Jump to content

οζον στο ενυδρειο μου 350λτ


Recommended Posts

εδω ειμαστε παλι

στο συστημα μου μολις εχ8ες μπηκε μια συσκευη οζον η οποια λειτουργει σε χαμηλη ενταση και μελετημενα. η συσκευη ειναι για 1000 λτ ενυδρειο και την εχω βαλει στο 1/4 και λιιιιγο παραπανω

αφου το τανκ μου ειναι 350 λτ

εχω διαβασει ολα τα αρ8ρα που εχετε γραψει κατα καιρους για το οζον και εχω βγαλει καλα συμπερασματα. αν το χρησιμοποιησεις σωστα!

απο την ωρα που το εβαλα αλλαξε η υφη του αφρου στο σκιμερ

μυριζει αρκετα το δωματιο μου!!! (δεν πειραζει)

και στην εξοδο του σκιμερ μπηκε αν8ρακας

πειτε μου τι να προσεξω και τι πρεπει να κανω για να λειτουργησει σωστα

θελω να μου πειτε αν ειναι αληθεια οτι δεν επιτρεπει την μεταφορα ασθενειων και παρασιτων απο ψαρι σε ψαρι και οτι αν ενα ψαρι βγαλει ick δεν μεταφερετε σε ολο το συστιμα μου???????

επισης ξεκινισα να ταιζω τα ψαρια μου με σκορδο και βιταμινες

και κανω και μια προληπτικη 8εραπεια με neosal liquid της preis aquaristic για 5 μερες

αφου εχω πρωτα αφαιρεσει τον αν8ρακα απο το φιλτρο μου

ολα τα ψαρια τρωνε με λαιμαργια απο το χερι μου!!!!!!!!!!!

αυτα λοιπον απο εμενα

περιμενω απαντησεις σας

.

Link to comment
Share on other sites

μυριζει αρκετα το δωματιο μου!!! (δεν πειραζει)

Πειραζει!!!Η ζημια που μπορεις να παθεις ειναι παρα πολυ μεγαλη.Το οζοον που διαφευγει,και για αυτο μυριζει,ειναι εξαιρετικα τοξικο.Λυσεις για να περιορισεις τη διαρροη απο πιο εμπειρουν και χρηστες συσκευης οζοον.

Link to comment
Share on other sites

οταν λεμε μυριζει εννοω οτι υπαρχει αυτη η μυροδια η χαρακτιριστικη του οζον η οποια μαλλον βγαινει απο το κυπελο του σκιμερ κι οχι απο καποια διαροη

Link to comment
Share on other sites

H aναλογια ειναι 10μιλιγκραμ ανα 100 λιτρα εγω το εχω βαλει να δουλευει 2 ωρες την ημερα και όντως ο αφρος εχει αλλο χρωμα την μυρωδια θα την προσεχα παντως δεν νομιζω οτι βγαινει απο το καπακι του

Link to comment
Share on other sites

οταν λεμε μυριζει εννοω οτι υπαρχει αυτη η μυροδια η χαρακτιριστικη του οζον η οποια μαλλον βγαινει απο το κυπελο του σκιμερ κι οχι απο καποια διαροη

Ναι.Αυτη η μυρωδια σαν βρεγμενο χωμα ειναι πολυ,μα πολυ τοξικη.Κατα τη γνωμη μου αν δεν χρησιμοποιεις καποιο οzoon reactor (οπου η εξοδος του νερο και του αερα περναει ελεγχομενα μεσα απο ανθρακα) και το χρησιμοποιεις μεσω skimmer πρεπει τουλαχιστον να καλυψεις καλα-καλα ολο το καπακι του skimmer με ενα δυχτακι ανθρακα ωστε να εξουδετερωνει οσο γινεται το οζοον που περναει απο μεσα του.

Αν θες ριξε μια ματια εδω http://reefkeeping.com/issues/2006-04/rhf/index.php

Και παλι,για ολα αυτα δεν εχω προσωπικη πειρα,καθως δεν εχω χρησιμοποιησει συσκευη οζοον.Περιμενε να σου πουν σχετικα και οσοι εχουν εμπειρεια χρησης οζοον.

Link to comment
Share on other sites

Το οζοον μπαινει μεσα στο νερο οξυδωνει,διαφορες εννωσεις που ειναι διαλυμενες μεσα του και διαφευγει στην ατμοσφαιρα.Το μερος που μενει μεσα στο νερο το αφαιρουμε με χρηση ανθρακα στην εξοδο του skimmer ή του ozone reactor ενω το μερος που διαφευγει ,αν χρησιμοποιουμε οζοον μεσω skimmer περναει μεσα απο τον αφρο στο καπακι του skimmer και διαφευγει απο τις τρυπες του.Οποτε θελει ανθρακα πανω σε αυτες τις τρυπες απο το καπακι.Στο ozone reactor το αεριο οζοον διαφευγει μεσα απο μια περιορισμενη εξοδο και περναει ολο μεσα απο ανθρακα,οποτε δεν υπαρχει καθολου προβλημα διαροης στον αερα που αναπνεουμε.

