Jump to content

ΥΨΗΛΗ Gh ΣΚΛΗΡΟΤΗΤΑ ΝΕΡΟΥ


ROBIN

Recommended Posts

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

Πριν 45 ημέρες πήρα στο γυιο μου ένα ενυδρειο juwel 60 λίτρων. Αφού έβαλα αντιχλώριο και βακτηρια στο νερο όπως μου είπαν στο pet shop, μετά απο τρείς ημέρες βάλαμε τα πρώτα ψάρια δυο κίτρινα moly αρσενικό θηλυκό.Επειτα από μιά εβδομάδα βάλαμε άλλους δύο ξιφοφόρους. Βάλαμε και δύο αννούμπιες και ένα mikrosorium pteropous.

Αλλαγή νερού κάνουμε κάθε εβδομάδα το 1/3. Εχθές πηρα τα πρωτα τεστ μετρήσεων της ASHA.Ξέρω ότι τα στριπς δεν είναι πολύ αξιόπιστα αλλά για οικονομικούς λόγους σκέφτηκα να ξεκινήσω με αυτά. Πηρα τις κάτωθι μετρήσεις.

ΝΟ3 25-50 mg/lt

NO2 0

GH >20

KH 10

PH 7.8

Τα λίγο υψηλά νιτρικά τα αντιμετωπίζουμε με αλλαγές νερού. Την σκληρότητα υπάρχει κάποιος απλός τρόπος

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

Πριν 45 ημέρες πήρα στο γυιο μου ένα ενυδρειο juwel 60 λίτρων. Αφού έβαλα αντιχλώριο και βακτηρια στο νερο όπως μου είπαν στο pet shop, μετά απο τρείς ημέρες βάλαμε τα πρώτα ψάρια δυο κίτρινα moly αρσενικό θηλυκό.Επειτα από μιά εβδομάδα βάλαμε άλλους δύο ξιφοφόρους. Βάλαμε και δύο αννούμπιες και ένα mikrosorium pteropous.

Αλλαγή νερού κάνουμε κάθε εβδομάδα το 1/3. Εχθές πηρα τα πρωτα τεστ μετρήσεων της ASHA.Ξέρω ότι τα στριπς δεν είναι πολύ αξιόπιστα αλλά για οικονομικούς λόγους σκέφτηκα να ξεκινήσω με αυτά. Πηρα τις κάτωθι μετρήσεις.

ΝΟ3 25-50 mg/lt

NO2 0

GH >20

KH 10

PH 7.8

Τα λίγο υψηλά νιτρικά τα αντιμετωπίζουμε με αλλαγές νερού. Την σκληρότητα υπάρχει κάποιος απλός τρόπος

σωστα και κανεις τακτικες αλαγες.ενας απλος τροπος για την σκληροτητα του νερου ειναι το απιονισμενο νερο η ακομα υπαρχει και το morena(μαρκα της sera)η και το blackwater(με επιφυλαξη για την μαρκα και ειναι της tetra)επισης μπορεις με τυρφη η ακομα και για αισθητικους λογους υπαρχει και η ριζα η οποια ειναι ενα ξυλο.σιγουρα με αυτα που ειπα θα δεις μετα το νερο να εχει ενα χρωμα σκουρο κιτρινοπο αλλα μην σε απογοητευσει.ελπιζω να βοηθησα... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά πρέπει να βρούμε τον λόγο για τον οποίο είναι τόσο ψηλά σκληρότητα.

Eίναι γιατί έτσι είναι οι τιμές του νερού της περιοχής ή κάτι υπάρχει μέσα στο ενυδρείο που την επηρεάζει.

Θα σου πρότεινα να προμηθευτείς υγρά τεστάκια (μιας και αργά ή γρήγορα εκεί θα καταλήξεις) και να μετρήσεις τις τιμές του νερού του ενυδρείου αλλά καί τις τιμές του νερού δικτύου.

Αν υπάρχει διαφορά τότε πρέπει να δούμε πού οφείλεται αυτή η διαφορά με πιθανότερο "ένοχο" κάτι που υπάρχει μέσα στο ενυδρείο.

