Jump to content

Ερωτησεις σχετικα με Co2...


Recommended Posts

1) Το πεχα κοντρολερ το χρειαζομαι για να αποφυγω το να κανω τεστακια καθε βδομαδα πχ?!

2) Η ηλεκτρομαγνιτικη βαλβιδα που χρειαζεται?!

3) θα τα χρειαστω(αυτα τα 2) στο ενυδρειο μου?!

4) Το bouble counter ειναι αυτο ?(δεξια δεξια στην φωτο με την φιαλη)

5) την φιαλη την κλεινουμε το βραδυ κ την ανοιγουμε μαζι με τα φωτα το πρωι ή το αντιστροφο!?

6) Απο την στιγμη που την γεμισω(την φιαλη)συνδεω τα σωληνακια(αλφαδολαστοιχα η οτι ειναι τελος παντων)

στο αντιστοιχο μερος,την βαζω οπου θελω(διαχυτηρας μεσα στο ενυδρειο,μπουκαλα στο ντουλαπι κτλ) κ ανοιγω την βανα?!

κ μια φωτο απο το μολις καποιων ωρων-κ πρωτο μου-φυτεμενο ενυδρειο!!

post-5778-1234716386_thumb.jpg

post-5778-1234716403_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

αγαπητε μου φιλε μην τα ζητας ολα στο πιατο.

τετοιου ειδους ερωτησεις γινονται οι ιδιες εδω και πολλα χρονια...

κανε αναζητηση εδω μεσα και για αρχη ξεκινα με ενα απο τα σημαντικα αρθρα για το co2,που επισης υπαρχει εδω μεσα....

ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ !!! πρεπει να σου πω οτι ενα τετοιο λινκ το ψαχνω εδω κ 3-4 μερες...ολοι με στελνουν σε ξενογλωσσα σιτε κ γενικοτερα εχω φαει πολυ χρονο οπως κ μπερδεμα!!! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ κ παλι!!!!!! :(

Link to comment
Share on other sites

Στην φαση που βρισκεται τωρα το ενυδρειο μου , ειναι αμεσα αναγκαιο το co2? θα χρειαστω καποιες μερες να βρω το controller κ την βαλβιδα....οπως κ να γεμισω την μπουκαλα...

Link to comment
Share on other sites

Σημερα σε καποιο πετ σοπ (που πηγα με το σκυλο μου για ασχετο λογο) ρωτησα για το co2(αν κ μου ειπε οτι δεν γνωριζε πολλα)

ειπε οτι καλο θα ηταν το βραδυ να ενεργοποιω την αεραντλια (εφοσον κλεινω το co2) για να υπαρχει αναταραξη στην επιφανεια κ να φευγει το οποιο co2 εχει μεινει. Γιατι ομως?!?!?!?! :(

Link to comment
Share on other sites

Η ανατάραξη της επιφάνειας γίνεται συνήθως από τήν έξοδο του φίλτρου προς το ενυδρείο και όχι απο την αεραντλία . Τώρα γιατί στο είπε αυτό ο πετσοπάς :bowdown: δεν ξέρω

Link to comment
Share on other sites

:bowdown:
Link to comment
Share on other sites

η αεραντλια οντως σε συγκεκριμενες περιπτωσεις βοηθαει αρκετα την οξυγονωση του ενυδρειου,ειδικα δε ,σε περιπτωσεις οπου εχουμε αυξημενη θερμοκρασια(λογω πχ αρρωστειας)και το οξυγονο ειναι μειωμενο στη στηλη του νερου.

απο την αλλη κατα τη γνωμη μου δεν υπαρχει λογος να κλεινει το βραδι το διοξειδιο.

ΥΓ.οσο για τον πετσοπα,δεν ειναι ασχημη η ιδεα του για την αεραντλια το βραδι.

καλο για σεν αειναι ομως οτι δεν θελεις ιδιαιτερη αναταραξη τη μερα γιατι θα χανεις αρκετο διοξειδιο τσαμπα.

ΥΓ...παντα υπαρχει βεβαια το ενδεχομενο να ηθελε να σου πουλησει αεραντλια... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Όλα εξαρτώνται από την μάζα των φυτών αν έχεις μεγάλη μάζα φυτών τότε δεν χρειάζεσαι αεραντλία την οξυγόνωση του νερού. Όσο για το αν πρέπει να κλίνουμε το CO2 το βράδυ ακούγεται πολύ λογικό, αλλά πολλές φορές η λογική συναρτάει την πράξει και χάνει. Χρόνια τώρα δεν χρησιμοποιώ ούτε κοντρόλερ ούτε κλείνω το βράδυ το CO2 και το σύστημα μου είναι σταθερό χωρείς το παραμικρό πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

αυτο θα κανω κ εγω κ βλεπουμε .... αν κ πιστευω οτι εφοσον το καλοκαιρι θα μεινει κανα μηνα μονο του καλο δεν θα ηταν να υπαρχει ενας κοντρολερ να 'επιβλεπει' οτι δεν θα βλεπω εγω?! λεω εγω τωρα παλι....δεν ξερω!! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...