Jump to content

Βοηθεια σιτησης


Churu

Recommended Posts

Γεια σας και παλι..... :bowdown: Απο τη Δευτερα αποκτησα τελικα 5 Δισκους για το ενυδρειο μου και επιτελους μπηκε μια ανω τελεια προς το παρον...(μετα απο 3 μηνες)Εκανα νομιζω μια καλη προσαρμογη και μπηκαν στο καινουργιο σπιτι τους.Αρχικα ολοι εξαφανιστηκαν και κρυφτηκαν πισω απο τα ξυλα και τα εχινοδορα.Τα δε τετρα συγκεντρωθηκαν ολα σε μια πλευρα και τα ανκιστρους κρυμμενα....Αυτα για αρχη μετα απο ωρα εκαναν την εμφανιση τους δειλα δειλα αλλα με τη παραμικρη κινηση τα ιδια παλι,τρεχουν να σωθουν και παλι απ την αρχη σσ προτειμανε τις απογευματινες ωρες που χαμηλωνει ο φωτισμος(αν και με τα αμαζονικους υπαρχει σκια και τη μερα) αλλα μαλλον δεν ειναι αρκετη η σκια.Οσες φορες εχω επιχειρησει να ταισω 1 μονο τσιμπαει κανα δυο μπιλακια και τα υπολοιπα οσα τσιμπανε τα φτυνουν!!!!!Σημειωση η τροφη ειναι της τετρα και ειναι η τροφη που ετρωγαν πριν τους παρω ετσι μου ειπε ο ενυδρειας μου.Πληροφοριακα οι τιμες ειναι 6.5ΡΗ 4ΚΗ 8GH νερο με τυρφη και αο.Το προβλημα ειναι της σιτησης τους γιατι ολα τρωνε εκτος απο τους δισκους.Τι προτεινεται ρε παιδια να κοιταξω για αλλη τροφη ? να περιμενω λιγο να ξαμοληθουν λιγο ακομα?Γιατι αρχιζω να αγχονομαι αρκετα.Επισης ξεχασα να σας πω οτι για τους υπολοιπους κατοικους ειναι αδιαφοροι δεν φαινεται οτι υπαρχει προβλημα(τετρα ανκιστρους γκουραμι ραμ)Εχω διαβασει και λοιπες εμπειριες απο συγχομπιστες και θα ηθελα να μαθω την εξελιξη της συμπεριφορας τους γιατι ακομα με κρατανε σε αποσταση!!!!!!! :bowdown::):( Ευχαριστω.........

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα να σας αναφερω οτι ομαδοποιουνται το απογευμα ενω την υπολοιπη μερα ο καθενας ειναι για παρτη του και για πρωτη φορα βρισκονται μαζι.

Link to comment
Share on other sites

λιγη υπομονη χρειαζεται.δοκιμασε ποικιλια τροφων.απεφευγε αποτομες κινησεις μεχρι να σε συνηθισουν.Γκουραμι με δισκους δεν πανε.καλο ειναι να μας πεις παραμετορυς του νερου σου.αν εχεις εντονο φωτισμο καλο ειναι να τον χαμηλωσεις.

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρια σου κανουν αυτο που θα εκανες και εσυ αν σου αλλαζαν περιβαλον. Δειξε υπομονη και θα βγουν. Αν εσυ φερεσαι τρομαγμενα το ιδιο θα κανουν και αυτοι. Για 2-3 μερες αστους χωρις καθολου φαγητο. Τα φωτα να αναβουν σε σταθερη βαση, οχι ανακατεμενες ωρες. Αυτους τους συγκατοικους κατα τη γνωμη μου ΚΑΚΩΣ τους εχεις επιλεξει (τετρα, γκουραμι).-

