Jump to content

ΓΕΙΑ ΣΑΣ!!!!!!


Master1313

Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΧΩ ΔΥΟ ΕΝΥΔΡΕΙΑ 1*300 ΛΙΤΡΑ ΜΕ ΑΓΡΙΑ ΨΑΡΙΑ ΚΑΙ 1*240 ΛΙΤΡΑ ΜΕ ΠΙΡΑΝΧΑΣ(ΝΕΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ)

Η ΠΡΩΤΗ ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΑΦΟΡΑ ΤΑ ΠΙΡΑΝΧΑΣ,ΕΧΩ 5 RED BELLY 7 CM ΟΠΟΤΕ ΑΝΟΙΓΩ ΤΟ ΦΩΤΙΣΜΟ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ (ΓΙΑ ΜΑΧ 3 ΩΡΕΣ) ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΦΟΒΙΣΜΕΝΑ ΚΑΙ ΚΡΥΒΟΝΤΑΙ,ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΣΥΝΗΘΗΣΟΥΝ ΤΟΝ ΦΩΤΙΣΜΟ?ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ?ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ ΙΔΕΑ ΤΟ BLACK WATER?

ΕΠΙΣΗΣ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΕΧΩ ΕΝΑ ΓΚΑΛΑΧΕΡ 10 ΕΚΑΤΟΣΤΩΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΦΟΒΙΣΜΕΝΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΡΩΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΠΗΡΑ (10 ΗΜΕΡΕΣ) ΘΑ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΑ ΓΙΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΣΧΕΤΙΚΑ!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΧΩ ΔΥΟ ΕΝΥΔΡΕΙΑ 1*300 ΛΙΤΡΑ ΜΕ ΑΓΡΙΑ ΨΑΡΙΑ ΚΑΙ 1*240 ΛΙΤΡΑ ΜΕ ΠΙΡΑΝΧΑΣ(ΝΕΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ)

Η ΠΡΩΤΗ ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΑΦΟΡΑ ΤΑ ΠΙΡΑΝΧΑΣ,ΕΧΩ 5 RED BELLY 7 CM ΟΠΟΤΕ ΑΝΟΙΓΩ ΤΟ ΦΩΤΙΣΜΟ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ (ΓΙΑ ΜΑΧ 3 ΩΡΕΣ) ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΦΟΒΙΣΜΕΝΑ ΚΑΙ ΚΡΥΒΟΝΤΑΙ,ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΣΥΝΗΘΗΣΟΥΝ ΤΟΝ ΦΩΤΙΣΜΟ?ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ?ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ ΙΔΕΑ ΤΟ BLACK WATER?

ΕΠΙΣΗΣ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΕΧΩ ΕΝΑ ΓΚΑΛΑΧΕΡ 10 ΕΚΑΤΟΣΤΩΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΦΟΒΙΣΜΕΝΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΡΩΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΠΗΡΑ (10 ΗΜΕΡΕΣ) ΘΑ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΑ ΓΙΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΣΧΕΤΙΚΑ!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ!

καλησπερα..και εγω πιρανχαας εχω και θα σου πω τι γινεται με τα δικα μου...τι ενννοης μαχ τρεις ωρες φοβισμενα?εμενα εχεις εξικοιωθει με τον φωτισμο..κανονικα θελουν χαμηλο φωτισμο και κρυψωνες..θα προσπαθεις να εειναι οπως την φυση...μπορι να τον συνηθισουν αλλα μπορει και οχι..πρωτον οσο ια τον γκαλαχερ ειχα κια εγω αλλα εμα εχεις ενυδρειο απο 1000 λιτρα και πανω εισαι οκ..τελικο μεγεθος φρανουν 1,5 μετρο..post-10098-1234799997_thumb.jpg..ειναι στρεσαρισμενο και για αυτο δεν τρωει..για πες μας κιγο τη συνθηκες του εχεις...τι το ταιζεις?

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες!

θα σε παρακαλουσα να μην γραφεις με κεφαλαια.

υπαρχουν τροποι να μειωσεις το φωτισμο..

