναβαλτο μετα απο λιγο.συνηθως αυτα τα φιλτρακια με το μπαστουνι κανουν ενα ψιλοθορυβο αλλα το συνηθιζεις.γνωμη μου ειναι πως τα φιλτρα που εχουν το μοτερακι και τα υλικα φιλτρανσης απεξω ειναι καλυτερα σε σχεση με αυτα που ειναι μεσα στο ενυδρειο.βεβαια αυτα που εχουν το μοτερ μεσα στο νερο ειναι αθορυβα.η γνωμη μου ειναι

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι ο θορυβος ειναι δυνατος και δεν μπορει να δουλευει το φιλτρο μεσα στο δωματιο....

Υπαρχει καποια λυση;

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι ο θορυβος ειναι δυνατος και δεν μπορει να δουλευει το φιλτρο μεσα στο δωματιο....

Υπαρχει καποια λυση;

παρε φολτρο εσωτερικο

Link to comment
Share on other sites

βασικα επειδη δεν ξερω δεν γνωριζω τι ακριβως ενοειτε μπαστουνι??μηπως τα διαφορα σωλληναμκια που εχει τα προσθετα?

παρρις και το δικο μου ειναι εσωτερικο ολα ειναι μεσα στο νερο και το μοτερ ολα αλλα κανει λιγη φασαρια αρα δεν πολθσημφωνω μαζι σου τωρα μου ειπε καποιος ενα κολπο αλλα θα ρωτησω πρωτα και με τα θα το κανω επειτα θα σου πω αν συνεχιζει η φασαρια αλλα εμενα δεν ειναι τοσο ενοχλητικη.αλλα πιστευω πως γενικα τα φτηνα ειδικα αυτα τα κινεζικα και αλλα κανουν θορυβους κατα την αποψη μου.πες μας λιγα περισσοτερα φιλε για το φιλτρο σου..μια φοτο θα ηταν οτι πρεπει αν μπορουσες.

το εχεις απο εξω να παιρνει αερα?καποιο σωληνακι?

Link to comment
Share on other sites

ναι εχω εξω ενα σωλινακι αλλλα τρεχει και απο αυτο νερο...Οντως το μοτερακι κανει θορυβο....

Ανεβαζω μια φωτο απο το κουτι

Να και το link http://www.hailea.com/e-hailea/product1/HL-BT400.htm

Ξερετε κανενα φιλτρο που να ειναι αθόρυβο;

Έγινε επεξεργασία - alkis13
Link to comment
Share on other sites

παιδια λυθηκε το προβλημα, αλλαξα το φιλτρο με μια eheim 2010.

Ο θορυβος κυριολεκτικα ελαχιστος!!!

Εφτιαξα και τη διακοσμηση!Για τα υπολοιπα τωρα θα απευθυνθω σε ξεχωριστα sections του forum γιατι με το διαβασμα εχω πολλες ερωτησεις.

Ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Ειναι εσωτερικο αλλα ειναι εντελως αθορυβο!

Χώρο έχει αρκετό!

Θα ανεβασω και καμια φωτο σε λιγο καιρο!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μπορω να βαλω μπλε αστακο στο ενυδρειο;Ειδα εναν και μου αρεσε! Μπορειτε να μου δωσετε καποια συμβουλη;

Link to comment
Share on other sites

Με τους αστακούς πρόσεξε γιατί μπορεί να γίνουν επικίνδυνοι για τα ψαράκια σου (έχεις κάποια ή θα βάλεις?)

Link to comment
Share on other sites

Εχω καποια ψαρια -> http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=196938

Αλλα διαβασα για αστακους και αποθαρρύνθηκα τελειως :bowdown:.Γαριδουλες μπορω να βαλω; Σε τι βοηθανε; Εψαξα στο forum και δεν βρηκα τπτ (στο αναγνωριση ειδων).

Έγινε επεξεργασία - alkis13
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...