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρια σου κανουν αυτο που θα εκανες και εσυ αν σου αλλαζαν περιβαλον. Δειξε υπομονη και θα βγουν. Αν εσυ φερεσαι τρομαγμενα το ιδιο θα κανουν και αυτοι. Για 2-3 μερες αστους χωρις καθολου φαγητο. Τα φωτα να αναβουν σε σταθερη βαση, οχι ανακατεμενες ωρες. Αυτους τους συγκατοικους κατα τη γνωμη μου ΚΑΚΩΣ τους εχεις επιλεξει (τετρα, γκουραμι).-

Δηλαδη ροδοστομα και καρδιναλιοι δεν πανε?Αυτο λες?Οσο για τα γκουραμακια εχεις δικιο αλλα ειναι πειραματισμος γιατι μ αρεσουν και ειναι αρκετα ησυχα ψαρακια για να φοβηθουν οι δισκοι....και θυμαμαι discus fun για τις προτημησεις σου οσον αφορα τους δισκους....δωματιο ενυδρειο με δισκους..........

Link to comment
Share on other sites

Λεω οτι οταν βαζεις ροδοστομους και καρδιναλιους, βλεπεις ...........σκορπια διαδηλωση, αντι για κοπαδια. Οι δισκοι τρωνε καρδιναλιους ασχετα αν το κανουν οταν πεινανε. Πειραματα με τους δισκους και μαλιστα με γκουραμι ...........τι να πω τωρα. Η ουσια ειναι οτι ..........δεν φοβουνται; Ειναι αληθεια οτι βλεπω με πολυ συγκεκριμενο τροπο το θεμα ενυδρειο, αλλα τι να κανω. Τα Αμερικανικου τυπου (μην βαλω αλλες λεξεις) δεν μπορω να τα δεχτω με τιποτα.-

Link to comment
Share on other sites

λιγη υπομονη χρειαζεται.δοκιμασε ποικιλια τροφων.απεφευγε αποτομες κινησεις μεχρι να σε συνηθισουν.Γκουραμι με δισκους δεν πανε.καλο ειναι να μας πεις παραμετορυς του νερου σου.αν εχεις εντονο φωτισμο καλο ειναι να τον χαμηλωσεις.

Οι παραμετροι ειναι PH 6.5 KH 4 GH 8 NH4 0 NO2 0 NO3 10 PO4 1mg/lt φωτισμος ειναι 3 36 αρκαδια αναπτυξης φυτων και μια αρκαδια τροπικαλ 36 την οποια απο χθες δεν την αναβω καθολου ολη την ημερα.Σ ευχαριστω ........

Link to comment
Share on other sites

Λεω οτι οταν βαζεις ροδοστομους και καρδιναλιους, βλεπεις ...........σκορπια διαδηλωση, αντι για κοπαδια. Οι δισκοι τρωνε καρδιναλιους ασχετα αν το κανουν οταν πεινανε. Πειραματα με τους δισκους και μαλιστα με γκουραμι ...........τι να πω τωρα. Η ουσια ειναι οτι ..........δεν φοβουνται; Ειναι αληθεια οτι βλεπω με πολυ συγκεκριμενο τροπο το θεμα ενυδρειο, αλλα τι να κανω. Τα Αμερικανικου τυπου (μην βαλω αλλες λεξεις) δεν μπορω να τα δεχτω με τιποτα.-

Σκορπια διαδηλωση φιλε μου ηταν πριν μπουν οι δισκοι τωρα εχουν γινει κοπαδια......τωρα τι να σου πω......ενταξει φιλε δεν εκανα και το πειραμα της Φιλαδελφειας με τη προσθηκη των γκουραμι αλλα σε τελικη αναλυση ειναι θεμα επιλογων και τι ακριβωσ εννοεις οταν λες Αμερικανικου τυπου αληθεια?

