Jump to content

Ειναι εγκυος;


alkis13

Recommended Posts

Η υπαλληλος του pet shop μου ειπε οτι κατα πασα πιθανοτητα ειναι εγκυος! Ειναι ενα ειδος platy ballon νομιζω....

Μπορειτε να βγαλετε ακρη;

Link to comment
Share on other sites

Ξερεις αν μπορω να δω κατι και να καταλαβω;Το πλατυ ειναι απο κατω μαυρο και ετσι δεν μπορω να μαθω..

Ασχετο εχει προσαρμοστει τελεια μαζι με τα αλλα 2 γκαπυ και το ενυδρειο ειναι μια χαρα για 4 μερες λειτουργιας! :bowdown::D

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι στρωμενο το ενυδρειο σου;

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει λογικα αν δεν εκανες τις αναλογες διαδικασιες για το στρωσιμο του ενυδρειου σου και σε λιγες μερες θα δεις τα αποτελεσματα

Μπορεις να μας δωσεις καποια στοιχεια για το ενυδρειο σου, πως εκανες το στρωσιμο και ποσα ψαρακια εχεις μεσα;

Link to comment
Share on other sites

Πως σεν μπορω; Λοιπον το στο στρωσιμο χρησιμοποιησα βιορυθμιστες και μικροοργανισμους που μου ειπε το μαγαζι. Μου ειπε να τα βαλω στις σωστες αναλογιες και για 2 μερες να μην ακουμπήσω ουτε το καπάκι και μετα να βαλω οσα ψαρια θελω αλλα οχι ολα μαζι.

Βεβαια εχοντας διαβασει καποια πραγματα το αφησα +1 μερα παραπανω αλλα μετα δεν αντεξα. Αρχισα με guppy και χτες προσθεσα και καποια αλλα.

Ανακεφαλαιώνοντας:

Ενυδριο Hailea 60 lt

Φιλτρο Eheim 2010 160lt

Θερμοστατης 50w

Ψαρια:

3 guppy 1α 2 θ

2 black molly 1α 1θ

1 ballon black platy θ

1 μικρο τιγρακι

1 παραδεισοψαρο (8-9 cm)

1 κοκκινο gurami

9 μεχρι στιγμης πιστευω οτι εχω κρατησει το εκατοστο και λιτρο.

Link to comment
Share on other sites

για να στρωθει το ενυδρειο πρεπει να γινουν καποιοες προεργασιες πρωτα..αφου το γεμισεις το ενυδρειο θα βαλεις αντιχλωριο κια μετα παο 2 ωρες βακτηριδια......και θα το εχεις σε λειτουργια αδειο το ενυδρειο χωρις ψαρια για καμια βδομαδα....και μετα αφου κανεις μετρησεις ολες αυτες τις μερες κια δεις οτι ολα εινια οκ απο σιγα σιγα θα βαζεις και ψαρακια...τωρα για τα ψαρακια σου αν δεν κανω λαθος αμα κανω ας με διωρθωσει καποιος τα τιγρακια ειναι κοπαδοψαρα και δεν τεριαζουν με τα γκαποι και τα μολλυ οπως και βεβαια το γκουραμι δεν ταιριαζει καθολου...αμα μπορεις γυρνα τα στο πετ......παντα φιλικα γιωργος

Link to comment
Share on other sites

εκτος του οτι πρέπει να είναι 4-5 μαζί, τα τιγράκια έχουν την κακιά συνήθεια να τσιμπολογουν τα πτερύγια και ειδικά τα μακριά (βλέπε γκουράμι, γκαπυ...)

Ειχα και εγώ παλιότερα δεν είναι ακριβώς επιθετικά, απλά εχουν μια περίεργη σχέση με τα πτερύγια που κυκλοφορουν γύρω τους...

Πάντως η συνθεσή σου έχει προβληματά ούτως ή άλλως (όπως και η δικιά μου guppy- tetra)... Θα στα πουν τα άλλα παιδιά καλύτερα...

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι στιγμης τα black molly ειναι τα πιο δραστηρια :bowdown: Ο αρσενικος συγκεκριμένα...To τιγρακη ειναι πολυ μικρο και δεν παρουσιαζει προβλημα,αλλα απο το πετ μου ειπαν οτι δεν υπαρχει προβλημα να το παρω μονο του....Το γκουραμι τωρα ειναι πολυ ομορφο και δεν μου παει η καρδια να το δωσω...Τι προβλημα εχει το gurami?

Ααα και κατι αλλο, ειδα κατι μικρες γαριδες, αυτες θα παρουσιασουν κανενα προβλημα αν μπουν στο ενυδρείο;δεν βρηκα τπτ να διαβασω..