μην τα κακομαθαινεις, πρεπει να συνηθισουν στο φως τωρα που ειναι μικρα.

δωσε μας περισσοτερες πληροφοριες για τα ενυδρεια σου..

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο ευχαριστώ για την απάντηση,

Οσον αφορά το γκάλαχερ του ρίχνω ταμπλέτες βυθού,δεν σκοπεύω να πάρω μεγαλύτερο ενυδρείο λογω χώρου αν δεν χωράει πια θα το χαρίσω.

Συνθήκες ph 7,5 λίγο αμμωνία 0,8 και πέφτει τα υπόλοιπα φυσιολογικά.

Τα πιράνχας είνα στο 240 λιτρα ενυδρείο και μαλώνουν συνέχεια το φως αναμένο το κραταω 3 ωρες μαχ διάβασα πως δεν το αντέχουν παντως καθόλου και τα εκνευρίζει

Link to comment
Share on other sites

απλα τα κανει να νιωθουν αβολα απο τη στιγμη που δεν ειναι στημενο σωστα το ενυδρειο σου.

τι φωτισμο εχεις?

ποσες λαμπες? ποσα watt?

τι διακοσμηση εχεις? πετρες , ξυλα, χρωμα χαλικιου..?

αμωνια γιατι εχεις? με τι τη ριχνεις? αλλαγες νερου καθε ποτε κανεις?

Έγινε επεξεργασία - antonis t83
Link to comment
Share on other sites

αν δεν χωράει πια θα το χαρίσω.

Που ακριβως θα το χαρισεις οταν μεγαλωσει? :(

Φιλικη συμβουλη: δωστο οσο ακομα ειναι μικρο...γιατι μετα δεν θα το παιρνει κανενας :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Που ακριβως θα το χαρισεις οταν μεγαλωσει? :(

Φιλικη συμβουλη: δωστο οσο ακομα ειναι μικρο...γιατι μετα δεν θα το παιρνει κανενας :hysterical:

ακομα κ τωρα αν το δωσει εγω αμφιβαλω αν θα βρει το καταλληλο ενυδρειο αυτο το ψαρι.

εχουμε πει πολλες φορες οτι κακως πωλουνται αυτα τα ψαρια στα pet shop (οπως κ αλλα βεβαια) αφου λογο μεγεθους ειναι ακταλληλα για ενυδρεια.

αλλα στο βωμο του χρηματος ολα γινονται..

Link to comment
Share on other sites

Αντωνη πονταρω στο οτι θα το δεχτει το πετ-σοπ πισω, οσο σκληρο και αν ακουγεται αυτο :(

Link to comment
Share on other sites

Αντωνη πονταρω στο οτι θα το δεχτει το πετ-σοπ πισω, οσο σκληρο και αν ακουγεται αυτο :(

κ δυστυχως θα το δωσει στον επομενο ανυποψιαστο πελατη που πιθανο να εχει κ πιο μικρο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΧΩ ΔΥΟ ΕΝΥΔΡΕΙΑ 1*300 ΛΙΤΡΑ ΜΕ ΑΓΡΙΑ ΨΑΡΙΑ ΚΑΙ 1*240 ΛΙΤΡΑ ΜΕ ΠΙΡΑΝΧΑΣ(ΝΕΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ)

Η ΠΡΩΤΗ ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΑΦΟΡΑ ΤΑ ΠΙΡΑΝΧΑΣ,ΕΧΩ 5 RED BELLY 7 CM ΟΠΟΤΕ ΑΝΟΙΓΩ ΤΟ ΦΩΤΙΣΜΟ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ (ΓΙΑ ΜΑΧ 3 ΩΡΕΣ) ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΦΟΒΙΣΜΕΝΑ ΚΑΙ ΚΡΥΒΟΝΤΑΙ,ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΣΥΝΗΘΗΣΟΥΝ ΤΟΝ ΦΩΤΙΣΜΟ?ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ?ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ ΙΔΕΑ ΤΟ BLACK WATER?