Link to comment
Share on other sites

Λεω οτι οταν βαζεις ροδοστομους και καρδιναλιους, βλεπεις ...........σκορπια διαδηλωση, αντι για κοπαδια. Οι δισκοι τρωνε καρδιναλιους ασχετα αν το κανουν οταν πεινανε. Πειραματα με τους δισκους και μαλιστα με γκουραμι ...........τι να πω τωρα. Η ουσια ειναι οτι ..........δεν φοβουνται; Ειναι αληθεια οτι βλεπω με πολυ συγκεκριμενο τροπο το θεμα ενυδρειο, αλλα τι να κανω. Τα Αμερικανικου τυπου (μην βαλω αλλες λεξεις) δεν μπορω να τα δεχτω με τιποτα.-

Μια γνωμη ζητησαμε δε χρειαζεται να εισαι εριστικος στο λογο σου φιλε μου....(τι να πω τωρα, η ουσια ειναι μια και ειρωνια.....αν ηταν η απαντηση σου να ειναι σνομπ χλευαστικη και ειρωνικη καλυτερα να μην απαντας.Φιλικα

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει κανενας λογος να αρπαζομαστε ειμαστε εδω για να λεμε γνωμες και αποψεις (ανταλλαγες γνωμεων και αποψεων) απλα ο καθενας εχει το δικο του τροπο να εκφραζετε.

Στο θεμα μας τωρα.Θα ηθελα να σε ρωτησω τι θερμοκρασια εχεις?Δοκιμασε να τους ριξεις λιγο κατεψυγμενο bloodworms και δοκιμασε αν θες και αυτη

http://www.oceannutrition.com/product_fres...tml&head=29

την τροφουλα ειναι μια απο τις καλυτερες τροφουλες που εχω δοκιμασει

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει κανενας λογος να αρπαζομαστε ειμαστε εδω για να λεμε γνωμες και αποψεις (ανταλλαγες γνωμεων και αποψεων) απλα ο καθενας εχει το δικο του τροπο να εκφραζετε.

Στο θεμα μας τωρα.Θα ηθελα να σε ρωτησω τι θερμοκρασια εχεις?Δοκιμασε να τους ριξεις λιγο κατεψυγμενο bloodworms και δοκιμασε αν θες και αυτη

http://www.oceannutrition.com/product_fres...tml&head=29

την τροφουλα ειναι μια απο τις καλυτερες τροφουλες που εχω δοκιμασει

Συμφωνω οτι ο καθενας εχει τη γνωμη και το τροπο του αρκει να μην προσβαλει τον αλλο....Τελος αυτο τωρα γιατι το θεμα μου ειναι η υγεια των δισκων μου και τι μπορω να κανω για να προσαρμοστουν καλυτερα και επιτελους να φανε!!!Λες με ποικιλια τροφων να τους ερθει η ορεξη?Δοκιμασα επισης και σκορδοζουμο και ουτε παλι μονο τις ριζες απο ανουβιες τσιμπανε και τις βαλσνεριες απο φαι τιποτα :bowdown::bowdown::) Το πρωι θα παω να παρω να δω....ελπιζω να τους ερθει η ορεξη...η θερμοκρασια μου ειναι 28.6 Ευχαριστω pan

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου καλωσηρθες στο club των δισκαδων!!!

Ο Νικος δεν σε συμβουλευει με βαση το συμφερον του αλλα για την καλυτερη-οπως και εσυ αλλωστε λες- υγεια των δισκων σου. Οι δισκοι δεν ειναι ψαρια να πειραματιζεσαι!!!

Αν λοιπον θες τη γνωμη μου κρατα τους δισκους με τα cardinal, τα ancistrus και τα ροδοστομα και θα εισαι ΟΚ!!!

Οσο για τα gourami............ξεχνα τα καλυτερα!!!

Οταν προσαρμοστουν τα ψαρια στο νεο τους χωρο και απο τη στιγμη που θα προσφερεις σωστο περιβαλλον και συνθηκες νερου, θα δεις οτι θα ηρεμησουν και θα τρωνε σαν τρελοι!!! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τον φιλο pan την τροφη αυτη την χρησιμοποιω και εγω στους δικους μου.Οντως πολυ καλη τροφη.με τα bloodworms προσεχε μονο μην τα ταιζεις με αυτην σε καθημερινη βαση εμποτιζε την με λιγο σκορδο και θα εισαι οκ.απεφυγε αποτομες κινησεις σου στο ενυδρειο στην αρχη τουλαχιστον.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου καλωσηρθες στο club των δισκαδων!!!

