Jump to content

Flatworms


elgrec0

Recommended Posts

Καλησπέρα ,

Με τη βοήθεια του mihak εχθες συνειδητοποίησα ότι στο ενυδρείο μου έχω flatworms [2 ειδα με τα ματια μου] , τα flatworms εμφανίστηκαν εχθες…. Τα πρώτα μου κοράλλια μπήκαν προχθές , μια σινουλαρια και μπλου σποτιντ μασρουμς….Από εχθες λοιπόν παρατηρώ ένα συγκεκριμένο μανιτάρι πάνω στο βραχάκι αρκετα μεγάλο το οποιο είναι το ΜΟΝΟ που δεν ανοίγει όπως τα υπόλοιπα και είναι ζαρωμένο πανω στον βραχο , και εχει βγάλει κάτι μπιμπικια……. Την πρώτη μέρα που μπήκαν τα μανιτάρια άνοιξαν όλα μαζί και αυτό!!

Μπορεί τα φλατγουορμς να μου δημιούργησαν το πρόβλημα στο συγκεκριμένο μανιτάρι?

Τι άλλη ζημια μπορούν να μου προκαλέσουν μεχρι να προμηθευτώ το φάρμακο για να τα εξοντώσω (Σαββατο ) ???

Διάβασα ότι τα φλατγουορμς έρχονται συνήθως στο ενυδρειο μας ως λαθρεπιβάτες μαζι με τα κοραλλια!

• στο κοραλλι και στα μανιταρια εκανα κανονικά προσαρμογή πριν τη τοποθέτηση τους στο ενυδρείο μου όπως ακριβώς ειχα διαβάσει ότι κάνουμε και με τα ψάρια.

• Προσαρμογή με τη σακούλα τους στη θερμοκρασία του ενυδρείου μου 20 λεπτά , προσθήκη στη σακούλα τους νερο του ενυδρείου μου (ένα ποτηράκι του κρασιού κάθε 15 λεπτά για 45 λεπτα ) και μετά τα τοποθέτησα!

Ευχαριστώ ,

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Το θεωρώ απίθανο ένα σκουλήκι να επιρεάσει μια ανεμώνη.

Έχεις ψάρια στο ενυδρείο σου?? Τα wrasse είναι μια καλή λύση για την αντιμετώπιση των flatworms, όπως και τα dragonets, τα οποία όμως είναι εξαιρετικά δύσκολα ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν εχω ψαρακια ακομα μεσα , το Σάββατο ειχα σκοπο να προμηθευτω τα πρωτα μου , αν φυσικα βρω! :(

ευχαριστω για την απαντηση!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...