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που με απασχολει ειναι αν μπορουν αν συμβιωσουν με τα ψαρια...?'

(δεν προλαβα την επεξεργασια) :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Γνωμη μου μην ακους τι σου λενε στα πετ σοπ και οι πετσοπαδες.απο εκει και περα ειναι επιλογη σου..

αλλαξε τον συνδιασμο των ψαριων σου σε κααλαβαινω οτι σου αρεσουν πολλα και σοου αρεσει πολυ το γκουραμι αλλα εκει μεσα δεν ταιριαζει προσπαθησε να δεις ποιο ψαρακι σου αρεσει πολυ παρα πολυ και συμφωνα με αυτο κανε συνδιασμο.οσο για τα τιγρακια αποφασισε πρωτα τι σου αρεσει και το συζηταμε αλλη φορα.να ξερεις παντος πως εχει 3-4 διαφρετικα χρωματα στα τιγρακια ...

ποολυ ομορφα κινητικοτατα,ψιλοδυσκολακια στν συμβιωση ειναι πολυ ζιζανια και ταραξιες πειραζουν-ενοχλουν πολυ τα αλλα ψαρια αναλογως..και τρωνε και φυτα :bowdown::bowdown: εκτος ισως απο καποιο σκληρο φυτο πχ ανουμπια. εχουν ωραια χρωματα πααντος οι ρατσες τους.αναλογως τα γουστα βεβαια.

Link to comment
Share on other sites

Εε το τιγρακι εχω πει οτι δεν θα μεινει για πολυ καιρο.Το gurami τωρα θα δημιουργησει προβλημα; ειναι παρα πολυ ησυχο...

Με τις γαριδες τελικα ποια ψαρια δημιουργουν τα προβληματα;

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρηση:

Με ολη την καλη διαθεση σου λεω πως εχεις αρχισει εντελως λαθος, σε αλλο τοπικ σου λενε τα παιδια να δωσεις ψαρια πισω και να στρωσεις ΣΩΣΤΑ το ενυδρειο ΠΡΩΤΑ, μετρησεις ακομα δεν εχεις κανει... εχεις μεσα 10 ψαρια και θελεις να βαλεις κι αλλα...

...αν συνεχισεις ετσι σε λιγο καιρο θα ξεκινησουν τα προβληματα και μετα θα αναγκαστεις ή να ξεστησεις το ενυδρειο και να αρχισεις παλι απο την αρχη ή να απογοητευτεις και να τα παρατησεις... ειναι κριμα!

Αφιερωσε χρονο στην ενημερωση πρωτα , μετρα το νερο σου να δεις που βρισκεσαι και θα γινουν ΟΛΑ .... αλλα ΜΗ ΒΙΑΖΕΣΑΙ!

:bowdown:

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

Παρατηρηση:

Αφιερωσε χρονο στην ενημερωση πρωτα , μετρα το νερο σου να δεις που βρισκεσαι και θα γινουν ΟΛΑ .... αλλα ΜΗ ΒΙΑΖΕΣΑΙ!

:bowdown:

Εχεις ενα point εδω..Θα παρω τεστ και βλεπουμε :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΡΧΑΡΙΟΣ ΕΙΜΑΙ

και οφειλω να πω οτι οσες φορες βιαστικα το μετανοιωσα.Απο εδω και περα οτι

κανω το μετραω πολυ καλα(και παλι λαθος μπωρει να κανω).

Φιλικα ΤΑΣΟΣ :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

1. Θα πρεπει να κανεις μετρησεις για να δεις αν εχει στρωσει το ενυδρειο σου και

2. τα ψαρια σου ειναι παρα πολλα για τα λιτρα σου και ασυμβατα.

Καλο θα ειναι να αποφασισεις τι σου αρεσει και τα υπολοιπα δωστα

Link to comment
Share on other sites

Το gurami θα παρει ποδι.Το παραδεισοψαρο εχει προβλημα να μεινει;

Μα νομζιω οτι παει εκατοστο και λιτρο σωστα;

3*6 τα guppies 18

2*6 τα black mollies 12

1 platy ballon 4

παραδεισοψαρο 10

τιγρακι 2

46 εκατοστα δλδ 46 λιτρα..

Link to comment
Share on other sites

Το παραδεισιο θα πρεπει να φυγει και δεν υπολογιζουμε το ψαρι με το λιτρο παιζουν πολλα ρολο οπως σε τι φυσικο περιβαλλον ζει για να του κανουμε κατι αντιστοιχο στο ενυδρειο του αν ειναι υπερκινητικα ή οχι κλπ

Θα σου ελεγα για τα λιτρα σου να αφησεις 1 αρσενικο γκαπυ με 2-3 θηλυκες και παλι ειναι πολλα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...