Ο Νικος δεν σε συμβουλευει με βαση το συμφερον του αλλα για την καλυτερη-οπως και εσυ αλλωστε λες- υγεια των δισκων σου. Οι δισκοι δεν ειναι ψαρια να πειραματιζεσαι!!!

Αν λοιπον θες τη γνωμη μου κρατα τους δισκους με τα cardinal, τα ancistrus και τα ροδοστομα και θα εισαι ΟΚ!!!

Οσο για τα gourami............ξεχνα τα καλυτερα!!!

Οταν προσαρμοστουν τα ψαρια στο νεο τους χωρο και απο τη στιγμη που θα προσφερεις σωστο περιβαλλον και συνθηκες νερου, θα δεις οτι θα ηρεμησουν και θα τρωνε σαν τρελοι!!! :)

Ευχαριστω για την απαντηση-συμβουλη Nidal και Νικο(εχουμε αλλαξει αρκετες γνωμες) απλα μπορει να παρεξηγησα το λογο σου (Νικο) που σιγουρα δεν εχει καποιο συμφερον απλα μετραει ο τροπος παντα και ιδιαιτερα στον γραφτο λογο.....γιατι δεν τον ξερω προσωπικα οποτε δεν ξερω πως μιλαει που ισως εσεις γνωριζεστε καλυτερα(Φιλε Νικο συγνωμη αν σε παρεξηγησα)τα γκουραμακια θα τα δωσω στον αδερφο μου τελικα(με πεισατε)γιατι ολα εχουν γινει με γνωμονα τους δισκους μου.......Τελος καλο ολα καλα αν καταφερω επιτελους να φανε τα μαναρια μου.Σημερα πηγα και αγορασα κατ/νη καρδια με αρτεμια γιατι δεν βρηκα τα μπλαντ-γουορμς και της νουτρισιον.., και το απογευμα θα ταισω να σας πω. Ελλατωσα το φως και βλεπω καλυτερευση αλλα εχω αγχωθει λιγο και για τα φυτακια (ανουβιες,εχινοδορα,βαλσνεριες,καμπομπες)παθουν τιποτα απο την ελλατωση του φωτος.......τι λες φιλε nidal ως γνωστης του θεματος των δισκων?(περισσοτερο απ τους αλλους απ οτι εχω διαβασει)γιατι ειπαμε ολες οι γνωμες μετρανε φιλε Νικο. :bowdown::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Την κατεψυγμενη τροφη την αποψυχω πρωτα η σε μικρα κομματακια οπως ειναι? ο βλακας δε ρωτησα το πρωι..... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν παρεξηγιεμε ευκολα, απλα με εκανες να νιωσω οτι κακως ασχοληθηκα (γιατι δεν σε ειρωνευτικα πουθενα), πραγμα που συμβαινει συνηθως οταν λεω κατι σε καποιον που εχει δει λιγοτερα στο χομπυ, οταν ομως καποια χρονια μετα γυρισει πισω και θυμηθει τι εγραφε και τι απαντησεις πηρε, καταλαβαινει τα λεγομενα μου. Το προβλημα απο πλευρας μου εχει τελειωσει.-