ΕΠΙΣΗΣ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΕΧΩ ΕΝΑ ΓΚΑΛΑΧΕΡ 10 ΕΚΑΤΟΣΤΩΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΦΟΒΙΣΜΕΝΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΡΩΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΠΗΡΑ (10 ΗΜΕΡΕΣ) ΘΑ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΑ ΓΙΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΣΧΕΤΙΚΑ!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ!

φιλε τα πιρανχα ετσι κανουν αλλα οπως σωστα ειπε ο Αντωνης μην τα κακομαθενης ,φροντισε να εχουν φωτισμο πιο πολες απο 3 ωρες απλα φροντισε να ειναι πιο απαλος θα δεις και μονος σου οτι σε λιγο τα ψαρια θα συνηθισουν. Και εμενα τα δικα μου ετσι ηταν στην αρχη,τωρα τους αναβω το 8-10 ωρες την ημερα και οταν τους χτυπαω το τζαμι ερχονται στο δαχτυλο μου ολα, ασε που προχες που εκανα σκουπα ερχοντουσαν στα 2-3 εκ. απο το χερι μου.Αυτα στα λεω για να καταλαβεις οτι οπως τα μαθεις ειναι, αν τα εχεις συνεχεια με σβηστα φωτα δεν θα τα ευχαριστηθεις ποτε και οσον αφορα το black water καλο ειναι αλλα εγω πρωσωπικα δεν το κρινω απαραιτητο

Link to comment
Share on other sites

το black water καλο ειναι αλλα εγω πρωσωπικα δεν το κρινω απαραιτητο

συμφωνω. το χρησιμοποιουσα για καιρο κ δεν μπορω να πω οτι ειδα διαφορα.

εκτος αυτου ανηκει σε μια κατηγορια "συμπληρωματων" τα οποια δεν ειναι καθολου οικονομικα κ δεν συμφερει να τα χρησιμοποιεις ειδικα σε μεγαλα ενυδρεια..

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα υπαρχουν πολλα pet shop που τα δεχονται πισω,το έχω ειδη κανει με καποια ψαρια

Θα ήθελα να ρωτησω αν καποιος γνωριζει ποιος ειναι ο ποιο συντομος τροπος να πεσει η αμμωνια?

Και αν καποιος εχει βαλει καποιο ειδος ψαριου σε ενυδρειο με πιρανχας σε αναλογο μεγεθος και να μην το πειραξανε....

Εβαλα ενα red devil kai gia thn vra ta pane mia xara

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα υπαρχουν πολλα pet shop που τα δεχονται πισω,το έχω ειδη κανει με καποια ψαρια

Θα ήθελα να ρωτησω αν καποιος γνωριζει ποιος ειναι ο ποιο συντομος τροπος να πεσει η αμμωνια?

Και αν καποιος εχει βαλει καποιο ειδος ψαριου σε ενυδρειο με πιρανχας σε αναλογο μεγεθος και να μην το πειραξανε....

Εβαλα ενα red devil kai gia thn vra ta pane mia xara

αλλαγες νερου κ προσθηκη στο νερο βακτιριων θα βοηθησουν να πεσει η αμμωνια.

για τη συμβιωση δες κ εδω

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=22088

ενα παρομοιο θεμα στο οποιο διατυπωνονται καποιες σκεψεις.

γνωμη μου να μην κανουμε πειραματα.

τα πιρανχα ειναι απροβλεπτοι θηρευτες..

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου θα σου πρότεινα να βγάλεις το devil όσο είναι ακόμα ζωντανό.

Για την αμμωνία πάντως πιστεύω οτι σε ένα πιρανχοενυδρείο παίζει τεράστιο ρόλο και το ταίσμα. Μην παρασύρεσαι και τους ταίζεις συνέχεια. Πρόσεχε τις ποσότητες φαγητού που βάζεις στο ενυδρείο σου....

Link to comment
Share on other sites

αληθεια τι ταϊζεις τα ψαρια σου?

ποσο καιρο δουλευει το ενυδρειο?

ποσο καιρο εχεις προβλημα αμμωνιας?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...