Link to comment
Share on other sites

για τα ψαρια τι κανει και για τις ασ8ενειες αν παυουν να ειναι μεταδιδομενες

να μου πειτε

Link to comment
Share on other sites

εδω ειμαστε παλι

στο συστημα μου μολις εχ8ες μπηκε μια συσκευη οζον η οποια λειτουργει σε χαμηλη ενταση και μελετημενα. η συσκευη ειναι για 1000 λτ ενυδρειο και την εχω βαλει στο 1/4 και λιιιιγο παραπανω

αφου το τανκ μου ειναι 350 λτ

εχω διαβασει ολα τα αρ8ρα που εχετε γραψει κατα καιρους για το οζον και εχω βγαλει καλα συμπερασματα. αν το χρησιμοποιησεις σωστα!

απο την ωρα που το εβαλα αλλαξε η υφη του αφρου στο σκιμερ

μυριζει αρκετα το δωματιο μου!!! (δεν πειραζει)

και στην εξοδο του σκιμερ μπηκε αν8ρακας

πειτε μου τι να προσεξω και τι πρεπει να κανω για να λειτουργησει σωστα

θελω να μου πειτε αν ειναι αληθεια οτι δεν επιτρεπει την μεταφορα ασθενειων και παρασιτων απο ψαρι σε ψαρι και οτι αν ενα ψαρι βγαλει ick δεν μεταφερετε σε ολο το συστιμα μου???????

επισης ξεκινισα να ταιζω τα ψαρια μου με σκορδο και βιταμινες

και κανω και μια προληπτικη 8εραπεια με neosal liquid της preis aquaristic για 5 μερες

αφου εχω πρωτα αφαιρεσει τον αν8ρακα απο το φιλτρο μου

ολα τα ψαρια τρωνε με λαιμαργια απο το χερι μου!!!!!!!!!!!

αυτα λοιπον απο εμενα

περιμενω απαντησεις σας

.

Φίλε αυτό που έχω να σου πω είναι ότι με δυο ώρες καθημερινά αν χρησιμοποιηθεί το όζον , αν δεν

το έχεις ήδη κάνει θα σκοτώσεις τη βιομάζα (βακτήρια κλπ) στο φίλτρο σου, και αυτή που έχει δημιουργηθεί στο υποστρώματα , για να μη πω για το ph που θα πάει στα ύψη.

Είναι αλήθεια ότι οξειδώνει και εξουδετερώνει πολλά παράσιτα αλλά μαζί με τα κακά και τα καλά. Αποστειρώνει το νερό γι αυτό πλέων το χρησιμοποιούν και σε πισίνες αλλά και υδραγωγεία για πόσιμο νερό.

Έχω ίδια λίτρα ενυδρείο με το δικός σου και το βάζω να δουλεύει 25' κάθε δυο ημέρες έτσι λειτουργώ προληπτικά και δεν δημιουργό και άλλα προβλήματα .

Το βάζω ποιο συχνά (όχι περισσότερη ώρα) μόνο για να βοηθήσω σε θεραπεία για παρασιτικές αρρώστιες .

Link to comment
Share on other sites

δεν πιστευω οτι σκοτωνει τα βακτιρια!

το χρισιμοποιουν πολλοι χομπιστες συνεχως χωρις διακοπες κα8ολου

καπιοι με αποψη απο το 8αλασσινο χωρο παρακαλω???

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι να χρησιμοποιείται περιστασιακά, όπως για παράδειγμα μια νδομάδα πριν την προγραμματισμένη αλλαγή νερού. Η ποσότητα είναι αυτή που προαναφέρθηκε.

Το όζον ουσιαστικά ελέγχει τους πληθυσμούς των μικρών και μικροσκοπικών οργανισμών, ώστε να διατηρείται ισορροπία στο σύστημα.

Για να μειώσεις την μυρωδιά στον χώρο που αναπνέεις, μπορείς να τοποθετήσεις πάνω στο καπάκι του skimer μια κάλτσα με ενεργό άνθρακα.

Link to comment
Share on other sites

ειναι αληθεια οτι δεν επιτρεπει την μεταφορα ασθενειων και παρασιτων απο ψαρι σε ψαρι και οτι αν ενα ψαρι βγαλει ick δεν μεταφερετε σε ολο το συστιμα ???????

Link to comment
Share on other sites

ειναι αληθεια οτι δεν επιτρεπει την μεταφορα ασθενειων και παρασιτων απο ψαρι σε ψαρι και οτι αν ενα ψαρι βγαλει ick δεν μεταφερετε σε ολο το συστιμα ???????

Όχι. Μπορεί να μειωθούν οι πιθανότητες ή ταχύτητα εξάπλωσης, αφού ένα μέρος των παράσιτων θα καταστρέφονται από το όζον.

Καλύτερα να το δεις σαν ένα βοηθητικό μέσο για την αντιμετώπιση της ασθένειας ή καλύτερα σαν μέσον πρόληψης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...