Link to comment
Share on other sites

Τα γκουραμακια τα εχω βγαλει αλλα καμια προοδος, η τροφη πεφτει στα μουτρα τους αλλα ειναι αταραχοι το νερο τους ειναι 6.5 -8 - 4 και εχω αγχωθει τρελλα τι αλλο να κανω????? :bowdown::):(:blink: Αυριο κλεινουν βδομαδα αταιστοι......τι να κανω? βοηθειστε ρε παιδια γιατι η ψυχολογια μου ειναι σκ...... και εχω μουρλαθει :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Τα γκουραμακια τα εχω βγαλει αλλα καμια προοδος, η τροφη πεφτει στα μουτρα τους αλλα ειναι αταραχοι το νερο τους ειναι 6.5 -8 - 4 και εχω αγχωθει τρελλα τι αλλο να κανω????? :bowdown::):(:blink: Αυριο κλεινουν βδομαδα αταιστοι......τι να κανω? βοηθειστε ρε παιδια γιατι η ψυχολογια μου ειναι σκ...... και εχω μουρλαθει :bowdown:

την τροφη την βλεπεις κατω την επομενη μερα?Οταν τα φωτα ειναι κλειστα βλεπεις κινηση στο ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν παρεξηγιεμε ευκολα, απλα με εκανες να νιωσω οτι κακως ασχοληθηκα (γιατι δεν σε ειρωνευτικα πουθενα), πραγμα που συμβαινει συνηθως οταν λεω κατι σε καποιον που εχει δει λιγοτερα στο χομπυ, οταν ομως καποια χρονια μετα γυρισει πισω και θυμηθει τι εγραφε και τι απαντησεις πηρε, καταλαβαινει τα λεγομενα μου. Το προβλημα απο πλευρας μου εχει τελειωσει.-

Ναι Νικολα το ξερουμε πολυ καλα αυτο...

Τα μονα πραγματα που ξερεις καλα ειναι οι δισκοι,τα Μεγαρα και να τραγουδας :) ...

Απο τροπους ομως να πεις κατι... :bowdown:

Ασχετο παιδια αλλα και εγω λιγο :bowdown: το θελω...για χάρη του fan...

Έγινε επεξεργασία - loris
Link to comment
Share on other sites

την τροφη την βλεπεις κατω την επομενη μερα?Οταν τα φωτα ειναι κλειστα βλεπεις κινηση στο ενυδρειο?

Η αληθεια ειναι οτι πλακωνουν τα 2 ανκιστρους και τα 2 λευκομελας και τρωνε την περισσοτερη που μενει ετσι δε μπορω να πω με σιγουρια οτι την τρωνε οταν δε τα βλεπω...η μεχρι τωρα συμπεριφορα τους ειναι ο καθενας μονος του το μεγαλυτερο μερος της ημερας και 2-3 βολτες ολα μαζι αλλα αυτο δεν κραταει για πολυ....εχω ελλατωσει και το φως απο τις 4 36αρες αναβω τις 3 ειναι αρκετο η να αναβω τις 2 μονο?Εχω παρατηρησει οτι το βραδυ για κανενα 2ωρο αφου σβησουν τα φωτα μαζευονται μπροστα και αιωρουνται στο ενδιαμεσο του ενυδρειου και μετα αποχωρουν διακριτικα ο καθενας στη γκαβαντζα του.Και οι υπολοιποι κατοικοι ειναι αδιαφορα και τα μεν και τα δε τι να κανω ρε παιδια τι τα ενοχλει να το κανω τωρα.....μπλακ γουοτερ δε βαζω εχω μονο τυρφη ξυλα....Ευχαριστω για τη βοηθεια zapetro

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι πλακωνουν τα 2 ανκιστρους και τα 2 λευκομελας και τρωνε την περισσοτερη που μενει ετσι δε μπορω να πω με σιγουρια οτι την τρωνε οταν δε τα βλεπω...η μεχρι τωρα συμπεριφορα τους ειναι ο καθενας μονος του το μεγαλυτερο μερος της ημερας και 2-3 βολτες ολα μαζι αλλα αυτο δεν κραταει για πολυ....εχω ελλατωσει και το φως απο τις 4 36αρες αναβω τις 3 ειναι αρκετο η να αναβω τις 2 μονο?Εχω παρατηρησει οτι το βραδυ για κανενα 2ωρο αφου σβησουν τα φωτα μαζευονται μπροστα και αιωρουνται στο ενδιαμεσο του ενυδρειου και μετα αποχωρουν διακριτικα ο καθενας στη γκαβαντζα του.Και οι υπολοιποι κατοικοι ειναι αδιαφορα και τα μεν και τα δε τι να κανω ρε παιδια τι τα ενοχλει να το κανω τωρα.....μπλακ γουοτερ δε βαζω εχω μονο τυρφη ξυλα....Ευχαριστω για τη βοηθεια zapetro