Για να μας διευκολύνεις σε αυτήν την αναγνώριση, πες μας τί υλικά έχεις μέσα στο ενυδρείο (υπόστρωμα, πέτρες, ξύλα, άλλα διακοσμητικά κλπ).

Εν τω μεταξύ, δεν χάνεις τίποτα να μετρήσεις με τα sticks (μιας και έχεις ήδη) το νερό του ενυδρείου και το νερό του δικτύου και να συγκρίνεις τις τιμές.

Βέβαια, να τονίσω ξανά, ότι θα πρέπει να προμηθευτείς υγρά τεστς μιας και τα sticks δεν προσφέρουν τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Χθές το βράδυ έκανα μετρήσεις στο νερό της βρύσης και ξανά στο νερό του ενυδρείου. Οσον αφορά την σκληρότητα GH και τα δύο είχαν το ίδιο. Ηταν πεσμένη σε σχέση με τις προχθεσινές μετρήσεις στο 14 και στα δύο νερά κάτι αποδεκτό δηλαδή αν δεν κάνω λάθος. Επίσης τα νιτρικά του ενυδρείου ήταν ανεβασμένα σε σχέση με το νερό της βρύσης (25mg/lt στο ενυδρείο λιγότερο απο 10mg/lt στο νερό της βρύσης ). Το ph ήταν 7.6 και στα δύο και η ΚΗ 6-8. Διάβασα και στη σελίδα του ΤΣΑΜΗ ότι τα ψαράκια μας ζουν καλά και σε σκληρό νερό και κάπου ησύχασα. Η ανούμπια (barteri) είναι λίγο μαραμένη και δεν έχει πετάξει αυτές τις μέρες καινουρια φυλλαράκια. Ξέχασα για υπόστρωμα έχω χαλίκι και μέσα στο ενυδρείο ένα ξύλο(ρίζα) και ένα σαν βραχάκι όλα από το pet shop. Eυχαριστώ πολύ για τις συμβουλές.

Link to comment
Share on other sites

κατ'αρχας πιθανοτατα αν οχι σιγουρα μετρας λανθασμενα με στικς....

προμηθευσου αξιοπιστα υγρα τεστ και ξανακανε μετρησεις...(νομιζω πως θα βρεις αρκετες διαφορες).

απο εκει και μετα θα σου προτεινα για καποιες μερες να κανεις μικροτερες και αρκετα συχνοτερα αλλαγες νερου,καθως το προβλημα το αμμεσο δεν ειναι το πεχα και οι σκληροτητες,αλλα η αμμωνια.!!!ενα ενυδρειο δεν στηνεται μεσα σε ενα 3ημερο,εκτος αν εχειςν παρειν μπολι βιολογιας απο αλλο ενυδρειο.

το φιλτρο σου σιγουρα δεν εχει στρωσει (και κατ'επεκταση το ευδρειο σου).πρεπει να γινει ο κυκλος του αζωτου ,ο οποιος μεχρι να ολοκληρωθει και να μετρας νιτρικα πρεπει να γινονται συχνες αλλαγες νερου(απο τη στιγμη που εχεις ηδη ψαρια μεσα)και ταισμα με τσιγκουνια....

κατσε και διαβασε και θα καταλαβεις πως εχεις λαθος προσσεγιση στο προβλημα. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Ακολουθώντας τις συμβουλές μέτρησα το Σάββατο την αμμωνία με υγρο τεστ της sera και την βρήκα 0.5 mg/lt. Επίσης το Σάββατο είδα ότι το κίτρινο moly είχε πεταξει κατι σαν ογκο στην κοιλιά του. Πήγα στο pet shop και μου έδωσε omnipur για θεραπεία λέγοντας ότι δεν θα πειράξει το βιολογικό φορτίο του φίλτρου. Εκανα την θεραπεία αφαιρώντας το σφουγγάρι του ανθρακα. Το ψάρι ζεί ακόμη. Τι να κανω από δω και πέρα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...