αφησε ενα μικρο φωτακι μακρια αλλα να φωτιζει ελαφρως το ενυδρειο και κοιτα τα με προσοχη να δεις αν τρωνε.αν δεν αφησε τα νηστικα 2-3 μερες και μετα ριξε τροφη .

Link to comment
Share on other sites

αφησε ενα μικρο φωτακι μακρια αλλα να φωτιζει ελαφρως το ενυδρειο και κοιτα τα με προσοχη να δεις αν τρωνε.αν δεν αφησε τα νηστικα 2-3 μερες και μετα ριξε τροφη .

Θα το δοκιμασω και αυτο φιλε zapetro να δω αν επιτελους καταφερω να φανε :bowdown: Εκτος και τρωνε κρυφα και με κοροιδευουν :bowdown: Απλα δε ξερω ποσο να περιμενω για να παρω πιο δραστικες αποφασεις πριν παθουν τιποτα γιατι ειναι πανεμορφα τα ατιμα. Ο ενυδριας μου ειπε, σημερα που ξαναπηγα, οτι θα στρωσουν τωρα ξερω γω... και δεν θελω να βαλω κι αλλους για να νοιωσουν πιο ασφαλεια αφου θα μεγαλωσει το κοπαδι γιατι ειναι ηδη 5 σε 300 λιτρα .Σ ευχαριστω παντως για το χρονο σου και τη βοηθεια :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω νεα σημερα ο πιο μικρος της παρεας ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ εφαγε :bowdown::bowdown: και ειναι ο πιο δραστηριος απο ολους και το πιο πειραχτηρι..... :( Αλλα οι υπολοιποι παραμενουν αταραχοι.. :blink: Μονο ο μικρουλης πλεον ειναι ανετος και με την παρουσια μου αλλα οι υπολοιποι στο κοσμο τους....Τους εκανα μια καλη αλλαγη νερου 100 λιτρα σε 10 μερες (εξτρα) και αυξησα 1 βαθμο την θερμοκρασια απο 28 στους 29....τι αλλο να κανω ρε παιδια καμια γνωμη? Για να ηρεμησω και εγω μαζι με τους δισκουλιδες μου :) Σας ευχαριστω παιδες

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα εισαι και με την αλλαγη που εκανες και με την θερμοκρασια.Ειδες ο ενας αρχισε και τρωει συντομα θα φανε και οι υπολοιποι δωσε τους τον χρονο τους και με τα παραπανω που εκανες θα δεις πολυ συντομα αποτελεσματα αν θες ανεβασε και αλλο ενα βαθμο πηγαινε το στους 30

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα εισαι και με την αλλαγη που εκανες και με την θερμοκρασια.Ειδες ο ενας αρχισε και τρωει συντομα θα φανε και οι υπολοιποι δωσε τους τον χρονο τους και με τα παραπανω που εκανες θα δεις πολυ συντομα αποτελεσματα αν θες ανεβασε και αλλο ενα βαθμο πηγαινε το στους 30

Απ το στομα σου και στου θεου τ αυτι!!!!! :bowdown: φιλε pan . Επισης κανουν και περισσοτερες βολτες σαν ομαδα εκτος απο τον μικρουλη ο οποιος εχει πολλες περιεργειες γενικως στο ενυδρειο αλλα η ομαδα ξαφνικα διαλυεται και ο καθενας στη κρυψωνα του και ξανασμιγουν μετα απο ωρα. Ευχαριστω pan :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...